Opryski śliw. Kiedy i czym pryskać śliwki od robaków i na choroby?

Odpowiednio wykonane opryski śliw odgrywają dużą rolę w ochronie tych drzew przed chorobami i szkodnikami. Dowiedz się kiedy i czym pryskać śliwki od robaków i przeciwko chorobom. Poznaj skuteczne preparaty, sprawdzone w uprawie śliwek. Pobierz za darmo kalendarz oprysków śliwy opracowany na potrzeby uprawy amatorskiej w ogrodach!

opryski śliw
Opryski śliw
Fot. depositphotos.com

Kiedy pryskać śliwki od robaków i na choroby?

Opryski śliw od robaków i na choroby wykonujemy w określonych fazach rozwoju drzewa, czyli tzw. okresach fenologicznych. Okresy te mogą przypadać co roku w innych terminach, w zależności do panujących warunków pogodowych. Dlatego zawsze konieczna jest obserwacja rozwoju drzew.

Opryski śliwy rozpoczynamy już w okresie nabrzmiewania pąków wykonując tzw. opryski zapobiegawcze, które pomagają uniknąć wystąpienia szkodników. W okresie przed kwitnieniem śliw wykonujemy kolejne opryski zapobiegawcze przeciw brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych.

Dodatkowo wykonuje się opryski interwencyjne po wystąpieniu pierwszych objawów chorób takich jak rdza śliwy czy dziurkowatość liści drzew pestkowych oraz po zauważeniu objawów żerowania szkodnika.

Czym pryskać śliwki od robaków i na choroby?

Do oprysku śliwy na robaki i choroby można stosować chemiczne środki ochrony roślin, gotowe preparaty oparte na naturalnych składnikach oraz wyciągi i wywary roślinne, które sami przygotujemy.

Najczęstszymi chorobami, które atakują śliwę są: brunatna zgnilizna drzew pestkowych, rdza śliwy oraz dziurkowatość liści drzew pestkowych.

Na brunatną zgniliznę drzew pestkowych oraz dziurkowatość liści można stosować zapobiegawczo Topsin M 500 SC. Na rdzę śliwy i dziurkowatość odpowiedni będzie preparat Magnicur Gold oraz Magnicur Gold 50 WG, stosowany z chwilą pojawienia się pierwszych objawów choroby od fazy kwitnienia do zbioru owoców.

Ekologiczne opryski śliwy na choroby można wykonać preparatami z krwawnika pospolitego i ze skrzypu polnego. Możemy z nich wykonać wywary lub wyciągi, które pomogą zwalczać brunatną zgniliznę drzew pestkowych. Wśród gotowych preparatów na bazie naturalnych składników warto wymienić Evasiol, otrzymywany ze skrzypu polnego. Na mszyce warto stosować ekologiczne opryski z czosnku, cebuli czy pokrzywy.

Na popularne szkodniki śliwy jak owocówka śliwkóweczka czy mszyce odpowiedni będzie Mospilan 20 SP, który ma działanie kontaktowe oraz systemiczne, co oznacza że przenika do soków rośliny i wraz z nimi dociera do szkodników. Dzięki temu oprysk na robaki śliwy będzie skuteczny nawet jeśli nie wykonamy go dokładnie. Na pordzewiacza śliwowego i przędziorka owocowca skuteczny będzie natomiast preparat Ortus 05 SC, stosowany z chwilą pojawienia się szkodników. W okresie nabrzmiewania pąków warto wykonać wspomniane wcześniej zapobiegawcze opryski śliwy przeciw robakom preparatami olejowymi Promanal 60 EC lub Emulpar 940 EC, niszcząc zimowe stadia szkodników.

Szczegółowy kalendarz oprysków śliwy w ogrodach przydomowych i działkowych przedstawia tabela poniżej.

kalendarz oprysków śliw

Pobierz wersję do wydrukowania:

Po zakup preparatów do oprysku śliw w niewielkich opakowaniach, przeznaczonych do zastosowań amatorskich w ogrodach i na działkach zapraszamy do naszego sklepu. Aby zobaczyć ofertę, naciśnij przycisk poniżej:

mgr inż. Joanna Białowąs

Przeczytaj również:

Cięcie śliwy. Jak i kiedy przycinać śliwki?Cięcie śliwy. Jak i kiedy przycinać śliwki?
Owoce śliwek są bardzo lubiane. Jednak z uprawy tych drzew często rezygnujemy w obawie o ich nadmierny wzrost. Zobacz jak i kiedy przycinać śliwki aby ich wzrost nie był zbyt silny, a owocowanie obfite. Więcej...

Szarka śliwy - objawy, zwalczanie, odmiany śliw odporne na szarkęSzarka śliwy - objawy, zwalczanie, odmiany śliw odporne na szarkę
Szarka to groźna choroba wirusowa. Typowymi objawami porażenia są żółte, nieregularne plamy i smugi na liściach, a także ospowate plamy na owocach. Zobacz jak rozpoznać tę chorobę śliw, poznaj metody na zwalczanie szarki oraz wybierz do swojego ogrodu odmiany śliw odporne na szarkę. Więcej...

Śliwka węgierka - odmiany, uprawa, chorobyŚliwka węgierka - odmiany, uprawa, choroby
Coraz ciekawsze odmiany śliwki węgierki i łatwość jej uprawy sprawiają, że chętnie sadzimy ją w naszych ogrodach. Dowiedz się jak wygląda uprawa śliwki węgierki, poznaj atakujące ją choroby i metody walki z nimi. Wybierz z nami najlepsze odmiany śliwki węgierki do Twojego ogrodu! Więcej...