Stihl Cash Back

Sanwitalia rozesłana - odmiany, uprawa, wymagania

Sanwitalia rozesłana to niska roślina, która szybko się rozrasta, tworząc gęste kaskady zwisające z donic lub kwiatowe dywany na rabatach. Zwraca uwagę obfitym kwitnieniem, łatwością w uprawie i wszechstronnością wykorzystania. Poznaj najciekawsze odmiany sanwitalii oraz zobacz, jak wygląda sadzenie i uprawa sanwitalii w balkonowych doniczkach i na ogrodowych rabatach. Podpowiadamy też sposoby na rozmnażanie sanwitalii rozesłanej.

Sanwitalia rozesłana
Sanwitalia rozesłana - Sanvitalia procumbens
Fot. pixabay

Sanwitalia - co to za kwiat

Sanwitalia to rodzaj nisko rosnących jednorocznych i wieloletnich roślin zielnych z rodziny astrowatych (Asteraceae). W stanie naturalnym występują one w Ameryce Północnej i Środkowej. Popularnym gatunkiem uprawianym w Polsce jest sanwitalia rozesłana (Sanvitalia procumbens). Do Europy została ona sprowadzona w XVIII wieku i na stałe zagościła w naszych ogrodach.

Sanwitalia rozesłana - opis wyglądu

Sanwitalia rozesłana, zwana też polegnatką, bardzo dobrze przyjęła się w naszych warunkach klimatycznych. Jest to roślina jednoroczna, zielna i płożąca. Jest niska, dorasta do 30 cm wysokości, ale bardzo szybko się rozrasta.

Sanwitalia kwitnie od lipca do października. Wówczas obficie pokrywa się żółtymi kwiatami, przypominającymi małe słoneczniki. Kwiaty rurkowe, tworzące środek, są zwykle brązowe, zielone lub żółte. Natomiast kwiaty języczkowe, obramowujące kwiatostan, bywają żółte, białe lub pomarańczowe. Ciemnozielone liście sanwitalii mogą mieć kształt jajowaty lub wydłużony z zaostrzonym końcem.

Sanwitalia rozesłana
Sanwitalie w doniczkach
Fot. pixabay

Sanwitalia rozesłana - kompozycje

Ze względu na płożący pokrój, sanwitalia doskonale nadaje się do uprawy w donicach oraz amplach. Sanwitalie to bardzo ładne kwiaty balkonowe zwisające. Z roślinami, takimi jak: starzec srebrzysty, lobelia przylądkowa czy koleus Blumego, sanwitalia stworzy piękne kompozycje na każdy balkon. Bardzo dobrym towarzystwem w balkonowej skrzynce będzie też scewola wachlarzowata, której fioletowe kwiaty ładnie kontrastują z żółtymi sanwitaliami.

Sadzona na rabacie lub skalniaku szybko się rozrasta, wypełniając puste miejsca. Sanwitalia tworzy efektowne kompozycje z roślinami o kontrastujących kolorach. W ogrodzie sanwitalia pięknie prezentuje się w połączeniu z roślinami letnimi, takimi jak: nasturcja, szałwia błyszcząca czy niezapominajka.

Sanwitalia rozesłana
Sanwitalia posadzona obok lobelii przylądkowej
Fot. depositphotos

Sanwitalia rozesłana - odmiany

Istnieją rozmaite odmiany sanwitalii rozesłanej, z których większość jest po prostu żółta. Różnią się one tylko nieznacznie odcieniem. Najpopularniejsze odmiany sanwitalii o kwiatach żółtych to: 'Gold Braid', 'Speciosa' i 'Golden Carpet'. Można spotkać też nieliczne odmiany sanwitalii o kwiatach w różnych tonacjach pomarańczu, jak np. 'Orange Spirit', 'Irish Eyes', 'Mandarin Orange'.

Sanwitalia rozesłana - wymagania

Sanwitalia potrzebuje pełnego słońca do prawidłowego wzrostu. Z tego względu sanwitalie to wręcz idealne kwiaty na słoneczny balkon. Sadzone w donicach preferują balkony i tarasy o wystawie południowej. Poradzą sobie też w miejscach nieco ocienionych, ale nie będą wówczas tak spektakularnie kwitnąć, a ich pędy wyciągną się i staną się kruche.

Sanwitalia jest ciepłolubna i źle znosi nagłe zmiany temperatury. Wytrzymuje krótkotrwałe mrozy do -3°C.

Podłoże do uprawy sanwitalii powinno być żyzne, wilgotne, ale też dobrze przepuszczalne. Jeśli chodzi o kwasowość gleby, to może być ona lekko kwaśna lub o odczynie obojętnym.

Sanwitalia rozesłana
Sanwitalia obok pelargonii
Fot. depositphotos

Do sadzenia sanwitalii w doniczkach doskonale nadaje się próchniczna, piaszczysta gleba. Bogate w składniki odżywcze podłoże dodatkowo korzystnie wpływa na system korzeniowy rośliny. Zaleganie wody szkodzi sanwitalii, dlatego należy upewnić się, że dno doniczki ma otwory, które odprowadzą nadmiar wody. Wskazany jest też drenaż, czyli warstwa kamyków lub keramzytu wsypana na dno doniczki.

Sanwitalia rozesłana - uprawa

Sanwitalia jest mało wymagająca, więc może być uprawiana nawet przez niezbyt doświadczonych ogrodników. Ważne jest, aby rośliny były regularnie podlewane. Ziemia w doniczce z sanwitalią nigdy nie powinna całkowicie wyschnąć. Sanwitalie podlewamy jednak z umiarem, gdyż nadmiar wody może prowadzić do zagniwania korzeni.

Aby zapewnić prawidłowy wzrost i obfite kwitnienie sanwitalii należy regularnie co 2 tygodnie stosować wieloskładnikowe nawozy mineralne do roślin kwitnących. Żeby polegnatka długo kwitła, regularnie usuwamy przekwitłe kwiatostany. Możemy też uszczykiwać wierzchołki pędów, dzięki czemu sanwitalia będzie się intensywniej krzewić.

Sanwitalia nie wymaga cięcia. Jeśli jednak rośliny nadmiernie się rozrosły i słabiej kwitną, należy je radykalnie przyciąć, usuwając jednorazowo nawet 2/3 pędów. i nie wymagają podpory ani przywiązywania.

Sanwitalia rozesłana
Sanwitalia rozesłana uprawiana w ogrodzie
Fot. pixabay

Sanwitalia rozesłana - rozmnażanie

Sanwitalia jest rozmnażana wyłącznie przez nasiona. Wysiewamy je w marcu do skrzynek wypełnionych podłożem do produkcji rozsady i osłaniamy szkłem lub folią. Stawiamy w słonecznym miejscu np. na parapecie okiennym i zapewniamy temperaturę 18-20°C. Po 2 tygodniach nasiona powinny kiełkować.

Pamiętajmy o regularnym wietrzeniu i podlewaniu roślin. Gdy siewki wytworzą 2 liście właściwe, pikujemy je do pojedynczych doniczek. W maju możemy sadzić sanwitalie na miejsce stałe w rozstawie co 10-15 cm w doniczkach i co 25-35 cm w gruncie. Ta zasada odległości sadzenia sanwitalii dotyczy również gotowych sadzonek, kupowanych na wiosnę w centrach ogrodniczych.

Opracowano na podstawie:
1. Mayer J., Rośliny balkonowe, Wydawnictwo Hachette Livre, Warszawa, 2005, s. 109
2. Śmigielska M., Balkon latem w Działkowiec 7/2013 s. 58
3. Krzymińska A., Balkonowi giganci w Działkowiec 2/2017 s. 38-40

Kwiaty ogrodowe łatwe w uprawieKwiaty ogrodowe łatwe w uprawie
Łącząc ze sobą mało wymagające kwiaty jednoroczne i byliny, przy minimum pielęgnacji, możemy stworzyć pięknie i długo kwitnący ogród. Oto 10 łatwych w uprawie kwiatów ogrodowych, które sprawdzą się na każdej rabacie. Wystarczy je posiać lub posadzić i gotowe! Więcej...

Kwiaty na skalniak długo kwitnąceKwiaty na skalniak długo kwitnące
Chcesz aby Twój skalniak był atrakcyjny cały sezon, od wiosny do jesieni? Oto warte polecenia kwiaty na skalniak długo kwitnące, które zachwycają swą urodą przez wiele miesięcy. Te 10 roślin sprawi, że twój skalniak będzie cały obsypany kwiatami! Więcej...

Kwiaty ogrodowe wieloletnie niskieKwiaty ogrodowe wieloletnie niskie
Kwiaty ogrodowe wieloletnie stanowią w ogrodzie przysłowiową "kropkę nad i", bowiem dopełniają kompozycje na rabatach. Wśród ogromnej ilości ciekawych gatunków można znaleźć rośliny, które są niskie i świetnie będą prezentować się na brzegu rabaty lub na skalniaku. Więcej...