kiedy zakada trawnik z siewu?

Cięcie śliwy. Jak i kiedy przycinać śliwki?

Owoce śliwek są bardzo lubiane. Jednak z uprawy tych drzew często rezygnujemy w obawie o ich nadmierny wzrost. Zobacz jak i kiedy przycinać śliwki aby ich wzrost nie był zbyt silny, a owocowanie obfite. Jak prawidłowo wykonać cięcie śliwy po posadzeniu aby prawidłowo uformować jej koronę? Jak zabrać się za cięcie starych śliw, które były nieco zaniedbane? Dlaczego jedne śliwy lepiej ciąć wiosną, a inne jesienią po zbiorze owoców? Oto wszystko, co trzeba wiedzieć o cięciu drzew śliwy.

cięcie śliwy
Cięcie śliwy. Jak i kiedy przycinać śliwki aby obficie owocowały?

Cięcie śliwy po posadzeniu

Cięcie śliwy już w pierwszym roku uprawy jest niezmiernie ważne dla uzyskania właściwie uformowanej korony drzewka.

Na działkę kupujemy zazwyczaj jednoroczne drzewka śliwy, które mogą być już rozgałęzione, bądź też posiadać wyłącznie przewodnik. Pierwsze cięcie śliwy po posadzeniu wykonuje się wiosną (jeżeli drzewko sadzone jest na wiosnę, to tniemy zaraz po posadzeniu, zaś drzewka sadzone jesienią, przycinamy po przezimowaniu).

W przypadku drzewek rozgałęzionych, przewodnik obcinamy 30 cm powyżej najwyżej położonego pędu bocznego, zaś wszystkie pędy boczne skracamy o około połowę. Jeżeli drzewko jest nierozgałęzione, a takie mogą mieć wysokość nawet 150 cm, to skracamy je do wysokości 80 cm. Dzięki temu pierwsze gałęzie, które w przyszłości utworzą koronę drzewka, nie wyrosną zbyt wysoko.

Pielęgnacja drzew owocowych po posadzeniuPielęgnacja drzew owocowych po posadzeniu
Właściwa pielęgnacja drzew owocowych po posadzeniu ma ogromny wpływ na ich dalszy wzrost, plonowanie i zdrowotność. Świeżo posadzonym drzewkom musimy zapewnić odpowiednie warunki do rozwoju, by ich wzrost był silny i możliwe było szybkie uformowanie korony drzewa z dużą powierzchnią owoconośną. Więcej...

W kolejnych latach po posadzeniu należy uformować koronę śliwy, jednocześnie starając się jak najmniej ciąć. A to dlatego, że silne cięcia wpływają zwiększenie tempa wzrostu, w efekcie czego potem uzyskuje się zbyt wysokie drzewa. Dlatego cięcie śliwy po posadzeniu w pierwszych latach uprawy powinno się ograniczyć głównie do skracania przewodnika. Pędów bocznych nie powinno się natomiast przycinać, a jedynie przyginać je aby wyrastały poziomo (można przyginać np. klamerkami) i nie tworzyły kątów ostrych z przewodnikiem.

Cięcie starych śliw

W przypadku starszych śliw o silnym wzroście, konieczne jest wykonanie cięcia prześwietlającego. Dla zachowania dobrze uformowanej i niezbyt gęstej korony, cięcie takie warto wykonywać co roku. Podczas prześwietlającego cięcia starych śliw wycina się gałęzie rosnące pionowo, do środka korony, krzyżujące się ze sobą i nadmiernie zagęszczające koronę śliwy, a także wszystkie uszkodzone, przemarznięte czy porażone przez choroby drzew owocowych.

Warto wiedzieć! Podstawowym terminem cięcia śliw jest przedwiośnie. W tym terminie tniemy wszystkie śliwy, których owoce dojrzewają średnio późno oraz późno (wrzesień-październik), takie jak np. Węgierka zwykła, President, Anna Spath, Elena, Presenta, Valor. Inaczej należy postąpić w przypadku odmian śliwy, których owoce dojrzewają wcześnie i średnio wcześnie, czyli od lipca do sierpnia (np. Brzoskwiniowa, Cacanska Najbolia, Herman, Kalipso, Katinka, Opal, Renkloda Ulena, Ruth Gerstetter). Takie śliwy przycina się po zbiorze owoców, podobnie jak wiśnie i czereśnie.

Pamiętajmy aby po każdym zakończonym cięciu rany powstałe na gałęziach w wyniku cięć zasmarować maścią ogrodniczą lub farbą emulsyjną z dodatkiem środka grzybobójczego, np. Topsin M 500 SC.

Cięcie śliw latem

Powyżej opisaliśmy cięcie prześwietlające śliwy. Poza tym cięciem dodatkowo w okresie poprzedzającym dojrzewanie owoców, a więc latem (od końca czerwca do połowy lipca), wykonuje się letnie cięcie śliwy, którego zadaniem jest ograniczenie wzrostu pionowo wyrastających pędów na przygiętych gałęziach. Pędy takie można wyłamywać palcami bądź wycinać sekatorem na wysokości 12-15 cm. Zabieg ten można porównać do letniego usuwania tzw. "wilków" na jabłoniach.

Jak nabrać pewności w przycinaniu roślin?

Jeżeli nie masz pewności jak wykonać cięcie lub po prostu boisz się to robić, pomoże Ci fantastyczna książka „Szkoła cięcia”. Dzięki niej nabierzesz pewności w przycinaniu roślin i nauczysz się tak ciąć rośliny, aby rosły zgodnie z Twoimi oczekiwaniami. Po lekturze tej książki prawdopodobnie całkowicie zmieni się Twoje podejście do cięcia roślin!

Szkoła Cięcia

Przeczytaj również:

Letnie cięcie drzew owocowych jabłoni, gruszy, śliwyLetnie cięcie drzew owocowych - jabłoni, gruszy, śliwy
Letnie cięcie drzew owocowych jest bardzo ważnym zabiegiem u drzew, u których po cięciu zimowo-wiosennym wyrosło dużo silnych, pionowych pędów, zwanych "wilkami". Szczególnie ważne jest letnie cięcie jabłoni ale zabieg ten wykonuje się też u gruszy i śliw. Zobacz jaki jest najlepszy termin letniego cięcia drzew owocowych oraz które gałązki należy wyciąć. Więcej...

Śliwka węgierka - odmiany, uprawa, chorobyŚliwka węgierka - odmiany, uprawa, choroby
Coraz ciekawsze odmiany śliwki węgierki i łatwość jej uprawy sprawiają, że chętnie sadzimy ją w naszych ogrodach. Dowiedz się jak wygląda uprawa śliwki węgierki, poznaj atakujące ją choroby i metody walki z nimi. Wybierz z nami najlepsze odmiany śliwki węgierki do Twojego ogrodu! Więcej...

Szarka śliwy - objawy, zwalczanie, odmiany śliw odporne na szarkęSzarka śliwy - objawy, zwalczanie, odmiany śliw odporne na szarkę
Szarka to groźna choroba śliw wywoływana przez wirusa Plum pox virus. Typowymi objawami porażenia tym wirusem są żółte, nieregularne plamy i smugi na liściach, a także ospowate plamy na owocach. Zobacz dokładny opis jakie są objawy szarki i zobacz zdjęcia. Dowiedz się jak rozpoznać tę chorobę śliw, poznaj metody na zwalczanie szarki oraz wybierz do swojego ogrodu najlepsze odmiany śliw odporne na szarkę. Więcej...

Opracowano na podstawie: A. Mika, Przycinanie drzewek po posadzeniu, Sad Nowoczesny 7/2009; A. Mika, Korzyści z letniego cięcia, Działkowiec, nr 7/2004, s. 30-31; Z. Gruca, Co z tą śliwą?, Działkowiec, nr 7/2012, s. 47. Fot. depositphotos.com