Stihl Cash Back

Rozplenica japońska - odmiany, uprawa, cięcie, rozmnażanie

Rozplenica japońska to obecnie jedna z najpopularniejszych traw ozdobnych sadzonych w ogrodach, na tarasach i balkonach. Zasłużyła sobie na to szybkim wzrostem i przepięknymi kwiatostanami, które zależnie od odmiany mogą mieć różne zabarwienie. Poznaj najciekawsze odmiany rozplenicy japońskiej polecane do ogrodów. Zobacz jak wygląda uprawa rozplenicy japońskiej, a także jak pielęgnować tę trawę, jak wykonać cięcie rozplenicy i jakie są łatwe sposoby na rozmnażanie tej trawy w warunkach amatorskich.

rozplenica japońska
Rozplenica japońska
Fot. ©Edulkot, forum.PoradnikOgrodniczy.pl

Rozplenica japońska - odmiany

Rozplenica japońska nie tylko imponuje wyglądem, ale i mnogością odmian, których z roku na rok coraz więcej przybywa. Osobiście posadziłem sporo odmian rozplenic w różnych ogrodach i jest to trawa, pasująca do naprawdę wielu założeń kompozycyjnych, a także zdobiąca ogród przez cały rok. U jednych rozplenic kwiatostany są krótkie i najeżone, u innych zaś dłuższe i delikatniejsze. Utrzymują się bardzo długo na roślinie, aż do zimy, dlatego rozplenice są ozdobne nawet podczas mroźnych zimowych dni.

Oto najciekawsze odmiany rozplenicy japońskiej, które polecam do nasadzeń ogrodowych:

Rozplenica japońska 'Hameln' - to najbardziej popularna odmiana rozplenicy japońskiej. Znajdziemy ją w prawie każdej szkółce roślin ozdobnych. Osiąga do 1 m wysokości, bardzo szybko rośnie i obficie kwitnie. Kwiatostany rozplenicy 'Hameln' pojawiają się już w czerwcu. Początkowo są jasno beżowe, później ciemnieją i nabierają ciemnobrązowej barwy. Trawa ta sprawdza się nie tylko na ogrodowych rabatach ale też jako roślina do dużych donic na balkonach i tarasach.

rozplenica japońska Hameln
Rozplenica japońska 'Hameln'
Fot. ©Piotr Moliński

Rozplenica japońska 'Fireworks' - najbardziej spektakularna z rozplenic, szczególnie na początku jesieni. Ma biało-zielone liście, które jesienią przebarwiają się na malinowy kolor. Im więcej słońca tym liście są intensywniej zabarwione. Odmiana rozplenicy 'Fireworks' osiąga do 40 cm wysokości. Pod koniec września pojawiają się charakterystyczne miękkie kwiatostany. Wyrastają na grubych pędowych łodygach. Mają różowawy odcień. Jest to rozplenica niestety bardzo wrażliwa na mrozy w naszym klimacie, ale posadzona w donicy i przetrzymana w chłodnym (około 5-10°C) jasnym pomieszczeniu może przezimować do wiosny. Osobiście traktuję ją jako rozplenicę jednoroczną.

rozplenica japońska Fireworks
Rozplenica japońska 'Fireworks'
Fot. ©Piotr Moliński

Rozplenica japońska 'Moudry' - to ciekawa odmiana, która charakteryzuje się fontannowym kształtem. Kłosowate kwiatostany są ciemniejsze w stosunku do gatunku i są dzięki temu bardziej ozdobne. Pojawiają się od sierpnia do końca października i mogą mieć nawet 12 cm długości. Potem utrzymują się aż do mrozów i są wspaniałą ozdobą związanych snopków. Dorosłe, rozrośnięte rozplenice japońskie 'Moudry' osiągają do 70 cm wysokości (podczas kwitnienia) i podobną szerokość. Liście odmiany 'Moudry' od października przebarwiają się na słomkowy kolor.

Rozplenica japońska 'Black Beauty' - na uwagę zasługują kwiatostany tej odmiany, które w pełni rozkwitu przybierają prawie czarną barwę. Rozplenica japońska 'Black Beauty' może osiągnąć podczas kwitnienia nawet do 140 cm wysokości przy około 70- 90 cm szerokości. Kwiatostany 'Czarnej Piękności' pojawiają się od sierpnia do września. Imponująco wygląda sadzona na jasnym żwirze.

Rozplenica japońska 'Little Honey' - jest to jedna z najmniejszych rozplenic, ponieważ dorasta zaledwie do 20 cm wysokości, a podczas kwitnienia do 30 cm. Tworzy małe kępki, ostrych, cieniutkich liści. Nieduży, biało zabarwiony nerw liścia dodaje blasku zielonym źdźbłom. Kwiatostany pojawiają się od końca lipca do października i są rzadsze i mniejsze w porównaniu z innymi rozplenicami, np. 'Hameln' czy 'Moudry'.

Rozplenica japońska 'Red Head' - osiąga do 1 metra wysokości i nawet 80-90 cm szerokości. Na uwagę zasługują kwiatostany, które przybierają ciekawą barwę. W początkowej fazie mają jasno fioletowy kolor, który w trakcie przekwitania przechodzi do ciemno brązowego. Odmiana 'Red Head' zaczyna kwitnąć przeważnie od końca sierpnia aż do października. Pokrój tej odmiany rozplenicy jest nieco inny niż u innych odmian. Liście delikatnie się przewieszają, a łodygi z kwiatostanami wyrastają strzeliście do góry.

Rozplenica japońska 'Viridescens' - to odmiana rozplenicy o gęstym pokroju, dorastająca do 100 cm wysokości w czasie kwitnienia. Tworzy gęste kępy złożone z jasnozielonych liści, łukowato wygiętych, wyrastających ze sztywnych pędów. Jesienią liście przebarwiają się na żółto-czerwono. Odmianę tę wyróżnia przede wszystkim barwa kwiatostanu, który jest ciemnopurpurowym. Jest to najciemniejszy kwiatostan ze wszystkich rozplenic.

Rozplenica japońska - uprawa

Uprawa rozplenicy japońskiej najlepiej udaje się na glebach wilgotnych, ale nie mokrych. Na suchych stanowiskach trawa ta nie rozwija się odpowiednio i może wcale nie zakwitnąć. Ziemia do uprawy rozplenicy musi być przepuszczalna (nie może zalegać woda po opadach) i dobrze nawieziona (przed sadzeniem do dołka wsypujemy porcję nawozu długodziałającego dla roślin kwitnących lub pół szpadla kompostu czy obornika). Da to roślinie solidny zastrzyk energii do wzrostu.

Uwaga! Podczas nawożenia rozplenicy nie wolno przesadzić z nawozami azotowymi, ponieważ rozplenica japońska wytworzy dużo liści, a kwiatów jak na lekarstwo.

Na pewno podczas suszy rozplenicę japońską podlewamy solidnie (gdy zauważymy więdnięcie). Jeżeli nie zasilimy rośliny nawozem przed sadzeniem, to możemy w trakcie sezonu używać nawozu w płynie dla roślin kwitnących. Wystarczy jedna dawka raz na 7 lub 14 dni. Rozplenice sadzimy dość szeroko od siebie (szczególnie kwitnące odmiany np. 'Hameln') co 60-80 cm, bo posadzone zbyt blisko (kępy nie mogą opierać się jedna o drugą) nie kwitną.

rozplenica japońska zimowanie
Rozplenica japońska najlepiej zimuje związana w snopek
Fot. ©Piotr Moliński

Po zaschnięciu liści związujemy rozplenicę japońską w snopek, a nasadę kępy możemy obsypać kopczykiem z kory iglastej. Związana trawa lepiej wytrzymuje zimy, gdyż środek kępy ochroniony jest przed mrozem i śniegiem.

Jak zabezpieczyć trawy ozdobne na zimęJak zabezpieczyć trawy ozdobne na zimę
Po przepięknym jesiennym kwitnieniu traw, gdy tylko nadchodzą mrozy, warto zastanowić się jak zabezpieczyć trawy ozdobne na zimę. Wiele gatunków, takich jak rozplenica japońska, imperata cylindryczna 'Red Baron' czy ostnica cieniutka 'Pony Tails', wymaga dodatkowego okrycia przeciwmrozowego. Więcej...

Rozplenica japońska - cięcie

Gdy pogoda sprzyja możemy przystąpić do ścinania snopków już w marcu. Jeżeli aura nie dopisuje, czekamy na poprawienie się pogody do kwietnia. Najpierw rozgarniamy korę i usuwamy gałązki iglaków, jeżeli nimi okryliśmy podłoże wokół rozplenicy japońskiej. Po tych czynnościach przystępujemy do cięcia rozplenicy japońskiej. Pędy rozplenicy są dość twarde i mocne, dlatego warto mieć ostry sekator. Jeżeli mamy wiele okazów w ogrodzie, do cięcia rozplenicy japońskiej może posłużyć nam kosa spalinowa z zamontowaną tarczą. Na pewno ułatwi nam pracę.

rozplenica japońska cięcie
Rozplenica japońska po przycięciu
Fot. ©Piotr Moliński

Jeżeli używamy sekatora, pędy rozplenicy ścinamy od zewnątrz do wewnątrz na wysokość 2-3 cm od ziemi, wtedy łatwiej nam będzie usuwać ścięte pędy rozplenicy japońskiej. Po wstępnym ścięciu wszystkich suchych liści i pędów możemy ewentualnie wyrównać kępę, ścinając wystające kikuty, a nastęnie oczyścić ją z resztek ziemi, kory i liści.

Warto wiedzieć! Rozplenica japońska to trawa, która dość późno rozpoczyna wegetację. Pierwsze źdźbła pojawiają się z reguły w maju, dlatego cierpliwie na nie czekamy. Zbyt pochopnie nie wykopujmy kępy, myśląc że przemarzła.

Rozplenica japońska - rozmnażanie

Rozplenice japońską najkorzystniej rozmnożyć przez podział kępy. Osobiście wykonuję to, gdy zaczną pojawiać się pierwsze źdźbła (mają już 2-4 cm długości). Możemy wykopać całą roślinę, podzielić ją i porozsadzać w kilku miejscach lub wbić szpadel w kępę w ziemi i wykopać fragment kępy.

Do dzielenia najlepiej wykorzystać jedno-dwu roczne rozplenice, ponieważ dzielenie kilkuletniej kępy to nie lada wyczyn. Kępy i korzenie takich okazów są strasznie mocne. Stare kępy też łysieją od środka, a pobierane sadzonki z ich brzegów nie są dobre jakościowo i nierówno się korzenią. Lepiej wtedy zaopatrzyć się w nową młodą sadzonkę rozplenicy.

Innym sposobem jest rozmnażanie rozplenicy przez sadzonki ze źdźbeł, ale do tej metody trzeba być doświadczonym ogrodnikiem. Nie polecam jej stosowania w uprawach amatorskich.



Przeczytaj również:

trawy ozdobne w ogrodzieTrawy ozdobne w ogrodzie
Trawy ozdobne to bardzo ciekawa i zróżnicowana grupa roślin, nadających się do uprawy w ogrodzie. Wiele traw to gatunki odporne i wytrzymałe, wśród nich są rośliny nadające się na rabaty bylinowe, skalniaki, do obsadzania brzegów oczek wodnych czy nawet na skarpy. Poznaj najciekawsze gatunki i odmiany traw ozdobnych oraz zobacz jak wygląda uprawa traw ozdobnych w ogrodzie. Więcej...

Miskant chiński - odmiany, uprawa
Miskant chiński to gatunek trawy ceniony z racji na niezwykle efektowne kwiatostany. Ogrodnicy do wyboru mają bardzo ciekawe odmiany miskanta chińskiego, różniące się barwą liści, terminem kwitnienia i osiąganym wzrostem. Zobacz jak wygląda uprawa miskanta chińskiego i wybierz najlepsze odmiany tej wspaniałej trawy do swojego ogrodu! Więcej...

bambus ogrodowy mrozoodpornyBambus ogrodowy mrozoodporny - uprawa w ogrodzie, odmiany
Bambusy są fascynującymi roślinami, które mimo swojego egzotycznego pochodzenia możemy z powodzeniem także uprawiać w polskich ogrodach. Jako bambus ogrodowy traktuje się przeróżne gatunki i odmiany bambusów mrozoodpornych, które przy odpowiedniej pielęgnacji, mogą przetrwać nasze zimy. Zobacz jak wygląda uprawa bambusa w ogrodzie i poznaj najlepsze odmiany bambusów mrozoodpornych. Więcej...