Stihl Cash Back

Opryski śliw. Kiedy i czym pryskać śliwki od robaków i na choroby?

Odpowiednio wykonane opryski śliw odgrywają dużą rolę w ochronie tych drzew przed chorobami i szkodnikami. Dowiedz się kiedy i czym pryskać śliwki od robaków i przeciwko chorobom. Poznaj skuteczne preparaty, sprawdzone w uprawie śliwek. Pobierz za darmo kalendarz oprysków śliwy opracowany na potrzeby uprawy amatorskiej w ogrodach!

opryski śliw
Opryski śliw
Fot. depositphotos

Kiedy pryskać śliwki od robaków i na choroby?

Opryski śliw od robaków i na choroby wykonujemy w określonych fazach rozwoju drzewa, czyli tzw. okresach fenologicznych. Okresy te mogą przypadać co roku w innych terminach, w zależności do panujących warunków pogodowych. Dlatego zawsze konieczna jest obserwacja rozwoju drzew.

Opryski śliwy rozpoczynamy już w okresie nabrzmiewania pąków wykonując tzw. opryski zapobiegawcze, które pomagają uniknąć wystąpienia szkodników. W okresie przed kwitnieniem śliw wykonujemy kolejne opryski zapobiegawcze przeciw brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych.

Dodatkowo wykonuje się opryski interwencyjne po wystąpieniu pierwszych objawów chorób takich jak rdza śliwy czy dziurkowatość liści drzew pestkowych oraz po zauważeniu objawów żerowania szkodnika.

Czym pryskać śliwki od robaków i na choroby?

Do oprysku śliwy na robaki i choroby można stosować chemiczne środki ochrony roślin, gotowe preparaty oparte na naturalnych składnikach oraz wyciągi i wywary roślinne, które sami przygotujemy.

Ekologiczne opryski śliwy na choroby można wykonać preparatami z krwawnika pospolitego i ze skrzypu polnego. Możemy z nich wykonać wywary lub wyciągi, które pomogą zwalczać brunatną zgniliznę drzew pestkowych. Wśród gotowych preparatów na bazie naturalnych składników warto wymienić Skrzyp Ekstrakt ProBio Ogród, otrzymywany ze skrzypu polnego. Na mszyce warto stosować ekologiczne opryski z czosnku, cebuli czy pokrzywy.

Na popularne szkodniki śliwy jak owocówka śliwkóweczka czy mszyce odpowiedni będzie Mospilan 20 SP, który ma działanie kontaktowe oraz systemiczne, co oznacza że przenika do soków rośliny i wraz z nimi dociera do szkodników. Dzięki temu oprysk na robaki śliwy będzie skuteczny nawet jeśli nie wykonamy go dokładnie. Na pordzewiacza śliwowego i przędziorka owocowca skuteczny będzie natomiast preparat Ortus 05 SC, stosowany z chwilą pojawienia się szkodników. W okresie nabrzmiewania pąków warto wykonać wspomniane wcześniej zapobiegawcze opryski śliwy przeciw robakom preparatami olejowymi Treol 770 EC lub Emulpar 940 EC, niszcząc zimowe stadia szkodników.

Szczegółowy kalendarz oprysków śliwy w ogrodach przydomowych i działkowych przedstawia tabela poniżej.

kalendarz oprysków śliw

Pobierz wersję do wydrukowania:

Po zakup preparatów do oprysku śliw w niewielkich opakowaniach, przeznaczonych do zastosowań amatorskich w ogrodach i na działkach zapraszamy do naszego sklepu. Aby zobaczyć ofertę, naciśnij przycisk poniżej:

Przeczytaj również: