Stihl Cash Back

Torbiel śliwy - objawy, zwalczanie, jaki oprysk

Zdeformowane, wydłużone śliwki o skórzastym miąższu to znak, że drzewo zostało porażone przez torbiel śliwy. Jest to choroba grzybowa występująca tylko na drzewach śliw. Sprawdź, jak wyglądają objawy torbieli śliwy i dowiedz się jak prowadzić zwalczanie torbieli śliwy. Podpowiadamy jaki oprysk na torbiel śliwy będzie skuteczny i jak wygląda profilaktyka w walce z tą chorobą śliwek.

torbiel śliwy
Torbiel śliwy - Taphrina pruni
Fot. Stephen James McWilliam, CC BY 4.0, Wikimedia Commons

Co to jest torbiel śliwy

Torbiel śliwy to choroba grzybowa wywoływana przez patogen Taphrina pruni. Ofiarą tego patogenu staje się wyłącznie śliwa - różne jej gatunki i odmiany, zarówno uprawne, jak i śliwy dzikie. Patogen najszybciej rozwija się w zakresie temperatur 10-22°C. Rozprzestrzenianiu choroby sprzyja deszczowa pogoda z wysoką wilgotnością powietrza i umiarkowane temperatury.

Torbiel śliwy - objawy

Po 3-4 tygodniach od kwitnienia śliw (zwykle w czerwcu), widoczne są porażone zawiązki owoców. Chore owoce (torbiele) są zdeformowane, wydłużone, spłaszczone i zakrzywione. Nie posiadają pestek i są większe od normalnych owoców. Miąższ jest twardy i skórzasty.

torbiel śliwy
Torbiel śliwy - Taphrina pruni - porażony zawiązek owocu
Fot. Donald Hobern McWilliam, CC BY 2.0, Wikimedia Commons

Początkowo porażone śliwki mają barwę żółtozieloną, później na skórce pojawia się matowy, szarobiały nalot utworzony z worków zawierających zarodniki grzyba. Z czasem torbiele ciemnieją, w większości porażone śliwki gniją na drzewie i opadają. Niektóre z nich w postaci zmumifikowanej pozostają na drzewie. Porażone owoce nie nadają się do konsumpcji.

Niekiedy w wyniku porażenia torbielą śliwy pojawiają się deformacje liści i wierzchołkowej części pędów.

torbiel śliwy
Zaschnięty owoc porażony torbielą śliwy
Fot. Rosser1954, Public Domain, Wikimedia Commons

Torbiel śliwy - biologia, cykl życiowy

Aby skutecznie zwalczać torbiel śliwy i wybrać odpowiedni termin wykonania oprysków, warto najpierw poznać cykl życiowy patogenu wywołującego tę chorobę śliwek.

Na powierzchni porażonych owoców, w uformowanych workach, powstają zarodniki workowe (askospory). W sprzyjających warunkach atmosferycznych, od końca lipca uwalniają się i pączkują, tworząc blastospory (powstają przez pączkowanie zarodników workowych). Zarodniki przenoszone są wraz z powietrzem i wodą a po skiełkowaniu zimują na powierzchni kory i pąków. Od lata do wiosny żyją na pędach śliwy jako epifity.

torbiel śliwy
Torbiel śliwy - Taphrina pruni
Fot. Jerzy Opioła, CC BY 4.0, Wikimedia Commons

Gdy zaczyna się sezon wegetacyjny, zarodniki ponownie pączkują i zakażają. Infekują zawiązki owoców we wczesnym stadium, zazwyczaj przed opadnięciem płatków kwiatowych. Początkowo choroba jest niewidoczna a pierwsze objawy uwidaczniają się, gdy patogen przerośnie miąższ owocu. Torbiel śliw najczęściej spotykana jest w przydomowych sadach, w których nie wykonuje się zapobiegawczo oprysków.

Torbiel śliwy - zwalczanie

Najlepszą metodą walki z torbielą śliwy jest profilaktyka. Po zauważeniu charakterystycznych deformacji owoców na zwalczanie choroby w obecnym sezonie wegetacyjnym jest za późno, a zdeformowanych owoców już nie uratujemy.

Drzewa powinno się obserwować w okresie około 8 tygodni po pękaniu pąków, gdyż w tym czasie będą widoczne pierwsze objawy choroby. Jeśli w pobliżu rosną silnie porażone dzikie śliwy, najlepiej byłoby je usunąć. Porażone owoce należy usuwać i utylizować, zbieramy je zarówno spod drzewa jak i usuwamy mumie z gałęzi.

torbiel śliwy
Śliwki z takimi objawami usuwaj od razu z drzewa
Fot. Lumaca, CC BY 4.0, Wikimedia Commons

Opryski przeciwko torbieli śliwy wykonuje się wiosną, w fazie nabrzmiewania i pękania pąków oraz w fazie białego pąka. Wszystkie pędy śliwy należy dokładnie pokryć preparatem (zarodniki zimują na powierzchni kory i pąków).

Zalecane preparaty i terminy oprysków na torbiel śliwy:

  • przed pękaniem pąków do oprysku stosujemy Syllit 65 WP
  • w fazie białego pąka drzewo opryskujemy fungicydem Syllit 65 WP lub preparatami miedziowymi, np. Miedzian 50 WP

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie:
1. Poradnik sygnalizatora ochrony śliwy, opracowanie zbiorowe pod red. dr W. Warabiedy, Instytut Ogrodnictwa, Skierniewice, 2017;
2. M. Grabowski, Choroby drzew owocowych, Plantpress, Kraków 1999, s. 152-153.