Choroby storczyków

Zajmując się uprawą storczyków w domu warto pamiętać, że prawidłowa pielęgnacja to warunek zdrowia każdego storczyka. Objawy chorób storczyków, takie jak plamy na liściach, brak kwitnienia czy gnicie korzeni, mogą pojawiać się na skutek błędów w uprawie lub za sprawą działania czynników chorobotwórczych lub szkodników. Wówczas najważniejsze jest wczesne oraz prawidłowe wykrycie i zastosowanie właściwego leczenia. Oto najczęściej występujące choroby storczyków i metody ich zwalczania.

choroby storczyków
Choroby storczyków mogą wynikać z niewłaściwego podłoża

Błędy w uprawie storczyków

Nawożenie
Niezwykle istotne jest odpowiednie dawkowanie nawozu. Zbyt obfite nawożenie storczyków powoduje grubienie korzeni, które stają się sztywne i łamliwe, liście natomiast przybierają barwę ciemnozieloną i stają się twarde i kruche. W takim wypadku należy przerwać dalsze nawożenie i dalej podlewać najlepiej deszczówką do czasu aż objawy ustąpią. Przy przedawkowaniu nawozu częsty jest także rozkład podłoża co może doprowadzić do gnicia korzeni storczyka, w takim wypadku należy roślinę niezwłocznie przesadzić i zraszać spodnią stronę liści, unikając jednocześnie nadmiernego podlewania.

Niedobór nawozu sprawia, ze storczyki marnieją, rzadziej kwitną i częściej chorują.

Temperatura i światło
Niewłaściwa temperatura często sprawia, że pojawiają się choroby storczyków - grzybowe lub bakteryjne. O temperaturze warto pamiętać w czasie transportu rośliny np. samochodem. Zimą może dojść do przemarznięcia, a latem do przegrzania. W wyniku szoku termicznego zaburza się cały proces życiowy storczyka i roślina jest nie do uratowania.

Zimą, gdy storczyk stoi na parapecie może przemarznąć w wyniku nieszczelności okien, latem natomiast zbyt intensywne nasłonecznienie może doprowadzić do poparzeń. Objawem poparzenia są białe plamy na liściach storczyka z czarną obwódką.

Jak dbać o storczyki w doniczce?Jak dbać o storczyki w doniczce?
Storczyki to wciąż jedne z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Aby rośliny te jak najdłużej stanowiły ozdobę naszego domu, trzeba je odpowiednio pielęgnować. Zobacz jak dbać o storczyki w doniczce aby pięknie kwitły i zdrowo rosły! Więcej...

Podlewanie storczyków
Zbyt małe podlewanie może początkowo nie dawać żadnych widocznych objawów gdyż większa część storczyków jest odporna na suszę. Bardzo trudno zatem stwierdzić kiedy storczyk więdnie. Storczyk usycha dopiero gdy naprawdę przez długi okres czasu doskwierała mu susza. Natomiast gdy podlewamy zbyt obficie storczyk gnije, zaczynają go atakować grzyby i bakterie. Odpowiednie podlewanie storczykó jest prawdziwą sztuką, dlatego warto dokładnie dowiedzieć się jak podlewać storczyka.

Uwaga! Przy podlewaniu nie należy zostawiać wody w kątach liści ponieważ prowadzi to do gnicia całej rośliny.

Podłoże dla storczyka
Storczyki przede wszystkim potrzebują porowatego i ubogiego w składniki pokarmowe podłoża, co sprawia, że do korzeni dochodzi dużo powietrza. Zbyt ścisłe podłoże lub za dużo składników pokarmowych (przenawożenie) doprowadza do tego, że storczyk gnije.

Opadanie kwiatów
Zwłaszcza w zimie storczyki narażone są na przedwczesne opadanie kwiatów lub nierozwiniętych pąków. Wszystko to jest spowodowane brakiem wystarczającej ilości słońca, a także występowaniem przeciągów i zimnego powietrza - wówczas szybko storczyk traci kwiaty. Przyczynami opadania kwiatów mogą też być lotne substancje wydzielane przez dojrzewające owoce lub warzywa, a nawet kleje czy farby, duża ilość dwutlenku węgla w pomieszczeniu powodowana przez zapalone świece, lub dym papierosowy.

pleśń w doniczce z kwiatamiPleśń w doniczce z kwiatami - zwalczanie
Pleśń w doniczce powodują grzyby, które ograniczają dostęp wody do korzeni jak również obniżają atrakcyjność rośliny. Niestety pleśń w doniczce z kwiatami jest częstym zjawiskiem na naszych parapetach. Dlatego należy wiedzieć jak walczyć z pleśnią i co robić żeby jej unikać. Dowiedz się więcej o metodach zwalczania pleśni w doniczkach z kwiatami i z jakim innym problemem jest ona często mylona. Więcej...

Choroby storczyków

Choroby grzybowe storczyków
Grzyby są jednym z częstszych patogenów atakujących nasze storczyki. Porażają one zarówno korzenie, pędy jak i liście storczyków. Na storczykach typu Phalaenopsis i Vanda często występuje choroba grzybowa, która atakuje "serce" storczyka czyli środkowe liście. W takim przypadku trzeba natychmiast usunąć zaatakowane liście i zasuszyć powstałą ranę. Grzyby, które atakują same liście, nie stanowią zbyt dużego zagrożenia dla całej rośliny. Zainfekowany liść najlepiej jest usunąć.

Fuzarioza storczyka
W wyniku porażenia fuzariozą dolne, najstarsze liście zaczynają żółknąć, brązowieć i w końcu zamierać. U podstawy storczyka widoczna jest czarna zgnilizna, na powierzchni, której widoczne są pomarańczowe zarodniki. Zainfekowany storczyk nadaje się do zniszczenia, najlepiej spalić, sąsiadujące rośliny opryskać 2-4 krotnie używając Biosept 33 SL lub Topsin M 500 S.C.

Zgorzel zgnilakowa storczyka
W przypadku wystąpienia zgorzeli storczyk marnieje, liście tracą barwę, jaśnieją i się marszczą. Obumarłe liście można łatwo oddzielić od głównej części. Wówczas rośłinę należy opryskać preparatem Biosept 33 SL naprzemiennie z Gwarant 500 SC.

Szara pleśń storczyka
Choroba powodowana przez grzyb Botrytis cinerea. Szara pleśń może porażać również wiele innych roślin doniczkowych i ogrodowych. W wyniku porażenia storczyka szarą pleśnią w czasie kwitnienia na płatkach kwiatowych pojawiają się jasno szare, wodniste plamy, które szybko się powiększają. Aby zapobiec rozwojowi tej choroby należy wietrzyć pomieszczenie i unikać zwilżania roślin podczas podlewania. Chore storczyki opryskać dwukrotnie w odstęach co 10 dni, stosując preparat Rovral Aquaflo 500 SC naprzemiennie z Biosept 33 SL.

choroby roślin doniczkowychChoroby roślin doniczkowych
Choroby roślin doniczkowych przyczyniają się do utraty ładnego wyglądu i osłabienia wzrostu naszych kwiatów. Często spotykanie objawy chorób roślin doniczkowych to przebarwienia lub plamy na liściach, opadanie kwiatów czy więdnięcie. Ich pojawienie się najczęściej jest efektem niewłaściwej pielęgnacji roślin doniczkowych. Oto jak rozpoznawać najczęściej występujące choroby kwiatów doniczkowych i jak pomóc niedomagającym roślinom. Więcej...

Choroby bakteryjne storczyków
Głównymi patogenami dla storczyków są bakterie Pseudomonas, które wywołują mokrą zgniliznę bakteryjną. Porażone miejsca na liściach stają się miękkie i oślizgłe, do tego przy poruszaniu wydzielają brzydki zapach. Ratunek jest jeden: obciąć liście i posypać miejsca cięcia węglem drzewnym, a w przypadku silnego porażenia - usunąć całe rośliny. Pozostałe egzemplarze w całości, wraz z podłożem, opryskać preparatem Miedzian 50 WP.

Bakteryjna plamistość liści
Choroba ta występuje głównie na Phalaenopsis. Pojawiają się niewielkie jasne plamy na liściach storczyka, stopniowo powiększające się. Po spodniej stronie plam znajdują się szarobrunatne skupienia bakterii. W przypadku wystąpienia objawów usuwać porażone liście oraz kilkakrotnie, w odstęach co 10 dni, opryskać preparatem Miedzian 50 WP.

Choroby wirusowe storczyków
Na wirusy nie ma żadnych skutecznych środków wirusobójczych, dlatego najlepszym sposobem leczenia jest zapobieganie. Wirusy roznoszone są przez mszyce i wciornastki, a także przez brudne narzędzia ogrodnicze i brudną wodę. Dlatego bardzo ważna jest prawidłowa uprawa i zachowanie czystości przy każdym zabiegu pielęgnacyjnym.

Szkodniki storczyków

Wełnowce
To najpopularniejsze szkodniki storczyków, zwykle ukrywają się w kątach liści, skąd szybko się rozprzestrzeniają. W momencie ich wystąpienia przecieranie rośliny wacikiem ze spirytusem to raczej mało skuteczna taktyka, a już na pewno bardzo pracochłonna. Najlepiej roślinę opryskać naturalnym preparatem Agrocover Spray lub Provado Plus AE. Oba preparaty dostęne są w wygodnej formie rozpylacza, gotowe do użycia.

Wełnowce na storczykach. Skąd się biorą i jak zwalczać?Wełnowce na storczykach. Skąd się biorą i jak zwalczać?
Wełnowce na storczykach wysysają sok z nadziemnych części roślin, powodując ich osłabianie, a w skrajnych przypadkach obumieranie. Zobacz skąd się biorą wełnowce na storczykach i jak zapobiegać atakom tych szkodników. Oto sprawdzone sposoby na wełnowce, dzięki którym pozbędziesz się tych szkodników szybko i skutecznie! Więcej...

Tarczniki
Te szkodniki miejscowią się na spodniej stronie liści. Zwykle widoczne są brązowe, niewielkie tarczki (samice), pod którymi znajdują się jaja szkodników. Można zeskrobać tarczki paznokciem usuwając przy tym jaja. Można również smarować tarczki olejem co zabija szkodniki na skutek odcięcia powietrza. Bardziej skuteczny będzie jednak oprysk, wymienionym już wyżej preparatem Provado Plus AE.

Jak zwalczyć tarczniki? 3 domowe sposoby!Jak zwalczyć tarczniki? 3 domowe sposoby!
Tarczniki to uciążliwe owady, które często atakują rośliny doniczkowe. Szkodniki te zazwyczaj można dostrzec na spodniej stronie liści. Ich ciała pokryte są płaską, owalną tarczką o średnicy od 1 do 2 mm. Oto 3 domowe sposoby na tarczniki, dzięki którym skutecznie pozbędziesz się tych szkodników! Więcej...

Przędziorki
Te szkodniki są pajęczakami, które występują na spodniej stronie liści. Wysysają one soki z liścia, co powoduje wypełnianie zainfekowanych miejsc powietrzem. W miejscach tych tkanka liścia srebrzyście połyskuje. Zwykle gdy zauważy się przędziorki zainfekowany jest już cały liść lub cała roślina. Występowaniu przędziorków sprzyja suche powietrze i wysoka temperatura. Przeciwdziałać więc można dbając o odpowiednią wilgotność jak i regularnie zraszając roślinę. Warto też opryskać preparatem Provado Plus AE.

Wciornastki
Podobnie jak przędziorki, wciornastki wysysają soki z komórek ze spodniej strony liści, napełniając je powietrzem, co daje efekt srebrzystości na liściach. Wciornastki to niewielkie 1-2 mm, brązowo-czarne owady lubiące suche powietrze. Dlatego bardzo łatwo można przeciwdziałać im dbając o wilgotność pomieszczenia i zraszając dolne części roślin. W uprawie rośłin doniczkowych, jakimi są również storczyki, tutaj także pomocny będzie preparat Provado Plus AE.

Mszyce
Te owady nie występują zbyt często na storczykach. Warto pamiętać, ze mszyce przenoszą wirusy, dlatego gdy zauważy się mszyce na storczyku należy je spłukać pod bieżącą wodą lub użyć preparatów przeciw-mszycowych.

Uwaga! Przed zastosowaniem środka ochrony roślin na naszym storczyku, warto najpierw wykonać próbny oprysk części rośliny lub tylko jednej rośliny (jeśli mamy kilka). Czasem, bowiem zdarza się, że substancje czynne zawarte w danym preparacie mogą zaszkodzić roślinie, trzeba wtedy zastosować inny środek. W uprawie roślin doniczkowych należy też unikać stosowania chemicznych środków ochrony roślin. Jeżeli już decydujemy się na oprysk, wynieśmy rośliny i wykonajmy go na zewnątrz aby nie zaszkodzić sobie i innym domownikom.

Katarzyna Matuszak

Przeczytaj również:

dlaczego storczyk nie kwitnieDlaczego storczyk nie kwitnie
Głównymi powodami, dlaczego storczyk nie kwitnie, jest jego zła pielęgnacja oraz błędy w uprawie. Dowiedz się jak pomóc roślinie, by zdobiła Twoje mieszkanie jak najdłużej. Wyeliminuj z nami błędy, przez które storczyk nie kwitnie i ciesz się pięknymi kwiatami przez długi czas. Oto 5 najczęstszych powodów dlaczego storczyk nie kwitnie! Więcej...

szkodniki roślin doniczkowychSzkodniki roślin doniczkowych
Szkodniki roślin doniczkowych mogą atakować wiele różnych kwiatów uprawianych w mieszkaniach. Często szkodniki pojawiają się mimo starannej pielęgnacji roślin i zapewnienia kwiatom idealnych warunków do wzrostu. Skąd się biorą i jaki zniszczeń mogą dokonać? Oto najczęściej występujące szkodniki roślin doniczkowych oraz sprawdzone metody ich zwalczania. Więcej...

Opracowano na podstawie: Lutz Rollke, Storczyki uprawa i pielęgnacja, Warszawa 2010, s. 25-26 oraz Elżbieta Wierzbicka, Kwiaty w domu, Reader's Digest, Warszawa 1998, s. 114-115. Fot. depositphotos.com