Stihl Cash Back

Kapusta ozdobna. Uprawa w ogrodzie i w doniczce

Kapusta ozdobna świetnie znosi przymrozki i znakomicie prezentuje się na kwietnikach posadzona z kwitnącymi jesienią chryzantemami. Dlatego też staje się coraz popularniejsza w jesiennych kompozycjach kwiatowych. Podpowiadamy jak wygląda uprawa kapusty ozdobnej w ogrodzie, a także czy możliwa jest uprawa kapusty ozdobnej w doniczce. Oto wszystkie sekrety dotyczące kapusty ozdobnej!

kapusta ozdobna
Kapusta ozdobna
Fot. pixabay

Kapusta ozdobna - zastosowanie

Kapusta ozdobna (Brassica oleracea) dzięki swym karbowanym lub falowanym liściom ma niezwykłą wartość dekoracyjną w ogrodzie. Można ją sadzić na obrzeżach rabat lub układać z niej kompozycje florystyczne. Niektóre odmiany kapusty ozdobnej sprzedawane są jako kwiat cięty. Jesienią wewnętrzne liście główek przebarwiają się na intensywne odcienie różnych barw - mogą być białe, żółtawe, fioletowe, różowe lub czerwone.

Kapusta ozdobna zastosowanie znalazła przede wszystkim jako roślina do jesiennych kompozycji kwiatowych, zarówno na rabatach, jak i do kwietników. Coraz częściej na cmentarzach sadzona jest kapusta ozdobna zamiast chryzantemy. Roślina ta ładnie prezentuje się także w towarzystwie kwitnących na jesieni wrzosów.

Oprócz walorów dekoracyjnych kapusta ozdobna posiada też na właściwości odżywcze. Zawiera sporą dawkę witaminy C i ma niewiele kalorii. Jest jadalna, choć jej liście są dość twarde i lekko gorzkawe. Dlatego i w kuchni używa się ją raczej tylko w celach ozdobnych - świetnie nadaje się do dekoracji potraw.

Kapusta ozdobna. Uprawa z wysiewu nasion

Kapustę ozdobą rozmnaża się z nasion. Nasiona kapusty ozdobnej wysiewamy pod osłonami już od marca. Hodowla rozsady trwa 4-6 tygodni. W czasie wzrostu regularnie podlewamy kapustę i usuwamy siewki chwastów.

Podłoże do wysiewu nasion kapusty ozdobnej powinno być przepuszczalne. Dobry będzie substrat torfowy z dodatkiem piasku lub perlitu o odczynie pH 5,5-6,0. Nasiona kapusty ozdobnej lepiej kiełkują w ciemności, zatem warto je przykryć warstwą podłoża. Temperatura podłoża w czasie kiełkowania kapusty ozdobnej powinna wynosić ok. 20°C. Wschody ukazują się po około 10 dniach od wysiewu.

kapusta ozdobna i chryzantemy
Kapusta ozdobna obok chryzantem
Fot. depositphotos

Po ukazaniu się siewek temperatura powinna oscylować w granicy 15°C. Na miejsce stałe rozsadę kapusty ozdobnej wysadza się pod koniec maja. Kapustę ozdobną można także wysiewać bezpośrednio do gruntu od czerwca.

W sklepach ogrodniczych w okresie jesiennym, czyli w czasie gdy kapusta ozdobna wygląda najładniej, możemy kupić gotowe sadzonki kapusty ozdobnej w doniczkach. Nadają się do ozdobienia jesiennych rabat lub skrzynek na balkonach. Stają się także coraz popularniejszą dekoracją grobów na Wszystkich Świętych.

Uprawa kapusty ozdobnej w ogrodzie

Kapusta ozdobna preferuje stanowisko słoneczne i glebę zasobną w składniki pokarmowe. Jest uprawiana jako roślina jednoroczna i nie zimuje w gruncie. Utrzymuje się jedynie do pierwszego silniejszego mrozu. Nie należy sadzić kapusty ozdobnej w miejscach, w których w poprzednim roku rosły inne rośliny należące do rodziny kapustnych, ze względu na porażanie tymi samymi chorobami i szkodnikami.

Rozsadę kapusty ozdobnej wysadzamy na miejsce stałe pod koniec maja w rozstawie 40 x 40cm. W czasie wzrostu kapusta ozdobna musi być nawadniania i nawożona. Tylko wówczas jesienią uzyskamy intensywne zabarwienie.

Oczywiście nie należy przesadzać z nawożeniem, gdyż zbyt duże dawki spowodują złe wybarwienie główek. Do nawożenia kapusty ozdobnej możemy wykorzystać nawozy organiczne, np. kompost lub biohumus. Odpowiedni będzie też uniwersalny nawóz mineralny do roślin ogrodowych.

Należy też pamiętać o regularnym podlewaniu roślin, gdyż niedobór wody powoduje zahamowanie wzrostu, żółknięcie i opadanie dolnych liści kapusty ozdobnej.

Uprawa kapusty ozdobnej w doniczce

Kapustę ozdobną można uprawiać w doniczkach tworząc jesienne kompozycje razem z mrozami, wrzosami czy golterią rozesłaną. Sadzonki kapusty możemy przygotować samemu lub zakupić w sklepie ogrodniczym.

Nasiona kapusty ozdobnej wysiewamy w domu na parapecie okiennym lub w mini-szklarenkach, które można kupić w sklepach ogrodniczych. Dobrze sprawdzą się też tacki z wielodoniczkami. Podłoże do wysiewu nasion powinno być mieszanką substratu torfowego, ziemi i piasku lub perlitu zmieszanych w stosunku 1:1:1. Po kilku dniach w temperaturze 20°C nasiona kapusty ozdobnej zaczynają kiełkować.

kapusta ozdobna w doniczkach
Kapusta ozdobna w doniczkach
Fot. depositphotos

Kiedy liście siewek zaczną się ze sobą stykać, przystępujemy do pikowania kapusty ozdobnej. Rozsadę trzeba przesadzić do większych doniczek. Mogą być to od razu pojemniki, które wykorzystamy do jesiennych dekoracji.

Rozsadę kapusty ozdobnej przenosimy w miejsce chłodne i przewiewne. Zbyt wysoka temperatura jest powodem wydłużania się pędów. W takim miejscu pozostaje ona aż do końca sierpnia. Przeważnie po kilku nocach z temperaturą ok. 10°C, liście kapusty są już częściowo wybarwione.

Podczas wzrostu kapusty ozdobnej regularnie ją podlewamy i nawozimy. Kapusty ozdobne rosnące w doniczkach potrzebują nieco więcej wody, niż te uprawiane w gruncie. Ziemia w doniczce szybko przesycha, w szczególności w ciepłe lato. Dobrze jest ustawiać doniczki z sadzonkami kapusty na tackach wypełnionych wodą. Wtedy woda podsiąka od spodu doniczki i unikamy niepotrzebnego moczenia liści, co zmniejsza ryzyko ich gnicia i wystąpienia chorób grzybowych.

Odmiany kapusty ozdobnej

Znanych jest około 30 odmian kapusty ozdobnej. Najpopularniejsze odmiany kapusty ozdobnej tworzą zwarte rozety barwnych liści przypominające wyglądem kapustę głowiastą. W bukieciarstwie wykorzystywana jest kapusta ozdobna o długich pędach zakończonych podobną do kwiatu rozetką barwnych liści. Mniej znane, a zasługujące na rozpowszechnienie, są rabatowe odmiany kapusty ozdobnej o wyglądzie jarmużu.

kapusta ozdobna odmiany o różnym zabarwieniu
Różnokolorowe odmiany kapusty ozdobnej
Fot. depositphotos

Grupą odmian kapusty ozdobnej idealnie sprawdzającą się w uprawie doniczkowej jest grupa Osaka F1 o kędzierzawych liściach, dorastająca do 15 cm wysokości. Reprezentują ją odmiany: 'White' z białym środkiem rozety, 'Pink' ze środkiem różowym i 'Red' z purpurowym środkiem rozety.

Grupa odmian kapusty ozdobnej Kyoto F1 polecana jest zwłaszcza do pojemników, ale może być uprawiana także w gruncie. Reprezentują ją odmiany takie jak: 'Red-Green' o czerwonym środku rozety, zielonych brzeżnych liściach i gładkim brzegu liścia, 'Violet-Green' z fioletowoczerwonym środkiem oraz 'White'Green' o białym środku.

Z kolei przedstawicielki grupy Kamome F1 mają zwarte rozety, osiągają wysokość 15-25 cm, tworzą silnie pokarbowane liście oraz wybarwiają się wcześniej i intensywniej niż inne kapusty ozdobne. Grupa ta lepiej znosi też niską temperaturę i jesienią długo zdobi ogród. Wśród tej grupy znajdziemy odmiany o białym, różowym i czerwonym środku i wszystkich zielonych zewnętrznych liściach rozety.

Ciekawa jest także grupa odmian kapusty ozdobnej o nazwie Tokyo F1, która ma gładkie, delikatne liście bez goryczki i najbardziej ze wszystkich odmian kapusty ozdobnej nadaje się do spożycia. Rozety ma okrągłe, bardzo wyrównane, a ich barwny środek jest nieco mniejszy niż u innych odmian.

Opracowano na podstawie: Nowak J., Kapusta ozdobna na kwietniki i do pojemników w: Rośliny ozdobne, Czasopismo Rośliny Ozdobne 10-11/2018, s. 11-15; Nowak J., Kapusta ozdobna w: Owoce, Warzywa, Kwiaty, 2007/10, s.40-42.

Przeczytaj również: