Stihl Cash Back

Bratek ogrodowy. Jak i kiedy sadzić bratki aby długo kwitły?

Bratek ogrodowy to gatunek rośliny dwuletniej, kwitnącej w różnych barwach od przedwiośnia do początku lata. Dzięki wczesnej porze kwitnienia, bratek ogrodowy jest popularną ozdobą balkonów i tarasów, chętnie sadzoną do skrzynek i donic już od marca. Zobacz jak i kiedy sadzić bratki aby zdrowo rosły i długo kwitły. Podpowiadamy też jakie odmiany bratków warto wybrać oraz jak zapewnić najlepsze warunki uprawy bratka ogrodowego!

bratek ogrodowy
Bratek ogrodowy - Viola x wittrockiana
Fot. pixabay

Jakie bratki wybrać do ogrodu lub na balkon?

Bratek ogrodowy (Viola x wittrockiana) powstał ze krzyżowania fiołka trójbarwnego (Viola tricolor), fiołka rogatego (Viola cornuta) oraz fiołka ałtajskiego (Viola altaica). Obecnie bratki są dostępne w sektach odmian, które podzielono na wiele grup. Poszczególne odmiany bratków różnią się barwą kwiatów, które mogą być jedno- lub wielobarwne, osiąganą wielkością (10-25 cm), a także terminem kwitnienia (III - VII).

Najwcześniej, bo już w marcu kwitną wczesne i średnio wczesne odmiany bratków. Te odmiany zdobywają największą popularność, gdyż ich kwiaty można podziwiać w okresie, kiedy większość innych roślin jeszcze nie kwitnie. Wybierając odmiany bratków o późniejszym terminie kwitnienia, możemy zaś liczyć na ich kwitnienie aż do lipca (odmiany wczesne kwitnienie kończą już w czerwcu).

bratek ogrodowy
Bratki ogrodowe w donicy
Fot. ©PoradnikOgrodniczy.pl

W praktyce jednak bratki są traktowane jako chwilowa, wczesnowiosenna ozdoba ogrodu lub balkonu i w większości przypadków przy wyborze bratków kierujemy się głównie barwą ich kwiatów. Zresztą zazwyczaj bratki kupowane w pobliskich kwiaciarniach czy sezonowych stoiskach są nawet pozbawione etykiety z nazwą odmiany i opisem jej cech. Kierujemy się zatem po prostu wyglądem rośliny.

bratki ogrodowe
Bratki w drewnianej skrzynce
Fot. pixabay

Bratki w doniczce. Jak je kupować?

Gdy bratki pojawiają się w sprzedaży zazwyczaj widać na nich już pierwsze kwiaty, co pozwala kupującemu wybrać roślinę o oczekiwanej barwie. Kupując bratki w doniczce zwróćmy jednak uwagę aby na roślinie było jak najwięcej nierozwiniętych jeszcze pąków, gdyż to da nam pewność że bratek obficie zakwitnie, a jego kwitnienie będzie trwało jeszcze długo.

Unikajmy zakupu bratków już przekwitających, z widocznymi plamami na liściach lub kwiatach czy innymi oznakami chorobowymi. Takie bratki w doniczce ba balkonie lub tarasie szybko obumrą i nie będą stanowić już ozdoby.

bratek ogrodowy i stokrotka
Kontrastowe połączenie białych bratków z różowymi stokrotkami
Fot. pixabay

Jak i kiedy sadzić bratki?

Bratki można sadzić od marca, gdy wyraźnie widać oznaki wiosennego ocieplenia. Kwiaty bratków są dość odporne na niskie temperatury i delikatne przymrozki im nie szkodzą. Pamiętajmy jednak, że kupowane w kwiaciarniach rośliny pochodzą z upraw szklarniowych i może być konieczne ich hartowanie (stopniowe przyzwyczajenie do temperatur na zewnątrz).

Dlatego przynosząc nowe bratki warto je najpierw na kilka dni postawić w osłoniętym miejscu na balkonie, tak aby nie były narażone na zimne wiatry. Dopiero po kilku dniach sadzimy je do docelowych donic czy skrzynek.

bratki ogrodowe
Doniczki z bratkami można zawiesić na płocie
Fot. pixabay

Bratki dobrze rosną i kwitną zarówno w słońcu jak i lekkim półcieniu, choć nieco dłużej będziemy się nimi cieszyć jeśli nie wystawimy ich na pełne, ostre słońce. Powinniśmy także chronić je przed intensywnymi opadami deszczu, bo ich kwiaty są delikatne, a zbyt często zwilżane łatwo gniją. Najlepszy do uprawy bratków będzie zatem taras lub balkon posiadający zadaszenie.

Warto wiedzieć!
Choć braki mogą rosnąć w miejscach słonecznych, to jednak nadmiar promieni słonecznych może powodować płowienie płatków u odmian najbardziej intensywnie wybarwionych (np. bordowych, czy granatowych). Jeżeli zatem zauważymy, że kwiaty bratków tracą swoje intensywne zabarwienie, przestawmy doniczki z bratkami w miejsce mniej nasłonecznione.

bratek ogrodowy
Intensywnie zabarwione kwiaty bratków mogą płowieć w nadmiernym słońcu
Fot. ©PoradnikOgrodniczy.pl

Bratek ogrodowy nie ma dużych wymagań co do ziemi. Możemy zatem użyć uniwersalnej ziemi ogrodowej lub ziemi do kwiatów balkonowych. Podłoże powinno być żyzne i dobrze przepuszczalne. Bratki wymagają stałej wilgoci ale nie lubią zalewania (ziemia powinna być lekko wilgotne ale nie mokra). Z tego względu z ziemią, do której sadzimy bratki, szczególnie w donicach i balkonowych skrzynkach, warto wymieszać TerraCottem. Zawiera ono startową dawkę nawozu, składniki poprawiające strukturę podłoża oraz hydrożel, który sprawia, że ziemia dłużej utrzymuje wilgoć. Dzięki temu częste podlewanie bratków nie będzie konieczne.

Podczas podlewania bratków ogrodowych pamiętajmy aby lać wodę bezpośrednio do ziemi (najlepiej na podstawkę pod doniczką) i nigdy nie zraszać ich liści ani kwiatów. Najlepszą porą na podlewanie jest wczesny ranek, gdyż pozwoli to aby w ciągu dniach słońce osuszyło rośliny, a nadmiar wilgoci odparował.

Jak przedłużyć kwitnienie bratków?

Kwitnienie bratków możemy przedłużyć zasilając rośliny nawozami do roślin kwitnących, bogatymi w fosfor i potas. Najlepiej stosować nawozy płynne lub rozpuszczalne do kwiatów balkonowych, co pozwoli połączyć nawożenie z podlewaniem. Porcję tego typu nawozu zazwyczaj dodaje się do wody do podlewania raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie.

bratki i stokrotki
Bratki można sadzić razem ze stokrotkami
Fot. pixabay

Jeżeli chcemy aby bratki jak najdłużej kwitły, a nie zależy nam na zebraniu ich nasion, warto usuwać przekwitające kwiaty. Dzięki temu roślina nie będzie tracić sił na zawiązywanie nasion, a będzie wytwarzać stale nowe pąki kwiatowe. Warto też obrywać obumierające listki, na których pojawiają się gnilne plamy lub inne objawy chorobowe. Przeglądanie na bieżąco i usuwanie chorych części roślin, ogranicza dalszy rozwój infekcji. Aby zabezpieczyć bratki przed chorobami grzybowymi warto je co 7 dni opryskiwać delikatnie naturalnym preparatem Biosept Active. Pamiętajmy jedynie aby oprysku nie wykonywać w pełnym słońcu.

Po zakończeniu kwitnienia bratków roślin się pozbywamy, gdyż nie będą już stanowić ozdoby. Są to rośliny dwuletnie, wysiewane z nasion. W pierwszym roku uprawy wytwarzają części zielone i po przezimowaniu kwitną na drugi rok. Po kwitnieniu zamierają.

Przeczytaj również:

petunia ogrodowaPetunia ogrodowa - odmiany, uprawa, rozmnażanie, choroby
Petunia to rodzaj roślin z rodziny psiankowatych, do którego należy około 40 gatunków, pochodzących głównie z ciepłych regionów Ameryki Południowej. Kolorowe, trąbkowate kwiaty petunii, które można podziwiać od wiosny aż do jesieni, stanowią doskonałą ozdobę ogrodowych rabat, kwietników i skrzynek na balkonach i tarasach. Więcej...

SurfiniaWerbena - uprawa i pielęgnacja
Werbena jest rośliną cenioną za swe walory dekoracyjne, głównie piękne kwiaty. Werbeny idealnie nadają się na rabaty kwiatowe, ale także doskonale czują się w pojemnikach na balkonach i tarasach. Szeroki wachlarz zastosowań sprawił, że werbeny to dzisiaj niezwykle popularne rośliny, dlatego warto zapoznać się bliżej z ich wymaganiami i licznymi gatunkami oraz odmianami. Więcej...

Kwiaty na słoneczny balkon
Właśnie trwa najlepszy okres na podejmowanie decyzji, jakie rośliny zagoszczą na naszych balkonach i tarasach w tym sezonie. Posiadając słoneczny balkon, zwykle chcemy dopełnić jego urok pięknymi roślinami. Ale żeby kwiaty balkonowe naprawdę stanowiły one ozdobę przez cały sezon letni, musimy je dobrać bardzo staranie i spełnić dodatkowo kilka ważnych warunków. Więcej...