Stihl Cash Back

Enkiant dzwonkowaty - odmiany, uprawa, cięcie

Enkiant dzwonkowaty to kwaśnolubny krzew o rozłożystym pokroju. Jest polecany jako ciekawa roślina ozdobna, która wiosną obsypuje się dzwonkowatymi kwiatami. Liście enkiantu latem są soczyście zielone, zaś jesienią cieszą oko wszystkimi odcieniami czerwieni. Zobacz jak powinna wyglądać uprawa enkiantu dzwonkowatego i które odmiany enkiantu są polecane do sadzenia w ogrodach.

enkiant dzwonkowaty
Enkiant dzwonkowaty - Enkianthus campanulatus
Fot. depositphotos

Jak wygląda enkiant dzwonkowaty

Enkiant dzwonkowaty (Enkianthus campanulatus) należy do rodziny wrzosowatych (Ericaceae) i naturalnie występuje w Chinach, Japonii i w Tybecie. Ten duży krzew liściasty dorasta w naszych warunkach do 3-5 m wysokości, a jego wzniesione pędy są porośnięte przez eliptyczne liście, które jesienią przebarwiają się na jaskrawoczerwono. Grona małych dzwonkowatych kwiatów w odcieniu kremowym są czerwono unerwione i zebrane w obfite, luźne grona. Roślina kwitnie na przełomie maja i czerwca.

Enkiant dzwonkowatej - odmiany

Enkiant dzwonkowaty 'Albiflorus' - odznacza się dużymi, kremowymi kwiatami zebranymi w duże grona. Enkiant dzwonkowaty 'Albiflorus' osiąga do 2 wysokości i może być ozdobą nawet niewielkiego ogrodu.

Enkiant dzwonkowaty 'Pagoda' - dorasta do 4-5 m wysokości. Ząbkowane, matowozielone liście mają 6 cm długości, a jesienią przebarwiają się na pomarańczowo lub czerwono. Dzwonkowate kwiaty przybierają barwy od jasnego różu, aż po karmin. Ta odmiana enkiantu pięknie prezentuje się jako soliter, w kompozycji z innymi roślinami wrzosowatymi oraz w ogrodach japońskich.

enkiant dzwonkowaty
Enkiant dzwonkowaty - Enkianthus campanulatus
Fot. depositphotos

Enkiant dzwonkowaty 'Ruby Glow' - to krzew dorastający do 1,5 m wysokości. Zakwita wiosną dzwonkowatymi kwiatami w kolorze jasnoczerwonym. Odmiana polecana jako soliter oraz do ogrodów orientalnych i do uprawy w pojemnikach.

Enkiant dzwonkowaty 'Victoria' - dorasta do 5 m wysokości i podobnej szerokości. Od późnej wiosny do wczesnego lata krzew jest obsypany drobnymi, kremowożółtymi dzwonkami z różowym unerwieniem.

Enkiant dzwonkowaty - uprawa

Enkiant dzwonkowaty potrzebuje sporo miejsca, żeby jego szeroka korona była odpowiednio wyeksponowana. Krzew nie ma specjalnych wymagań, dobrze rośnie zarówno w słońcu jak i półcieniu oraz nie wymaga okrywania na zimę - jest gatunkiem wystarczająco mrozoodpornym (strefa mrozoodporności roślin 6A).

Należący do rodziny wrzosowatych enkiant wymaga gleby żyznej, próchniczej, dość wilgotnej i kwaśnej (o odczynie pH 4,5-5,5).

enkiant dzwonkowaty
Enkiant dzwonkowaty - Enkianthus campanulatus
Fot. depositphotos

Enkiant dzwonkowaty - podlewanie

Enkiant dzwonkowaty musi mieć zapewnioną stałą wilgotność podłoża, więc nie można zapomnieć o regularnym podlewaniu rośliny, zwłaszcza gdy rośnie w donicy. W utrzymaniu wilgotności podłoża może pomóc ściółkowanie ziemi przekompostowaną korą z drzew iglastych. Kora ogrodowa nie tylko spowolni proces parowania wody z podłoża, ale także naturalnie zakwasi glebę oraz poprawi jej parametry.

Podczas sadzenia enkianta warto do ziemi dodać TerraCottem. Jest to odżywka zawierająca startową dawkę nawozu, materiały spulchniające ziemię oraz hydrożel, który ułatwia utrzymanie gleby stale wilgotnej.

Enkiant dzwonkowaty - nawożenie

Nawożenie enkianta dzwonkowatego powinno być oszczędne: 1-2 razy w sezonie stosujemy nawóz zakwaszający do roślin kwaśnolubnych, który reguluje kwasowość podłoża oraz korzystnie wpływa na wzrost i kondycję roślin.

Jeżeli zauważymy, że nasz krzew słabiej kwitnie, możemy 2-3 razy w sezonie podlać go rozpuszczalnym w wodzie nawozem do roślin kwitnących. Jesienią zaś warto pod krzew podsypywać kompost, który zapewni że ziemia pod krzewem pozostanie żyzna i próchnicza. Zalecane jest aby był to kompost kwaśny.

Enkiant dzwonkowaty - cięcie

Enkiant ma naturalnie łady pokrój, którego nie trzeba regulować. Cięcie enkianta dzwonkowatego jest wymagane wyłącznie po to by zadbać o jego stan sanitarny. W tym celu po zakończeniu kwitnienia dobrze jest usunąć martwe, chore lub uszkodzone pędy.

Enkiant dzwonkowaty - co sadzić obok

Jako krzew kwaśnlubny enkiant dzwonkowaty dobrze komponuje się z innymi roślinami o podobnych wymaganiach, takimi jak: azalia ogrodowa, różanecznik, kalmia szerokolistna, kiścień wawrzynowy, pieris japoński czy skimia japońska.

Enkiant dzwonkowaty doskonale prezentuje się na tle krzewów iglastych oraz w ogrodach japońskich w towarzystwie takich gatunków jak: bambus ogrodowy, klon palmowy czy miłorząb japoński. Niższe odmiany enkianta można z powodzeniem uprawiać w pojemnikach i donicach.

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie:
1. M. Czekalski, Krzewy ozdobne mało znane. Enkiant w Zieleń Miejska 6/2012;
2. M. Czekalski, Krzewy i drzewa liściaste, PWRiL, Warszawa 1995, s. 23-24.