Stihl Cash Back

Storczyk miltonia - uprawa, pielęgnacja, jak dbać po przekwitnięciu

Storczyk miltonia to urokliwa roślina o charakterystycznych, płaskich kwiatach, które przypominają kwiaty bratków. Jest rośliną dość wymagającą ale odpowiednia pielęgnacja storczyka miltonia może sprawić, że roślina będzie długo i obficie kwitnąć. Z tego artykułu dowiesz się jak wygląda uprawa storczyka miltonia w warunkach domowych i co robić aby storczyk ten obficie kwitł. Podpowiadamy również jak dbać o miltonię po przekwitnięciu.

storczyk miltonia
Storczyk miltonia
Fot. pixabay

Storczyk miltonia - pochodzenie

Storczyk miltonia (Miltonia) należy do rodziny storczykowatych (Orchidaceae) i jest epifitem rosnącym wśród konarów drzew w wilgotnych lasach Ameryki Południowej. Swoją nazwę zawdzięcza znawcy storczyków lordowi Fitzwiliam, który nazwał go na cześć wicehrabiego Miltona. Poznane gatunki miltonii podzielono na dwie grupy:

  • gatunki brazylijskie z rodzaju Miltonia
  • gatunki kolumbijskie z rodzaju Miltoniopsis.

Jak wygląda storczyk miltonia

Większość gatunków miltonii wytwarza liczne, spłaszczone, jasnozielone pseudobulwy o długości do 10 cm. Wyrastają z nich długie, wąskie i miękkie liście, zwykle w ilości 1-3. Osiągają do 40 cm długości. Pędy kwiatostanowe tworzą się u podstawy najmłodszej pseudobulwy. Urokliwe, podobne do bratka ogrodowego kwiaty miltonii są wielobarwne i utrzymują się na pędach, przez wiele tygodni. Po ścięciu jednak szybko więdną. W zależności od gatunku storczyki te kwitną latem lub jesienią ale u niektórych roślin kwiaty pojawiają się także w innych okresach.

storczyk miltonia
Storczyk miltonia
Fot. depositphotos

Wśród storczyków miltonia warte uwagi są:

  • Miltonia candida o białych kwiatach z purpurowymi plamkami na warżce,
  • Miltonia vexiliaria o różowoczerwonych kwiatach z nakrapianym wnętrzem,
  • Miltonia clowesii o wielobarwnych kwiatach z brązowymi plamkami,
  • Miltonia roezlii o pachnących białych lub barwnie nakrapianych kwiatach,
  • Miltonia spectabilis posiadająca kwiaty biało-różowe.

Storczyk miltonia - uprawa i pielęgnacja

Aby storczyk miltonia pięknie kwitł, potrzebuje określonych warunków uprawowych. Kłopotliwe w domowej uprawie mogą być jego wymagania odnośnie temperatury.

Uprawa storczyka miltonia najlepiej udaje się, gdy zachowana zostanie odpowiednia różnica temperatur pomiędzy dniem i nocą. Temperatura w okresie wegetacji w dzień powinna wynosić do 25°C, zimą ok. 20°C, natomiast temperatura w nocy powinna być niższa i mieścić się w zakresie 15-18°C. Jeśli w naszym domu storczyk miltonia nie kwitnie, to główną przyczyną może być właśnie brak wymaganej różnicy temperatur.

storczyk miltonia
Storczyk miltonia
Fot. pixabay

Miltonia preferuje stanowisko jasne ale nie bezpośrednio nasłonecznione. W miejscu zbyt jasnym liście miltonii przebarwiają się na czerwono. Roślina zniesie także półcień i poradzi sobie przy sztucznym oświetleniu.

Storczyk miltonia - przesadzanie

Storczyki miltonia najlepiej przesadzać wiosną, po zakończeniu okresu kwitnienia. Najlepsze dla miltonii będzie przepuszczalne i łatwo przesychające specjalne podłoże do storczyków składające się głównie z drobnej kory, włókien paproci drzewiastych i torfu.

Jak podlewać storczyka miltonia?

Ważnym zabiegiem w pielęgnacji storczyka miltonia jest podlewanie. Roślinę należy podlewać umiarkowanie i regularnie, gdy tylko przeschnie wierzchnia warstwa podłoża. Zimą podlewanie miltonii ograniczamy. Do podlewania storczyka miltonia najlepiej używać wody miękkiej o temperaturze pokojowej. Korzenie zalewanych roślin łatwo gniją, dlatego nadmiar wody z podstawki należy wylewać.

Storczyki te lubią wysoką wilgotność powietrza ale nie należy ich zraszać. Można je ustawić w pobliżu nawilżacza powietrza lub na podstawce wypełnionej keramzytem zalanym wodą, ale tak, by woda nie podsiąkała do doniczki i nie miała styczności z korzeniami storczyka.

Jak nawozić storczyka miltonia?

W okresie wegetacji miltonię nawozi się raz w tygodniu małą dawką nawozu do storczyków. Co kilka tygodni podłoże warto przepłukać podlewając je 2-3 krotnie, tak, by woda przez nie przesiąkła. Dzięki temu osady mineralne powstające po nawożeniu zostaną usunięte.

Storczyk miltonia po przekwitnięciu

Miltonia może kwitnąć nawet przez 8 tygodni. Po przekwitnięciu cały pęd wraz z kwiatami zamiera. Należy go wtedy usunąć, ponieważ nowe pąki kwiatowe na nim się już nie pojawią. O pozostałą pseudobulwę i dekoracyjne liście, w oczekiwaniu na kolejne kwitnienie miltonii, dbamy tak jak do tej pory. Pamiętajmy przy tym o zachowaniu wymaganych różnic temperatur między dniem a nocą oraz pomiędzy porami roku.

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie:
1. M. Schubert, R.Herwig, Mieszkamy wśród kwiatów, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1984, s. 286;
2. H. Heitz, Jak kwitną i owocują najpiękniejsze rośliny doniczkowe, Wiedza i Życie, Warszawa 1992, s. 216.