Stihl Cash Back

Palma waszyngtonia - uprawa, zimowanie, choroby

Palma waszyngtonia to efektowna roślina doniczkowa ceniona jest za niezwykle dekoracyjne liście i szybki wzrost. Okazałe rozmiary waszyngtonii sprawiają, że palma ta nadaje się do większych mieszkań i biur. Zobacz, jak wygląda uprawa i zimowanie palmy waszyngtonii w doniczce oraz poznaj zagrażające jej choroby i szkodniki. Z tymi wskazówkami uprawa waszyngtonii w domu będzie bardzo prosta!

Palma waszyngtonia nitkowata
Waszyngtonia nitkowata - Washingtonia filifera
Fot. depositphotos

Jak wygląda palma waszyngtonia

Rodzaj waszyngtonia (Washingtonia) obejmuje rośliny należące do rodziny Arekowatych (Arecaceae), których ojczyzną jest Ameryka Środkowa. W naturze palma waszyngtonia dorasta do 30 m, natomiast uprawiana w donicy osiąga zaledwie do 3 m. W domowych warunkach ta efektowna roślina doniczkowa zazwyczaj nie zakwita.

Duże, wachlarzowate liście palmy waszyngtonii oraz jej niewielkie wymagania sprawiają, że nadaje się ona do uprawy w większych mieszkaniach, domach i biurach. Zwłaszcza, że waszyngtonie to doskonałe rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze. Palmy te nawilżają powietrze oraz oczyszczają je z kurzu i dwutlenku węgla. Absorbują też szkodliwe promieniowanie elektromagnetyczne, chroniąc nas przed jego negatywnymi skutkami.

Warto wiedzieć!
Palma waszyngtonia wzięła swoją nazwę od pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych George’a Washingtona i z czasem stała się symbolem amerykańskiego Południa. Świeże owoce palmy są przez rdzennych mieszkańców Ameryki duszone i gotowane, a z suszonych nasion wytwarzana jest mąka. Wytrzymałe drewno palmy waszyngtonii jest doskonałym materiałem budowlanym. Służy także do produkcji naczyń i oraz innych przedmiotów domowego użytku.

Palma waszyngtonia - gatunki do uprawy doniczkowej

Do rodzaju waszyngtonia zaliczamy dwa gatunki palm nadające się do uprawy doniczkowej. Są to:

  • waszyngtonia nitkowata (Washingtonia filifera),
  • waszyngtonia robusta (Washingtonia robusta)

Waszyngtonia nitkowata

Waszyngtonia nitkowata (Washingtonia filifera) to roślina pochodząca z półpustynnych rejonów Ameryki Północnej. Szarozielone liście palmy są wachlarzowate i sztywne. Osiągają 60 cm szerokości i są osadzone na półmetrowych ogonkach z charakterystycznymi wyrostkami cierniowymi. Segmenty liści są mocno rozszczepione na końcach, zwisają z nich nitkowate, karbowane włókna.

Waszyngtonia nitkowana
Waszyngtonia nitkowana - Washingtonia filifera
Fot. © Sylwia Hennek

Waszyngtonia robusta

Waszyngtonia robusta (Washingtonia robusta), nazywana także palmą meksykańską, w naturze osiąga do 30 m wysokości. Uprawiana w donicy dorasta zaledwie do 2-3 m. Błyszczące, okrągłe w zarysie, jasnozielone liście palmy są pozbawione nitek i są o połowę mniejsze niż u waszyngtonii nitkowatej.

Palma waszyngtonia robusta
Waszyngtonia robusta - Washingtonia robusta
Fot. Kurt Stueber, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Palma waszyngtonia - uprawa

Palma waszyngtonia szybko rośnie i doskonale czuje się w naszych mieszkaniach. Najlepiej sadzić ją w żyznym i przepuszczalnym podłożu dla palm i juk. Można także samodzielnie przygotować mieszankę łącząc uniwersalna ziemię dla roślin doniczkowych z torfem w stosunku 2:1.

Donica dla waszyngtonii powinna być szersza u góry, a na jej dnie należy umieścić warstwę drenażu, na przykład keramzytu.

Palma waszyngtonia - przesadzanie

Co 2-3 lata trzeba palmę przesadzać, zwłaszcza gdy na powierzchni podłoża ukażą się korzenie. Przesadzając roślinę każdorazowo należy zwiększyć średnicę doniczki o 3-4 cm. Podczas przesadzania palmy waszyngtonii trzeba uważać by nie uszkodzić łamliwych i delikatnych korzeni tej rośliny.

Palma waszyngtonia - gdzie ustawić donicę

Donicę z palmą należy ustawić w jasnym i słonecznym miejscu. Co jakiś czas dobrze jest ją obracać, żeby roślina rozwijała się równomiernie. Temperatura w pomieszczeniu z waszyngtonią powinna w sezonie wegetacyjnym wynosić 22-26°C. W czasie upałów można palmę umieścić na zewnątrz, w ogrodzie lub na balkonie. Należy tylko uważać, żeby ostre słońce nie poparzyło liści młodych roślin.

Palma waszyngtonia robusta
Palma waszyngtonia robusta w środowisku naturalnym
Fot. Alejandro Bayer Tamayo, CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons

Palma waszyngtonia - podlewanie i nawilżanie

W czasie wegetacji palma waszyngtonia wymaga częstego podlewania, ale nie toleruje przelania. W okresie zimowym ograniczamy podlewanie czekając z kolejnym aż wierzchnia warstwa gleby w doniczce przeschnie na 1-2 cm. Woda do podlewania palmy powinna być miękka, odstała i ciepła.

W bardzo suchych pomieszczeniach możemy ustawić donicę na podstawce z wilgotnym żwirem. Woda parująca z takiej podstawki będzie nawilżać powietrze wokół rośliny. Żeby waszyngtonia dobrze się rozwijała można w jej pobliżu umieścić nawilżacz powietrza lub regularnie zraszać liście miękką wodą. Należy przy tym pamiętać, że zraszanie rośliny w okresie jesiennym i zimowym może powodować infekcje chorobowe.

Palma waszyngtonia - nawożenie

Waszyngtonia szybko rośnie i ma spore wymagania pokarmowe. Dlatego od marca do wczesnej jesieni warto co dwa tygodnie stosować nawozy o zwiększonej ilości manganu i potasu dedykowane palmom, takie jak np. Nawóz do draceny, juki i palmy Target.

Palma waszyngtonia - przycinanie

Palma waszyngtonia nie wymaga przycinania, ale w celach sanitarnych powinniśmy usuwać uszkodzone lub uschnięte liście. Podczas tej czynności uważajmy aby nie uszkodzić serca palmy - rdzenia, z którego wyrastają liście.

Palma waszyngtonia - zimowanie

Okres zimowy to dla palmy waszyngtonii czas spoczynku. Należy wówczas obniżyć temperaturę powietrza do ok. 15°C. Można przestawić roślinę na widną klatkę schodową lub oszklony balkon lub taras. Podlewanie zimą ograniczamy, a nawożenie całkowicie wstrzymujemy aż do nadejścia wiosny.

Palma waszyngtonia - choroby i szkodniki

Palma waszyngtonia jest dość odporna na choroby oraz szkodniki, jednak niewłaściwe warunki uprawy oraz zbyt obfite podlewanie mogą ją osłabić i narazić na ryzyko wystąpienia infekcji.

Choroby palmy waszyngtonii

Choroby palmy waszyngtonii są najczęściej wywoływane przez czynniki nieinfekcyjne oraz zarodniki grzybów.

Choroby nieinfekcyjne palmy waszyngtonii to:

  • zasychanie końcówek liści palmy, którego przyczynami są zbyt suche powietrze w mieszkaniu, niedostateczne podlewanie lub poparzenia słoneczne;
  • zamieranie wierzchołków liści palmy - powodowane przez niedostateczne lub nadmierne podlewanie;
  • żółknięcie, chloroza liści oraz brązowienie i opadanie dolnych liści - spowodowane są niedoborami związków mineralnych, takich jak: cynk, żelazo lub magnez.

Choroby infekcyjne palmy waszyngtonii

Rizoktonioza palmy - objawia się gniciem korzeni i występowaniem ciemnych plam na liściach. Wraz z rozwojem choroby roślina zamiera. Infekcja jest niemożliwa do wyleczenia. Gdy zobaczymy jej objawy jest już za późno na działanie - roślinę trzeba usunąć. Zapobieganie chorobie polega na właściwym podlewaniu roślin, nawożeniu, dbaniu o właściwe o podłoże oraz drenaż.

Aby rośliny stały się silniejsze i odporniejsze na choroby możemy stosować opryski naturalnym preparatem  Biosept Active Spray wyprodukowanym na bazie wyciągu z grapefruita.

Biosept Active sklep ogrodniczy

Plamistość liści palmy - rozpoznaje się po żółtawych i brązowych plamach na liściach, które zlewają się i przechodzą w nekrozy. W obrębie plam dostrzec można ciemne skupiska zarodników grzyba. Zwalczanie choroby polega przede wszystkim na unikaniu zbyt częstego zraszania roślin oraz zapewnieniu im odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Do walki z tą chorobą waszyngtonii warto wykorzystać preparaty grzybobójcze w sprayu, takie jak: Fungimat AL spray grzybobójczy lub Saprol Spray 750 ml.

Głownia palmy - charakteryzuje się żółtymi plamami na liściach. W obrębie plam pojawiają się ciemne zgrubienia, które pękają uwalniając zarodniki grzyba. Wskutek choroby rośliny żółkną i zamierają. W przypadku tej choroby palmy waszyngtonii mogą pomóc w/w preparaty polecane przy plamistości liści palmy.

Szkodniki palmy waszyngtonii

Palmę waszyngtonię mogą atakować też szkodniki. Występujące na spodniej stronie blaszki liściowej skupiska czarnych, płaskich tarczek świadczą o obecności tarczników. Natomiast białe kłaczki pokrywające liście są dowodem na występowanie wełnowców.

W obu przypadkach najlepiej zastosować opryski naturalnymi i bezpiecznymi do użycia pomieszczeniach mieszkalnych preparatami, takimi jak Emulpar spray 750 ml, Substral Multi-Insekt lub dwuskładnikowym Spruzit Spray na szkodniki AL.

Powszechnie występującym szkodnikiem roślin doniczkowych jest przędziorek chmielowiec Objawem żerowania tego roztocza są jasne plamki na liściach oraz ich żółknięcie i opadanie. Łatwo zidentyfikować tego trudno dostrzegalnego szkodnika po niewielkich pajęczynkach, które wykorzystuje do przemieszczania się. W walce z przędziorkiem chmielowcem pomocne będą preparaty polecane do zwalczania tarczników i wełnowców.

Spruzit Spray

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie:
1. J. Courtier, G. Clarke, Kwiaty w domu. Jak dobierać i pielęgnować rośliny doniczkowe, Reader's Digest, Warszawa 1998, s. 187;
2. G. Łabanowski, L. Orlikowski, A. Wojdyła, Jak pielęgnować rośliny doniczkowe. Choroby i szkodniki, MULTICO Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2011, s. 139-143;
3. D. Kämpfer, Palmy w mieszkaniu, Wydawnictwo Diogenes, Warszawa 2003, s. 93-94;
4. K. Mynett, Rośliny doniczkowe w mieszkaniu, Wydawnictwo Chemil, Warszawa 1990, s. 112-114.