Klon czerwony - odmiany, uprawa, cięcie, choroby

Klon czerwony pięknie przebarwia się w okresie jesiennym i świetnie prezentuje się jako soliter. Nie jest zbyt wymagający, choć warto pamiętać o zapewnieniu odpowiednich warunków w jego uprawie. Dowiedz się co warto wiedzieć o uprawie klonu czerwonego i jakie choroby mogą zagrażać temu drzewu. Podpowiemy także, które odmiany klonu czerwonego warto wybrać do ogrodu i czy cięcie klonu czerwonego jest konieczne.

klon czerwony
Klon czerwony - Acer rubrum

Klon czerwony (Acer rubrum) to drzewo o stożkowatej lub kulistej koronie, osiągające 10 m wysokości i 7 m szerokości. Liście są zielone z wierzchu błyszczące, niezwykle dekoracyjne w czasie jesiennego przebarwiania się na czerwono. Kwiaty pojawiają się w marcu i są drobne również czerwone. Świetnie sprawdza się sadzony w parkach, przy zieleńcach oraz jako drzewo do obsadzania ulic i pieszych ciągów komunikacyjnych. Warto wiedzieć, żę z tego gatunku klonu można pobierać sok na syrop klonowy.

Syrop klonowy - właściwości, zastosowanie, jak zrobićSyrop klonowy - właściwości, zastosowanie, jak zrobić
Znany od dawna syrop klonowy, całkowicie ekologiczny i zdrowy, podbił serca Kanadyjczyków i Amerykanów. W smaku jest podobny do miodu, posiada wiele właściwości odżywczych. Poznaj zastosowanie i właściwości syropu klonowego. Już za chwilę dowiesz się jak zrobić syrop klonowy i z jakich gatunków klonów można pozyskać ten pyszny rarytas! Więcej...

Klon czerwony - odmiany

Ze względu na duże rozmiary osiągane przez to drzewo, do ogrodów warto wybierać przed wszystkim odmiany klonu czerwonego charakteryzujące się mniej intensywnym wzrostem, a także ładnie przebarwiające się na jesień.

Klon czerwony 'Brandywine' - to odmiana o ładnej szeroko stożkowej koronie, dorastająca do 8-10 m wysokości. Liście typowe dla klonu czerwonego, z wierzchu zielone z delikatnym niebieskawym odcieniem, od spodu jasne. Jesienią przebarwiają się na intensywny, purpurowoczerwony kolor.

Klon czerwony 'Scanlon' - odmiana klonu czerwonego o średniej wielkości, gęsto rozgałęziona o prawie kolumnowej koronie. Dorasta do 10-12 m wysokości i 3-4 m szerokości. Jego liście są ciemnozielone, błyszczące, od spodu matowe, we wrześniu przebarwiają się na pomarańczowoczerwony kolor.

Klon czerwony 'Red Sunset' - drzewo liściaste z piramidalną koroną, dorastające do 15 m wysokości. Liście zielone z wierzchu błyszczące, przebarwiające się jesienią na czerwono. Jedna z najładniejszych odmian ze względu na długotrwałe, intensywne, przebarwianie liści.

Klon czerwony 'October Glory' - dorasta do 20 m wysokości, o koronie stożkowatej do okrągłej średnicy 7-10 m. Liście trój- do pięcioklapowych długości do 10 cm, z wierzchu błyszczące, ciemnozielone, od spodu niebieskozielone. 'October Glory' to odmiana klonu czerwonego przebarwiająca się jesienią na kolor intensywnie szkarłatny do pomarańczowoczerwonego. Kwiaty przeważnie dwupienne pachną miodem, pojawiają się w marcu-kwietniu, na długo przed rozwinięciem się liści. Mają barwę ciemnoczerwoną i zebrane są w zwarte kwiatostany.

Klon palmowy - odmiany, uprawa, chorobyKlon palmowy - odmiany, uprawa, choroby
Klon palmowy to perła japońskich ogrodów. Swoim ciekawym wyglądem przykuwa wzrok i świetnie sprawdza się jako element reprezentacyjny w ogrodzie. Zobacz jakie odmiany klonu palmowego najlepiej sprawdzają się w ogrodach przydomowych i na działkach, jak wygląda uprawa klonu palmowego w naszym klimacie i które zabiegi pielęgnacyjne są najważniejsze. Więcej...

Klon czerwony - uprawa

Klon czerwony preferuje stanowisko słoneczne do częściowo zacienionego. Najlepiej jeśli miejsce będzie osłonięte od wiatrów. Klon czerwony będzie dobrze rósł na glebach wilgotnych, przepuszczalnych oraz lekko kwaśnych, ale toleruje także lekki odczyn zasadowy.

Pamiętaj! Klon czerwony nie znosi gleb zlewnych i podmokłych. Jest także wrażliwy na nadmiar wapnia.

W uprawie klonu czerwonego jako ściółka może być stosowana kora sosnowa, która lekko zakwasi podłoże i uchroni drzewo przed przemarznięciem w zimniejszych rejonach Polski.

Klon czerwony - cięcie

Cięcie klonu czerwonego nie jest zalecane. Wykazuje on bowiem naturalną, samoistną równowagę przy tworzeniu rozgałęzień, tworząc zwarty pokrój. Ewentualne cięcie klonu czerwonego należy ograniczyć do usuwania pędów słabych, chorych lub krzyżujących się.

Uwaga! Cięcia klonu czerwonego nie wolno wykonywać w okresie bezlistnym - zimą lub na przedwiośniu, gdyż w tym okresie dochodzi do obfitego wyciekania soków z rany po cięciu. Lepiej cięcie takie wykonać latem, w okresie wegetacji, gdy soki nie krążą już tak intensywnie.

Klon czerwony - choroby

Werticilioza - objawy tej groźnej choroby klonu czerwonego można zaobserwować latem w postaci schnących liści. Pomiędzy nerwami tkanka blaszki liściowej żółknie, następnie brązowieje, a w konsekwencji liście opadają. Na przekroju poprzecznym pędu można zaobserwować zbrunatnienie zewnętrznych pierścieni. Do infekcji dochodzi poprzez rany na korzeniach. Walka z werticiliozą polega na unikaniu sadzenia klonu czerwonego w miejscach, gdzie rosły chore rośliny. Jeśli zaś zaobserwujemy objawy tej choroby na klonie, pędy należy usunąć, a zarażone rośliny opryskać środkiem Topsin M 500 SC.

Mączniak prawdziwy - jest chorobą klonu czerwonego objawiającą się na wierzchu blaszki liściowej w postaci białego mączystego nalotu. Po kilkunastu dniach nalot ciemnieje, zarodniki przenoszone są na sąsiednie rośliny. Grzyb zimuje na pędach lub w opadłych liściach, a wiosną dochodzi do kształtowania zarodników. Tej groźnej chorobie klonu czerwonego sprzyjają częste opady deszczu oraz duże różnice wilgotności powietrza w dzień i w nocy. Podczas zainfekowania klonu czerwonego tą chorobą należy opryskiwać go 3-krotnie na przemian środkami ochrony roślin Discus 500 WG i Amistar 250 SC.

mączniak prawdziwy i rzekomyMączniak prawdziwy i rzekomy - zwalczanie
Wśród chorób, jakie zagrażają roślinom w naszych ogrodach i domach, są takie, które atakują tylko wybraną grupę roślin, ale też i takie, które są bardzo uniwersalne - atakują rośliny wszelkiego rodzaju, bez względu na to, czy rosną w sadzie, warzywniaku, ogrodzie ozdobnym czy na tarasie lub w mieszkaniu. Do tej drugiej grupy chorób niewątpliwie można zaliczyć mączniaka. Oto jak go rozpoznać i skutecznie zwalczać. Więcej...

Czarna plamistość liści klonu - na liściach klonu czerwonego występują chlorotyczne jasne okrągłe plamy o średnicy ok. 1 cm. Po pewnym czasie zabarwienie plam zmienia się na żółto. Na wierzchniej stronie liści w miejscu plam pojawiają się liczne czarne punkty, które od czerwca zlewają się i pokrywają prawie całą powierzchnię liścia, jednolitą błyszczące plamą z żółtą obwódką. W walce z tą groźną chorobą klonu czerwonego ważne jest usuwanie spadających liści, w których zimuje grzyb oraz nie zwilżanie liści w czasie podlewania. Wiosną, gdy liście się rozwijają, po stwierdzeniu objawów chorobowych rośliny opryskiwać dwu-, trzykrotnie co siedem dni, stosując przemiennie fungicydy: Bravo 500 SC, Topsin M 500 SC lub Biosept Active.

Antraknoza - objawy tej choroby klonu czerwonego można zaobserwować wzdłuż głównych nerwów tkanki liścia klonu. Na początku tkanki przybierają jasnozieloną barwę, potem żółkną, brązowieją, a w konsekwencji zamierają. Opadłe liście należy usuwać i palić. Zainfekowane rośliny opryskiwać 2-, 3-krotnie takimi preparatami jak: Topsin M 500, Polyram 70 WG.

mgr inż. Joanna Białowąs

Przeczytaj również:

ogród czerwonyCzerwony ogród - rośliny o czerwonych liściach, czerwone kwiaty i owoce
Ogród, w którym dominuje czerwień, stworzymy wykorzystując rośliny o czerwonych liściach, a także dających czerwone kwiaty i ozdobne czerwone owoce. Nie brakuje też roślin o czerwonych pędach, a ciekawym dodatkiem mogą być elementy architektury z czerwonej cegły. Zobacz jak stworzyć ogród czerwony i jakich zasad się trzymać. Więcej...

Trzmielina oskrzydlona - uprawa, rozmnażanie, cena sadzonkiTrzmielina oskrzydlona - uprawa, rozmnażanie, cena sadzonki
Trzmielina oskrzydlona, potocznie zwana płonącym krzewem, przebarwia się jesienią i przybiera ognistych barw. Zimą dekorację stanowią oskrzydlone, korkowate pędy tej rośliny. Uprawa trzmieliny oskrzydlonej jest możliwa zarówno w ogrodzie, jak i w donicy na tarasie. Poznaj bliżej jej wymagania, sposób na rozmnażanie trzmieliny oskrzydlonej oraz dowiedz się, gdzie kupić sadzonki w najlepszej cenie. Więcej...

Krzewy ozdobne szczepione na pniuKrzewy ozdobne szczepione na pniu
Krzewy ozdobne szczepione na pniu to ciekawa propozycja dla wszystkich osób, które chcą aby ich ogród zachwycał niezwykłymi kształtami i formami roślin. Pozwalają uzyskać ciekawy efekt miniaturowych drzewek, które możemy uprawiać nawet na niewielkiej powierzchni małego ogródka przydomowego, tarasu czy balkonu. Przy tym uroczym wyglądzie ich pielęgnacja zazwyczaj jest bardzo łatwa. Oto najlepsze odmiany krzewów szczepionych na pniu! Więcej...

Opracowano na podstawie: Muras P., Katalog roślin, drzewa, krzewy, byliny, Agencja Promocji Zieleni Sp. z o. o., s. 51; Bartels A., Wszystko o drzewach i krzewach - 1500 drzew i krzewów do ogrodu, Świat Książki, s. 51; Łabanowski G., Orlikowski L., Soika G., Wojdyła A., Pielęgnacja roślin ogrodowych. Choroby i szkodniki, s. 81. Fot. Bmerva, zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) oraz Ktsquare i Syp, zdjęcia w Domenie Publicznej, źródło: Wikimedia Commons.