Stihl Cash Back

Trojeść bulwiasta - uprawa, miododajność, rozmnażanie

Trojeść bulwiasta to dość łatwa w uprawie bylina, która ożywi ogród intensywnie pomarańczowymi kwiatostanami. Roślina długo kwitnie a jej liczne, miododajne kwiaty przyciągają chmary pszczół i motyli. Sprawdzą się także jako kwiaty cięte. Z tego artykułu dowiesz się jak wygląda uprawa trojeści bulwiastej w ogrodzie i na jakim stanowisku bylina ta najbujniej kwitnie. Podpowiadamy także sprawdzone sposoby na rozmnażanie trojeści we własnym ogrodzie.

Trojeść bulwiasta
Trojeść bulwiasta - Asclepias tuberosa
Fot. Surly Aardvark, CC0, Wikimedia Commons

Jak wygląda trojeść bulwiasta

Trojeść bulwiasta (Asclepias tuberosa) to wieloletnia bylina z rodziny trojeściowatych (Asclepiadaceae), pochodząca z Ameryki Północnej. Jej sztywne, wyprostowane pędy pokryte są włoskami i w zależności od warunków uprawy dorastają od 60-100 cm wysokości. Lancetowate, wąskie liście o długości 5-12 cm ułożone są spiralnie wokół pędów. Zgrubiałe, bulwiaste korzenie trojeści pozwalają roślinie przetrwać krótkotrwałą suszę.

Pędy trojeści zakończone są zwartymi, główkowatymi kwiatostanami. Kwiaty trojeści zdobią rabaty od czerwca do sierpnia. Kolorystyka kwiatów jest wyrazista (od żółci, poprzez odcienie pomarańczowego, do czerwieni), dzięki czemu w ogrodzie z daleka przyciągają one wzrok. Po kwitnieniu pojawiają się charakterystyczne owoce. Po dojrzeniu owłosione torebki nasienne pękają a nasiona trojeści z aparatem lotnym roznoszone są przez wiatr.

Trojeść bulwiasta
Trojeść bulwiasta - Asclepias tuberosa
Fot. pixabay

Dostępne są również ciekawe odmiany trojeści bulwiastej, takie jak: 'Hello Yellow' (kwiaty żółte), 'Bicolored Red®' (kwiaty dwukolorowe, pomarańczowe i czerwone), 'Orange Shodes' (kwiaty pomarańczowe) czy trojeść 'Red King®' (kwiaty ciemnopomarańczowe).

Trojeść bulwiasta - miododajność

Trojeść bulwiasta to wartościowa roślina miododajna. Jej kwiaty przyciągają chmary pszczół, trzmieli i innych owadów pożytecznych. Wydajność miodowa trojeści bulwiastej wynosi 250kg/ha. Trojeść uwielbiają także motyle, stąd jej angielska nazwa „butterfly weed”, którą przetłumaczyć można jako chwast lub zielsko motyli.

Na roślinach z rodziny trojeściowatych, do których należy także trojeść bulwiasta, swoje jaja składają samice zagrożonego gatunku - motyla monarchy (Danaus plexippus). Liście trojeści są pożywieniem dla ich larw. Ciekawostką może być fakt, że motyl ten należy do najdalej migrujących owadów, pokonuje blisko 4 tys. km i podczas tej podróży czerpie energię tylko ze zgromadzonych wcześniej zapasów.

Trojeść bulwiasta
Motyl monarcha (Danaus plexippus) na kwiatach trojeści
Fot. Laura Perlick, U.S. Fish and Wildlife Service, Public domain, Wikimedia Commons

Trojeść bulwiasta - uprawa

Uprawa trojeści bulwiastej najlepiej udaje się na stanowisku ciepłym i słonecznym, np. przy ścianie domu.

Trojeść preferuje gleby piaszczysto-gliniaste, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne. Bulwiaste korzenie rośliny źle znoszą nadmiar wody w podłożu (głównie zimą). W takim miejscu mogą gnić. Z tego względu najlepiej sadzić trojeść na stanowiskach dobrze zdrenowanych, w których woda jest sprawnie odprowadzana (np. na pochyłościach terenu). W przypadku nieodpowiedniej gleby w ogrodzie, przed posadzeniem rośliny, warto usypać warstwę drenażu ze żwirku i piasku.

Trojeść bulwiasta
Trojeść bulwiasta - Asclepias tuberosa
Fot. Denver Botanic Gardens, CC0, Wikimedia Commons

Trojeść bulwiasta należy do strefy mrozoodporności roślin 4 i możę być uprawiana na terenie całej Polski. Jednak nie zawsze jest w pełni mrozoodporna (szczególnie dotyczy to roślin młodych). Na zimę wskazane jest okrywanie jej np. stroiszem z gałązek iglastych.

Warto wiedzieć!
Obficie kwitnące i ciężkie pędy trojeści czasami wymagają podpór, ponieważ po deszczu lub podczas silnego wiatru mogą się pokładać.

Trojeść bulwiasta - rozmnażanie

Trojeść bulwiastą najłatwiej rozmnażać z siewu nasion. Nasiona trojeści bulwiastej wysiewa się w marcu do inspektu lub w kwietniu wprost do gruntu. Bylina ta często rozmnaża się przez samosiew. Jeśli nie chcemy, by rozsiewała się sama, należy usuwać torebki nasienne zanim uwolnione nasiona rozniesie po ogrodzie wiatr.

Ze względu na sięgające głęboko, bulwiaste kłącza roślina nie najlepiej znosi zarówno rozmnażanie przez podział karpy jak i przesadzanie.

Przeczytaj również: