Ciekawe rośliny do ogrodu - niezwykłe liście, kształty i kolory

Jeżeli chcemy aby nasz ogród był niezwykły i interesujący, warto posadzić ciekawe rośliny do ogrodu, które zachwycają niezwykłymi liśćmi, kształtami i kolorami. Rośliny o nieprzeciętnej, charakterystycznej sylwetce, mogą stanowić główny element kompozycji ogrodowej, przyciągający wzrok osób odwiedzających ogród. Zobacz jakie ciekawe rośliny do ogrodu warto posadzić i jak z pozoru nudne nasadzenia można zmienić w niezwykły ogród, pełen magii.

ciekawe rośliny do ogrodu
Ciekawe rośliny do ogrodu - okazałe, ciemnozielone liście funkii nadadzą uroku każdemu cienistemu zakątkowi. Niektóre odmiany mają też liście koloru niebieskiego bądź pstre, co zwiększa możliwości zastosowania w zestawieniach kolorystycznych. Na fotografii funkia Siebolda (Hosta sieboldiana)

Ciekawe rośliny do ogrodu, stanowiące jego ozdobę, to przede wszystkim rośliny strukturalne. Każdy ogród, w którym pojawiają się rośliny strukturalne, uzyskuje bardziej uporządkowaną przestrzeń. Kompozycje roślinne uzyskają harmonijną spójność, dzięki czemu znacznie wzrastają walory dekoracyjne połączonych na wspólnych rabatach różnych gatunków oraz odmian. Rośliny strukturalne, nazywane także przez niektórych architektonicznymi, to ciekawe rośliny do ogrodu o charakterystycznych liściach, w atrakcyjnych kształtach lub kolorach, nietypowo uformowanych lub zabarwionych kwiatach, a także gatunki wyróżniające się na tle pozostałych ciekawym pokrojem. Nie zawsze muszą być to egzotyczne ciekawostki, a po prostu rodzime gatunki, dostęne w ciekawych odmianach.

Przed posadzeniem ciekawych roślin do ogrodu, mogących pełnić rolę roślin strukturalnych, należy dokładnie przemyśleć układ rabat i wybrać dla nich miejsce, gdzie będą one harmonijnie się komponowały z pozostałymi elementami architektonicznymi ogrodu. W tym przypadku, jak w każdej dziedzinie życia, wskazany jest umiar. Zbyt duża ilość ciekawych roślin do ogrodu, stłoczona na niewielkiej powierzchni działki, wprowadzi zamieszanie odbierane przez ogrodnika jako przeładowanie wśród form lub kolorów. Zwykle wystarczy jedna lub dwie rośliny kształtujące przestrzeń ogrodu by wprowadzić zamierzony cel. Właściwie dobrane drzewko, krzew lub bylina sprawią, że ogród uzyska niepowtarzalny nastrój oraz zostanie bardziej wyeksponowane piękno pozostałych roślin.

Każda z ciekawych roślin do ogrodu powinna być wybierana pod kątem stylu jaki panuje w ogrodzie i bezwzględnie należy trzymać się tej koncepcji, niezależnie od tego jak bardzo podoba nam się dana roślina, oferowana do sprzedaży w szkółce lub centrum ogrodniczym.

ciekawe rośliny do ogrodu
Ciekawe rośliny do ogrodu to też okazy o niezwykłych, zwracających uwagę kwiatach. Na zdjęciu szachownica cesarska (Fritillaria imperialis)

Rolę roślin strukturalnych mogą pełnić zarówno gatunki wieloletnie jak i jednoroczne, pod warunkiem, że posiadają one kształt, formę lub barwy skupiające na sobie uwagę patrzącego. Wiele ciekawych roślin do ogrodu zachowuje właściwą sobie formę przez cały czas bez dodatkowej ingerencji ze strony człowieka, dzięki czemu są one częściej stosowane w nasadzeniach ze względu na niewielkie nakłady pracy potrzebne do uzyskania satysfakcjonującego efektu. Takie rośliny można spotkać wśród gatunków jednorocznych, bylin jak też drzew i krzewów.

ciekawe rośliny do ogrodu
Ciekawe rośliny do ogrodu to również, z pozoru pospolite, żywotniki zachodnie. Na fotografii forma stożkowa o złocistej barwie

Jednakże wiele ciekawych roślin do ogrodu można spotkać także wśród gatunków o intensywnym zabarwieniu liści, pędów lub kwiatów. Są one nie tylko ciekawym uzupełnieniem rabat - właściwie wyeksponowane, potrafią pełnić rolę spoiwa łączącego kolorystycznie nasadzenia roślinne w różnych partiach ogrodu.

Gatunki ciekawych roślin do ogrodu, które nie uzyskują pożądanej formy w naturalny sposób, można formować, nadając im w ten sposób oryginale kształty. Kształtowanie pojedynczej rośliny przez cięcie, podkrzesywanie oraz przyginanie pędów trwa zwykle kilka lat i wymaga dużej systematyczności. Trzeba także pamiętać, że osłabione po tych zabiegach rośliny wymagają dodatkowych porcji wody oraz składników pokarmowych by szybko zregenerować uszkodzenia.

W celu odpowiedniego wyeksponowania walorów dekoracyjnych ciekawych roślin do ogrodu warto sadzić je w pobliżu najbardziej uczęszczanych tras w ogrodzie, na tle trawnika, muru lub parkanu. Można także kilka egzemplarzy uprawiać w dużych kubłach oraz donicach i w miarę potrzeb przenosić w różne miejsca ogrodu.

ciekawe rośliny do ogrodu
Ciekawe rośliny do ogrodu - żywotnik zachodni, forma kulista

Oto kilka najpopularniejszych gatunków, które mogą być wykorzystane jako ciekawe rośliny do ogrodu, harmonijnie nadające ogrodowi niepowtarzalny charakter:

Rośliny cebulowe i kłączowe:
- paciorecznik (Canna x generalis)
- lilie (Lilium x hybridum)
- czosnki ozdobne (Allium sp.)
- szachownice cesarskie (Fritillaria imperialis)

Byliny:
- gunnera olbrzymia (Gunnera manicata)
- języczki (Ligularia sp.)
- juka ogrodowa (Yucca filamentosa)
- rudbekia (Rudbeckia sp.)
- ostróżka ogrodowa (Delphinium grandiflorum)
- funkia (Hosta x hybrida)

Drzewa i krzewy ozdobne liściaste:
- klon palmowy (Acer palmatum)
- dereń biały (Cornus alba)
- dereń pagodowy (Cornus controversa)
- perukowiec podolski (Cotinus coggygria)

Drzewa i krzewy iglaste:
- modrzew europejski (Larix decidua)
- metasekwoja chińska (Metasequoia glyptostroboides)
- jodła kalifornijska (Abies concolor)
- jodła koreańska (Abies koreana)
- sosna wejmutka (Pinus strobus)
- żywotnik zachodni (Thuja occidentalis)
- jałowiec łuskowaty (Juniperus squamata)

Przeczytaj również:

ciekawe rośliny egzotyczneCiekawe rośliny egzotyczne
Bezkolczasty kaktus, z którego produkowano narkotyki, bambus, który urósł ponad 1 m w ciągu doby i owoce, które smakują jak lody. To tylko niektóre ciekawe rośliny egzotyczne, które przedstawiono na wystawie "Rośliny egzotyczne - prawdy i mity". Zapraszamy na relację z wystawy, która odbyła się w łódzkiej palmiarni w ostatni weekend stycznia 2013. Więcej...

Jak zaprojektować rabatę kwiatowąJak zaprojektować rabatę kwiatową
Z pozoru samodzielne projektowanie rabat kwiatowych wydaje się być trudne, gdyż wymaga szerokiej wiedzy o wyglądzie i wymaganiach roślin. Trudne nie znaczy jednak niemożliwe. Zobacz jak zaprojektować rabatę kwiatową, wykorzystując kilka prostych reguł, dzięki którym rabata będzie ładna, funkcjonalna i łatwa w utrzymaniu. Więcej...

Kontrastowe rośliny. Jak łączyć rośliny o kontrastujących barwach?Kontrastowe rośliny. Jak łączyć rośliny o kontrastujących barwach?
Monotonia nie jest wskazana w żadnym ogrodzie. By ją przełamać warto wprowadzić na rabaty kilka, ciekawych, kontrastowych zestawień roślin. Zgodnie z regułą mówiącą, że przeciwieństwa się przyciągają można niewielkim trudem wykonać nasadzenia, których nie powstydziłby się nawet najlepszy projektant terenów zielonych. Oto jak założyć ogród, wykorzystując siłę kontrastów w świecie roślin. Więcej...