Stihl Cash Back

Kasztanowiec czerwony - odmiany, uprawa, właściwości

Kasztanowiec czerwony to średniej wielkości drzewo o atrakcyjnym, piramidalnym pokroju i ciemnozielonych, dłoniastych liściach. Wzniesione wiechy karminowych kwiatów kasztanowca są miododajne i przyciągają owady. Poznaj bliżej właściwości kasztanowca czerwonego, dowiedz się jakie są polecane odmiany tego gatunku kasztanowca i zobacz jak wygląda uprawa kasztanowca czerwonego w ogrodzie.

Kasztanowiec czerwony
Kwiaty kasztanowca czerwonego
Fot. Opuntia, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Kasztanowiec czerwony - opis i właściwości

Kasztanowiec czerwony (Aesculus x carnea) to hybryda, która powstała na początku XIX w. w wyniku skrzyżowania kasztanowca pospolitego (Aesculus hippocastanum) z kasztanowcem krwistym (Aesculus pavia).

Kasztanowiec czerwony osiąga wysokość od 9 do 12 m i ma naturalny, piramidalny pokrój. Dłoniaste liście tego gatunku są ciemnozielone, matowe, dość sztywne i mniejsze od liści kasztanowca zwyczajnego. Zebrane w wiechy kwiaty są miododajne, różowoczerwone i rozwijają się nieco później niż kwiaty kasztanowca pospolitego.

Kasztanowiec czerwony
Kasztanowiec czerwony - Aesculus x carnea
Fot. Gmihail, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Owocem kasztanowca czerwonego jest zielona torebka nasienna, na ogół gładka i zawierająca błyszczące, ciemnobrązowe nasiona atrakcyjne dla wielu ssaków, ale trujące dla ludzi.

Warto wiedzieć!
Kasztanowiec czerwony zawiązuje niewiele owoców więc doskonale nadaje się do sadzenia na terenach zieleni miejskiej przy ulicach i skwerach.

Kiedy kwitnie kasztan?

Kasztanowiec czerwony kwitnie w maju, a zatem w identycznym terminie jak powszechnie spotykany kasztanowiec pospolity.

Kasztanowiec czerwony - odmiany

Kasztanowiec czerwony 'Aureomarginata' - to atrakcyjna odmiana dorastająca do 6 m wysokości. Zielone liście drzewa mają kontrastowy, złocistożółty margines. Na tle złocistych liści wyróżniają się obfite wiechy czerwonych kwiatów.

Kasztanowiec czerwony 'Briotii' - jest odmianą dorastającą do 10-15 m wysokości i charakteryzującą się szeroką koroną. Krwistoczerwone kwiaty pojawiające się w maju są zebrane w długie, wzniesione wiechy. Ta wyjątkowo dekoracyjna odmiana kasztanowca jest polecana do dużych ogrodów oraz parków.

Kasztanowiec czerwony
Dojrzewające owoce kasztanowca czerwonego
Fot. Gmihail, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Kasztanowiec czerwony 'Plantierensis' - ma delikatne, bladoróżowe kwiaty kontrastujące z intensywną zielenią liści. Odmiana jest mało wymagająca, odporna na miejskie zanieczyszczenia oraz mróz, polecana do nasadzeń parkowych i ulicznych.

Kasztanowiec czerwony - uprawa

Kasztanowiec czerwony najlepiej rośnie w miejscach słonecznych lub nieco cienistych i preferuje gleby wilgotne, ale jednocześnie przepuszczalne, gliniaste lub gliniasto-piaszczyste.

Kasztanowiec czerwony
Nasiona kasztanowca czerwonego
Fot. Gmihail, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Ten ozdobny kasztanowiec doskonale znosi trudne, miejskie warunki, dość dobrze radzi sobie z brakiem wody oraz wytrzymuje spadki temperatury do - 29°C (należy do strefy mrozoodporności roślin 5A). Kasztanowiec czerwony jest też odporniejszy od kasztanowca pospolitego na atak szrotówka kasztanowcowiaczka.

Jeżeli chcemy uformować i zagęścić koronę drzewa należy to robić, gdy jest jeszcze młode. Przycinanie kasztanowca czerwonego wykonujemy późną jesienią i zimą - skracamy konary o 1/3 długości oraz usuwamy pędy chore, uszkodzone oraz położone najniżej na pniu.

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie:
1. M. Bahofer, J. Mayer, Drzewa. Spotkania z przyrodą, Multico Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2007, s. 164;
2. B. Kremer, Leksykon przyrodniczy. Drzewa, Świat Książki, Warszawa 1996, s. 234;
3. M. Czekalski, Krzewy i drzewa liściaste, PWRiL, Warszawa 1995, s. 150-151.