Nawozy organiczne - rodzaje, zastosowanie

Nawozy organiczne, czyli nawozy naturalne uzyskane z substancji organicznej, powinny stanowić podstawę nawożenia w ogrodach przydomowych i działkowych. Najpopularniejszymi tego typu nawozami są kompost oraz obornik, jednak w sklepach pojawia się coraz większy wybór nawozów organicznych. Jakie są wady i zalety tych nawozów, które z nich warto wybrać i jak stosować nawozy organiczne?

Nawozy organiczne - zastosowanie


Na rynku jest spory wybór nawozów organicznych. Wśród nich prym wiodą suszone lub granulowane oborniki oraz nawozy płynne na bazie biohumusu.


Obornik bydlęcy jest nawozem bogatym w związki mineralne i substancję organiczną. Sprzedawany w formie granulatu jest nawozem wygodnym w stosowaniu i przeważnie pozbawionym nieprzyjemnego zapachu.


Kora drzewna, najczęściej mielona, jest przede wszystkim materiałem ściółkującym. Po przekompostowaniu może być stosowana także jako nawóz.


Biohumus Extra Uniwersalny to naturalny produkt hodowli dżdżownic kalifornijskich, będący bardzo cenionym nawozem organicznym.
Zobacz...


Humus ACTIVE to polepszacz glebowy organiczno-mineralny z TAP (Trwałą Aktywną Próchnicą) w postaci papki z bogatą populacją pozytywnych mikroorganizmów glebowych. Opakowanie 2 litry zastępuje 1 tonę obornika!
Zobacz...


Rosahumus - nawóz o wysokiej zawartości kwasów humusowych, poprawiający żyzność gleb.
Zobacz...


Nawozy naturalne Brunatne BioZłoto i GreenOK, oparte o wyjątkowo wysoko aktywny biologicznie torf wysoki, to doskonała alternatywna dla nawozów mineralnych. Dzięki zawartości dobroczynnych mikroorganizmów, nawozy te oczyszczają glebę z zanieczyszczeń i znacznie podnoszą jej żyzność, a także wspaniale stymulują wzrost roślin, rozwój kwiatów i owoców. Polecane do upraw ekologicznych.
Zobacz...

W amatorskich uprawach na działkach i w ogrodach przydomowych zaleca się stosowanie nawozów pochodzenia naturalnego, szczególnie jeżeli chcemy aby uzyskane z tych upraw warzywa i owoce były smaczne i zdrowe. Podstawowym tego typu nawozem jest kompost, uzyskiwany z resztek roślinnych z naszego ogrodu. Więcej na temat uzyskiwania i wykorzystania kompostu w ogrodzie pisaliśmy już kiedyś w artykule zatytuowanym po prostu kompost.

Co jednak zrobić, jeśli ilość samodzielnie uzyskiwanego kompostu nie jest wystarczająca by zaspokoić potrzeby wszystkich roślin na działce? Czym mają nawozić osoby posiadające jedynie tarasy, balkony, czy bardzo małe ogródki przydomowe, gdzie nie ma miejsca na kompostownik?

Nawozy organiczne - rodzaje

Alternatywą są, dostępne w sklepach ogrodniczych w coraz większym wyborze, liczne nawozy organiczne. Idąc za obecnym trendem stosowania nawozów pochodzenia naturalnego, producenci tego typu nawozów oferują nam coraz szerszą gamę produktów. Aby się w tym nie pogubić, przedstawiamy opisy najpopularniejszych nawozów organicznych wraz ze wskazówkami w jakich sytuacjach i w jaki sposób można je stosować w ogrodzie.

Biohumus - to nazwa nawozu powstałego podczas rozkładu masy organicznej przez mikroorganizmy oraz dżdżownice. Resztki roślinne po przejściu przez układ trawienny dżdżownic są mieszane w dobrze przewietrzanej pryzmie, co skutkuje powstaniem zasobnego nawozu organicznego z dużym udziałem próchnicy. Wysoka zawartość składników pokarmowych oraz gruzełkowata struktura biohumusu stawia go na równi z kompostem jeśli chodzi zasilanie roślin uprawnych, jak też poprawianie jakości gleb po jego zastosowaniu. By uzyskać wysoką jakość otrzymanego nawozu oraz maksymalnie skrócić czas jego produkcji, warto zaopatrzyć się w dżdżownice kalifornijskie, które są uważane za najlepszego "producenta" biohumusu. Tak samo, jak w przypadku nawożenia kompostem ryzyko przenawożenia upraw jest bardzo niewielkie a przy zachowaniu odpowiednich proporcji przetwarzanych resztek organicznych spada ono do zera. W sklepach ogrodniczych bez problemu nabędziemy nawozy na bazie biohumusu.

Guano - czyli odchody ptaków morskich zasobne w fosforany wapnia i magnezu, oraz łatwo przyswajalne formy azotu. Jest to jeden z najbardziej wydajnych nawozów organicznych ze względu na wysoką koncentrację mikro oraz makroelementów. Obecnie najczęściej można zdobyć estetycznie zapakowane, nieduże ilości guano przeznaczone dla roślin ozdobnych oraz upraw warzywniczych, w formie sypkiej lub płynnej. Przy stosowaniu tego nawozu trzeba koniecznie zachować proporcje rozcieńczeń podane na opakowaniu, ponieważ przedawkowanie może szybko spowodować zamieranie roślin. Na bazie guano produkuje się też aktywatory do kompostu, przyspieszające proces rozkładu pryzmy kompostowej i tworzenie naturalnej próchnicy.

Pomiot ptasi - to nasze "krajowe guano". Cechuje go wysoka zawartość składników pokarmowych, dzięki czemu podczas jego stosowania razem z innymi nawozami organicznymi, można praktycznie zrezygnować z dodatkowego dokarmiania nawozami mineralnymi. Rośliny bardzo szybko reagują na zastosowanie pomiotu, jednak tak samo, jak w przypadku guano, należy przestrzegać jednorazowych dawek, ponieważ przenawożenie pociąga za sobą poważne konsekwencje. Najczęściej stosuje się pomiot ptasi przekompostowany, gdyż świeży może łatwo poparzyć korzenie roślin. W sklepach ogrodniczych można też nabyć suszony pomiot kurzy. Pamiętajmy aby źródło jego pochodzenia było sprawdzone. Do ogrodu nie nadaje się pomiot ptasi pochodzący z dużych kurzych ferm, na których zwierzęta są hodowane w nienaturalnych warunkach, karmione paszami zawierającymi antybiotyki i hormony.

Obornik bydlęcy - kolejny rodzaj nawozu organicznego, złożony z odchodów zwierząt gospodarskich i ściółki stosowanej w oborach. Oferowany jest w postaci częściowo przefermentowanego suszonego granulatu, pakowanego w niewielkiej pojemności worki. Obecnie stosuje się wstępną obróbkę świeżego obornika, co ma na celu częściowe ograniczenie charakterystycznego przykrego zapachu oraz uaktywnienie zawartych w nim składników pokarmowych, by stały się one łatwiej przyswajalne dla roślin. Po więcej informacji na temat zastosowania obornika, zapraszam do lektury artykułu obornik - nawóz naturalny.

Trociny i kora ogrodowa - to kolejne materiały organiczne, przeznaczone do poprawiania żyzności oraz struktury gleb ciężkich. Większości osób są zapewne znane głównie jako materiał do ściółkowania gleby. Przed ich zastosowaniem jako nawozu, zaleca się przynajmniej kilkumiesięczne kompostowanie, by usunąć żywice oraz związki fenolowe, hamujące wzrost uprawianych roślin. Do pryzmy kompostowej warto dodać około 2 kg mocznika w przeliczeniu na metr sześcienny kompostowanego materiału, by pobudzić do działania mikroorganizmy, a tym samym znacznie skrócić czas potrzeby na uzyskanie pełnowartościowego produktu końcowego.

Torf ogrodniczy - jest skałą osadową, powstałą w wyniku niepełnego rozkładu szczątków roślinnych, zachodzącego w warunkach długotrwałego lub stałego zabagnienia wierzchniej warstwy gleby. W jego składzie znajdziemy substancje organiczne (m. in. kwasy huminowe i ich związki) zawierające duże ilości węgla i azotu, a także substancje mineralne (m. in. żelazo, fosfor i wapń). W sprzedaży zazwyczaj dostępny jest kwaśny torf wysoki. Doskonale nadaje się do poprawy struktury gleby. Dzięki lekkiej, włóknistej budowie rozluźnia zbite gliniaste podłoże, a dzięki zdolności do zatrzymywania dużej ilości wody, zwiększa wilgotność gleb lekkich, piaszczystych. Kwaśny odczyn torfu wysokiego sprzyja rozwojowi roślin wrzosowatych i kwasolubnych (różaneczniki, azalie, wrzosy, wrzośce, borówka amerykańska). Aby można było go stosować pod inne rośliny, wymaga odkwaszenia, poprzez zwapnowanie. Torf zazwyczaj rozkłada się 3-centymetrową warstwą i miesza z wierzchnią warstwą ziemi ogrodowej.

Na bazie torfu produkuje się bardzo dobre nawozy i podłoża ogrodnicze. Szczególnie warto zwrócić uwagę na produkty produkowane na bazie na bazie wysokiej jakości torfu łotewskiego, charakteryzującego się dużą aktywnością biologiczną. Na naszym rynku są już dostępne nawozy oparte o torf łotewski - Brunatne BioZłoto i GreenOK. Dzięki zawartości dobroczynnych mikroorganizmów, nawozy te oczyszczają glebę z zanieczyszczeń i znacznie podnoszą jej żyzność, a także wspaniale stymulują wzrost roślin, rozwój kwiatów i owoców.

Węgiel brunatny - ten materiał także bywa czasem stosowany do nawożenia roślin ozdobnych oraz warzywniczych. Zawiera on duże ilości wapnia oraz magnezu, dzięki czemu jego stosowanie podnosi odczyn gleby. Rozdrobniony węgiel drzewny charakteryzuje się dobrymi właściwościami sorpcyjnymi oraz długim okresem rozkładu dzięki czemu może być stosowany zarówno do rozluźnienia gleb ciężkich jak też poprawienia struktury gleb piaszczystych.

Leonardyty - leonardyt jest formą pośrednią między torfem a węglem brunatnym. Minerał te powstał dzięki milionom lat beztlenowego rozkładu resztek roślinnych. Nawóz z leonardytów to bardzo dobry środek poprawiający kondycję gleby. Jest wykorzystywany również do rekultywacji terenów zdegradowanych i zanieczyszczonych. Sekret działania tych minerałów leży w bardzo wysokiej zawartości kwasów humusowych (do 90%). Przykładem takiego nawozu jest Rosahumus w postaci czarnego proszku, który rozpuszcza się w wodzie, a następnie otrzymanym roztworem opryskuje się lub podlewa glebę. Nawozy tego typu są bardzo wydajne - 1 kilogram zawiera tyle kwasów humusowych co aż 30 ton obornika.
Przeczytaj także: Rosahumus - 7 najczęściej zadawanych pytań

Włókno kokosowe - ten materiał organiczny charakteryzuje wysoka trwałość. Jest on coraz częściej stosowany w celu poprawienia stosunków powietrzno-wodnych na glebach lekkich jak i w celu dostarczenia próchnicy na gleby ciężkie. Ze względu na długi okres rozkładu, konieczność ponownego zastosowania tego materiału organicznego pojawia się dopiero po kilku latach.

Przeczytaj również:

humusHumus - bezcenny składnik gleby
Humus, inaczej próchnica, to organiczne szczątki, głównie roślinne, nagromadzone w glebach. Zawartość humusu jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na prawidłowy wzrost roślin oraz jakość i wielkość plonów z ogrodu. Jak się jednak okazuje sam humus nie wystarczy dla zdrowego wzrostu roślin. Czego jeszcze potrzeba w glebie? Poznaj sekret zdrowych roślin oraz smacznych warzyw i owoców z własnego ogrodu! Więcej...

Nawozy mineralne - rodzaje, zastosowanie, przechowywanieNawozy mineralne - rodzaje, zastosowanie, przechowywanie
Nawozy mineralne są powszechnie stosowane w ogrodnictwie, zarówno w uprawach towarowych jak i amatorskich. W sprzedaży jest bardzo duży wybór tego typu nawozów. Dlatego warto dowiedzieć się, które rodzaje nawozów mineralnych nadają się do zastosowania w ogrodzie, jak należy je dawkować oraz jakie zagrożenia niesie przedawkowanie nawozów mineralnych. Więcej...

Sekrety pieknego ogrodu


Dolacz do 67.000 osób, które za darmo
raz w tygodniu otrzymuja na e-mail
porcje aktualnych porad ogrodniczych:


  • Co Robic Aby Twój Ogród Byl Piekny i Zdrowy
  • Sekrety Ukrywane Przez Zawodowych Ogrodników
  • Kupony rabatowe na zakupy w sklepach ogrodniczych

Tak, ja tez chce z tego korzystac!

Uwaga! Na podany adres e-mail otrzymasz wiadomosc z prosba o potwierdzenie przystapienia do biuletynu. Aby zakonczyc rejestracje nacisnij link w otrzymanej wiadomosci.
Twój adres e-mail jest bezpieczny - nikomu go nie udostepnimy i w kazdej chwili mozesz sie wypisac :-)