Nawożenie pomidorów. Jak i czym nawozić pomidory?

Pomidory mają wysokie wymagania pokarmowe, a ich odpowiednie i regularne nawożenie pozwala na uzyskanie dorodnych i smacznych owoców. Niewłaściwe nawożenie pomidorów lub całkowite zaniechanie tego zabiegu szybko odbija się na jakości owoców i wysokości plonu. Dowiedz się czym najlepiej nawozić pomidory, aby szybko rosły i nie chorowały. Oto wskazówki jak nawozić pomidory, aby uzyskać soczyste i pięknie wybarwione owoce!

nawożenie pomidorów
Nawożenie pomidorów

Nawożenie pomidorów uprawianych w gruncie

W gruntowej uprawie pomidorów bardzo ważne jest nawożenie organiczne, które stanowi źródło próchnicy w glebie. Jeszcze przed wysadzeniem rozsady, w trakcie przygotowywania miejsca pod uprawę pomidorów, glebę zasilamy stosując nawozy organiczne, takie jak: przekompostowany obornik lub kompost. Obornik stosujemy jesienią w dawce 2-3,5 kg/m². Zastosowanie obornika zapobiega niedoborom mikroelementów (Mg, Cu, B, Cu, Mo, Mn) w trakcie późniejszej uprawy pomidorów. Kompost stosujemy na wiosnę, w dawce 3-4 kg/m².

Największe zapotrzebowanie na składniki pokarmowe pomidory mają w okresie silnego rozwoju wegetatywnego i równoczesnego zawiązywania owoców, czyli w miesiącach lipiec-sierpień. W tym okresie najczęściej pojawiają się objawy niedoboru składników pokarmowych takie, jak żółknięcie liści od dołu łodygi czy zwijanie się liści pomidorów ku górze blaszek liściowych. Jako uzupełnienie niedoborów składników pokarmowych stosujemy nawozy mineralne. Żeby uniknąć pojawienia się objawów niedoboru składników pokarmowych, nawożenie pomidorów nawozami mineralnymi rozpoczynamy ok. 3 tygodnie po posadzeniu rozsady i powtarzamy co 14-16 dni. Dokarmianie pomidorów kończymy 3-4 tygodnie przed planowanym zakończeniem uprawy.

Do mineralnego nawożenia pomidorów możemy wykorzystywać nawozy jednoskładnikowe lub wieloskładnikowe.

Najkorzystniejszymi nawozami jednoskładnikowymi są: saletra amonowa, saletra wapniowa, siarczan potasu i superfosfat. Nawozy jednoskładnikowe należy stosować w oparciu o analizę gleby. W uprawach amatorskich lepszym rozwiązaniem jest stosowanie nawozów wieloskładnikowych o zbilansowanym składzie składników odżywczych np. nawóz "Smaczne owoce" do pomidorów Target, Florovit, Azofoska. Najlepiej stosować nawozy w formie płynnej, ponieważ są one najszybciej przyswajane przez rośliny.

Alternatywą dla nawozów mineralnych jest wykorzystanie gnojówek z pokrzywy, mniszka lub skrzypu. Przefermentowaną gnojówkę rozcieńczamy w wodzie w proporcji 1: 10 i podlewamy nią pomidory co 3-4 dni, w dawce 2-3 l roztworu na roślinę. Gnojówka z pokrzywy, oprócz właściwości odżywczych, posiada również właściwości antyseptyczne.

A jeżeli w naszej okolicy nie rosną pokrzywy, z których można by zrobić gnojówkę, warto kupić w sklepie ogrodniczym gotowy nawóz z pokrzywy firmy SUBSTRAL.

Nawóz z pokrzyw do pomidorów. Jak zrobić i stosować aby pomidory rosły jak szalone?Nawóz z pokrzyw do pomidorów. Jak zrobić i stosować aby pomidory rosły jak szalone?
Pokrzywa i pomidor to duet niepozorny, a jednak stosując nawóz z pokrzyw do pomidorów osiągniemy niesamowite efekty! Zobacz jak zrobić i stosować nawóz z pokrzyw, aby pomidory rosły jak szalone! Poznaj sprawdzony ekologiczny sposób na zdrowe i dorodne pomidory :-) Więcej...

Nawożenie pomidorów uprawianych w doniczkach

Pomidory uprawiane w donicach są bardziej narażone na niedobory składników pokarmowych niż te uprawiane w gruncie, ponieważ szybciej zużywają substancje odżywcze dostępne w małej objętości podłoża. Nawożenie pomidorów w doniczkach rozpoczynamy dwa tygodnie po posadzeniu roślin i powtarzamy je co 2 tygodnie. Do nawożenia pomidorów uprawianych w pojemnikach używamy specjalnych nawozów do pomidorów, zawierających w swoim składzie magnez (Mg), wapń (Ca), bor (B), miedź (Cu), molibden (Mo) i mangan (Mn), ponieważ niedobory tych pierwiastków najczęściej występują podczas uprawy pojemnikowej. Mogą to być np. Nawóz do pomidorów Magiczna Siła Substral lub Nawóz płynny do pomidorów Target. Warto używać nawozów długodziałających np. Nawóz extrawydajny do pomidorów, ogórków i ziół Target, które wystarczy zastosować tylko raz, a składniki pokarmowe uwalniane są nawet przez 6 miesięcy. Nawozy mineralne możemy zamienić na naturalne np. biohumus, nawóz ekologiczny do pomidorów Target lub Compo BIO Organiczny Nawóz Do Pomidorów Z Owczej Wełny.

mgr inż. Agnieszka Lach

Przeczytaj również:

Pomidory - wysiew, sadzenie, uprawa, odmianyPomidory - wysiew, sadzenie, uprawa, odmiany
Pomidory to warzywa bardzo lubiane i często pojawiające się na naszych stołach. Jednak w pomidorach jakie dziś kupujemy w sklepach ciężko jest odnaleźć wspaniały smak pomidorów, znany większości z nas z dzieciństwa. Dlatego warto zająć się samodzielną uprawą pomidorów we własnym ogrodzie. Oto podstawowe wymagania uprawowe pomidorów oraz odmiany najlepsze do uprawy amatorskiej. Więcej...

pomidory na balkoniePomidory na balkonie - odmiany, uprawa, jak dbać
Coraz modniejsza staje się uprawa pomidorów na balkonie. Modzie tej sprzyja dostępność ciekawych odmian pomidorów, nadających się do uprawy w donicach. Poza walorami smakowymi, pomidory na balkonie mogą też pełnić funkcje ozdobne. Ciekawość wzbudzają pomidory o różnych kolorach - czerwone, pomarańczowe, żółte, czy też w kształcie gruszek. Zobacz jakie odmiany pomidorów wybrać do uprawy na balkonie oraz jak o nie dbać. Więcej...

uprawa warzyw pod osłonamiUprawa pomidorów w tunelu foliowym
Uprawa pomidorów w tunelu ma wiele zalet, gdyż tunel zapewnia pomidorom ciepło potrzebne do ich wzrostu, chroni je przed wiatrami i deszczem, a także stanowi barierę dla szkodników. Zobacz jak wygląda uprawa pomidorów w tunelu foliowym, jak przeprowadzić sadzenie pomidorów w tunelu, a także jakie są najlepsze odmiany pomidorów do uprawy w tunelu foliowym. Więcej...

Opracowano na podstawie: T. Sabat, Zadbajmy o pomidory cz. II, Działkowiec nr 6 (706), str. 54-55; E. Sikora, Pomidory w szklarni i w tunelu, Działkowiec nr 5 (645), str. 48-49; E. Hallmann, Jak uprawiać pomidory, Działkowiec nr 6 (634), str. 42-43, E. Hallmann, Pomidory, Działkowiec nr 4 (632), str. 44-45; J. Skierkowski, Pomidory w gruncie i pod folią, PWRiL, Warszawa 1987, str. 43-49, 110-111 Fot. pixabay.com i depositphotos.com