Stihl Cash Back

Runianka japońska - odmiany, uprawa, cięcie, rozmnażanie

Runianka japońska (Pachysandra terminalis) to mrozoodporna, zimozielona krzewinka idealnie nadająca się do zadarniania i wypełniania pustych przestrzeni w ogrodzie. Zobacz jak wygląda uprawa runianki japońskiej, kiedy i jak wykonać cięcie runianki oraz jak łatwo można rozmnożyć runiankę japońską we własnym ogrodzie. Podpowiadamy najlepsze odmiany runianki japońskiej, które dobrze sprawdzają się w uprawie ogrodowej.

Runianka japońska
Runianka japońska - Pachysandra terminalis
Fot. ©Agnieszka Lach

Runianka japońska - opis, zastosowanie

Runianka japońska to zimozielona krzewinka o płożącym pokroju, należąca do rodziny bukszpanowatych (Buxaceae). Botanicznie jest zatem blisko spokrewniona z popularnym u nas bukszpanem wieczniezielonym. Naturalnym obszarem występowania runianki są lasy mieszane Japonii, gdzie stanowi ona składnik runa leśnego. To wyjaśnia skąd pochodzi jej nazwa - runianka japońska.

Pochodzenie runianki podpowiada nam też, gdzie możemy znaleźć dla niej zastosowanie w ogrodzie. Otóż ta niewysoka (osiąga zaledwie 20-30 cm wysokości), ale bardzo rozłożysta i szybko krzewiąca się roślina pasuje do kompozycji w ogrodach japońskich, skalnych oraz leśnych. Runianka japońska doskonale sprawdza się jako roślina okrywowa.

Liście runianki japońskiej są skórzaste, podługowate, grubo ząbkowane, ciemnozielone i zebrane w rozety na końcach pędów. W maju na szczytach pędów rozwijają się zebrane w grona niepozorne, białe lub różowe, pachnące kwiaty.

Runianka tworzy podziemne rozłogi, dzięki którym bardzo szybko się rozrasta dając gęstą darń.

Warto wiedzieć!
Runianka japońska jest rośliną ekspansywną i w sprzyjających warunkach bardzo szybko zarasta każdą wolną powierzchnię. Aby ograniczać jej rozprzestrzenianie się po ogrodzie, warto wkopać w ziemię barierę - szeroką taśmę z tworzywa sztucznego.

Runianka japońska - odmiany

Runianka japońska spotykana jest w kilku odmianach, a najczęściej uprawiane w Polsce są 2 z nich:

  • runianka japońska 'Green Carpet' - odmiana runianki o zielonych i błyszczących liściach, dorasta do 20 cm wysokości
  • runianka japońska 'Varierata' - szczególnie ozdobna odmiana runianki o kremowo-zielonych, pstrych liściach, lepiej niż inne odmiany znosi stanowiska słoneczne, dorasta do 30 cm wysokości.

W przypadku obu w/w odmian runianki obowiązuje strefa mrozoodporności 6A, co oznacza, że powinniśmy unikać sadzenia rośliny w najzimniejszych, północno-wschodnich krańcach kraju. Runianka japońska może w tych miejscach przemarzać. Na pozostałym obszarze Polski roślina ta przezimuje znakomicie.

Runianka japońska Variegata
Runianka japońska 'Variegata'
Fot. ©Herbi

Runianka japońska - uprawa

Runianka japońska wymaga stanowiska cienistego lub półcienistego. Doskonale radzi sobie pod koronami wysokich drzew i na zacienionych skarpach. W zbyt słonecznych stanowiskach jej liście zaczynają żółknąć i schnąć. Jedynie odmiana runianki 'Variegata' lepiej znosi bardziej słoneczne stanowiska. Jej liście stają się wówczas bardziej pstre, co pozytywne wpływa na atrakcyjność rośliny.

Runianka japońska nie ma specjalnych wymagań co do żyzności gleby. Ważne jednak, aby podłoże było próchnicze, lekko kwaśne i stale umiarkowanie wilgotne. Uprawa runianki nie udaje się na stanowiskach suchych. Runianka japońska jest bardzo wrażliwa na suszę i w okresie upałów wymaga obfitego podlewania (szczególnie nowo posadzone rośliny).

Runianka japońska rosnąca na żyznych glebach, nie wymaga intensywnego nawożenia. Dobrze reaguje jednak na nawozy organiczne, takie jak kompost i biohumus.

Runianka japońska jest odporna na choroby. Zaszkodzić jej może jednak zbyt wysoka wilgotność i kwasowość podłoża. Mogą one wywołać chlorozę oraz gnicie pędów. Może być także atakowana przez ślimaki i opuchlaki.

Aby runianka ładnie zadarniła powierzchnię, sadzimy ją w rozstawie 4-5 sztuk na 1 m² obsadzanej powierzchni.

Runianka japońska - cięcie

Przycinanie pędów runianki japońskiej powoduje jej zagęszczanie się oraz umożliwia nadanie roślinie pożądanego kształtu. Cięcie runianki japońskiej przeprowadza się wczesną wiosną, w marcu. Wycina się nadmiernie wyrośnięte i ogołocone z liści pędy, wyrastające poza ogólny kontur rośliny. Jednocześnie usuwa się wszystkie chore, martwe lub przemarznięte pędy, które należy przyciąć aż do zdrowej tkanki.

Runianka japońska - rozmnażanie

Runiankę japońską rozmnaża się poprzez ukorzenione rozłogi. Pobiera się je wiosną, w trakcie przycinania. Odpowiednia sadzonka powinna posiadać co najmniej dwa węzły i dobre rozbudowany system korzeniowy. Sadzonki runianki zakopuje się w ziemi od razu na miejscu docelowym.

Drugą metodą rozmnażania runianki japońskiejsadzonki półzdrewniałe, które pobiera się latem (lipiec-wrzesień). Sadzonka powinna mieć około 20 cm długości i co najmniej jedną rozetę liściową. Pobrane sadzonki runianki ukorzenia się w jasnym miejscu, w skrzynkach wypełnianych uniwersalnym podłożem rozluźnionym perlitem (3:1). Przed umieszczeniem sadzonek w podłożu należy zanurzyć ich końcówki w ukorzeniaczu. Po około dwóch miesiącach sadzonki wytwarzają korzenie i są gotowe do posadzenia w ogrodzie.



Przeczytaj również:

Kopytnik pospolity - zastosowanie i uprawaKopytnik pospolity - zastosowanie i uprawa
Kopytnik pospolity to dekoracyjna bylina o zimozielonych liściach, która świetnie zadarnia cieniste zakamarki ogrodu i znajduje zastosowanie w medycynie. Zobacz jak wygląda uprawa kopytnika pospolitego w ogrodzie oraz jak wykorzystać cenne właściwości tej rośliny! Więcej...

Irga płożąca zimozielona - odmiany, uprawa, rozmnażanie Irga płożąca zimozielona - odmiany, uprawa, rozmnażanie
Pojawiające się wiosną delikatne, jasne kwiaty oraz jesienne, czerwone owoce zachęcają do obsadzania irgą ogródków skalnych lub wybrania jej jako rośliny okrywowej. Zobacz jak wygląda uprawa irgi płożącej zimozielonej w ogrodzie, poznaj najciekawsze zimozielone odmiany irgi płożącej oraz dowiedz się jak przeprowadzić jej rozmnażanie w ogrodzie. Więcej...

rośliny do cieniaRośliny do cienia
Miejsca cieniste w ogrodzie często wydają się problemem. Co posadzić, gdy dociera tu tak mało słońca? Otóż okazuje się, że przy odrobinie trudu można w cienistych zakątkach działki stworzyć prawdziwe leśne zakątki, tętniące życiem. Obecnie w sklepach ogrodniczych jest duży wybór interesujących gatunków oraz odmian roślin ozdobnych, które będą rozwijać się najlepiej właśnie na cienistych rabatach. Więcej...