Owocówka śliwkóweczka - zwalczanie, opryski na robaki w śliwkach

Owocówka śliwkóweczka to szkodnik powodujący robaczywienie śliwek. Jeżeli w śliwkach zauważyliśmy małe gąsienice, żerujące w pobliżu pestki i zanieczyszczające owoc ziarnistymi odchodami, to jest to właśnie owocówka śliwkóweczka. Zobacz jak wykonać zwalczanie owocówki śliwkóweczki w ogrodach przydomowych i działkowych, jakie są polecane opryski na robaki w śliwkach i inne sposoby pozwalające zapobiegać robaczywieniu śliwek.

Owocówka śliwkóweczka
Owocówka śliwkóweczka

Owocówka śliwkóweczka - objawy występowania

Dorosły owad owocówki śliwkóweczki to niewielki motyl o rozpiętości skrzydeł od 12 do 14 mm. Pierwsza para skrzydeł jest szara z ciemnymi plamkami, a tylna nieco jaśniejsza, szarobrązowa. Motyle latają w ciepłe wieczory, składając jaja na zawiązkach owoców w maju, (pierwsze pokolenie), a potem na już dojrzewających owocach śliwek od połowy lipca aż do końca sierpnia (drugie pokolenie). Te terminy są dość istotne, bo właśnie wtedy trzeba podjąć działania mające na celu zwalczanie owocówki śliwkóweczki.

Ze złożonych jaj wylęgają się gąsienice, które od razu wgryzają się do owocu. Gąsienice początkowo są białe z czarną głową, a pod koniec rozwoju stają się intensywnie różowe i taką właśnie formę zazwyczaj znajdujemy w śliwkach. Niestety robaczywe owoce, zanieczyszczone odchodami gąsienic nie nadają się do jedzenia.

Poza śliwami, owocówka śliwkóweczka może żerować też na ałyczy, brzoskwini, moreli, tarninie, a czasem też na wiśni lub czereśni. Te ostatnie jednak zazwyczaj atakuje inny szkodnik - nasionnica trześniówka.

Owocówka śliwkóweczka zimuje w spękaniach kory drzew oraz w ściółce pod drzewami. A ponieważ popękana kora najczęściej jest na starych drzewach, to też i na takich będzie najwięcej robaczywych śliwek.

Zwalczanie owocówki śliwkóweczki

Jeśli już zauważyliśmy robaczywe śliwki, to musimy podjąć się zwalczania owocówki śliwkóweczki aby zapobiec robaczywieniu śliwek w roku przyszłym.

Podstawowe sposoby zwalczania owocówki śliwkóweczki w uprawach amatorskich to zbieranie i niszczenie robaczywych owoców oraz montowanie na pniach drzew opasek z papieru falistego, które zatrzymają wędrujące gąsienice.

Opaski na drzewa owocowe przeciw szkodnikomOpaski na drzewa owocowe przeciw szkodnikom
Opaski na drzewa owocowe to dobry sposób aby ograniczyć występowanie szkodników. W ogrodach można stosować opaski z tektury falistej oraz opaski lepowe. Zobacz jak i kiedy zakładać opaski na pnie drzewek oraz jakie szkodniki możemy w ten sposób zwalczać. Więcej...

Opaski na owocówkę śliwkóweczkę montujemy dwa razy w sezonie. Najpierw w połowie maja, w celu zwalczenia pierwszego pokolenia owocówki śliwkóweczki, a potem w sierpniu. Opaski należy montować na wysokości 30-50 cm nad ziemią, owijając pień tekturą falistą i obwiązując sznurkiem aby się nie zsuneły. Gąsienice owocówki wędrujące wzdłuż pnia zatrzymają się na opasce. Zamiast zimować w spękanej korze drzewa lub schodzić w dół do liści pod drzewem, wybiorą kryjówkę w pofałdowanej tekturze. Dla zwiększenia skuteczności należy więc dokładnie zeskrobać spękaną korę zanim założymy opaskę. Za każdym razem opaski oblepione szkodnikami usuwamy po kilku tygodniach i niszczymy (najlepiej spalić).

Opaski z tektury falistej na pniach drzew
Opaski z tektury falistej na pniach drzew

Ponieważ wiele osób pyta skąd wziąć takie opaski lub jak je zrobić, wyjaśniamy, iż można w tym celu kupić tekturę falistą w rolce lub po prostu wykorzystać stare kartony np. po sprzęcie AGD lub RTV. Tekturą owijamy pień drzewa i zawiązujemy mocno sznurkiem. Niektórzy ogrodnicy preferują owinąć pień podwójną warstwą tektury. Można też kupić w sklepach ogrodniczych opaski na pnie drzew pokryte substancją klejącą, do których wędrujące po pniu szkodniki po prostu się przykleją.

Osobiście preferuję opaski z tektury, gdyż wówczas przed zniszczeniem opasek możemy sprawdzić czy poza larwami szkodników, nie ukryły się w nich owady pożyteczne, jak biedronki czy złotooki, którym życie możemy darować. Z drugiej jednak strony ma to tylko sens, jeżeli rzeczywiście potrafimy dokonać takiej selekcji. W przypadku opasek z substancją klejącą wszystkie złapane owady nie mają szans na przeżycie ale też takie opaski są bardziej skuteczne w odławianiu szkodników.

Opryski na owocówkę śliwkóweczkę

Po opryski na owocówkę śliwkóweczkę sięgajmy jedynie w ostateczności. Nie tylko dlatego aby nadmiernie nie szkodzić środowisku ale też z racji, że dokładne wyznaczenie terminu oprysku w uprawie amatorskiej jest dość trudne. Z zabiegiem trzeba trafić w okres intensywnego lotu motyli i składania jaj. Oprysk wykonany poza tym terminem, będzie niestety nieskuteczny.

Opryski śliw. Kiedy i czym pryskać śliwki od robaków i na choroby?Opryski śliw. Kiedy i czym pryskać śliwki od robaków i na choroby?
Kiedy i czym pryskać śliwki od robaków i przeciwko chorobom? Poznaj skuteczne preparaty, sprawdzone w uprawie śliwek. Pobierz za darmo kalendarz oprysków śliwy opracowany na potrzeby uprawy amatorskiej w ogrodach! Więcej...

Aby wyznaczyć termin oprysku na owocówkę śliwkóweczkę rozwiesza się pułapki feromonowe i obserwuje czy pojawiają się na nich motyle. Oprysk należy wykonać na 3 tygodnie od rozpoczęcia regularnego lotu motyli. W zależności od przebiegu pogody, termin oprysku na pierwsze pokolenie owocówki śliwkóweczki wypada w pierwszej lub drugiej dekadzie czerwca, zaś oprysk przeciwko drugiemu pokoleniu trzeba wykonać w drugiej połowie lipca lub pierwszej dekadzie sierpnia. Jak widać terminy te są dość rozległe i trzeba się posiłkować oceną odłowów na pułapki feromonowe.

W uprawach amatorskich w ogrodach i przydomowych sadach nie mamy też do wyboru zbyt wielu preparatów do oprysku na owocówkę śliwkóweczkę. Możliwy do polecenia jest w zasadzie jedynie środek Mospilan 20 SP, który przeciwko owocówce ślwikóweczce stosuje się w ilości 2g rozpuszczonych 5-9 litrach wody, co wystarcza na oprysk 100m² uprawy. Inne preparaty zarejestrowane do zwalczania owocówki śliwkóweczki mają przeznaczenie wyłącznie do upraw profesjonalnych.

Oprysk na śliwy Mospilanem można wykonać 2 razy w sezonie, a zatem raz przeciwko pierwszemu pokoleniu owocówki śliwkóweczki i raz przeciwko drugiemu pokoleniu. Pamiętajmy przy tym, że od oprysku do zbioru owoców (okres karencji) musi upłynąć co najmniej 14 dni.

Wymieniony preparat Mospilan 20 SP do zwalczania owocówki śliwkóweczki można zamówić w sklepie naszego poradnika. Aby przejść do sklepu, naciśnij przycisk poniżej.

Przeczytaj również:

Szarka śliwy - objawy, zwalczanie, odmiany śliw odporne na szarkęSzarka śliwy - objawy, zwalczanie, odmiany śliw odporne na szarkę
Szarka to groźna choroba śliw wywoływana przez wirusa Plum pox virus. Typowymi objawami porażenia tym wirusem są żółte, nieregularne plamy i smugi na liściach, a także ospowate plamy na owocach. Zobacz dokładny opis jakie są objawy szarki i zobacz zdjęcia. Dowiedz się jak rozpoznać tę chorobę śliw, poznaj metody na zwalczanie szarki oraz wybierz do swojego ogrodu najlepsze odmiany śliw odporne na szarkę. Więcej...

Jak usunąć robaki z czereśni i czy takie owoce można jeść?Jak usunąć robaki z czereśni i czy takie owoce można jeść?
Na robaki w czereśniach możemy się natknąć najczęściej w owocach zbieranych w drugiej połowie czerwca lub później. Ich pojawianiu się zapobiegają opryski środkami owadobójczymi. Ale jeśli nie pryskaliśmy drzewek, to jest jeszcze szansa aby usunąć robaki z już zebranych owoców. Sposób jest bardzo prosty i pewny, a owoce takie można jeść. Więcej...

Owocówka jabłkóweczka - zwalczanie, oprysk na robaki w jabłkachOwocówka jabłkóweczka - zwalczanie, oprysk na robaki w jabłkach
Robaki w jabłkach, w postaci niewielkich gąsienic z czarną główką, które zanieczyszczają owoc swoimi odchodami, to owocówka jabłkóweczka. Szkodnik ten uszkadza także gruszki. Zobacz jaka jest szkodliwość tego szkodnika i jak wygląda zwalczanie owocówki jabłkóweczki. Podpowiadamy najlepszy oprysk na robaki w jabłkach. Więcej...