Stihl Cash Back

Miskant cukrowy - odmiany, uprawa, rozmnażanie

Miskant cukrowy to jedna z popularniejszych traw ozdobnych. Ta wysoka, falująca trawa jest piękna przez cały rok, mrozoodporna i łatwa w uprawie. Dobrze rośnie zarówno na ogrodowych rabatach, jak i przy brzegach zbiorników wodnych. Poznaj najciekawsze odmiany miskanta cukrowego polecane do sadzenia w ogrodach. Przedstawiamy też zasady pielęgnacji tej rośliny oraz sprawdzone sposoby na rozmnażanie miskantów w warunkach uprawy ogrodowej.

Miskant cukrowy
Miskant cukrowy - Miscanthus sacchariflorus
Fot. depositphotos

Jak wygląda miskant cukrowy

Miskant cukrowy (Miscanthus sacchariflorus) należy do rodziny traw wiechlinowatych (Poacea). W naturalnych siedliskach spotkać go można w wilgotnych rejonach Azji Wschodniej. W ogrodach miskant cukrowy jest uprawiany od 1862 roku jako jeden z kilku popularnych gatunków z rodzaju miskant (Miscanthus).

Ta okazała bylina dorasta do 1,5-2,5 m wysokości. Wyprostowane i nierozgałęzione źdźbła są cienkie i pełne. Łagodnie przewieszające się wąskie liście dorastają do 60 cm długości i 2 cm szerokości. Charakterystyczną cech a miskanta cukrowego jest zielona blaszka liściowa, która wzdłuż nerwu głównego ma kontrastowy pasek.

Liście miskanta cukrowego są zielone wiosną i latem. Jesienią przebarwiają się na czerwonobrązowo lub żółto, by na zimę zaschnąć.

Miskant cukrowy zakwita późnym latem, a delikatne, srebrzyste, wiechowate kwiatostany długości do 40 cm utrzymują się nawet przez kilka miesięcy. Roślina nie tworzy kęp, lecz dzięki rozłogom rozrasta się na znaczną szerokość. Dość wolno rośnie i jedynie w zbyt żyznej glebie miskant cukrowy może być inwazyjny.

Miskant cukrowy
Miskant cukrowy - Miscanthus sacchariflorus
Fot. pixabay

Miskant cukrowy - zastosowanie

Te atrakcyjne trawy ozdobne polecane są do obsadzania brzegów oczek wodnych, podmokłych terenów lub obrzeży trawników. Należy unikać sadzenia miskanta cukrowego w miejscach, gdzie jego silne krzewienie może stanowić poważne zagrożenie dla innych roślin. W takich miejscach wskazane jest wkopanie ograniczników, żeby zapobiec niekontrolowanemu rozrostowi roślin.

Miskant cukrowy dobrze komponuje się z późno kwitnącymi bylinami, takimi jak: krokosmia, astry jesienne, zawilec japoński czy tojad. Na tle delikatnych traw doskonale prezentują się rośliny masywniejsze np. bergenia, rodgresja czy funkia, a także te jaskrawo kwitnące, takie jak: jeżówka, kosmos czy goździk brodaty. Zimą, pokryte szronem kwiatostany miskanta cukrowego, są piękne także solo.

Miskant cukrowy
Miskant cukrowy - Miscanthus sacchariflorus
Fot. depositphotos

Miskant cukrowy - odmiany

Do sadzenia w ogrodach szczególnie przydatne są ozdobne odmiany miskanta cukrowego, które wyróżniają się ciekawymi cechami.

Miskant cukrowy 'Robustus' - wysoka odmiana miskanta osiągająca do 1,6 m wysokości. Liście w kolorze zielonym zdobi kontrastowy, biały pasek wzdłuż głównego nerwu. Dekoracyjne są także miękkie białe kwiatostany.

Miskant cukrowy 'Gotemba' - imponująca trawa o długich liściach, zielonych z żółtymi paskami. Roślina osiąga 1,80 m wysokości. Zakwita w październiku srebrzystymi kwiatami.

Miskant cukrowy 'Gotemba Gold' - o wysokości do 2 m wyróżnia się liśćmi w paski o kolorach cytrynowym, żółtym i zielonym.

Miskant cukrowy 'Sommerfeder' - to niska odmiana dorastająca do 1 m wysokości. Jest mało ekspansywna i nie wymaga stosowania ograniczników. Dekoracyjne są jasnozielone liście i srebrzyste kwiatostany. Odmiana długo kwitnie od sierpnia do października.

Miskant cukrowy
Miskant cukrowy - Miscanthus sacchariflorus
Fot. depositphotos

Miskant cukrowy a miskant olbrzymi - różnice

Poza miskantem cukrowym w ogrodach sadzony jest również miskant olbrzymi (Miscanthus giganteus). Trawy te bywają ze sobą mylone, dlatego warto poznać różnice w ich wyglądzie. Miskant olbrzymi dorasta do 3-4 m wysokości i tworzy duże kępy. Miskant cukrowy jest mniejszy, osiąga do 2,5 m wysokości i nie tworzy kęp, rozrasta się szeroko na boki.

Częścią podziemną miskanta olbrzymiego są krótkie kłącza, a cukrowego silne i długie rozłogi. Miskant olbrzymi rzadko zakwita a kwitnienie jest stosunkowo krótkie (od września do października). Miskant cukrowy kwitnie natomiast regularnie od sierpnia do września.

Miskant cukrowy - uprawa

Miskant cukrowy nie ma dużych wymagań siedliskowych. Należy go sadzić w miejscach nasłonecznionych, chronionych przed zimnymi wiatrami i przeciągami. Rośliny posadzone w cieniu raczej nie zakwitną. Rozstawa sadzenia miskanta cukrowego powinna wynosić 3-4 rośliny na 1 m²

Gatunek ten nie ma też specjalnych wymagań co do składu gleby. Poradzi sobie w słabej i mało zasobnej ziemi, lecz najlepiej rośnie w ziemi wilgotnej, żyznej oraz przepuszczalnej, o lekko kwaśnym odczynie. Pamiętajmy aby z użyźnianiem ziemi nie przesadzać, gdyż wówczas miskant cukrowy może stać się nadmiernie ekspansywny.

Miskant jest w stanie wytrzymać dłuższe susze, by jednak obficie się krzewił i bujnie kwitł należy go regularnie podlewać w okresach bezdeszczowych. Szczególnie młode rośliny należy obficie i często podlewać by się dobrze ukorzeniły, zwłaszcza gdy rosną na suchym i lekkim podłożu. Żeby utrzymać wilgoć w glebie, ziemię wokół roślin ściółkuje się korą, liśćmi lub trawą.

Miskant cukrowy w pierwszym roku po posadzeniu nie potrzebuje nawożenia. Nawożenie miskanta cukrowego rozpoczynamy od drugiego roku. W okresie od maja do czerwca stosujemy nawozy zawierające azot, a w lipcu i sierpniu nawozy fosforowo-potasowe.

Miskant cukrowy - zimowanie i przycinanie

Wraz z nadejściem zimy miskanty zasychają przybierając barwę złocistą i brązową. Nie ścinamy ich, dzięki temu lepiej zimują jednocześnie stanowiąc ozdobę ogrodu. Miskant cukrowy jest mrozoodporny (strefa mrozoodporności roślin 5) i zimuje bez osłon na terenie całego kraju. W najzimniejszych częściach Polski tylko świeżo posadzone rośliny warto na zimę związać w snopek i kopczykować na wysokość 30 cm korą, liśćmi bądź trawą.

Wczesną wiosną, na początku wegetacji, ścinamy suche źdźbła trawy na wysokości około 10 cm nad ziemią. Do prac należy podchodzić z ostrożnością, ponieważ piłkowane krawędzie liści są bardzo ostre. Najlepiej używać ostrego sekatora, a ręce zabezpieczyć rękawicami.

Miskant cukrowy - rozmnażanie

Miskant cukrowy łatwo daje się rozmnożyć przez podział oraz przez sadzonki rozłogowe.

Rozmnażanie miskanta cukrowego przez podział - rozmnażanie tą metodą przeprowadza się nie częściej niż raz na 3 lata, przy okazji odmładzając roślinę i poprawiając jej wygląd. Najlepszy czas na rozmnażanie tym sposobem to kwiecień. Po przycięciu uschniętych źdźbeł wykopujemy całą kępę i ostrożnie dzielimy na kilka części, tak by każda miała silne korzenie i świeże pędy. Sadzonki od razu sadzimy na miejsce docelowe i obficie polewamy.

Rozmnażanie miskanta cukrowego przez rozłogi - roślinę mateczną przed nadejściem zimy wykopujemy i odcinamy silne i długie rozłogi o średnicy ołówka. Tniemy je na sadzonki o długości 5-6 cm. Sadzonki umieszczamy pojedynczo w doniczkach wypełnionych podłożem do ukorzeniania i umieszczamy w pomieszczeniu o temperaturze około 15°C. Najlepszy termin sadzenia roślin do gruntu to wiosna. Trawy mają wtedy czas by dobrze się ukorzenić przez nadejściem zimy.

Więcej o uprawie traw ozdobnych

Jeśli ten artykuł Cię zainteresował i chcesz więcej informacji o uprawie traw, koniecznie zajrzyj do książki "Trawy Ozdobne" autorstwa Alicji Maj. Znajdziesz w niej zdjęcia i opisy 70 gatunków traw ozdobnych i kilkuset odmian ogrodowych. Ta książka to katalog roślin z wykazem gatunków i odmian oraz praktyczny poradnik uprawy i pielęgnacji traw ozdobnych. Obowiązkowa pozycja w biblioteczce każdego ogrodnika uprawiającego trawy.

Trawy Ozdobne Książka

Opracowano na podstawie:
1. Katalog bylin - kwiaty, trawy, paprocie, Agencja Promocji Zieleni Sp. z o.o., Warszawa, 2018, s. 183-189;
2. J. Zdanowska, Trawy na piątkę w Magnolia 10/2015, s. 38-40;
3. M. Narkiewicz, Pod urokiem miskantów w Magnolia 10/2016, s. 14-15;
4. J. Marcinkowski, Byliny ogrodowe, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa, 2002, s. 311-312;
5. B. Grabowska B., T. Kubala, Encyklopedia bylin t. 2, Zysk i S-ka, Poznań 2011, s. 596-599.

Przeczytaj również:

Trawy ozdobne na balkon. Jakie trawy sadzić w doniczkach?Trawy ozdobne na balkon. Jakie trawy sadzić w doniczkach?
Trawy ozdobne to doskonała propozycja na balkon. Wiele z nich świetnie rośnie w dużych donicach i skrzyniach na balkonie, będąc idealnym tłem dla roślin jednorocznych sadzonych wczesnym latem. Oto gatunki i odmiany traw, które najlepiej rosną na balkonach! Więcej...

Jak zabezpieczyć trawy ozdobne na zimęJak zabezpieczyć trawy ozdobne na zimę
Po przepięknym jesiennym kwitnieniu traw, gdy tylko nadchodzą mrozy, warto zastanowić się jak zabezpieczyć trawy ozdobne na zimę. Wiele gatunków, takich jak rozplenica japońska, imperata cylindryczna czy ostnica cieniutka, wymaga dodatkowego okrycia przeciwmrozowego. Więcej...

Miskant chiński - odmiany, uprawa
Miskant chiński to gatunek trawy ceniony z racji na niezwykle efektowne kwiatostany. Ogrodnicy do wyboru mają bardzo ciekawe odmiany miskanta chińskiego, różniące się barwą liści, terminem kwitnienia i osiąganym wzrostem. Więcej...