Stihl Cash Back

Liriope szafirkowata - odmiany, uprawa, przycinanie

Liriope szafirkowata to zimozielona bylina o trawiastych liściach oraz długich gronach kwiatów. Roślina późno i długo kwitnie - od sierpnia aż do października. Ta mało wymagająca i odporna bylina do półcienia występuje w ciekawych odmianach ogrodowych. Zobacz jak wygląda sadzenie i uprawa liriope szafirkowatej w ogrodzie. Wyjaśniamy czy konieczne jest przycinanie liriope oraz jak ją rozmnażać.

Liriope szafirkowata Moneymaker
Liriope szafirkowata 'Moneymaker' - Liriope muscari
Fot. depositphotos

Jak wygląda liriope szafirkowata

Liriope szafirkowata (Liriope muscari) to cieniolubna bylina pochodząca z Chin, Tajwanu i Japonii. Roślina występuje zwykle w lasach, na obszarach zacienionych i wilgotnych, w pobliżu wąwozów i na zboczach.

Część podziemną liriope szafirkowatej stanowią cienkie, rozgałęzione kłącza zakończone mięsistymi, niewielkimi bulwami. Z kłączy wyrastają lancetowate, błyszczące, przewieszające się liście liriope dające efekt fontanny. Kępy zimozielonych liści pod koniec roku mogą brązowieć i zasychać.

Ta cieniolubna bylina długo kwitnie - w sierpniu na szczytach pędów kwiatostanowych rozwijają się drobne, prawie kuliste, niebieskie lub fioletowe kwiaty zebrane w długie grona. Kwiaty liriope szafirkowatej utrzymują się aż do października. Po przekwitnięciu w miejsce kwiatów pojawiają się drobne, czarne owoce.

Liriope szafirkowata
Liriope szafirkowata - Liriope muscari
Fot. pixabay

Liriope szafirkowata - właściwości lecznicze

Mało znaną u nas ciekawostką może być fakt, że ceniona za walory ozdobne liriope posiada również właściwości lecznicze. W Chinach oraz Korei zdrowotne właściwości liriope od dawna są wykorzystywane do leczenia kaszlu, gorączki i astmy. Wyciąg z bulw liriope ma także działanie przeciwzapalne, wzmacniające oraz pobudzające - jest stosowany jako środek wzmacniający oraz jako afrodyzjak.

Naukowcy potwierdzają, że lirope zawiera szereg związków aktywnie czynnych w tym: saponiny steroidowe, flawonoidy, fenole i terpenoidy. Wykazano, że ekstrakt z lirope ma właściwości przeciwnowotworowe, przeciwcukrzycowe i przeciwzapalne.

Liriope szafirkowata
Jesienią liriope zawiązuje drobne, czarne owoce
Fot. pixabay

Liriope szafirkowata - odmiany

Liriope nie występuje w zbyt wielu odmianach, ale te, które można dostać, zachwycają urodą bujnych liści oraz gęstych kwiatostanów. Poniżej wymieniamy najbardziej znane odmiany liriope szafirkowatej.

Liriope szafirkowata 'Big Blue' - dorasta od 30 do 50 cm wysokości. Latem i jesienią roślina kwitnie obficie w kolorze lawendy oraz fioletu.

Liriope szafirkowata 'Christmas Tree' - tworzy gęste kępy błyszczących liści oraz kwiaty w kolorze jasnej lawendy.

Liriope szafirkowata 'Evergreen Gian' - to odmiana o sztywnych blaszkach liściowych i białych kwiatach.

Liriope szafirkowata 'Moneymaker' - to odmiana odznaczająca się wyjątkowo dużymi kwiatami zebranymi w gęste, purpurowe grona.

Liriope szafirkowata Moneymaker
Liriope szafirkowata 'Moneymaker' - Liriope muscari
Fot. depositphotos

Liriope szafirkowata 'Okina' - to niezwykła odmiana, której młode liście mają kolor czystej bieli. W miarę dojrzewania białe liście pokrywają się zielonymi plamkami stopniowo zmieniając kolor. Późnym latem spomiędzy liści wyłaniają się pędy kwiatostanowe zwieńczone liliowym kwiatostanem.

Liriope szafirkowata 'Pee Dee Ingot' - zachwyca fontanną złocistych liści. Późnym latem roślina zakwita kwiatami w kolorze jasnego fioletu. Odmiana ta stanowi piękny akcent kolorystyczny na cienistej rabacie.

Liriope szafirkowata 'Royal Purple' - ma ciemnozielone liście oraz kwiaty w wyjątkowo ciemnym odcieniu fioletu.

Liriope szafirkowata 'Variegata' - liście tej odmiany są jasnozielone z kremowymi brzegami. Gęste kępy liści dorastają do 40 cm wysokości.

Liriope szafirkowata Variegata
Liriope szafirkowata 'Variegata' - Liriope muscari
Fot. depositphotos

Liriope szafirkowata - rozstawa sadzenia

Liriope sadzi się wiosną lub jesienią. Zalecana rozstawa sadzenia liriope wynosi 30-40x30-40 cm. Rośliny najładniej wyglądają sadzone w grupach po kilka sztuk.

Dzięki podziemnym kłączom liriope szafirkowata dobrze się rozrasta tworząc zielone dywany oraz obwódki. Roślina nie jest przy tym ekspansywna.

Ta cieniolubna bylina doskonale rozwija się półcienistych i cienistych miejscach pod drzewami i krzewami.

Liriope sadzi się także na rabatach w towarzystwie roślin o kontrastowym ulistnieniu i podobnych wymaganiach, takich jak: żurawka, tawułka Arendsa, tawułka chińska, paprocie ogrodowe, funkia, zawilec, rododendron.

Liriope szafirkowata Variegata
Liriope szafirkowata 'Variegata' w towarzystwie innych roślin
Fot. depositphotos

Liriope szafirkowata - uprawa

Liriope najlepiej radzi sobie w półcieniu, choć całkiem dobrze toleruje pełne słońce oraz pełny cień. Roślina ta wyjątkowo negatywnie reaguje natomiast na przeciągi, dlatego należy zapewnić jej zaciszne i ciepłe stanowisko. Przepuszczalna, żyzna, lekko kwaśna gleba najlepiej nadaje się do uprawy liriope.

Liriope szafirkowata - podlewanie

Gatunek ten wymaga wilgotnej gleby i systematycznego podlewania zwłaszcza podczas gorącej i suchej pogody. Należy przy tym pamiętać, że liriope nie toleruje stagnującej wody – jej kłącza szybko gniją, a roślina obumiera. Dlatego podlewanie liriope szafirkowatej warto połączyć ze spulchnianiem gleby, dzięki czemu stanie się ona bardziej przepuszczalna i natleniona.

Liriope szafirkowata - nawożenie

W okresie wegetacji liriope należy nawozić o 2-3 tygodnie przy pomocy nawozów organicznych oraz mineralnych. Można stosować uniwersalne nawozy wieloskładnikowe lub nawozy o zwiększonej zawartości fosforu i potasu, przeznaczone dla roślin kwitnących. Jesienią i wiosną warto ściółkować rośliny dojrzałym kompostem, który nie tylko je odżywi, ale też ograniczy parowanie wody z gleby.

Liriope szafirkowata Moneymaker
Liriope szafirkowata 'Moneymaker'
Fot. depositphotos

Liriope szafirkowata - zimowanie

Lirope szafirkowata jest zaliczana do strefy mrozoodporności roślin 6, co oznacza, że jest średnio odporna na mróz i bez osłaniania może rosnąć w rejonach o łagodnych zimach. Na pozostałym obszarze Polski byliny zabezpieczamy przed mrozem, zimnym wiatrem i palącym słońcem, osłaniając je stroiszem lub agrowłókniną.

Liriope szafirkowata - przycinanie

Liriope szafirkowata jest rośliną zimozieloną, ale pod koniec roku jej liście mogą brązowieć i zasychać. Dlatego wczesną wiosną, zanim bylina rozpocznie wegetację ścinamy uschnięte liście liriope tuż nad ziemią. W okresie wegetacji można także usuwać na bieżąco przekwitłe kwiatostany, żeby bylina schludniej wyglądała oraz dłużej kwitła.

Liriope szafirkowata
Liriope szafirkowata - Liriope muscari
Fot. depositphotos

Liriope szafirkowata - uprawa w doniczce

Liriope najczęściej bywa sadzona w ogrodzie, ale może być również uprawiana w pojemnikach i doniczkach. Pojemnik powinien być wystarczająco duży, aby roślina mogła swobodnie rosnąć przez 2-3 lata. Jeśli korzenie zaczynają wyrastać przez otwory drenażowe, to znak, że nadszedł czas na przesadzenie rośliny.

Na dnie doniczki należy wysypać grubą warstwę drenażu, na przykład keramzytu. Ziemia do uprawy liriope w doniczce musi być dość wilgotna i zasobna. Może to być uniwersalna ziemia dla roślin doniczkowych. W czasie wegetacji bardzo ważne jest regularne podlewanie oraz nawożenie roślin co 2-3 tygodnie.

Liriope szafirkowata - rozmnażanie

Liriope najłatwiej rozmnażać wegetatywnie. Uprawa z nasion jest dość skomplikowana, długotrwała i nie gwarantuje, że uzyskane rośliny będą powtarzały cechy rodzicielskie.

Najlepszy czas na rozmnażanie liriope to bardzo późna jesień lub wczesna wiosna. Dojrzałą 2-3 letnią roślinę wykopujemy i dzielimy na części. Każda z sadzonek powinna mieć silne korzenie oraz kilka liści. Sadzonki od razu sadzimy w docelowym miejscu.

Równie łatwym sposobem na rozmnożenie liriope jest oddzielenie młodych rozet wyrastających z podziemnych kłączy. Rozety możemy sadzić od razu do gruntu lub najpierw do doniczek, żeby się lepiej ukorzeniły.

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie:
1. J. Deputy, Liriope, the “Other” Mondo Grass w Ornamentals and Flowers 1999, s. 1- 4;
2. M. Maślanka, Liriope w Działkowiec 9/2011, s. 22;
3. Z.P. Shang, F. Wang, J.Y, Zhang, Z.J. Wang, J.Q. Lu, H.Y. Wang, N. Li, The genus Liriope: Phytochemistry and pharmacology w Chinese Journal of Natural Medicines 2017, s. 801-815.