Jesienny zbiór warzyw. Kiedy je zbierać i jak przechowywać?

Niemal w każdym ogrodzie znajduje się grządka warzywna, gdyż wielu z nas jest zwolennikami własnych upraw. Zwykle jednak nasiona ulubionych buraków, marchwi czy pietruszki wysiewamy w nadmiarze i w ciągu sezonu nie jesteśmy w stanie wszystkiego przejeść, warto zatem spróbować przechować nasze "witaminki" przez zimę. Własne warzywa zwykle są zdrowsze od sklepowych, gdyż rzadko bywają opryskiwane chemią, a dodatkowo pozwalają podreperować domowy budżet.

Jakie warzywa ze zbioru jesiennego można przechowywać?


Marchew do przechowywania wykopujemy w pogodny, słoneczny dzień


Nać "ukręcamy" lub odcinamy nożem


Po wykopaniu warzywa układamy w skrzynkach


Zimą warzywa przechowujemy w piwnicy w skrzynkach z piaskiem

Właściwe przechowanie warzyw przez zimę zależy od kilku czynników. Pierwszym i najważniejszym jest ich zdrowotność - warzywa przeznaczone do przechowywania nie mogą być porażone przez choroby ani szkodniki.

Przykładem może być marchew z objawami żerowania połyśnicy marchwianki (na korzeniach widoczne wyżarte korytarze) podczas przechowywania będzie gnić i pleśnieć. Dlatego do przechowywania wybierajmy tylko zdrowe i nieuszkodzone warzywa ze zbioru jesiennego.

Drugą bardzo ważną sprawą jest dobór odmiany - należy pamiętać, aby do przechowywania wybierać te, które są do tego przeznaczone, tzn. cechują się długą trwałością i tym samym dobrze się przechowują. Informacje na ten temat zwykle znajdują się na torebce z nasionami. Do przechowywania nie nadają się również odmiany wczesne (choć w przypadku buraków nie ma to większego znaczenia). Pamiętajcie też, że obfite nawożenie gleby, zwłaszcza w azot, może się przyczynić do gorszego przechowywania niektórych warzyw, powodując ich szybkie gnicie, dlatego nawozić - zwłaszcza późnym latem - należy ostrożnie. Najlepszym przykładem są ogórki, które, gdy są przenawożone azotem, nie dają się ukisić tylko gniją.

Kiedy zbierać warzywa do przechowywania?

Warzywa przeznaczone do przechowywania powinny być wykopywane późną jesienią w dzień słoneczny. Po wykopaniu należy układać je w skrzynkach, a potem na kilka tygodni przenieść do chłodnego pomieszczenia. Tym chłodnym pomieszczeniem do momentu silnych mrozów może być nieogrzewana altana lub garaż, ale ze względu na spaliny samochodowe nie jest on zalecany. W momencie, gdy zapowiadane są spadki temperatur, skrzynki ze zbiorami przenieśmy do pomieszczeń zabezpieczonych od mrozu. Najlepiej plony umieścić w temperaturze 0 - 5°C, wyższa temperatura powoduje wysychanie warzyw i wznawia ich wzrost. Korzenie pietruszki warto przesypać piaskiem, aby nadmiernie nie wyschły.

Przechowywanie warzyw w kopcu


Kopiec okrywamy stopniowo


Pomidor z zarazą ziemniaka nie nadaje się do przechowania


Pomidory dojrzewają w ciemnym pomieszczeniu

Jeżeli jednak mamy sporo warzyw, takich jak ziemniaki, marchew, pietruszka, seler czy buraki, to możemy przechować je w kopcach. Kopiec wygląda następująco: ma głębokość 60 cm, szerokość 50 cm, a warzywa w takim kopcu są przysypane piaskiem; następnie na górną warstwę sypie się ziemię (10 - 15cm), warstwę słomy (20 - 30 cm), znów ziemię (12 - 20 cm) i znów grubą warstwę słomy (w przypadku silnych mrozów). Taka okrywa powoduje, iż kopiec nie przemarza. Warto jednak, abyście wiedzieli, że nie od razu przykrywamy kopiec tak grubo, albowiem na początku wystarczy tylko warstwa ziemi. Temperaturę w kopcu należy kontrolować i gdy wyniesie ona 1 - 3°C, należy stopniowo nakładać kolejne warstwy. Przysypanie warzyw od razu grubą warstwą spowoduje, iż zaparują się i zaczną gnić. Kopiec możecie założyć w miejscu, gdzie gleba jest piaszczysta i przepuszczalna, a woda gruntowa jest na głębokości poniżej 50 cm. Po bokach kopca kopie się rowek do odwadniania.

Ze względu na wysoką wilgotność, jaka panuje w kopcach, nie nadają się one do przechowywania cebuli. To warzywo najlepiej magazynować w skrzyniach w piwnicy lub na strychu.

Co robić z niedojrzałymi pomidorami?

Jedynym wyjątkiem wśród warzyw, które przechowuje się najkrócej i w wyższej temperaturze (10-15°C), są pomidory. Przed pierwszymi przymrozkami możemy zerwać z krzaków "zapalone" (lekko wybarwione), a także zielone, w pełni wykształcone owoce. Należy je ułożyć w skrzynkach i przenieść do ciemnego pomieszczenia. Po kilku tygodniach zielone pomidory powinny dojrzeć. Jeżeli jednak pojawiła się zaraza ziemniaka na pomidorach, to pozornie zdrowe "zapalone" pomidory zgniją podczas przechowywania, a więc nie warto ich zrywać.

Tomasz Trelka

Przeczytaj również:

Przechowywanie ziemniaków. Jak i gdzie przechowywać ziemniaki?
Ziemniaki odmian późnych, wykopywane pod koniec lata, przeznacza się do przechowywania na zimę. Najpopularniejsze sposoby to przechowywanie ziemniaków w piwnicy lub w kopcu. Który z tych sposobów jest lepszy? Zobacz gdzie najlepiej przechowywać ziemniaki i jakie warunki przechowywania należy im zapewnić. Jaka jest właściwa wilgotność i temperatura przechowywania ziemniaków? Więcej...

jak przechowywać marchew na zimęJak przechowywać marchew na zimę. W domu czy w piwnicy?
Jak przechowywać marchew na zimę to bardzo ważne zagadnienie, jeżeli chcemy się długo cieszyć swoimi zbiorami. Czytając ten artykuł dowiesz się gdzie lepiej przechowywać marchew - w domu czy w piwnicy, jakie odmiany nadają się do przechowywania, kiedy przeprowadzić zbiór marchwi przeznaczonej do przechowywania oraz jak najlepiej przygotować marchew do przechowywania. Więcej...

Jak przechowywać korzenie chrzanu
Chrzan, a szczególnie jego korzeń, to popularna przyprawa, ceniona w wielu kuchniach świata. Przechowywanie korzeni chrzanu nie jest trudne. Jeżeli mamy ich nadmiar lub chcemy wiosną mieć dużo sadzonek chrzanu, możemy korzenie chrzanu bez problemu przechować do wiosny. Zobacz jak przechowywać korzenie chrzanu aby zachowały świeżość i nadawały się do dalszej uprawy. Więcej...

Sekrety pieknego ogrodu


Dolacz do 67.000 osób, które za darmo
raz w tygodniu otrzymuja na e-mail
porcje aktualnych porad ogrodniczych:


  • Co Robic Aby Twój Ogród Byl Piekny i Zdrowy
  • Sekrety Ukrywane Przez Zawodowych Ogrodników
  • Kupony rabatowe na zakupy w sklepach ogrodniczych

Tak, ja tez chce z tego korzystac!

Uwaga! Na podany adres e-mail otrzymasz wiadomosc z prosba o potwierdzenie przystapienia do biuletynu. Aby zakonczyc rejestracje nacisnij link w otrzymanej wiadomosci.
Twój adres e-mail jest bezpieczny - nikomu go nie udostepnimy i w kazdej chwili mozesz sie wypisac :-)