Stihl Cash Back

Palma bambusowa, Chamaedorea seifrizii - uprawa w domu

Palma bambusowa (Chamaedorea seifrizii) to niezbyt trudna w pielęgnacji roślina o wielopiennym pokroju, wyglądem przypominająca bambus (stąd nazwa). Jej gęsty pióropusz pierzastych liści doskonale oczyszcza powietrze, dlatego czasem nazywana bywa też "zielonym filtrem". Zobacz, jak wygląda uprawa palmy bambusowej w domu i poznaj wymagania tej rośliny. Podpowiadamy również w jaki sposób można ją rozmnożyć.

Palma bambusowa, Chamaedorea seifrizii
Palma bambusowa - Chamaedorea seifrizii
Fot. KENPEI, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Palma bambusowa - opis wyglądu i pochodzenie

Palma bambusowa (Chamaedorea seifrizii) należy do rodziny arekowatych (Arecaceae). W naturze jest wiecznie zieloną rośliną rosnącą w podszycie lasów subtropikalnych na terenie Ameryki Środkowej oraz w Meksyku, gdzie dorasta do 6 m wysokości. W innych rejonach powszechnie uprawiana jest w donicach, w których rośnie wolno i osiąga do 2 m wysokości.

Palma bambusowa jest rozłożysta (może osiągać do 1,2 m szerokości) a zielone, pierzasto podzielone liście tworzą atrakcyjny, gęsty pióropusz i doskonale oczyszczają powietrze w mieszkaniu. Roślina ta usuwa z otoczenia formaldehyd, który może przyczyniać się do podrażniania górnych dróg oddechowych, oraz ksylen, którego nadmiar wywołuje bóle i zawroty głowy.

Chamaedorea seifrizii pięknie wypełnia przestrzeń w dużych pomieszczeniach domowych, biurowych oraz w oranżeriach. Latem palmę bambusową można wynosić na ocieniony i osłonięty od wiatru taras lub balkon.

Palma bambusowa nie jest trująca dla domowych zwierząt ale kwiaty żeńskie po przekwitnięciu przekształcają się w toksyczne jagody. Aby nie dopuścić do ich pojawienia się, kwiatostany można wcześniej usunąć. W uprawie doniczkowej jednak roślina bardzo rzadko zakwita, więc najprawdopodobniej problem ten w ogóle nie wystąpi.

Palma bambusowa, Chamaedorea seifrizii
Owoce palmy bambusowej są trujące dla ludzi i zwierząt domowych
Fot. Kurt Stüber, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Palma bambusowa, Chamaedorea seifrizii - uprawa i pielęgnacja

Uprawa palmy bambusowej najlepiej udaje się na stanowisku z rozproszonym światłem, ale roślina dobrze znosi również miejsca zacienione. Donicy z palmą nie należy stawiać bezpośrednio przy nasłonecznionym oknie. Liście w takim miejscu mogą ulec poparzeniu.

W okresie wegetacji optymalna temperatura uprawy palmy bambusowej to przeciętna temperatura pokojowa, wynosząca maksymalnie do 26°C. W okresie zimowym korzystniejsza będzie temperatura nieco niższa, wynosząca około 18°C.

Palma bambusowa - jaka ziemia

Palma bambusowa dobrze rośnie w przepuszczalnej, próchniczej ziemi dla kwiatów doniczkowych z dodatkiem piasku lub perlitu albo w specjalnym podłożu dla palm o lekko kwaśnym odczynie. Najlepiej uprawiać ją w wysokiej i niezbyt szerokiej donicy dla palm tzw. "palmówce". Na dnie doniczki powinna być wysypana warstwa drenażowa np. z keramzytu. Pamiętać należy również o otworach odpływowych.

Palma bambusowa - podlewanie i zraszanie

Wiosną i latem roślina lubi stale umiarkowaną wilgotność podłoża, zimą podlewanie można ograniczyć ale nie powinno się doprowadzać do przesuszenia bryły korzeniowej. Do podlewania palmy bambusowej najlepiej używać odstanej wody o temperaturze pokojowej. Palma ta nie toleruje zalewania korzeni. Nadmiar wody na podstawce należy usuwać, ponieważ może doprowadzić do gnicia korzeni.

Palma bambusowa, Chamaedorea seifrizii
Palma bambusowa - Chamaedorea seifrizii
Fot. KENPEI, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Korzystne dla palmy bambusowej jest regularne zraszanie liści. Aby zwiększyć wilgotność powietrza roślinę można ustawić na podstawce z keramzytem lub kamykami zanurzonymi w wodzie (dno doniczki nie powinno dotykać lustra wody) lub w pobliżu nawilżacza powietrza. Przy zbyt suchym powietrzu liście palmy mogą zasychać, dlatego lepiej nie stawiać jej w pobliżu kaloryfera. Nieodpowiednia pielęgnacja i zbyt suche powietrze sprzyjają inwazji przędziorków i tarczników.

Palma bambusowa - nawożenie

Do nawożenia palmy bambusowej w sezonie wegetacyjnym (od marca do sierpnia) co 3 tygodnie stosuje się małe dawki nawozu dla palm lub roślin zielonych.

Palma bambusowa - przesadzanie

Roślina rośnie wolno i przesadza się ją tylko wtedy, gdy jest to konieczne - po przyniesieniu z kwiaciarni warto przesadzić do bardziej zasobnej gleby, a potem dopiero, gdy korzenie palmy zaczną przerastać otwór odpływowy.

Palma bambusowa - rozmnażanie

Palmę bambusową rozmnaża się z nasion, które wolno kiełkują w bardzo ciepłym podłożu o temperaturze 24-26°C. Młode rośliny należy chronić przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Niestety w uprawie doniczkowej palma ta rzadko wytwarza nasiona.

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie:
1. H. Heitz, Jak kwitną i owocują najpiękniejsze rośliny doniczkowe, Wiedza i Życie, Warszawa 1992, s. 204-205;
2. M. Schubert, R. Herwig, Mieszkamy wśród kwiatów, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1984, s. 162.