Stihl Cash Back

Opryski brzoskwini. Kiedy i czym pryskać brzoskwinie?

Opryski brzoskwini są niezbędne by chronić drzewa przed chorobami i szkodnikami. Warto poznać zalecane terminy oprysków brzoskwini oraz listę polecanych preparatów. Szczególną uwagę zwracamy na opryski ekologiczne! Zobacz, kiedy i czym pryskać brzoskwinie by drzewa były zdrowe a owoce dorodne, słodkie i smaczne. Pobierz za darmo kalendarz oprysków brzoskwini opracowany na potrzeby uprawy amatorskiej w ogrodach.

opryski brzoskwini
Opryski brzoskwini
Fot. depositphotos

Kiedy pryskać brzoskwinie?

Pierwsze opryski brzoskwini wykonuje się już w okresie bezlistnym. W tym okresie przede wszystkim wykonujemy oprysk na najgroźniejszą z chorób, czyli kędzierzawość liści brzoskwini. Oprysk należy wykonać w okresie nabrzmiewania pąków, tuż przed tym, zanim zaczną one pękać. W tym czasie grzybnia przerasta do pąków i tylko wówczas możemy zapobiec infekcji.

Z reguły właściwy moment do wykonania oprysku przeciwko kędzierzawości liści brzoskwini wypada na przełomie lutego i marca. Jeżeli jednak początek roku jest wyjątkowo ciepły, pąki mogą pękać nawet w połowie lutego. Dlatego już w lutym warto rozpocząć obserwację pąków brzoskwini.

opryski brzoskwini
Kędzierzawość liści brzoskwini
Fot. depositphotos

Przed kwitnieniem brzoskwini warto wykonać opryski na brunatną zgniliznę drzew pestkowych, mączniaka prawdziwego, mszyce oraz zwojówki i inne gąsienice zjadające liście. W okresie kwitnienia brzoskwiń ponawiamy oprysk na brunatną zgniliznę drzew pestkowych.

Po kwitnieniu, w okresie wzrostu owoców, wykonuje się także opryski brzoskwini przeciwko szkodnikom takim jak szpeciele i czerwce (spośród czerwców na brzoskwini najczęściej pojawiają się misecznik tarninowy i misecznik śliwowy).

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych na owocach brzoskwini
Brunatna zgnilizna na owocach brzoskwini
Fot. depositphotos

W fazie opadania liści (zwykle na początku listopada) poleca się wykonać oprysk drzew fungicydami miedziowymi w celu zwalczania kędzierzawości liści brzoskwini. Jeśli zastosujemy te środki, a do tego nasze drzewa nie były silnie porażone, wiosną kolejnego roku możemy do walki z kędzierzawością liści brzoskwini zastosować już tylko preparaty ekologiczne.

Uwaga!
Pamiętajmy, że opryski brzoskwini należy wspomagać innymi zabiegami pielęgnacyjnymi, takimi jak nawożenie oraz cięcie, które również wpływają na kondycję i zdrowotność drzewa oraz jakość i obfitość plonu.

Czym pryskać brzoskwinie

Kędzierzawość liści brzoskwini zwalczamy stosując jesienią oprysk brzoskwini fungicydami takimi jak: Miedzian 50 WP, Miedzian Extra 350 SC, Syllit 65 WP. Kolejny oprysk wykonujemy wiosną. Jeżeli jesienią zastosowaliśmy fungicydy miedziowe, to wiosną dobrze jest opryskać drzewa środkiem Syllit 65 WP.

Także ekologiczne opryski wyciągiem z krwawnika (po rozcieńczeniu z wodą w stosunku 1:10) lub skrzypu polnego (1:5) przynoszą doskonały efekt w walce z tą chorobą brzoskwini. Jeżeli nie mamy możliwości samodzielnego przygotowania takich środków, warto sięgnąć po gotowy preparat Oprysk ze skrzypu polnego ProBio Ogród.

W przypadku zwalczania brunatnej zgnilizny drzew pestkowych brzoskwinie opryskujemy preparatami: Switch 62,5 WG oraz Signum 33 WP.

Ekologiczną alternatywą dla oprysków chemicznych są opryski wyciągiem z krwawnika (w rozcieńczeniu 1:10) i skrzypu polnego (1:4).

Mączniaka prawdziwego na brzoskwini zwalczymy stosując preparaty: Miedzian 50 WP, Miedzian Extra 350 SC, Siarkol 800 SC, Siarkol 80 WG.

Jeśli nie chcemy stosować środków chemicznych, mączniaka można zwalczać stosują opryski wyciągami z krwawnika pospolitego (1:10), mniszka lekarskiego (bez rozcieńczania) lub gotowym opryskiem ze skrzypu ProBio Ogród.

W walce ze szkodnikami brzoskwini w amatorskiej uprawie możemy stosować środek ochrony roślin Mospilan 20 SP, znany z wysokiego bezpieczeństwa wobec pszczół. Skuteczne są także naturalne olejowe preparaty, takie jak: Emulpar 940 EC, Siltac EC oraz Treol 770 EC.

Do zwalczania na brzoskwini mszyc, zwojówek oraz innych gąsienic zjadających liście można także stosować oprysk wywarem lub naparem z krwawnika (bez rozcieńczania). Zwojówki można także zwalczać opryskując drzewa wywarem z liści i pędów pomidora (1:4). Wyciąg z mniszka lekarskiego (bez rozcieńczania) poradzi sobie z przędziorkami, szpecielami oraz mszycami.

Terminarz oprysków brzoskwini

Szczegółowy terminarz oprysków brzoskwini w ogrodach przydomowych i działkowych przedstawia tabela poniżej. Pod tabelą jest link umożliwiający pobranie wersji terminarza do wydrukowania.

terminarz oprysków brzoskwini

Pobierz terminarz oprysków brzoskwini w wersji do wydrukowania:

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie:
1. Program Ochrony Brzoskwini, praca zbiorowa pod red. G. Soiki, InHort Instytut Ogrodnictwa, Skierniewice 2022;
2. Etykiety środków ochrony roślin