Stihl Cash Back

Zawilec japoński - odmiany, uprawa, rozmnażanie

Zawilec japoński to pięknie kwitnąca i łatwa w uprawie bylina, która popularność zdobyła ze względu na długi okres kwitnienia. Jako roślina dobrze rosnąca zarówno w słońcu, jak i w półcieniu, zawilec japoński polecany jest do obsadzania brzegów zbiorników wodnych i klombów. Podpowiadamy jak powinna wyglądać uprawa zawilca japońskiego w ogrodzie, jak przycinać tę roślinę i jakie są najlepsze sposoby na rozmnażanie zawilców. Przedstawiamy też najładniejsze odmiany zawilca japońskiego polecane do sadzenia w ogrodach.

Zawilec japoński
Zawilec japoński - Anemone japonica var. hupehensis
Fot. pixabay

Jak wygląda zawilec japoński

Zawilec japoński (Anemone hupehensis, syn. Anemone japonica var. hupehensis) to bylina należąca do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). Został sprowadzony do Europy z Chin w XX w. Ta rozgałęziona i pełna wdzięku roślina dorasta w okresie kwitnienia do 1,5 m wysokości. Jej wzniesione pędy porośnięte są przez jasnozielone powcinane, trójklapowe liście. Duże kwiaty zawilca japońskiego zebrane są w luźne baldachy. Kwiaty mogą być pojedyncze lub półpełne w różnych odcieniach różu i bieli.

Ten jesienny zawilec rozkwita w sierpniu i kwitnie aż do przymrozków. Może zatem stanowić doskonałe uzupełnienie w miejscach, w których wiosną kwitł zawilec gajowy.

Zawilec japoński - gdzie sadzić, zastosowanie w ogrodzie

Zawilce japońskie dobrze rosną w słońcu, jak i w półcieniu, dlatego są polecane do sadzenia zarówno na klombach, jak i pod drzewami i wysokimi krzewami. W zależności od odmiany, zawilce można sadzić w doniczkach, na obwódkach, brzegach zbiorników wodnych lub w ogrodach leśnych.

Zawilce japońskie dobrze prezentują się w towarzystwie gatunków takich jak: szałwia omszona, krwiściąg mniejszy, krwawnik wiązówkowaty, tawułka Arendsa, werbena patagońska czy różnych gatunków astrów.

Zawilce japońskie sadzone w miejscach półcienistych ładnie kontrastują z takimi roślinami jak: ciemiernik, hosta, paprocie ogrodowe, tiarella sercolistna, języczka pomarańczowa, rutewka czy rdest wężownik.

Jeśli sadzimy zawilce w grupie po kilka sztuk pamiętajmy, że zalecana rozstawa sadzenia zawilca japońskiego wynosi 30x40 cm.

Zawilec japoński
Zawilec japoński - Anemone japonica var. hupehensis
Fot. pixabay

Zawilec japoński - odmiany

Zawilec japoński 'September Charm' - to piękna odmiana zawilca o półpełnych, różowych kwiatach.

Zawilec japoński 'Prinz Heinrich' - w czasie kwitnienia osiąga około 60-80 cm wysokości. W sierpniu na szczytach wzniesionych, rozgałęzionych pędów pojawiają się półpełne, ciemnoróżowe kwiaty z pomarańczowymi pręcikami.

Zawilec japoński 'Pretty Lady Emily' - dorasta do około 40-50 cm wysokości i 40 cm szerokości, tworząc zwarte kępy. Od sierpnia do października pojawiają się licznie kwiaty, jasnoróżowe z żółtymi pręcikami.

Zawilec japoński 'Pretty Lady Susan' - Urocze, różowofioletowe kwiaty, średnicy około 5 cm zdobią bylinę od sierpnia do października. Zawilec japoński 'Pretty Lady Susan' dorasta do około 40-55 cm wysokości i 45 cm szerokości.

Zawilec japoński
Zawilec japoński - Anemone japonica var. hupehensis
Fot. pixabay

Zawilec japoński 'Whirlwind' - ma półpełne białe kwiaty o średnicy 8-10 cm. Dorasta do 70-100 cm wysokości.

Zawilec japoński 'Splendens' - o ciemnoróżowych, dużych kwiatach, osiąga wysokość do 80 cm.

Zawilec japoński 'Honorine Jobert' - dorasta w czasie kwitnienia do 1 m wysokości. Atrakcyjne kwiaty o średnicy 5-7 cm są białe z zielono-żółtymi środkami.

Zawilec japoński 'Paminia' - ma zwarty pokrój i w czasie kwitnienia dorasta do 70 cm. Kwiaty są półpełne, ciemnoróżowe z pomarańczowymi pręcikami.

Zawilec japoński - uprawa

Zawilec japoński najlepiej rośnie w półcieniu, a w miejscach odpowiednio wilgotnych poradzi sobie także w słońcu. Bardzo ważne w uprawie zawilca jest zapewnienie lekkiej, żyznej, próchniczej i wilgotnej gleby o odczynie pH obojętnym lub zasadowym. Przed sadzeniem podłoże dla zawilców należy wzbogacić kompostem, dzięki któremu stanie się bardziej przewiewne i będzie dobrze zatrzymywać wodę.

Zawilec japoński
Zawilec japoński - Anemone japonica var. hupehensis
Fot. pixabay

Najważniejszym zabiegiem w uprawie zawilca japońskiego jest regularne podlewanie. Dotyczy to szczególnie młodych roślin, w pierwszym roku po posadzeniu. Starsze rośliny, dobrze ukorzenione, nadal wymagają podlewania, ale tylko w czasie suszy, zwłaszcza długotrwałej.

Nawożenie zawilców japońskich nie jest konieczne, ale przyczynia się do rozkrzewienia roślin oraz do obfitego kwitnienia. Stosujemy nawozy mineralne wieloskładnikowe wiosną, gdy ruszy wegetacja, podczas zawiązywania pąków kwiatowych i pod koniec kwitnienia.

Zawilec japoński - przycinanie i zimowanie

Po zakończeniu kwitnienia i zaschnięciu liści zawilca japońskiego przycinamy tuż nad ziemią. Omawiany gatunek jest dość mrozoodporny i wytrzymuje spadki temperatury do -26 0°C (strefa mrozoodporności roślin 5B). Przed nadejściem mrozów możemy rośliny, zwłaszcza młode, przykryć warstwą liści, kory ogrodowej, kompostu lub agrowłókniną.

Zawilec japoński - rozmnażanie

Rozmnażanie zawilca japońskiego przez podział - to najłatwiejszy sposób aby powiększyć kolekcję posiadanych roślin. Wiosną (kwiecień - maj) wykopujemy dojrzałą kępę i dzielimy zawilca na dwie lub trzy części, upewniając się, że każda z nich ma silne korzenie i co najmniej jeden pąk. Rośliny sadzimy na miejsce stałe i podlewamy.

Rozmnażanie zawilca japońskiego przez sadzonki korzeniowe - jesienią, po kwitnieniu, wykopujemy kępę zawilca i przechowujemy zabezpieczoną przed mrozem w piwnicy lub zimnej szklarni. Zimą (grudzień - marzec) odcinamy korzenie grubości ołówka i dzielimy na odcinki o długości 2-3 cm. Układamy je poziomo w skrzynkach wypełnionych podłożem do ukorzeniania po czym lekko przysypujemy ziemią warstwą grubości 1-2 cm. Pamiętajmy, że sadzonki wypuszczą duże liście, więc nie układajmy ich zbyt gęsto. Pojemnik ustawiamy w jasnym miejscu i dbamy o regularne zwilżanie podłoża. Wiosną, gdy gleba już rozmarznie, sadzimy młode rośliny na miejsce stałe w rozstawie 30x40 cm.

Opracowano na podstawie:
1. B. Pawłowska, Powiew orientu w Działkowiec 8/2012, s. 12;
2. J. Marcinkowski, Byliny ogrodowe, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2002 s. 142;
3. B. Grabowska, T. Kubala, Encyklopedia bylin, Zysk i S-ka, Poznań 2011 s. 89.

Przeczytaj również:

Kwiaty ogrodowe łatwe w uprawieKwiaty ogrodowe łatwe w uprawie
Łącząc ze sobą mało wymagające kwiaty jednoroczne i byliny, przy minimum pielęgnacji, możemy stworzyć pięknie i długo kwitnący ogród. Oto 10 łatwych w uprawie kwiatów ogrodowych, które sprawdzą się na każdej rabacie. Wystarczy je posiać lub posadzić i gotowe! Więcej...

Kwiaty ogrodowe wieloletnie długo kwitnąceKwiaty ogrodowe wieloletnie długo kwitnące
Z tymi roślinami rabata kwiatowa będzie wypełniona barwnymi kwiatostanami niemal przez cały sezon od wiosny do jesieni. Oto nasze zestawienie 20 najlepszych wieloletnich kwiatów ogrodowych o długim terminie kwitnienia, które ozdobią ogród od maja do października! Więcej...

Zawilec Anemone - opis, uprawaZawilec, Anemone - opis, uprawa
Do rodzaju zawilec zalicza się około 150 gatunków, występujących w rozmaitych częściach świata. Niektóre z nich rosną także w Polsce. W ogrodach uprawiane są zarówno zawilce kwitnące wczesną wiosną, jak i gatunki i odmiany zawilców kwitnące w terminie jesiennym. Więcej...