Stihl Cash Back

Nawożenie pomidorów. Jak i czym nawozić pomidory?

Pomidory mają wysokie wymagania pokarmowe, a ich odpowiednie i regularne nawożenie pozwala na uzyskanie dorodnych i smacznych owoców. Niewłaściwe nawożenie pomidorów lub całkowite zaniechanie tego zabiegu szybko odbija się na jakości owoców i wysokości plonu. Dowiedz się czym najlepiej nawozić pomidory, aby szybko rosły i nie chorowały. Oto wskazówki jak nawozić pomidory, aby uzyskać soczyste i pięknie wybarwione owoce!

nawożenie pomidorów
Nawożenie pomidorów

Nawożenie pomidorów uprawianych w gruncie

W gruntowej uprawie pomidorów bardzo ważne jest nawożenie organiczne, które stanowi źródło próchnicy w glebie. Jeszcze przed wysadzeniem rozsady, w trakcie przygotowywania miejsca pod uprawę pomidorów, glebę zasilamy stosując nawozy organiczne, takie jak: przekompostowany obornik lub kompost. Obornik stosujemy jesienią w dawce 2-3,5 kg/m². Zastosowanie obornika zapobiega niedoborom mikroelementów (Mg, Cu, B, Cu, Mo, Mn) w trakcie późniejszej uprawy pomidorów. Kompost stosujemy na wiosnę, w dawce 3-4 kg/m².

Największe zapotrzebowanie na składniki pokarmowe pomidory mają w okresie silnego rozwoju wegetatywnego i równoczesnego zawiązywania owoców, czyli w miesiącach lipiec-sierpień. W tym okresie najczęściej pojawiają się objawy niedoboru składników pokarmowych takie, jak żółknięcie liści od dołu łodygi czy zwijanie się liści pomidorów ku górze blaszek liściowych. Jako uzupełnienie niedoborów składników pokarmowych stosujemy nawozy mineralne. Żeby uniknąć pojawienia się objawów niedoboru składników pokarmowych, nawożenie pomidorów nawozami mineralnymi rozpoczynamy ok. 3 tygodnie po posadzeniu rozsady i powtarzamy co 14-16 dni. Dokarmianie pomidorów kończymy 3-4 tygodnie przed planowanym zakończeniem uprawy.

Do mineralnego nawożenia pomidorów możemy wykorzystywać nawozy jednoskładnikowe lub wieloskładnikowe.

Najkorzystniejszymi nawozami jednoskładnikowymi są: saletra amonowa, saletra wapniowa, siarczan potasu i superfosfat. Nawozy jednoskładnikowe należy stosować w oparciu o analizę gleby. W uprawach amatorskich lepszym rozwiązaniem jest stosowanie nawozów wieloskładnikowych o zbilansowanym składzie składników odżywczych np. nawóz rozpuszczalny do pomidorów Target, Florovit, Azofoska. Najlepiej stosować nawozy w formie płynnej, ponieważ są one najszybciej przyswajane przez rośliny.

Alternatywą dla nawozów mineralnych jest wykorzystanie gnojówek z pokrzywy, mniszka lub skrzypu. Przefermentowaną gnojówkę rozcieńczamy w wodzie w proporcji 1: 10 i podlewamy pomidory co 3-4 dni, w dawce 2-3 l roztworu na roślinę. Gnojówka z pokrzywy, oprócz właściwości odżywczych, posiada również właściwości antyseptyczne.

A jeżeli w naszej okolicy nie rosną pokrzywy, z których można by zrobić gnojówkę, warto kupić w sklepie ogrodniczym gotowy nawóz z pokrzywy firmy Target lub Substral.

Nawóz z pokrzyw do pomidorów. Jak zrobić i stosować aby pomidory rosły jak szalone?Nawóz z pokrzyw do pomidorów. Jak zrobić i stosować aby pomidory rosły jak szalone?
Pokrzywa i pomidor to duet niepozorny, a jednak stosując nawóz z pokrzyw do pomidorów osiągniemy niesamowite efekty! Zobacz jak zrobić i stosować nawóz z pokrzyw, aby pomidory rosły jak szalone! Poznaj sprawdzony ekologiczny sposób na zdrowe i dorodne pomidory :-) Więcej...

Nawożenie pomidorów uprawianych w doniczkach

Pomidory uprawiane w donicach są bardziej narażone na niedobory składników pokarmowych niż te uprawiane w gruncie, ponieważ szybciej zużywają substancje odżywcze dostępne w małej objętości podłoża. Nawożenie pomidorów w doniczkach rozpoczynamy dwa tygodnie po posadzeniu roślin i powtarzamy je co 2 tygodnie. Do nawożenia pomidorów uprawianych w pojemnikach używamy specjalnych nawozów do pomidorów, zawierających w swoim składzie magnez (Mg), wapń (Ca), bor (B), miedź (Cu), molibden (Mo) i mangan (Mn), ponieważ niedobory tych pierwiastków najczęściej występują podczas uprawy pojemnikowej. Może to być np. nawóz płynny do pomidorów Target. Nawozy mineralne możemy zamienić na naturalne np. biohumus lub nawóz ekologiczny do pomidorów, ogórków i ziół Target.

pokrzywa stymulator wzrostu target

Poznaj wszystkie sekrety uprawy pomidorów!

Jeśli czytasz ten artykuł, zapewne interesuje Cię uprawa pomidora lub szukasz rozwiązania problemów, które się w tej uprawie pojawiają.

Dla osób takich jak Ty przygotowaliśmy specjalnego e-booka poświęconego w całości uprawie pomidorów. Ten e-book to:

  1. Proste instrukcje co i jak robić krok po kroku;
  2. Wszystkie etapy uprawy od siewu nasion do zbioru soczystych owoców;
  3. Naturalne, sprytne domowe sposoby na zdrowe pomidory;
  4. Praktyczne rady i własne doświadczenia Autorki;
  5. Kilkadziesiąt pomocnych zdjęć i ilustracji

Czytając tego e-booka oszczędzisz czas potrzebny na poszukiwanie rozwiązań różnych problemów z uprawą oraz poznasz sprawdzone sposoby na zdrowe i smaczne pomidory z własnego ogrodu. Poznaj sekrety i podpowiedzi doświadczonego hodowcy pomidorów!



Przeczytaj również:

Pomidory - wysiew, sadzenie, uprawa, odmianyPomidory - wysiew, sadzenie, uprawa, odmiany
Pomidory to warzywa bardzo lubiane i często pojawiające się na naszych stołach. Jednak w pomidorach jakie dziś kupujemy w sklepach ciężko jest odnaleźć wspaniały smak pomidorów, znany większości z nas z dzieciństwa. Dlatego warto zająć się samodzielną uprawą pomidorów we własnym ogrodzie. Oto podstawowe wymagania uprawowe pomidorów oraz odmiany najlepsze do uprawy amatorskiej. Więcej...

pomidory na balkoniePomidory na balkonie - odmiany, uprawa, jak dbać
Coraz modniejsza staje się uprawa pomidorów na balkonie. Modzie tej sprzyja dostępność ciekawych odmian pomidorów, nadających się do uprawy w donicach. Poza walorami smakowymi, pomidory na balkonie mogą też pełnić funkcje ozdobne. Ciekawość wzbudzają pomidory o różnych kolorach - czerwone, pomarańczowe, żółte, czy też w kształcie gruszek. Zobacz jakie odmiany pomidorów wybrać do uprawy na balkonie oraz jak o nie dbać. Więcej...

uprawa warzyw pod osłonamiUprawa pomidorów w tunelu foliowym
Uprawa pomidorów w tunelu ma wiele zalet, gdyż tunel zapewnia pomidorom ciepło potrzebne do ich wzrostu, chroni je przed wiatrami i deszczem, a także stanowi barierę dla szkodników. Zobacz jak wygląda uprawa pomidorów w tunelu foliowym, jak przeprowadzić sadzenie pomidorów w tunelu, a także jakie są najlepsze odmiany pomidorów do uprawy w tunelu foliowym. Więcej...

Opracowano na podstawie: T. Sabat, Zadbajmy o pomidory cz. II, Działkowiec nr 6 (706), str. 54-55; E. Sikora, Pomidory w szklarni i w tunelu, Działkowiec nr 5 (645), str. 48-49; E. Hallmann, Jak uprawiać pomidory, Działkowiec nr 6 (634), str. 42-43, E. Hallmann, Pomidory, Działkowiec nr 4 (632), str. 44-45; J. Skierkowski, Pomidory w gruncie i pod folią, PWRiL, Warszawa 1987, str. 43-49, 110-111 Fot. pixabay i depositphotos