Stihl Cash Back

Perowskia łobodolistna - odmiany, uprawa, cięcie, rozmnażanie

Perowskia łobodolistna to roślina łatwa w uprawie oraz dobrze znosząca suszę. Fioletowo-niebieskie kwiatostany perowskii kolorem przypominają lawendę i nadają rabacie lekkości, zaś drobne liście o srebrzysto-szarej barwie, ziołowo pachną przy roztarciu. Podpowiadamy jak uprawiać i przycinać perowskię łobodolistną. Przedstawiamy również atrakcyjne odmiany perowskii polecane do sadzenia w ogrodach i w pojemnikach na tarasach.

Perowskia łobodolistna
Perowskia łobodolistna - Perovskia atriplicifolia
Fot. depositphotos

Jak wygląda perowskia łobodolistna?

Perowskia łobodolistna (Perovskia atriplicifolia) należy do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Jest podkrzewem a jej wzniesione pędy, tworzące ażurowe kępy, drewnieją u podstawy. Niektóre odmiany mogą dorastać nawet do 150 cm wysokości. Naturalnie porasta suche i gorące obszary Afganistanu oraz środkowej Azji, występuje także w Himalajach.

Głęboki system korzeniowy, drobne liście ograniczające transpirację oraz pędy pokryte włoskami chroniącymi przed promieniami słońca sprawiają, że perowskie to doskonałe rośliny odporne na suszę.

Niebieskofioletowe, nieduże, rurkowate kwiaty perowskii zebrane są w ozdobne, wiechowate kwiatostany o długości do 50 cm. Zakwitają w lipcu i pozostają na roślinie aż do późnej jesieni. Za sprawą tych wspaniałych kwiatostanów, perowskie są cenione jako rośliny miododajne, przyciągające wiele pożytecznych owadów.

Liście i pędy perowskii mają charakterystyczny, chłodny, srebrzystoszary odcień i długość od 3-5 cm. Są wąskie, głęboko powcinane i podobne kształtem do liści łobody (stąd nazwa "łobodolistna"). Ich zapach przypomina aromat szałwii, dlatego perowskia nazywana bywa rosyjską szałwią.

Perowskia łobodolistna
Perowskia łobodolistna to cenna roślina miododajna
Fot. depositphotos

Perowskia łobodolistna - odmiany

Perowskia łobodolistna jest najpopularniejszym gatunkiem perowskii sadzonym w ogrodach. Jej poszczególne odmiany mają podobne wymagania uprawowe. Różnią się przede wszystkim wysokością oraz barwą pędów i kwiatów oraz wyglądem liści. Miniaturowe odmiany perowskii doskonale sprawdzą się jako ozdoba balkonów i tarasów.

Perowskia łobodolistna 'Blue Steel' - odmiana o zwartym pokroju i szarozielonych liściach dorastająca do 90 cm wysokości i 50 cm szerokości. Kwitnie długo i obficie, od lipca aż do października, kwiatostany mają lawendowo-niebieską barwę.

Perowskia łobodolistna 'Blue Jean Baby' - atrakcyjna, kompaktowa odmiana dorastająca do ok. 80 cm wysokości i 50 cm szerokości. Fioletowoniebieskie kwiaty zebrane w kłosowate kwiatostany pojawiają się od połowy lata do jesieni. Dzięki niedużej wysokości, pędy tej odmiany nie pokładają się. Polecana do sadzenia w niewielkich ogrodach i pojemnikach.

Perowskia łobodolistna 'Little Spire' - odmiana o gęstym, krzaczastym pokroju osiągająca ok. 60 cm wysokości. Nieduże kwiaty w kolorze lawendowym zakwitają od lipca do września. Drobne liście i pędy są barwy szarozielonej. Ze względu na kompaktowy wzrost, nadaje się zarówno na rabaty, jak i do pojemników.

Perowskia łobodolistna Little Spire
Perowskia łobodolistna 'Little Spire'
Fot. Salicyna, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Perowskia łobodolistna LACEY BLUE 'Lisslitt' - niewysoka odmiana o zwartym i gęstym pokroju, dorastająca od 50-70 cm wysokości. Ciemnoniebieskie kwiaty z białą rurką pojawiają się od lipca do września. Powcinane, nieduże liście mają szarozieloną barwę. Odmiana ta polecana jest do pojemników.

Perowskia łobodolistna 'Rocketman' - roślina o wzniesionym pokroju i sztywnych pędach w kolorze srebrnozielonym. Fioletowoniebieskie kwiaty są ozdobą aż do jesieni. Odmiana ta dorasta do ok. 80 cm wysokości i nieco większej szerokości. Polecana na rabaty i do pojemników.

Perowskia łobodolistna 'Silvery Blue' - niska odmiana charakteryzująca się sztywnymi pędami o srebrnoszarym, metalicznym kolorze i szerszych liściach. Lawendowoniebieskie kwiaty pozostają na roślinie nawet do października. 'Silvery Blue' osiąga zaledwie 60 cm wysokości, dlatego doskonale sprawdza się w donicach.

Perowskia łobodolistna Lacey Blue
Perowskia łobodolistna 'Lacey Blue'
Fot. Salicyna, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Perowskia łobodolistna - uprawa

Perowskia najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych i suchych, osłoniętych od mroźnych wiatrów. Preferuje glebę lekką i przepuszczalną, dobrze zdrenowaną, o odczynie alkalicznym do obojętnego. Jeśli w ogrodzie mamy ciężkie, gliniaste podłoże, można je rozluźnić, dodając piasku lub drobnego żwirku.

Warto wiedzieć!
Perowskia najlepiej rośnie na glebach ubogich. Gdy podłoże będzie zbyt żyzne i wilgotne, roślina może się pokładać i tracić zwarty pokrój oraz charakterystyczne srebrzystoszare ubarwienie.

Perowskia lubi podłoże wapienne i choć nie przepada za nadmiernym nawożeniem, na wiosnę można podsypać ją nawozem wapniowym lub warstwą kompostu. Korzystnie podziała na nią także ekologiczny nawóz ze skorupek jaj lub drobno pokruszone skorupki wymieszane z podłożem wokół rośliny.

Perowskia łobodolistna
Perowskia łobodolistna - Perovskia atriplicifolia
Fot. depositphotos

Krzewinka ta jest dość odporna na mrozy, ale w ostre zimy może przemarzać. Późnowiosenne przymrozki także mogą uszkodzić jej młode przyrosty, jednak roślina dobrze się regeneruje i szybko odrasta. Przed zimą warto, podobnie jak w przypadku róż, nasadę rośliny obsypać korą ogrodową lub ziemią.

Perowskia łobodolistna - cięcie

Cięcie perowskii łobodolistnej wykonuje się w okresie wiosennym. Górne odcinki pędów perowskii mogą w czasie zimy przemarzać, ale przycięta wiosną na wysokości 10-20 cm dość szybko odbija od korzenia.

Zapamiętaj!
Perowskia kwitnie na pędach tegorocznych. Niskie cięcie wiosną sprzyja lepszemu rozkrzewianiu się rośliny i kwitnieniu.

Perowskia łobodolistna - rozmnażanie

Istnieje kilka sposobów rozmnażania perowskii:

  1. przez sadzonki zielne pobierane w maju i czerwcu;
  2. przez sadzonki półzdrewniałe pobierane latem;
  3. przez wysiew nasion, które jednak kiełkują dość długo i wymagają stratyfikacji;
  4. w sprzyjających warunkach roślina czasami rozsiewa się sama;
  5. przez podział roślin wiosną.

Ze względu na głęboki system korzeniowy starsze rośliny trudniej dzieli się i przesadza. Po posadzeniu perowskię należy podlewać aż do ukorzenienia się.

Perowskia łobodolistna - zastosowanie w ogrodzie

Perowskia najpiękniej wygląda posadzona w większej grupie, tworząc barwną, niebieskofioletową plamę na rabacie. Jej ażurowy pokrój wprowadza na rabatę lekkość a drobne, niebieskofioletowe kwiaty nadają odprężający nastrój.

Perowskia doskonale komponuje się z trawami ozdobnymi, takimi jak: rozplenica japońska, ostnica cieniutka czy miskant. Dobrze wygląda na tle zielonych liściastych lub iglastych roślin a także białych pni brzóz. Na rabacie można ją zestawiać z jeżówkami, różami, krwawnikiem ogrodowym czy rozchodnikami w kolorach białym lub różowym. Ciekawe, kontrastowe zestawienie perowskia tworzy z żółtymi rudbekiami lub liliowcami. Ładnie komponuje się także z roślinami w podobnej tonacji: kocimiętką, lawendą i szałwią omszoną.

Perowskia pasuje do niemal każdego ogrodu, sprawdza się w kompozycjach naturalistycznych, na barwnych, słonecznych rabatach, w ogrodach w stylu nowoczesnym lub na skalniakach. Niskie odmiany perowskii polecane są do obsadzania pojemników na tarasach i balkonach. Odmiany wysokie na rabacie lepiej sadzić na drugim planie, za roślinami niższymi. Perowskię sadzi się w rozstawie 4-5 szt/m².

Opracowano na podstawie:
1. Katalog roślin - drzewa, krzewy byliny polecane przez Związek Szkółkarzy Polskich, Praca Zbiorowa, Agencja Promocji Zieleni, Warszawa 2016, s. 199;
2. Katalog ozdobnych roślin ogrodowych, MULTICO Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2018, s. 136;
3. Mój piękny ogród nr 6, 8/2021.

Przeczytaj również:

Kwiaty ogrodowe wieloletnie długo kwitnąceKwiaty ogrodowe wieloletnie długo kwitnące
Te rośliny sprawią, że rabata kwiatowa będzie wypełniona barwnymi kwiatostanami niemal przez cały sezon od wiosny do jesieni. Oto nasze zestawienie 20 najlepszych wieloletnich kwiatów ogrodowych o długim terminie kwitnienia, które zdobią ogród od maja do października! Więcej...

Krzewy ozdobne kwitnące od wiosny do jesieniKrzewy ozdobne kwitnące od wiosny do jesieni
Te krzewy sprawią, że w Twoim ogrodzie będzie pięknie i kolorowo przez cały sezon ogrodniczy. Warto do ogrodu wybrać szczególnie te łatwe w uprawie, mało wymagające i dobrze sprawdzające się w naszym klimacie. Oto nasze zestawienie 7 najlepszych krzewów kwitnących od wiosny do jesieni! Więcej...

Kwiaty ogrodowe wieloletnie niskieKwiaty ogrodowe wieloletnie niskie
Kwiaty ogrodowe wieloletnie stanowią w ogrodzie przysłowiową "kropkę nad i", bowiem dopełniają kompozycje na rabatach. Wśród ogromnej ilości ciekawych gatunków można znaleźć rośliny, które są niskie i świetnie będą prezentować się na brzegu rabaty lub na skalniaku. Więcej...