Stihl Cash Back

Poziomkówka indyjska - właściwości, czy jest jadalna, jak zrobić sadzonki

Poziomkówka indyjska to zadarniająca, dość łatwa w uprawie bylina wyglądem przypominająca poziomkę. Dekoracyjne, czerwone owoce pięknie kontrastują z zielenią liści i żółcią kwiatów. Bylina ta potrafi szybko stworzyć gęsty, niski kobierzec ale może okazać się zbyt ekspansywna. Wyjaśniamy czy poziomkówka indyjska jest jadalna i jakie ma właściwości. Zobacz jak wygląda uprawa poziomkówki w ogrodzie i jak przygotować jej sadzonki.

Poziomkówka indyjska
Poziomkówka indyjska - Potentilla indica
Fot. AnRo0002, CC0, Wikimedia Commons

Poziomkówka indyjska - właściwości

Poziomkówka indyjska (Potentilla indica) to wieloletnia bylina z rodziny różowatych (Rosaceae). Bywa też nazywana suszotką indyjską. W niektórych opracowaniach można spotkać jej wcześniej używaną łacińską nazwę Duchesnea indica. Gatunek ten wywodzi się z południowej i wschodniej Azji, ale po sprowadzeniu go do ogrodów, dziko rosnące rośliny można obecnie spotkać także w Europie, Afryce i Ameryce Północnej. Poziomkówka indyjska jest niską rośliną okrywową dorastającą do 5-10 cm wysokości.

Poziomkówka indyjska kwitnie długo. Żółte, nieduże kwiaty (do 2,5 cm średnicy) ukazują się od czerwca do września. Z wyglądu podobne są do kwiatów pięciornika (należącego do tej samej rodziny). Mają po pięć zaokrąglonych płatków i zaostrzone, zielone i dłuższe od płatków działki kielicha. Roślina najobficiej kwitnie w czerwcu ale kwiaty wraz z owocami ukazują się jednocześnie przez całe lato.

Poziomkówka indyjska
Poziomkówka indyjska - Potentilla indica
Fot. AnRo0002, CC0, Wikimedia Commons

Najbardziej dekoracyjne u tej rośliny są czerwone i kuliste owoce poziomkówki indyjskiej, do złudzenia przypominające poziomki. Osiągają ok. 1-2 cm średnicy, nie zwisają jednak na łodyżce, a wyrastają ponad liśćmi i skierowane są ku górze. Dzięki temu są lepiej widoczne na zielonym tle.

Liście są potrójnie złożone, ząbkowane, owalne i lekko owłosione. Dorastają do 5 cm długości i 3 cm szerokości. Z wyglądu przypominają liście truskawek. W sprzedaży dostępna jest także poziomkówka indyjska 'Harlequin' - odmiana o liściach z białymi przebarwieniami.

Poziomkówka indyjska
Poziomkówka indyjska - Potentilla indica
Fot. pixabay

Poziomkówka indyjska - zastosowanie

Poziomkówka doskonale nadaje się do zadarniania terenu. Jednak z sadzeniem jej na rabatach wśród innych bylin, trzeba być ostrożnym, by po kilku sezonach nie musieć jej zwalczać i traktować wręcz jako chwast. Lepiej od razu przeznaczyć dla niej odpowiednio dostosowaną, większą przestrzeń, gdzie będzie miała możliwość pokazania całej swojej urody, np. pomiędzy drzewami lub krzewami. Na 1 m² sadzi się 9 roślin.

Poziomkówka ładnie prezentuje się także uprawiana w pojemnikach na tarasie lub balkonie jako roślina wisząca lub prowadzona przy podporach. Należy ją wtedy intensywniej podlewać. Jeśli chcemy roślinę w donicy przezimować, należy ochronić ją przed mrozem przenosząc do chłodnego, jasnego pomieszczenia lub dobrze zabezpieczyć donicę np. matą słomianą lub styropianem.

Warto wiedzieć!
Poziomkówka indyjska potrafi stworzyć ładny kobierzec, ozdobny zarówno z owoców, kwiatów jak i liści, ale może być ekspansywna. Lepiej wcześniej dobrze zastanowić się, gdzie ją posadzić, niż później walczyć z rozrastającą się rośliną.

Poziomkówka indyjska - czy jest jadalna

Choć owoce poziomkówki nie są trujące, ich smak nie jest zbyt atrakcyjny. Są mało aromatyczne, prawie bez smaku (określane jako raczej mdłe) i twarde. Daleko im do prawdziwych poziomek. Dlatego w celach konsumpcyjnych uprawiać jej nie warto.

Poziomkówka indyjska - wymagania i uprawa

Poziomkówka najlepiej rośnie na stanowiskach lekko ocienionych. Nie jest wybredna co do gleby ale preferuje podłoże żyzne i przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne. Na gorszej glebie słabiej kwitnie i owocuje. Na bardziej słonecznych stanowiskach, gdzie podłoże szybko przesycha, może wymagać dodatkowego podlewania, szczególnie latem. Warto ją wyściółkować przekompostowaną korą ogrodową.

Poziomkówka indyjska
Poziomkówka indyjska - Potentilla indica
Fot. Tubifex, Public domain, Wikimedia Commons

Poziomkówka jest dość odporna na choroby i szkodniki oraz wystarczająco wytrzymała na mróz (strefa mrozoodporności roślin 6). W najchłodniejszych rejonach Polski może wymagać okrycia na zimę.

Poziomkówka indyjska - jak zrobić sadzonki

Sadzonki poziomkówki najłatwiej uzyskać przez podział i ukorzenianie długich, nadziemnych rozłogów. Jeśli mamy w ogrodzie choć jeden egzemplarz, w wilgotnym podłożu płożące rozłogi łatwo ukorzeniają się same. Najlepiej pozwolić im ukorzenić się, gdy są połączone z rośliną mateczną i dopiero, gdy wypuszczą korzenie, odciąć i przenieść na nowe miejsce (postępujemy podobnie jak z truskawkami).

Co dla jednych jest zaletą poziomkówki, dla innych może być jej wadą. Łatwo ukorzeniające się rozłogi powodują, że roślina dość szybko zadarnia coraz to nowe obszary a walka z ograniczeniem jej siły wzrostu może być uciążliwa. Jeśli staje się zbyt ekspansywna i zaczyna zagłuszać inne, drobne rośliny, wyrastające spod liści rozłogi należy jak najszybciej usuwać.

Poziomkówkę można także rozmnażać z wysiewu nasion. Nasiona wysiewamy pod osłonami na rozsadniku lub w doniczkach od połowy marca do końca maja. Na miejsce stałe rośliny sadzimy od połowy maja (gdy minie ryzyko przymrozków) do sierpnia, by zdążyły się ukorzenić przed zimą. Poziomkówka dość łatwo wysiewa się również sama.

Przeczytaj również: