Stihl Cash Back

Turzyca japońska - odmiany, uprawa, przycinanie

Turzyca japońska to niska, trawiasta roślina, mało wymagająca i szybko rosnąca. Do ogrodów polecane są dekoracyjne odmiany turzycy japońskiej o ciekawym wybarwieniu liści, tworzące niskie, schludne kępy liści. Turzyce tolerują zarówno jasne, jak i półcieniste stanowiska. Zobacz jak wygląda uprawa turzycy japońskiej w ogrodzie, gdzie warto ją posadzić i jak prawidłowo zadbać o tę roślinę.

turzyca japońska Ice Dance
Turzyca japońska 'Ice Dance'
Fot. depositphotos

Jak wygląda turzyca japońska

Turzyca japońska (Carex morrowii), określana też jako turzyca Morrowa, należy do niezwykle licznej rodziny ciborowatych (Cyperacea). Jest długowiecznym gatunkiem trawiastym pochodzącym z Japonii. Liście ma równowąskie, trójkątne w przekroju. Długie, łukowato wygięte liście mają często jaśniejsze krawędzie lub pokryte są paskami. W zależności od odmiany liście turzycy japońskiej mogą przybierać rozmaite barwy.

Kępy turzycy Morrowa są niewysokie, dorastają do 20-40 cm wysokości i 40 cm szerokości. Roślina zakwita w marcu i kwietniu, a w odróżnieniu od traw, kwiatostany nie są szczególnie dekoracyjne.

Turzyca japońska - zastosowanie

Turzyca japońska to niewymagająca i szybko rosnąca roślina, która doskonale wygląda w towarzystwie krzewów iglastych, liściastych, bylin, jako soliter lub sadzona w małych grupach. Jest często wykorzystywana jako przeciwwaga dla kwitnących, barwnych bylin.

Turzyca japońska dobrze komponuje się z gęsiówkami, brunerą lub funkiami. Wiosną stanowi znakomite tło dla kwitnących w tym okresie tulipanów, narcyzy i innych roślin cebulowych. Jesienią zaś turzyca japońska będzie dobrze wyglądać obok takich roślin jak zawilec czy tojad.

Turzyce japońskie stosuje się do dekoracji strefy przybrzeżnej strumieni i stawów. Sprawdzają się jako rośliny obwódkowe w zacienionych częściach ogrodu. Ze względu na niewielkie rozmiary turzyca japońska może stanowić ozdobę ogrodów skalnych, zaś sadzona w donicach bywa wykorzystywana do dekoracji balkonów i tarasów.

Turzyca japońska - odmiany

Turzyca japońska 'Vanilla Ice' - jest zimozieloną, bardzo dekoracyjną trawiastą rośliną o wąskich, łukowato przewieszających się, dwubarwnych liściach. Liście mają szerokie, kremowe obrzeżenie, a środek blaszki jest zielony w kremowe, cienkie paski.

Turzyca japońska 'Variegata' - odznacza się biało lub srebrzysto obrzeżonymi, długimi, przewieszającymi się liśćmi. Roślina zakwita wiosną, ale żółte kłosy kwiatostanów nie są specjalnie dekoracyjne.

turzyca japońska Variegata
Turzyca japońska 'Variegata'
Fot. depositphotos

Turzyca japońska 'Gold Band' - charakteryzuje się gęstwiną szerokich liści z żółtawo-kremowymi paskami.

Turzyca japońska 'Everglow' - jest jedną z dziewięciu odmian należących do serii EverColor - ciekawie wybarwionych i nagradzanych odmian turzycy japońskiej. Ta wyjątkowa odmiana tworzy liście, których zielona blaszka ma dość szerokie kremowe marginesy. Z nadejściem jesieni przebarwiają się one na pomarańczowo. Ta odmiana turzycy pięknie prezentuje się jako roślina okrywowa, a sadzona w donicach stanowi całoroczną ozdobę balkonów i tarasów.

Turzyca japońska 'Silver Tassel' - wyróżnia się gęstą kępą srebrzystobiałych liści ze szmaragdowozielonym obrzeżem. Może być ciekawą dekoracją cienistych, wilgotnych zakątków ogrodu.

Turzyca japońska 'Irish Green' - tworzy dekoracyjne, gęste kępy dorastające do 30-40 cm wysokości. Długie, błyszczące liście mają soczystą, zieloną barwę.

Turzyca japońska 'Ice Dance' - to odmiana o długich, wąskich, ostro zakończonych, jasnozielonych liściach z kremowym marginesem. Od kwietnia do czerwca zakwita tworząc brązowe kłosy z długimi, żółtymi pręcikami. Jest bardzo odporna na choroby i szkodniki.

Turzyca japońska - uprawa

Uprawa i pielęgnacja turzycy nie sprawi kłopotu nawet amatorowi ogrodnictwa. Trzeba tylko pamiętać, że ta niska roślina ma zdolność do bardzo szybkiego pokrywania powierzchni przy pomocy rozłogów. Może być więc uciążliwa, jeśli wybierzemy dla niej niewłaściwe stanowisko.

Turzyca nie jest wymagająca, może rosnąć zarówno w słońcu jak i w półcieniu, najlepiej w miejscu osłoniętym od wiatru. Wystarczy jej przeciętna gleba, przepuszczalna i dość wilgotna. Należy unikać bardzo wilgotnych lub silnie zaskorupiających gleb.

Turzyca japońska - podlewanie i nawożenie

Turzyca japońska jest wilgociolubna. Sadzona w miejscu słonecznym lub w pojemniku będzie wymagała regularnego podlewania. Z braku wystarczającej ilości wody roślina traci atrakcyjne wybarwienie, a końcówki liści brązowieją i usychają. Turzycę należy podlewać, gdy wierzchnia warstwa gleby jest sucha w dotyku.

Turzyca dobrze reaguje na nawożenie organiczne. Wpływa ono pozytywnie na gęstość i wybarwienie roślin. Wczesną wiosną warto zasilić rośliny kompostem lub przez cały sezon wegetacyjny podlewać rozcieńczonym biohumusem.

Turzyca japońska - zimowanie

Mimo znacznej wytrzymałości na mróz (w zależności od odmiany, są to strefy mrozoodporności roślin 5-7) wraz z nadejściem chłodów warto turzyce okryć stroiszem bądź agrowłókniną. W bezśnieżne zimy te wrażliwe na zimne wiatry rośliny mogą sobie nie poradzić bez osłony.

Turzyca japońska - rozmnażanie

Po kilku latach środek rośliny może zamierać i nie wypuszczać nowych liści. Oznacza to, że nadszedł czas, aby odmłodzić roślinę. Podziału turzycy japońskiej można dokonywać co dwa, trzy lata na wiosnę. W ten sposób nie tylko odmładzamy roślinę, ale też pozyskujemy nowe sadzonki. Na 1 m² sadzimy 3-5 roślin, które w ciągu 2-3 lat pokryją całą powierzchnię.

Turzyca japońska - cięcie

Jesienią części nadziemne turzycy japońskiej obumierają, by wiosną odrodzić się ze spichrzowych korzeni. Przycinanie turzycy japońskiej nie jest konieczne, ale poprawi jej wygląd. Wczesną wiosną należy więc przyciąć rośliny przy samej ziemi, usuwając przemarznięte, uschnięte liście. To pobudzi roślinę do wypuszczenia nowych liści.

W regularnych odstępach czasu powinno się ograniczać intensywnie rosnące trawy. W tym celu należy przyciąć, np. szpadlem ogrodowym, nadmiernie rozrastające się rośliny i nie martwić się - turzyca bardzo szybko się zregeneruje.

Więcej o uprawie traw ozdobnych

Jeśli ten artykuł Cię zainteresował i chcesz więcej informacji o uprawie traw, koniecznie zajrzyj do książki "Trawy Ozdobne" autorstwa Alicji Maj. Znajdziesz w niej zdjęcia i opisy 70 gatunków traw ozdobnych i kilkuset odmian ogrodowych. Ta książka to katalog roślin z wykazem gatunków i odmian oraz praktyczny poradnik uprawy i pielęgnacji traw ozdobnych. Obowiązkowa pozycja w biblioteczce każdego ogrodnika uprawiającego trawy.

Trawy Ozdobne Książka

Opracowano na podstawie:
1. Grau, Kremer, Móseler, Rambold, Triebel, Leksykon przyrodniczy - trawy, Świat Książki, Warszawa, 1984, s 192;
2. Marcinkowski J., Byliny ogrodowe, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2002, s.174;
3. Katalog Bylin - Kwiaty Trawy I Paprocie, praca zbiorowa pod red. Joanny Filipczak, Agencja Promocji Zieleni, Warszawa 2018, s. 176-177.

Przeczytaj również:

trawy ozdobne w ogrodzieTrawy ozdobne w ogrodzie
Trawy ozdobne to bardzo ciekawa i zróżnicowana grupa roślin, nadających się do uprawy w ogrodzie. Wiele traw to gatunki odporne i wytrzymałe, wśród nich są rośliny nadające się na rabaty bylinowe, skalniaki, do obsadzania brzegów oczek wodnych czy nawet na skarpy. Więcej...

Trawy ozdobne na balkon. Jakie trawy sadzić w doniczkach?Trawy ozdobne na balkon. Jakie trawy sadzić w doniczkach?
Trawy ozdobne to doskonała propozycja na balkon. Wiele z nich świetnie rośnie w dużych donicach i skrzyniach na balkonie, będąc idealnym tłem dla roślin jednorocznych sadzonych wczesnym latem. Zobacz jakie gatunki i odmiany traw najlepiej rosną na balkonach! Więcej...

Byliny wieloletnie długo kwitnące - całe lato i jesieniąByliny wieloletnie długo kwitnące - całe lato i jesienią
Szukając roślin do ogrodu chcemy, by efekt dekoracyjny z ich zastosowaniem był jak najdłuższy, a rośliny nie wymagały wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Oto zestawienie 20 najciekawszych wieloletnich bylin kwitnących całe lato i jesienią! Więcej...