Stihl Cash Back

Nasiona otoczkowane - co to znaczy, jak siać

Jako nasiona otoczkowane najczęściej sprzedawane są nasiona warzyw - sałaty, ogórka, pietruszki, marchwi, brokułu czy kalafiora. Choć ich cena jest nieco wyższa, mają wiele zalet. Z tego artykułu dowiesz się, co to znaczy, że nasiona są otoczkowane i jakie są zalety stosowania tego typu nasion. Podpowiadamy także jak siać nasiona otoczkowane oraz czym różnią się one od nasion zaprawianych i inkrustowanych.

nasiona otoczkowane
Nasiona otoczkowane
Fot. depositphotos

Powlekanie nasion to metoda bardzo stara. Przed wiekami rolnicy w Azji, wysiewając ziarna ryżu na zalanych polach ryżowych, oblepiali je błotem, by były cięższe, opadły na dno i nie uniosła ich woda. Teraz metody są bardziej zaawansowane a samo otoczkowanie nasion może przynieść wiele korzyści.

Nasiona otoczkowane - co to znaczy

Otoczkowanie nasion to zabieg polegający na pokryciu ich specjalną powłoką. Warstwa, którą pokryte jest nasiono jest twarda ale przepuszczalna dla wody i gazów. Zabieg otoczkowania uszlachetnia nasiona, poprawia ich właściwości i ujednolica kształt. Zwiększona zostaje ich waga (nawet do 50 razy) i rozmiar. Lekkie i małe nasiona wysiewa się dzięki temu łatwiej. Otoczka składa się z materiału budulcowego i lepiszcza, które są obojętne dla nasion. W ich skład wchodzą np. sterylizowany torf z dolomitem, glinka kaolinowa, mączka drzewna lub wapień. Są to składniki naturalne i bezpieczne dla ludzi i środowiska.

nasiona otoczkowane
Nasiona otoczkowane
Fot. depositphotos

Producenci nasion otoczkowanych często dodają także inne składniki takie jak: barwniki, startowe dawki nawozów, stymulatory wzrostu czy środki ochrony roślin, które mają za zadanie ochronić kiełki przed chorobami i szkodnikami glebowymi. Takie informacje powinny widnieć na opakowaniu nasion. Z tego względu po wschodach roślin nie powinno się używać dodatkowych dawek nawozów i preparatów zapobiegających chorobom. Wszystkie nasiona otoczkowane dopuszczone do sprzedaży są bezpieczne. W ogrodach całkowicie ekologicznych można stosować nasiona otoczkowane BIO, które nie zawierają syntetycznych barwników.

Zapamiętaj!
Kupując nasiona otoczkowane zwróć uwagę na skład ich powłoki. Jeśli zawiera startowe dawki nawozu, nie stosuj dodatkowych nawozów w początkowej fazie wzrostu rośliny.

Nasiona otoczkowane - jak siać

Nasiona otoczkowane wysiewa się punktowo, w wyznaczonych rzędach i w zalecanej rozstawie. Nie trzeba wysiewać ich na zapas. Taki precyzyjny sposób wysiewu pozwala ograniczyć w późniejszym czasie zabieg przerywania wschodzących siewek.

Powłoka pokrywająca nasiona otoczkowane zbudowana jest z substancji, które rozpuszczają się w wodzie. W początkowym etapie utrudnia to pobieranie wody przez nasiona. Z tego względu nasiona otoczkowane wymagają większej ilości wody w czasie kiełkowania i wschodów, niż nasiona nieotoczkowane. Nie powinno się ich przesuszyć, ponieważ może to wpłynąć na słabsze wschody.

Zapamiętaj!
W czasie kiełkowania i wschodów nasionom otoczkowanym trzeba zapewnić większą ilość wody. Aby nasiono wykiełkowało otoczka musi się najpierw rozpuścić.

Zalety nasion otoczkowanych

Nasiona otoczkowane mają wiele zalet. Oto najważniejsze z nich:

  • do otoczkowania wybierane są najlepszej jakości nasiona z największą siłą kiełkowania,
  • otoczkowanie nasion zapewnia roślinom lepsze warunki wzrostu,
  • wysoka jakość nasion to lepsza zdrowotność roślin przekładająca się na większe plony,
  • nasiona lekkie i małe łatwiej się chwyta i wysiewa,
  • łatwiej je policzyć,
  • nasiona sieje się punktowo lub regularnie rozmieszcza w rzędach, łatwiej zachować między nimi odstępy,
  • precyzyjny siew sprawia, że można użyć mniejszej ilości nasion,
  • wschody są bardziej wyrównane a dzięki równomiernemu rozmieszczeniu, siewki mają lepszy dostęp do światła i wody,
  • nie trzeba przerywać siewek, dzięki czemu zaoszczędzimy czas i unikniemy dodatkowej pracy,
  • w niektórych nasionach w skład otoczki wchodzą precyzyjnie dobrane dawki środków ochrony roślin, które ochronią je przed patogenami glebowymi i szkodnikami.

nasiona otoczkowane
Nasiona otoczkowane
Fot. depositphotos

Nasiona otoczkowane, zaprawiane i inkrustowane

Procesy uszlachetniające nasiona noszą różne nazwy. Poniżej wyjaśniamy czym różnią się między sobą nasiona otoczkowane, zaprawiane i inkrustowane.

Nasiona otoczkowane czy zaprawiane?

Otoczkowanie nasion zwiększa ich masę, rozmiar oraz wyrównuje kształt. Zaprawianie nasion ma na celu jedynie ochronę młodych roślin przed porażeniem przez patogeny glebowe, choroby przenoszone na nasionach oraz przed szkodnikami. Zabieg ten polega na umieszczeniu na powierzchni nasion preparatu ochronnego. Zaprawianie nasion nie wpływa na zmianę kształtu nasion i ich masy - tym różni się od otoczkowania.

Nasiona otoczkowane czy inkrustowane?

Zarówno nasiona otoczkowane, jak i inkrustowane, pokrywane są powłokami zawierającymi środki ochrony roślin oraz dawkę startową nawozu. Różnica między nimi polega na tym, że nasiona otoczkowane są kalibrowane. Nasiona inkrustowane nie są kalibrowane ale mają bardziej obły kształt niż nasiona naturalne. Kalibracja polega na rozdzielaniu nasion na różne frakcje, w zależności od ich wielkości i nakładaniu na nich odpowiedniej ilości masy otoczkującej. Otoczkowanie zwiększa masę nasion nawet 50-krotnie, inkrustowanie prowadzi zaś do maksymalnie 5-krotnego zwiększenia ich masy. Inkrustacja jest odmianą zaprawiania.

nasiona warzyw i kwiatów

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie:
1. M. Blecharska, Nasiona otoczkowane, Działkowiec 1/2021, s. 58;
2. D. Niewiński, Przedsiewne uszlachetnianie nasion, Hasło Ogrodnicze 2/2003.