Stihl Cash Back

Werbena patagońska - opis, odmiany, uprawa, rozmnażanie

Werbena patagońska to atrakcyjna roślina, coraz częściej spotykana w naszych ogrodach. Wzniesiony, delikatny pokrój oraz liliowo-fioletowe kwiaty, przy każdym podmuchu wiatru wprowadzają na rabatę ruch i lekkość. Polecamy najciekawsze odmiany werbeny patagońskiej, a także wyjaśniany jak wygląda uprawa werbeny w ogrodzie. Z tego artykułu dowiesz się także jak rozmnażać werbenę patagońską.

Werbena patagońska
Werbena patagońska - Verbena bonariensis
Fot. ©Monika Chwała

Werbena patagońska - opis

Werbena patagońska (Verbena bonariensis, syn. Verbena patagonica), nazywana również werbeną argentyńską, jest rośliną dorastającą do 1,5 m wysokości. Słabo rozgałęzione i omszone łodygi są sztywne i nie potrzebują podpór. Wyrastają z nich lancetowate liście werbeny o ząbkowanych brzegach. Fioletowo-różowe, główkowate kwiatostany składają się z drobnych, lejkowatych kwiatków.

Werbena patagońska kwitnie bardzo długo - od lipca aż do przymrozków. Pozostawione zaschnięte kwiatostany zdobią ogród także zimą. Roślina ta pochodzi z Ameryki Południowej, występuje w Argentynie, Brazylii, Kolumbii oraz Chile. W środowisku naturalnym rośnie na obrzeżach oraz wewnątrz wilgotnych lasów.

Warto wiedzieć!
Werbena patagońska jest rośliną miododajną, przyciągającą chmary motyli oraz innych owadów zapylających.

Werbena patagońska - zastosowanie, gdzie sadzić

Werbena patagońska najpiękniej prezentuje się w dużych grupach, tworząc na rabacie plamę fioletowego koloru. Doskonale wygląda w otoczeniu traw ozdobnych, ale współgra także z bylinami i roślinami jednorocznymi.

Omawiany gatunek werbeny pasuje zarówno do ogrodów naturalistycznych, jak i nowoczesnych. Popularność w naszym kraju zawdzięcza tak lubianym ogrodom angielskim, w których jest stałym gościem. Dzięki ażurowemu pokrojowi werbena patagońska nie przesłania innych roślin i dobrze się z nimi komponuje na rabatach. Można z niej tworzyć barwne szpalery oraz siać na łąkach kwietnych. Kolor kwiatów werbeny pięknie wyróżnia się na tle zielonych liści lub igieł. Niższe odmiany sprawdzą się w donicach na tarasie.

Werbena patagońska
Werbena patagońska - Verbena bonariensis
Fot. ©Monika Chwała

Werbena patagońska - odmiany

Werbena patagońska 'Little One' - jest karłową odmianą, tworzącą niskie kępy i dorastającą do 40-50 cm wysokości. Jej nieduże, fioletowe kwiaty o średnicy ok. 3 cm kwitną od lipca do jesieni. Lubi słoneczne stanowiska, ma małe wymagania glebowe i wilgotnościowe, ale w naszych warunkach może przemarzać. Jest odmianą sterylną, co oznacza, że nie zawiązuje nasion, a tym samym, nie rozsiewa się w ogrodzie.

Werbena patagońska 'Lollipop' - to odmiana niska, dorastająca do 70 cm wysokości i tworząca fioletowo kwitnące kępy. Kwiaty są drobne, zebrane w główkowate kwiatostany. Podobnie jak inne werbeny patagońskie, ma małe wymagania glebowe, kwitnie aż do jesieni i przyciąga liczne owady zapylające. Może przemarzać.

Werbena patagońska - uprawa i wymagania

Werbena patagońska preferuje słoneczne stanowiska ale urośnie także w półcieniu. Ma małe wymagania glebowe, choć najlepiej będzie rosła w żyznych glebach o odczynie obojętnym lub zasadowym. Dobrze znosi przejściową suszę. Stanowisko pod uprawę werbeny patagońskiej powinno być zdrenowane, ponieważ nie służy jej nadmiar wody w podłożu. Przy zalewaniu korzenie mogą zacząć gnić.

Werbena patagońska
Werbena patagońska - Verbena bonariensis
Fot. ©Monika Chwała

W naszych warunkach klimatycznych werbena patagońska nie jest w pełni mrozoodporna i dlatego uważana jest za roślinę jednoroczną. Zimą może przemarzać, jednak wcześniej zawiązuje nasiona i często rozsiewa się sama. Zdarza się, że pozostawiona na rabacie, po cieplejszej zimie odbija od korzeni. Można jej pomóc przetrwać ten chłodny okres, zabezpieczając roślinę późną jesienią kopczykiem lub stroiszem. Jest dość odporna na choroby i szkodniki.

Werbena patagońska w donicy

W donicach ustawionych na tarasach i balkonach bardzo dobrze sprawdzają się niskie odmiany werbeny patagońskiej, takie jak wymienione wcześniej: werbena patagońska 'Little One' (do 50 cm wysokości) oraz werbena patagońska 'Lollipop' (do 70 cm wysokości).

Roślina czysta gatunkowo (Verbena bonariensis) jest od nich wyższa i dorasta do 1,5 m wysokości. Chcąc uprawiać ją w donicy, należy dobrać proporcjonalny do jej wielkości, stabilny pojemnik. Pędy werbeny patagońskiej są dość sztywne, więc jeśli donicę z rośliną ustawimy w zacisznym miejscu, podpory nie będą konieczne.

Werbenę sadzimy na słonecznym stanowisku do przepuszczalnej, dość żyznej ziemi (może być z dodatkiem perlitu). Donica do uprawy werbeny patagońskiej powinna mieć otwory odpływowe i warstwę drenażu z keramzytu lub kamyków na dnie. Werbena patagońska dobrze znosi krótkotrwałe susze ale lepiej rośnie, gdy jest umiarkowanie, regularnie podlewana (nie przelewana). Nadmiar wody stojący na podstawce należy wylewać, ponieważ może doprowadzić do gnicia korzeni.

Werbena patagońska
Werbena patagońska - Verbena bonariensis
Fot. pixabay

Ustawiając kilka donic z werbeną patagońską na tarasie lub balkonie stworzymy fioletowo-zielony, ażurowy szpaler przyciągający liczne motyle i inne owady. Werbena jest rośliną strukturalną a jej wyrazisty pokrój będzie się atrakcyjnie prezentował na tle jasnej ściany.

Werbena patagońska - rozmnażanie

Werbena patagońska zawiązuje nasiona późno, dlatego jej kwiatostany należy ścinać dopiero pod koniec października lub w listopadzie, gdy zbrązowieją. Na przełomie lutego i marca zebrane nasiona wysiewamy do tacek lub doniczek i stawiamy na słonecznym parapecie. Utrzymujemy stale umiarkowanie wilgotne podłoże. Werbena patagońska wschodzi dość długo i bywa kapryśna. Stratyfikacja nasion w temperaturze od -4 do +4°C zapewnia lepsze wschody. Po wytworzeniu pierwszych liści właściwych siewki pikujemy. Do gruntu werbenę wysadzamy w połowie maja.

Warto wiedzieć!
Aby uzyskać lepiej rozkrzewioną roślinę z większą ilością kwiatów, po wykształceniu kilku liści właściwych, uszczykujemy wierzchołek pędu głównego.

W sprzyjających warunkach werbena patagońska chętnie rozsiewa się w ogrodzie sama. Jeśli pozostawimy przekwitnięte kwiatostany i nie zetniemy ich przed zimą, jest duża szansa, że na wiosnę znajdziemy w pobliżu matecznej rośliny młode siewki. Czasami wiatr przenosi je w bardziej odległe miejsca.

Warto wiedzieć!
Jeśli liczysz na samosiew werbeny patagońskiej, podczas plewienia rabat wiosną zachowaj otrożność, ponieważ młode roślinki podobne są do siewek pokrzywy.

Choć natura często sama doskonale wybiera miejsce, w którym rośliny wyrastają, można spróbować przenieść je na stanowisko bardziej nam odpowiadające. W tym celu należy wiosną podważyć łopatką siewki werbeny patagońskiej i delikatnie, najlepiej z bryłką ziemi, przesadzić na miejsce docelowe, po czym podlać.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że zarówno sadzonki werbeny patagońskiej jak i jej nasiona są coraz częściej dostępne w sprzedaży.

Werbena patagońska
Siewki werbeny patagońskiej przesadzane w inne miejsce
Fot. ©Monika Chwała

Zimowanie werbeny patagońskiej

Werbenę patagońską można również przezimować, podobnie jak pelargonie. Jesienią ścinamy łodygi, wykopujemy roślinę i wsadzamy do doniczki. Przechowujemy ją w chłodnym pomieszczeniu, z temperaturą pow. 0°C i sporadycznie, słabo podlewamy. Wiosną powinny pojawić się młode przyrosty. Na rabatę wysadzamy werbenę dopiero po wiosennych przymrozkach.

Opracowano na podstawie:
1. Mój piękny ogród, nr 10/2019;
2. J. Scott-Macnab, Wielka ilustrowana encyklopedia roślin ogrodowych, Reader's Digest Przegląd Sp. z o.o., Warszawa 2004, s. 686-687.

Przeczytaj również:

SurfiniaWerbena - uprawa i pielęgnacja
Werbeny idealnie nadają się na rabaty kwiatowe, ale także doskonale czują się w pojemnikach na balkonach i tarasach. Szeroki wachlarz zastosowań sprawił, że werbeny to dzisiaj niezwykle popularne rośliny. Poznaj ich wymagania i licznne gatunki oraz odmiay. Więcej...

Fuksja - uprawa, pielęgnacja, zimowanie
Fuksja ogrodowa to piękna roślina ozdobna, ceniona za wspaniałe kwiaty. Można ją uprawiać w gruncie, jak i w pojemnikach na tarasach lub balkonach. Jak prawidłowo uprawiać fuksję, aby co roku kwitła? Więcej...

SurfiniaSurfinia - odmiany, pielęgnacja, choroby
Surfinia to niezwykle piękna roślina jednoroczna, charakteryzująca się bujnym kwitnieniem. Szczególnie dobrze surfinie wyglądają w pojemnikach podwieszanych pod zadaszeniem balkonów i tarasów lub przy balustradach, z których dumnie zwisają pędy surfinii obsypane kwiatami. Więcej...