Stihl Cash Back

Ogród przyjazny pszczołom

Bez owadów zapylających, jakimi są pszczoły, wiele roślin ogrodowych nie było by w stanie przetrwać. To dzięki zapylaniu kwiatów przez pszczoły rośliny mogą się rozmnażać, a my cieszymy się pysznymi owocami. Dlatego warto stworzyć ogród przyjazny pszczołom i dowiedzieć się jak chronić te owady przed wyginięciem. Poznaj kilka prostych zasad, dzięki którym z łatwością zaprosisz pszczoły do ogrodu!

ogród przyjazny pszczołom
Pszczoły wykonują pożyteczną pracę zapylając kwiaty

Dlaczego warto stworzyć ogród przyjazny pszczołom

Około 20% roślin zapylanych jest przez wiatr, a 80% przez owady, najczęściej przez pszczołowate. Pszczoły celowo wykorzystuje się w rolnictwie i ogrodnictwie do zapylania roślin, gdyż powoduje to zwiększenie plonów nawet o 50%. Z tego względu uważa się, że wkład pszczół w zwiększenie zbiorów jest wielokrotnie wyższy niż wartość produkowanego przez nie miodu. To ważny powód, dla którego warto mieć ogród przyjazny pszczołom.

Zapylanie roślin, które polega na przenoszeniu ziarenek pyłku z kwiatka na kwiatek, jest efektem dodatkowym pracy wykonywanej przez pszczoły zbieraczki. Siadając na kolejnych kwiatach zbierają one nektar oraz pyłek niezbędny do wykarmienia przyszłych pokoleń pszczół, a przy okazji wykonują pożyteczne dla roślin zadanie, czyli zapylanie.

W naszej strefie klimatycznej blisko 90% roślin zapylanych jest przez owady. Najważniejszą rolę w zapylaniu odgrywa pszczoła miododajna. Oprócz zwyżki plonów roślin, zapylanie poprawia także ich jakość, min. zwiększa ciężar nasion, poprawia ich wyrównanie, siłę i energię kiełkowania, zwiększa zawartość cukrów i witamin w owocach wytworzonych z zapylonych kwiatów. A zatem chęć zbierania z ogrodu obfitych i smacznych plonów, to kolejny powód, dla którego warto mieć ogród przyjazny pszczołom. Tylko wówczas można w pełni korzystać z pomocy tych pracowitych owadów.

ogród przyjazny pszczołom
Pielęgnując ogród zadbajmy też o pszczoły

Jak stworzyć ogród przyjazny pszczołom

Aby stworzyć ogród przyjazny pszczołom musimy zapewnić tym owadom odpowiednie schronienie na terenie naszego ogrodu, dostęp do pożywienia, czyli kwitnących roślin miododajnych, a także zadbać o ich bezpieczeństwo, unikając stosowania chemicznych środków ochrony roślin, bazując zaś na naturalnych metodach uprawy i ochrony roślin, nieszkodliwych dla pszczół.

Oto podstawowe zasady, które należy stosować w ogrodzie przyjaznym dla pszczół:

  1. Unikajmy stosowania chemicznych środków ochrony roślin. Wybierajmy jedynie preparaty bezpieczne dla pszczół (tzw. selektywne), stosujmy je zgodnie z etykietą - instrukcją stosowania i przestrzegajmy okresów prewencji dla pszczół (okresów od oprysku do czasu oblotu pszczół, co zapobiega ich zatruciu). Najlepiej zaś do ochrony roślin wybierać preparaty naturalne, oparte na składnikach roślinnych.
  2. Nawozy mineralne zastępujmy nawozami naturalnymi, takimi jak biohumus, kompost, czy obornik.
  3. Sadźmy w ogrodzie kwitnące rośliny miododajne, lubiane przez pszczoły.
  4. Na skraju ogrodu pozostawmy fragment dzikiej łąki, w którym owady pożyteczne znajdą dla siebie schronienie. Dobrym pomysłem jest też celowo wysiana łąka kwietna, która może zastąpić choćby niewielki fragment trawnika. Takie łąki są łatwiejsze w pielęgnacji i wystarczy je kosić 1 lub 2 razy w roku.
  5. Niektóre gatunki pszczół pojawiają się jedynie wiosną, inne latem, a jeszcze inne obecne są przez cały sezon. Dlatego chcąc mieć ogród przyjazny pszczołom, warto uprawiać rośliny kwitnące w różnych okresach, tak aby przez cały czas, od wiosny do jesieni, pszczoły mogły znaleźć atrakcyjne dla nich kwiaty pełne nektaru.
  6. Poza nektarem z kwiatów, pszczoły potrzebują do życia również wody, dlatego warto w ogrodzie mieć oczko wodne, lub urządzić wilgotne, cieniste zakątki pod drzewami.
  7. Warto też budować domki dla pszczół np. z rurek trzcinowych, powiązanych w wiązki i porozwieszanych w różnych miejscach ogrodu. W takich domkach może zagnieździć się choćby dzika pszczoła murarka ogrodowa.

Jeżeli samodzielne wykonanie domku dla pszczoły murarki ogrodowej wydaje nam się zbyt skomplikowane, możemy zakupić gotowe domki dla owadów, które coraz częściej są dostępne w sklepach ogrodniczych. Warto jednak zwrócić uwagę na prawidłowe wykonanie takiego gotowego domku aby stanowił on nie tylko ozdobę ale rzeczywiście sprzyjał gniazdowaniu dzikich pszczół. Prawidłowo wykonane domki dla murarek i innych owadów pożytecznych, pochodzące od sprawdzonego producenta, oferujemy w sklepie naszego poradnika.

Przeczytaj również:

pszczoła murarka ogrodowaPszczoła murarka ogrodowa - hodowla, jak zrobić domek
Pszczoła murarka ogrodowa jest niezwykle pożytecznym owadem. Od innych pszczół wyróżnia się większą łagodnością oraz dużą intensywnością zapylania roślin. Dlatego warto murarce ogrodowej zapewnić dobre warunki do bytowania w naszym ogrodzie. Zobacz jak wygląda hodowla murarki ogrodowej i jak łatwo zrobić domek, stanowiący schronienie dla tej pszczoły. Więcej...

Ogród przyjazny dla owadów pożytecznych
Stosując chemiczne środki ochrony roślin w celu zwalczania szkodników bardzo często nieświadomie niszczymy też inne owady, które są pożyteczne - zapylają kwiaty, tak jak np. pszczoły, czy też po prostu stanowią dodatkową atrakcję, jak motyle o barwnych skrzydłach. Dziś zatem podpowiadamy jak stworzyć w ogrodzie warunki sprzyjające bytowaniu owadów i jak nie zagrażać życiu owadów pożytecznych. Więcej...

Owady pożyteczne w ogrodzieOwady pożyteczne w ogrodzie
Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z faktu, iż szkodniki roślin ogrodowych, podobnie jak wszystkie inne organizmy na ziemi, mają swoich naturalnych wrogów. Są to liczne pasożyty i drapieżniki, które traktują szkodniki roślin ogrodowych jako źródło pokarmu i w znaczącym stopniu pozwalają ograniczyć ich liczebność. Zobacz jak zaprosić owady pożyteczne do swojego ogrodu. Więcej...