Stihl Cash Back

Kiścień wawrzynowy - uprawa, odmiany, cięcie

Kiścień warzynowy (Leucothoe fontanesiana) to wieczniezielony krzew należący do rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie porasta zbocza Appalachów. Jego ozdobą są malowniczo wybarwione liście, dzięki którym stanowi ciekawy element kompozycyjny na wrzosowiskach i naturalistycznych rabatach. Zobacz jak wygląda uprawa kiścienia wawrzynowego, kiedy wykonać cięcie kiścienia oraz poznaj odmiany kiścienia wawrzynowego o pięknych kolorach liści.

Kiścień wawrzynowy
Kiścień wawrzynowy
Fot. Michael Wolf, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Kiścień wawrzynowy - opis

Kiścień wawrzynowy to niewielki, liściasty, zimozielony krzew kwasolubny. Osiąga zwykle od 50 do 100 cm wysokości. W odróżnieniu to innych przedstawicieli rodziny wrzosowatych (Ericaceae), główną dekoracją tego krzewu nie są kwiaty lecz liście. Liście kiścienia są błyszczące, szerokie, lancetowate, skórzaste i zakończone długim, ostrym wierzchołkiem. U niektórych odmian są atrakcyjne wybarwione, a jesienią przebarwiają się w odcień czerwieni lub brązu.

Kiścień tworzy kopulaste krzewy z łukowato wygiętymi zygzakowatymi pędami. Większość odmian kiścieni ma czerwone, brązowe lub żywe, zielone młode przyrosty pędów, które z wiekiem przebarwiają się w ciemny, błyszczący zielony kolor. Wiosną (w maju) w kątach liści wyrastają groniaste kwiatostany. Kwiaty kiścienia wawrzynowego są kremowobiałe, pachnące, podobne do kwiatów pierisa japońskiego (Pieris japonica). Zwisają w dół, są ukryte między liśćmi i mało widoczne. Latem z kwiatów rozwijają się drobne jagody, które są niejadalne.

Kiścienie to dobre rośliny do sadzenia obok rododendronów i azalii, na rabatach ozdobnych i na wrzosowisko.

Uprawa kiścienia wawrzynowego

Kiścień wawrzynowy ma wysokie wymagania pod względem podłoża. Kiścień wymaga gleb kwaśnych (pH 4,5-6,5) z wysoką zawartością materii organicznej. W naturalnym środowisku zasiedla wilgotne leśne tereny, gęsto porastając brzegi strumieni. Dlatego kiścień należy uprawiać na stale wilgotnym podłożu. Będzie rósł dobrze nawet na podmokłych, bagnistych terenach. Kiścień wawrzynowy bezwzględnie nie toleruje suszy, dlatego trzeba ściółkować glebę pod krzewami, aby ograniczyć jej wysychanie. Do ściółkowania kiścienia najlepiej nadaje się przekompostowana kora sosnowa.

Kiścień należy uprawiać na stanowiskach półcienistych. Znosi również głęboki cień, ale wówczas pędy krzewu nadmiernie się wydłużają i krzew traci swój ładny pokrój. Lepiej nie uprawiać kiścienia w pełnym słońcu, ponieważ grozi to poparzeniem liści. Jeśli jednak posadzimy krzew na stanowisku słonecznym, konieczne będzie jego systematyczne i obfite podlewanie, a zimą osłona przed słońcem.

Kiścień wawrzynowy charakteryzuje się wysoką mrozoodpornością. Mimo to powinien być uprawiany w miejscach osłoniętych od silnych zimowych wiatrów. Na zimę dobrze jest również zabezpieczyć system korzeniowy krzewów. W tym celu można usypać kopczyki z kompostu wokół dolnej części krzewu i okryć je ściółką lub agrowółkniną.

Kiścień nawozimy dwa raz w roku, wiosną i po zakończeniu kwitnienia, stosując nawóz do rododendronów i azalii.

Kiścień wawrzynowy Rainbow
Kiścień wawrzynowy 'Rainbow'
Fot. ©Petrus, forum.PoradnikOgrodniczy.pls

Odmiany kiścienia wawrzynowego

Kiścień wawrzynowy w naszym kraju jest mało popularny. W Polsce dostępnych jest niewiele odmian tej ciekawej rośliny. Znacznie większy wybór odmian spotkać można na Zachodzie Europy i w USA. Do najłatwiej dostępnych w Polsce odmian kiścieni należą:

Rainbow - jest to najpopularniejsza odmiana kiścienia wawrzynowego. Pędy krzewu na przełomie wiosny i lata są intensywnie różowo-czerwone, część pędów pokłada się na ziemi. Cechą charakterystyczną tej odmiany są nakrapiane, marmurkowe liście. Cała blaszka liściowa jest silnie pokryta kremowymi, żółtymi i różowymi plamkami. Krzewy osiągają wysokość 50-70 cm.

Nana - jest to karłowa odmiana kiścienia wawrzynowego, osiąga 50 cm wysokości. Liście są ciemnozielone i błyszczące, zimą przebarwiają się na ciemnoczerwono. Odmiana ta stosowana może być jako roślina okrywowa. Na stale wilgotnych glebach może być uprawiana również na stanowiskach słonecznych.

Makijaż - to polska odmiana kiścienia wawrzynowego. Liście wiosną przebarwiają się na kremowo-pomarańczowo, latem stają się czerwono-różowe, a jesienią bordowe. Na blaszkach liściowych widnieje wyraźny marmurkowy wzór. Krzewy osiągają wysokość 50 cm i szerokość 80 cm.

Whitewater - krzewy osiągają wysokość 100 cm i szerokość 120 cm. Liście tej odmiany mają wyraźnie zaznaczony biały marginej na brzegach. Barwa liści zmienia się wraz z okresem wegetacji. Wczesną wiosną liście są zielone, latem zmieniaja barwę na różowoczerwoną, późną jesienią stają się fioletowo-różowe, a zimą są ciemnoczerwone.

Cięcie kiścienia wawrzynowego

Kiścien wawrzynowy ma tendencję do silnego wzrostu po jednym lub dwóch latach uprawy. Aby kontrolować wzrost krzewów konieczne jest cięcie. Cięcie kiścienia możemy przeprowadzić o każdej porze roku, jednak najlepszym terminem jest luty lub marzec, zanim krzewy rozpoczną ponowny wzrost.

Pędy kiścienia mogą być przycianie bardzo silnie, nawet przy samym pniu. Nie szkodzi to w żaden sposób roślinie, ponieważ krzewy bardzo szybko regenerują się po intensywnym cięciu. Takie mocne przycięcie pozwala zachować zwarty pokrój krzewu, lepsze krzewienie i ograniczy niekontrolowane tworzenie się odrostów. Ścięte pędy kiścienia można wykorzystać do rozmnożenia krzewu, ponieważ bardzo łatwo się ukorzeniają.

Co roku, jeżeli zachodzi taka potrzeba, wycinamy pędy chore, martwe i nadmiernie ogołacające się. Kiścień również nadaje się do formowania w niskie żywopłoty lub ciekawe kształty.



Przeczytaj również:

Azalia japońska - odmiany, uprawa, zimowanieAzalia japońska - odmiany, uprawa, zimowanie
Azalia japońska należy do zimozielonej grupy azalii osiągających do 150 cm wysokości, dostępnej w wielu odmianach. Doskonale będzie prezentować się wśród innych roślin wrzosowatych, dlatego nie może zabraknąć jej w Twoim ogrodzie! Poznaj najciekawsze odmiany azalii japońskiej i dowiedz się jak powinna wyglądać uprawa azalii w ogrodzie oraz jak ją przezimować. Więcej...

rośliny wrzosowateRośliny wrzosowate - ciekawe i mało znane gatunki
Wrzosowate to rodzina roślin licząca ponad 4 tysiące gatunków. W ogrodach najczęściej sadzone rośliny wrzosowate to małe krzewinki - wrzosy i wrzośce, atrakcyjnie wyglądające gdy rosną w dużych grupach, a także krzewy, takie jak azalie i różaneczniki. Aby Twoje wrzosowisko nie było monotonne, poznaj inne, mniej popularne ale za to bardzo ciekawe rośliny wrzosowate, które mogą upiększyć Twój ogród. Więcej...

Rośliny do cienia. Co posadzić w cienistym miejscu w ogrodzie?Rośliny do cienia. Co posadzić w cienistym miejscu w ogrodzie?
Miejsca cieniste w ogrodzie często wydają się problemem. Co posadzić, gdy dociera tu tak mało słońca? Czy znajdziemy ładne rośliny do cienia? Otóż okazuje się, że przy odrobinie trudu można w cienistych zakątkach działki stworzyć prawdziwe leśne zakątki, tętniące życiem. Oto najlepsze rośliny ogrodowe do cienia! Więcej...