Stihl Cash Back

Ogród angielski - opis, przykłady, jakie rośliny

Styl ogrodów angielskich, szczególnie popularny w XVIII w., nawiązywał do naturalnych ogrodów krajobrazowych, zrywał zaś ze sztucznymi i zbyt rygorystycznie kształtowanymi ogrodami barokowymi. Zobacz jak zaprojektować ogród angielski i co powinno go charakteryzować. Oto opis i przykłady ogrodów angielskich, a także podpowiedzi, jak dobrać rośliny do ogrodu angielskiego. Tajniki projektowania ogrodu angielskiego zdradza nam mgr inż. architekt krajobrazu Agnieszka Socha.

ogród angielski
Ogród angielski

Ogród angielski - opis, przykłady

Jak często zdarza nam się uciekać myślami do zakątków gdzie nikt jeszcze nie był? Nikt nie wyciął drzew, nikt nie wyrzucił śmieci i nikt nie zbudował betonowych ścian? Człowiek w swoim dążeniu do doskonałości nigdy nie doścignie natury, i mimo że chce ją ujarzmić, ona i tak podąża swoim niezmiennym torem, w najskrytszych swych zakątkach chowając świat jakże przeciwny do naszego...

Próby naśladowania natury najbardziej odbiły się w ogrodach angielskich, a cała ich istota zamykała się w upodobnieniu ogrodu do krajobrazu naturalnego. Sięgając do wieku XVII napotykamy na kopalnie wzorców angielskich założeń ogrodowych. Ich w pełni rozwinięta forma ma odbicie w projektach Williama Kenta (1684-1742; malarz, architekt, twórca ogrodów krajobrazowych). Ogród w Stow, Buckingkamshire, należący do Lorda Cobham, był jednym z najbardziej udanych założeń krajobrazowych, cieszył się u współczesnych zasłużoną sławą, stanowiąc typowy przykład, a zarazem wzór krajobrazowego ogrodu angielskiego.

Jako najbardziej znany przykład ogrodu angielskiego w Polsce możemy natomiast wymienić Ogród Dendrologiczny w Przelewicach koło Pyrzyc.

A jak opisać ogród angielski? Co go cechuje i jakimi zasadami powinniśmy kierować się podczas projektowania ogrodu angielskiego? O to najważniejsze elementy i zasady tworzenia ogrodów w stylu angielskim:

  • piękno przyrodniczych form naturalnych,
  • nieregularne zgrupowania drzew i krzewów, klomby i gaje (zamiast powszechnie stosowanych strzyżonych szpalerów i geometrycznych nasadzeń)
  • drzewa w naturalnej formie, swobodnie rosnące,
  • obecność dużych trawników i łąk,
  • tworzenie i podkreślanie nierówności terenu,
  • wykorzystanie naturalnych źródeł, rzek i jezior o nieregularnych zarysach,
  • drogi przebiegają po liniach krzywych, odkrywając malownicze widoki oraz łącząc poszczególne części ogrodu,
  • cały plan ogrodu jest nieregularny, swobodny i asymetryczny,
  • ogrody angielskie to ogrody tajemnicze i "dzikie",
  • ogród może przechodzić w park by potem połączyć się w pełni z krajobrazem,
  • rzeźby ustawiane nieprzypadkowo mają swój charakter, często osadzane bezpośrednio na ziemi, bez cokołu,

ogród angielski
Ogród angielski

Jak zaprojektować ogród angielski

Przez 4 wieki zmieniło się nasze zapatrywanie na sztukę tworzenia ogrodów, dziś żyjemy we własnych "zielonych azylach" o kształtach zamkniętych w geometrycznych ramach ogrodzenia. Nasza przestrzeń obcowania z naturą zamknęła się w prywatnych posesjach gdzie sąsiad nie zajrzy zza zwartego żywopłotu... Czy w takich warunkach można stworzyć ogród angielski? Jeśli choć trochę chcemy zbliżyć się do świata tajemniczego i jakże fascynującego ogrodu angielskiego, dajmy się ponieść fantazji i stwórzmy choć namiastkę dawnych malowniczych założeń! Szczególnego charakteru naszemu ogrodowi nada obecność takich elementów jak:

  • bylinowe, nieregularne rabaty,
  • duże zdobione donice, wazony,
  • zmurszałe rzeźby (szybciej "zmurszeją", jeśli posmarujemy je... mlekiem!),
  • różane zakątki,
  • duży trawnik lub łąka kwietna,
  • szczątki "ruin",
  • skupiska "dzikich" krzaków,
  • mury a w nich okna widokowe (wyłom lub ukształtowany prześwit),
  • tajemnicze zakątki ze strumykiem bądź małym oczkiem/stawem.

Całość kompozycji niech zamyka się w krzywiznach - drogi, ścieżki i linie nasadzeń. Zbędne są tutaj strzyżone "pod igłę" formy drzew i krzewów iglastych na korzyść liściastych nasadzeń pozostawionych w swoim "ładzie-nieładzie". Nie zapominajmy też o nastroju, który tworzą wszystkie zmysły - wzrok, słuch, smak, zapach i dotyk. W ogrodzie angielskim nasz wzrok zostanie uwiedziony niespokojnymi poszukiwaniami zakątka, którego wycinek chowa się gdzieś pomiędzy drzewami, a który zaprasza nas do siebie obiecując dawkę przyjemnych doznań. Nasz słuch ugłaszczą świergoty ptaków gdzieś spomiędzy konarów, a czasem też niespokojne buszowanie jeża pośród opadłych liści. Pełnią naszych doznań zapachowych niech będzie woń kwiatów unosząca się w lipcowym ciepłym powietrzu.

Niestety nie wszystkie z tych elementów można przenieść do małego miejskiego ogródka jednak tyle na ile nam pozwolą możliwości postarajmy się oddać nastrój panujący w ogrodach angielskich XVII wieku.

Jakie rośliny do ogrodu angielskiego

Rabaty angielskie są komponowane z przemyślaną ideą, gdzie wyższe gatunki tworzą tło schodząc coraz niżej w mniejsze formy roślinności. Bardzo ładnie wyglądają, gdy są otoczone kamiennym murkiem, który może zmienić się w schodki. Poniżej przedstawiam przykładowy spis gatunków na rabatę w stylu ogrodu angielskiego.

Krzewy liściaste:

Rośliny jednoroczne i dwuletnie:

mgr inż. architekt krajobrazu Agnieszka Socha

Przeczytaj również:

Ogród wiejski - jak urządzić, rośliny do ogrodu wiejskiegoOgród wiejski - jak urządzić, rośliny do ogrodu wiejskiego
Ogród wiejski charakteryzuje się swojskim, swobodnym klimatem. W swoim stylu jest nieformalny i nawiązuje do dawnych wiejskich ogrodów przydomowych, pełnych wielobarwnych kwiatów, którym towarzyszą aromatyczne zioła, zdrowe warzywa i stare drzewa owocowe. Zobacz jak urządzić ogród wiejski i jak dobrać rośliny do ogrodu wiejskiego. Więcej...