Stihl Cash Back

Kalina japońska - odmiany, uprawa, wymagania

Kalina japońska to wspaniale kwitnący krzew o szerokim, rozłożystym pokroju. Jeżeli zapewnimy jej słoneczne stanowisko i próchniczą, przepuszczalną glebę, kalina japońska zakwitnie dwukrotnie - wiosną i ponownie późnym latem. Dowiedz się jakie wymagania uprawowe ma ten atrakcyjny krzew oraz poznaj odmiany kaliny japońskiej doskonałe do małych i dużych ogrodów.

Kalina japońska
Kalina japońska - Viburnum plicatum
Fot. depositphotos

Kalina japońska - pochodzenie

Kalina japońska (Viburnum plicatum) należy do rodziny piżmaczkowatych (Adoxaceae) i występuje w stanie naturalnym w Chinach, Japonii i na Tajwanie. Ten atrakcyjny krzew ma wiele odmian ozdobnych doskonale sprawdzających się w naszych warunkach klimatycznych.

Jak wygląda kalina japońska?

Kalina japońska jest rozłożystym krzewem, który osiąga do 2-3 m wysokości i 1,5-3 m szerokości. Owalne, wydłużone liście są drobno pofałdowane i mają ząbkowane krawędzie. Drobne kwiaty kaliny japońskiej, zebrane w kuliste lub płaskie kwiatostany, pojawiają się w kwietniu oraz maju i po raz kolejny późnym latem. Jesienią miejsce kwiatów zajmują kuliste owoce kaliny, które z upływem czasu zmieniają barwę z czerwonej na czarną.

Kalina japońska
Kalina japońska - owoce pojawiające się jesienią
Fot. Daderot, CC0, Wikimedia Commons

Kalina japońska - odmiany

Kalina japońska ze względu na atrakcyjny wygląd, łatwą uprawę i wytrzymałość na mróz doczekała się wielu odmian. Ze względu na pokrój oraz obfite kwitnienie gatunek ten dobrze prezentuje się jako soliter. Wysokie odmiany kaliny można również zestawiać z innymi krzewami o podobnych wymaganiach, a także tworzyć z nich luźne, nieformalne żywopłoty. Niskie odmiany kaliny japońskiej z powodzeniem mogą rosnąć w pojemnikach.

Warto wiedzieć!
Kalina japońska ma dwie formy - płodną i płonną. W uprawie najczęściej występuje forma płodna (Viburnum plicatum f. Tomentosum), która pięknie kwitnie i jest mniej wrażliwa na mróz.

Kalina japońska 'Cascade' - ma duże, płaskie kwiatostany, które osiągają średnicę 10-15 cm. Krzew dorasta do 1,5-2 m szerokości i 2-3 m wysokości. Zielone liście jesienią przybierają kolor purpurowy.

Kalina japońska Cascade
Kalina japońska 'Cascade'
Fot. W. Baumgartner, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Kalina japońska 'Grandiflorum' - to rozłożysty krzew osiągający do 2 m wysokości o dużych kwiatostanach mających nawet 15 cm średnicy.

Kalina japońska 'Kilimajaro' - jest odmianą szczepioną na pniu o dość wąskim, kolumnowym pokroju. Dorasta do 3 m wysokości. Krzew kwitnie w maju i czerwcu i ponownie późnym latem. Jesienią liście kaliny japońskiej 'Kilimanjaro' przybierają czerwoną barwę z lekko żółtym odcieniem. Odmiana nadaje się do uprawy w pojemnikach.

Kalina japońska 'Mariesii' - dorasta do 3 m wysokości. Kwiaty są zebrany w duże kwiatostany osiągające nawet 20 cm średnicy. Duże, ciemnozielone liście kaliny jesienią stają się purpurowoszkarłatne. Odmiana jest mrozoodporna.

Kalina japońska Mariesii
Kalina japońska 'Mariesii'
Fot. Wouter Hagens, Public domain, Wikimedia Commons

Kalina japońska 'Pink Beauty' - to długo kwitnąca odmiana o białych kwiatach, które z biegiem czasu przebarwiają się na bladoróżowo.

Kalina japońska 'Popcorn' - ta odmiana kaliny ma bardzo rozłożysty pokrój. Duże, płaskie kwiatostany złożone są z zielonkawych kwiatów płodnych i dużych, białych kwiatów płonych. Zielone liście stają się jesienią brązowofioletowe.

Kalina japońska 'Shoshoni' - to krzew o wydłużonych liściach które jesienią stają się purpurowe. Białe kwiaty rozwijają się w połowie maja.

Kalina japońska 'Watanabe' - dorasta do 1,5 m wysokości. Liście, latem ciemnozielone, jesienią przebarwiają się na ciemnoczerwono. Białe kwiaty zebrane w luźne baldachy utrzymują się do września. Odmiana jest wrażliwa na suszę.

Kalina japońska Watanabe
Kalina japońska 'Watanabe'
Fot. pixabay

Kalina japońska - uprawa i wymagania

Kalina japońska nie ma dużych wymagań. Uprawa kaliny udaje się zarówno miejscach słonecznych jak i w półcieniu. Gatunek ten jest wystarczająco mrozoodporny, żeby rosnąć na terenie całej Polski - wytrzymuje spadki temperatury do -23°C (zaliczany do strefy mrozoodporności roślin 6A). Kalina najlepiej rozwija się i kwitnie na lekkich, przepuszczalnych i próchniczych glebach.

Kalina japońska - sadzenie

Kaliny sadzimy w gruncie wiosną lub jesienią. Sadząc krzew umieszczamy go na taką głębokość, żeby szyjka korzeniowa była zagłębiona w ziemi na 3-6 cm. Po posadzeniu ściółkujemy sadzonkę korą ogrodową lub kompostem, żeby utrzymać wilgoć w glebie i ochronić młode rośliny przed mrozem.

Kalina japońska
Kalina japońska - Viburnum plicatum
Fot. pixabay

Kalina japońska - podlewanie i nawożenie

Kalina japońska wymaga przepuszczalnej, ale dość wilgotnej gleby. W czasie suszy należy krzewy regularnie podlewać, zwłaszcza gdy rosną w donicach.

Obficie ulistniona i bujnie kwitnąca kalina potrzebuje w okresie wegetacji dodatkowego nawożenia. Korzystnie jest wiosną zasilić rośliny dojrzałym kompostem lub nawozem mineralnym dedykowanym kwitnącym krzewom.

Kalina japońska - zimowanie

Kalina japońska wytrzymuje mrozy nawet do -23 °C więc może być z powodzeniem uprawiana na terenie całej Polski. Wraz z nadejściem zimy musimy zabezpieczyć wyłącznie młode okazy kopczykując podstawę pędów ziemią na wysokość około 20 cm.

Kiedy i jak ciąć kalinę?

Kalinę japońską warto przycinać, żeby ładniej kwitła i miała gęsty, zwarty pokrój - krzewy dobrze znoszą taki zabieg. Po kwitnieniu - w maju lub czerwcu - przycinamy pędy maksymalnie o 1/3 długości, a co kilka lat prześwietlamy krzewy usuwając słabe i mocno rozgałęzione pędy.

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie:
1. Katalog roślin - drzewa, krzewy byliny polecane przez Związek Szkółkarzy Polskich, Praca Zbiorowa, Agencja Promocji Zieleni, Warszawa 2016; s. 108;
2. P. Banaszczak, Kalina niejedno ma imię w Działkowiec 4/2014, s. 18;
3. A. Marosz, Kaliny w Szkółkarstwo 3/2002.