Pięciornik krzewiasty - odmiany, uprawa, cięcie, rozmnażanie

Pięciornik krzewiasty (Potentilla fruticosa) to tolerancyjny i łatwy w uprawie krzew liściasty, a jego długi okres kwitnienia zapewnia wspaniałe efekty barwne. Liczne ciekawe odmiany pięciornika krzewiastego pozwalają stworzyć ciekawą aranżację w ogrodzie. Zobacz jak wygląda uprawa pięciornika krzewiastego w ogrodzie, jak wykonać cięcie pięciornika aby obficie kwitł i zachował atrakcyjny pokrój, a także poznaj sposoby na rozmnażanie pięciornika krzewiastego w warunkach uprawy amatorskiej!

Pięciornik krzewiasty
Pięciornik krzewiasty - Potentilla fruticosa

Pięciornik krzewiasty - odmiany

Pięciorniki są zwartymi krzaczastymi roślinami o niskim i rozpostartym pokroju. Dorastają do 1 m wysokości i około 1,5 m szerokości. W większości ogrodowe odmiany pięciornika krzewiastego rozwijają srebrnozielone liście, osadzone na pędach z wiekiem drewniejących. Od późnego lata do połowy jesieni na krzewach rozwijają się drobne kwiaty, których barwa może być różna w zależności od odmiany. Spotkać można pięciorniki kwitnące w kolorze białym, żółtym, aż po odcienie różu, pomarańczy do czerwieni.

Oto 10 najciekawszych odmian pięciornika krzewiastego, które polecam do ogrodów przydomowych i działkowych:

1. Pięciornik krzewiasty 'Abbotswood' - gęsta wyprostowana odmiana pięciornika krzewiastego dorastająca do 1 m wysokości. Kwiaty białe, długo utrzymują się na krzewie, najlepiej prezentują się w pełnym słońcu.

2. Pięciornik krzewiasty 'Annette' - dorasta do 50 cm wysokości i 80 cm szerokości. Kwitnie od czerwca do października na kolor rdzawo pomarańczowy.

3. Pięciornik krzewiasty 'Blink' - niski, gęsty, pokładający się krzew o wysokości 80 cm i szerokości 1,2m. Kwiaty tej odmiana pięciornika krzewiastego są jasnoróżowe, z żółtym środkiem.

4. Pięciornik krzewiasty 'Daydawn' - wyprostowany krzew o wysokości 1 metra, jego liście są ciemnozielone, a kwiaty łososiowe pojawiające się od czerwca do października.

5. Pięciornik krzewiasty 'Goldstar' - niska, wyprostowana, gęsto rozkrzewiona, osiągająca 1 m wysokości odmiana pięciornika krzewiastego o żółtych, bardzo dużych kwiatach osiągających nawet 5 cm średnicy.

6. Pięciornik krzewiasty 'Goldteppich' - to cenna odmiana pięciornika krzewiastego wcześnie i długo kwitnąca, nie podatna na mączniaka. Dorasta do 50 cm wysokości, o ścielących się silnych pędach. Kwitnie bardzo jaskrawie na żółty kolor.

7. Pięciornik krzewiasty 'Marrob' - krzew o pokładających się pędach, wysokości 50 cm i szerokości 1 m. Kwiaty koloru intensywno czerwonego. Lubi gleby przepuszczalne, słabo kwaśne lub lekko zasadowe.

8. Pięciornik krzewiasty 'Pink Beauty' - gęsty krzew o pokładających się pędach. Wysokości do 50 cm i 80 cm szerokości. Kwitnie na nietypowy różowy kolor kwiatami bardzo dużymi nawet do 5 cm średnicy.

Pięciornik krzewiasty
Pięciornik krzewiasty 'Red Ace'

9. Pięciornik krzewiasty 'Red Ace' - gęsty, o pędach pokładających się, do 0,5 m wysokości, wiosenne kwiaty czerwone, potem pomarańczowe, średnicy do 4,5 cm, najładniej wybarwiają się na stanowiskach chłodniejszych i bardziej wilgotnych.

10. Pięciornik krzewiasty 'Tilford Cream' - krzew o pokroju typowym dla pięciorników i kremowobiałych kwiatach, kwitnie długo bo już od maja aż do października.

Pięciornik krzewiasty - uprawa

Pięciornik krzewiasty nie jest wymagający i doskonale sprawdza się on jako roślina okrywowa. Dobrze prezentuje się także na rabatach i w ogrodach skalnych.

Uprawa pięciornika krzewiastego najlepiej udaje się na glebach lekkich, piaszczystych, umiarkowanie wilgotnych, na stanowiskach dobrze nasłonecznionych. Należy jednak pamiętać o regularnym podlewaniu pięciornika, bowiem jest on wrażliwy na długotrwałe przesuszenie gleby oraz nadmierne upały. Na początku sezonu wegetacyjnego warto zastosować nawóz wieloskładnikowy przeznaczony dla roślin kwitnących. Pięciorniki krzewiaste nie są atakowane przez szkodniki ani choroby, chodź ich korzenie w ciężkich, zalewanych glebach mogą zagniwać.

Krzewy ozdobne łatwe w uprawieKrzewy ozdobne łatwe w uprawie
Dzięki nim możesz stworzyć piękny i zadbany ogród, nie poświęcając wiele czasu na pielęgnację zieleni. Oto 10 krzewów ozdobnych łatwych w uprawie, które sprawdzają się w większości ogrodów! Więcej...

Pięciornik krzewiasty - cięcie

Pięciorniki z wiekiem stają się zdrewniałe i nieco przeładowane dużą ilością cienkich, słabych i wyciągniętych pędów, które coraz słabiej zawiązują kwiaty. Aby uniknąć takiego stanu należy zadbać o regularne cięcie pięciornika krzewiastego. Dlatego zaraz po przekwitnięciu kwiatów pięciornika ścinamy sekatorem końce pędów. Przycinamy również pędy nadmiernie wybujałe i ogołocone na dole z liści.

Cięcie pięciornika krzewiastego ma na celu pobudzenie krzewu do kwitnienia i skłonienie go do rozkrzewienia się. Pierwsze cięcie należy wykonać po posadzeniu. Wtedy też przycinamy wszystkie słabe i uszkodzone przyrosty. Pozostałe pędy przycinamy o połowę, by pobudzić do rozwoju nowe pędy, które rozwijają się od podstawy rośliny.

Zasadnicze cięcie pięciornika krzewiastego polega na usunięciu pozostałości po kwiatach i utrzymaniu zwartego pokroju rośliny. Cięcie powinno pobudzić rośliny do rozwoju wielu nowych pędów, dzięki czemu nie będą one z wiekiem nagie u podstawy. W połowie wiosny należy przyciąć wszystkie długie, wybujałe pędy. Starsze pędy i nadmiernie zagęszczone przyrosty przycinamy o 1/3.

Pięciornik krzewiasty - rozmnażanie

Rozmnażanie pięciornika krzewiastego jest łatwe i prawie zawsze kończy się sukcesem. Krzew ten rozmnaża się przez sadzonki półzdrewniałe pobierane latem. Z półzdrewniałych pędów bocznych pięciornika odcinamy sadzonki długości 8-10 cm z piętką lub kawałkiem 2 letniego drewna. Następnie sadzonkę sadzimy do mieszanki torfu i piasku w stosunku 1:1.

Zdarza się, że sadzonki pięciornika krzewiastego rosną nawet przed ukorzenieniem. Inspekt należy zacieniać, wietrzyć i obniżać powoli temperaturę, by zimą zimować sadzonki w temperaturze 5-10°C. Pędy pięciornika krzewiastego można dodatkowo zanurzyć w ukorzeniaczu (odpowiedni będzie ukorzeniacz do sadzonek półzdrewniałych) i posadzić w podłożu przykrywając je folią perforowaną. Wiosną sadzonki przesadzamy na rozsadnik, regularnie podlewamy i uprawiamy przez rok. Na miejsce stałe wysadzamy pięciornika krzewiastego jesienią.

mgr inż. Joanna Białowąs

Przeczytaj również:

Krzewy ozdobne kwitnące od wiosny do jesieniKrzewy ozdobne kwitnące od wiosny do jesieni
Krzewy ozdobne, kwitnące od wiosny do jesieni sprawią, że w Twoim ogrodzie będzie pięknie i kolorowo przez cały sezon ogrodniczy. Warto do ogrodu wybrać szczególnie te łatwe w uprawie, mało wymagające i dobrze sprawdzające się w naszym klimacie. Jeżeli szukasz takich właśnie roślin, koniecznie zobacz nasze zestawienie 7 najlepszych krzewów ozdobnych kwitnących od wiosny do jesieni! Więcej...

Tawuła - odmiany, uprawa i pielęgnacja, rozmnażanieTawuła - odmiany, uprawa i pielęgnacja, rozmnażanie
Tawuła to niezbyt duży, mrozoodporny krzew, zrzucający liście na zimę. W czasie kwitnienia licznie obsypany drobnymi gwiazdkowatymi kwiatami, co czyni tawułę niezwykle uroczą. Zobacz, które odmiany tawuły sprawdzą się w Twoim ogrodzie, jak wygląda uprawa i pielęgnacja tawuły oraz czy trudne jest samodzielne rozmnażanie tawuły rosnącej w ogrodzie. Więcej...

Irga płożąca zimozielona - odmiany, uprawa, rozmnażanie Irga płożąca zimozielona - odmiany, uprawa, rozmnażanie
Irga płożąca zimozielona zdobi ogrody przez cały rok. Pojawiające się wiosną delikatne, jasne kwiaty oraz jesienne, czerwone owoce zachęcają do obsadzania irgą ogródków skalnych lub wybrania jej jako rośliny okrywowej. Zobacz jak wygląda uprawa irgi płożącej zimozielonej w ogrodzie, poznaj najciekawsze zimozielone odmiany irgi płożącej oraz dowiedz się jak przeprowadzić jej rozmnażanie w warunkach amatorskich. Więcej...

Opracowano na podstawie: Muras P., Katalog roślin, drzewa, krzewy, byliny, Agencja Promocji Zieleni Sp. z o. o., s. 24-25; Bartels A., Wszystko o drzewach i krzewach - 1500 drzew i krzewów do ogrodu, Świat Książki, s. 250; Retournard D., Rozmnażanie 250 roślin przez sadzonki, krok po kroku, Wydawnictwo Delta, s. 246; Bradley S., Przycinanie drzew i krzewów, Wydawnictwo MUZA, s. 130-131. Fot. pixabay.com oraz Meneerke Bloem, zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/), źródło: Wikimedia Commons.