Stihl Cash Back

Glicynia chińska, Wisteria sinensis - odmiany, uprawa, cięcie, rozmnażanie

Glicynia chińska (Wisteria sinensis) to szybko rosnące, niezwykle efektowne pnącze, które wiosną zachwyca spektakularnym kwitnieniem. Roślina wymaga słonecznego miejsca, żyznej gleby oraz silnej konstrukcji, po której może się wspinać. Poznaj ciekawe odmiany glicynii chińskiej polecane do uprawy w ogrodzie. Podpowiadamy jak prawidłowo wykonać cięcie glicynii chińskiej i jakie są sposoby na jej rozmnażanie.

glicynia chińska, Wisteria sinensis
Glicynia chińska - Wisteria sinensis
Fot. Michal Klajban, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Glicynia chińska - jak wygląda

Glicynia chińska (Wisteria sinensis), nazywana popularnie wisterią, jest jednym z najwspanialej kwitnących pnączy. Należy do rodziny bobowatych (Fabaceae). Glicynia chińska występuje w stanie naturalnym we wschodnich Chinach. W krajach o umiarkowanym klimacie zyskała dużą popularność ze względu na szybki wzrost i niezwykle piękne kwiaty. Wisteria chińska jest przy tym długowieczna - w sprzyjających warunkach żyje przeszło 100 lat.

Glicynia chińska ma pędy silne, wijące się prawoskrętnie i gęsto ulistnione. Nieparzystopierzaste liście wisterii złożone z jajowatych listków rozwijają się później niż kwiaty. Glicynia chińska kwitnie wcześniej niż inne gatunki glicynii, bo już w maju.

Motylkowe, silnie pachnące kwiaty glicynii chińskiej są zebrane w okazałe, gęste grona o długości nawet 30 cm. W zależności od odmiany kwiaty glicynii chińskiej mogą mieć kolor: biały, fioletowy lub purpurowy. Po przekwitnięciu roślina zawiązuje spłaszczone strąki długości 10-15 cm zawierające od 1 do 3 nasion.

glicynia chińska, Wisteria sinensis
Glicynia chińska - Wisteria sinensis
Fot. Elena Regina, Public domain, Wikimedia Commons

Glicynia chińska - jak szybko rośnie

Glicynia chińska rośnie bardzo szybko. Długie, silne pędy wisterii przyrastają rocznie od 1 do 3 m długości. Ostatecznie wisteria chińska osiąga od 18 do 20 m wysokości.

Glicynia chińska - kiedy kwitnie

Glicynia chińska obficie kwitnie w maju i czerwcu. W sprzyjających warunkach roślina może powtarzać kwitnienie w sierpniu, ale jest ono mniej spektakularne. Młode okazy wisterii zaczynają kwitnąć w 4-5 roku życia.

glicynia chińska, Wisteria sinensis
Glicynia chińska - Wisteria sinensis
Fot. Tangopaso, Public domain, Wikimedia Commons

Czy glicynia jest trująca?

Sadząc to efektowne pnącze w ogrodzie należy pamiętać, że glicynia chińska to trująca roślina ogrodowa - wszystkie jej części, zwłaszcza nasiona, zawierają niezwykle szkodliwe substancje. Po spożyciu przez człowieka nawet niewielkiej części rośliny mogą wystąpić objawy zatrucia, takie jak: biegunka, bóle brzucha, wymioty, zaburzenia krążenia i zatrzymania akcji serca. Glicynia jest także trująca dla psów, kotów i innych zwierząt domowych, chociaż nie w takim stopniu jak dla ludzi. Wisterię możemy zatem uprawiać wyłącznie w celach ozdobnych.

glicynia chińska, Wisteria sinensis
Glicynia chińska - Wisteria sinensis
Fot. Tangopaso, Public domain, Wikimedia Commons

Glicynia chińska - odmiany

Efektowna glicynia jest wykorzystywana do osłaniania ścian budynków, murów, pergoli i trejaży. Jej uroda zachęciła hodowców do tworzenia coraz to nowych odmian o wspaniałych barwach kwiatów, takich jak:

  • Glicynia chińska 'Alba' - o białych kwiatach;
  • Glicynia chińska 'Amethyst' - o ciemnofioletowych kwiatach i bardzo intensywnym zapachu;
  • Glicynia chińska 'Black Dragon' - o podwójnych, purpurowych kwiatach;
  • Glicynia chińska 'Jako' - kwitnie najwcześniej ze wszystkich odmian a jej białe kwiaty wspaniale pachną;
  • Glicynia chińska 'Lavender Lace' -to odmiana o pastelowych kwiatostanach dorastających nawet do 50 cm długości;
  • Glicynia chińska 'Plena' - to odmiana o półpełnych kwiatach w kolorze lila;
  • Glicynia chińska 'Prolific' - to odmiana obicie kwitnąca o jasnofioletowych kwiatach zebranych w długie grona;
  • Glicynia chińska 'Southern Belle' -o jasnofioletowych kwiatach;
  • Glicynia chińska 'Texas White' - dorastająca do 3 m wysokości o białych kwiatach.

glicynia chińska, Wisteria sinensis
Glicynia chińska - Wisteria sinensis
Fot. RedCoat, CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons

Glicynia chińska - uprawa i wymagania

Wybierając miejsce uprawy dla glicynii musimy pamiętać, żeby było ono zaciszne, ciepłe i słoneczne. Ze względu na szybki wzrost glicynia wymaga silnych i trwałych podpór, dlatego najlepiej ją prowadzić przy metalowych konstrukcjach mocowanych na murach lub ścianach budynków.

Optymalnym terminem do sadzenia wisterii jest wiosna lub jesień. Okazy pojemnikowane można sadzić przez cały rok, jeżeli tylko warunki pogodowe na to pozwalają. Najlepiej jest wybierać rośliny z dużą bryłą ziemi, ponieważ ich korzenie nie znoszą przycinania.

Silnie rosnąca glicynia chińska wymaga gleby próchniczej, żyznej, głęboko uprawionej i wilgotnej. Wskazane jest co 2-3 lata nawozić glebę obornikiem w ilości 10 kg na m². Co roku wiosną warto zasilać rośliny nawozami wieloskładnikowymi o zwiększonej zawartości fosforu i potasu korzystnie wpływającymi na kwitnienie. Jako że glicynia należy do rodziny motylkowych i wiąże azot z powietrza, nie potrzebuje dodatkowego nawożenia azotem.

glicynia chińska, Wisteria sinensis
Glicynia chińska - Wisteria sinensis
Fot. EducatorV, CC0, Wikimedia Commons

Glicynia chińska jest odporna na zanieczyszczone powietrze oraz mróz. Zaliczana jest do strefy mrozoodporności roślin 6A. Znosi spadki temperatury do -23°C. Młode, bardziej wrażliwe okazy wisterii chińskiej w pierwszych latach uprawy osłaniamy słomianymi matami lub zimową agrowłókniną, a u podstawy usypujemy 20-30 cm kopczyk z ziemi lub kompostu. Jeżeli pędy glicynii przemarzną, wówczas roślina wypuści nowe pędy z szyjki korzeniowej.

Glicynia chińska - cięcie

Glicynia chińska szybko rośnie i mocno się rozkrzewia. Żeby pnącze to bujnie kwitło i miało ładny pokrój musimy je regularnie przycinać zaczynając od 2-3 roku uprawy. Rośliny doskonale znoszą ten zabieg. Cięcie glicynii przeprowadzamy w dwóch terminach - letnim i zimowym.

Letnie cięcie glicynii

Wisteria zawiązuje pąki kwiatowe późną jesienią, dlatego cięcie przeprowadzamy dopiero po ustaniu kwitnienia, najlepiej od połowy lipca do połowy sierpnia. Zabieg przeprowadzamy w ten sposób, że wycinamy tegoroczne pędy boczne pozostawiając około 20 cm odcinki. Dzięki temu roślina, zamiast kierować energię na tworzenie zielonej masy, kieruje ją na zawiązywanie pąków kwiatowych.

Cięcie zimowe glicynii

Po raz kolejny tniemy pnącza tuż przed rozpoczęciem wegetacji - w połowie lutego. W pierwszej kolejności usuwamy wszystkie chore, uszkodzone i słabe pędy. Skracamy także pęd główny pozostawiając ok. 1 m ubiegłorocznego przyrostu, a pędy boczne tniemy nad 2 pąkiem.

Jeżeli masz zaniedbaną, długo nie przycinaną roślinę, jej cięcie powinno być bardzo silne - należy skrócić wszystkie wybujałe pędy pozostawiając tylko 10 cm odcinki ubiegłorocznych przyrostów. Taki radykalny zabieg pobudzi glicynię do krzewienia oraz tworzenia pąków kwiatowych.

Glicyna chińska może być formowana jako drzewko. W tym celu wybieramy kilka najsilniejszych pędów i najpierw usuwamy z nich pędy boczne a następnie zaplatamy je tworząc „pień”. Tak uformowaną glicynię chińską na pniu palikujemy, żeby się ustabilizowała. W kolejnych latach wykonujemy standardowe cięcia formujące, żeby nasze drzewko miało ładny i gęsty pokrój.

Glicynia chińska - rozmnażanie

Glicynię chińską najlepiej rozmnażać wegetatywnie, gdyż rośliny uzyskane z nasion zakwitną dopiero po 7-10 latach. Polecane jest rozmnażanie glicynii chińskiej za pomocą odkładów poziomych lub sadzonek pędowych pobieranych w czerwcu.

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie:
1. W. Bugała, Drzewa i krzewy dla terenów zieleni, PWRiL, Warszawa 1979, s. 400-401;
2. M. Czekalski, Krzewy i drzewa liściaste, PWRiL, Warszawa 1995, s. 84;
3. M. Czekalski, Liściaste krzewy ozdobne, PWRiL, Poznań 2006, s. 25;
4. M. Czekalski, Pnącza ozdobne w ogródku, PWRiL, Warszawa 1986, s. 20-21.