Choroby glicynii. Dlaczego glicynia ma żółte liście?

Glicynia szybko zazielenia mury i pergole, obsypując je tysiącami pięknych kwiatów. To właśnie one sprawiają, że glicynia jest jednym z najpiękniejszych pnączy. Choć łatwa w uprawie, może być atakowana przez szkodniki i choroby glicynii. Zobacz dlaczego glicynia ma żółte liście oraz jak temu zapobiec. Poznaj sposoby na zdrową i piękną glicynię w Twoim ogrodzie!

Dlaczego glicynia ma żółte liście
Dlaczego glicynia ma żółte liście?

Glicynia to szybko rosnące pnącze z niezwykle dekoracyjnymi kwiatami. Fioletowe, fioletowo niebieskie, białe, jasno-lawendowe - odmian glicynii jest wiele i każda zachwyca z osobna. Jednak czasami glicynia sukcesywnie przestaje zdobić ogród, a żółte liście glicynii stają się utrapieniem jego właściciela. Dlatego warto poznać 3 najczęstsze powody żółknięcia liści glicynii oraz sposoby aby przywrócić roślinie piękną zieleń jej liści.

1. Glicynia ma żółte liście, bo popełniamy błędy w uprawie

Czasami problem żółtych liści na glicynii wynika z błędów w pielęgnacji tego pnącza. Glicynia lubi żyzne i przepuszczalne podłoże o odczynie obojętnym (pH 6-7). Jeżeli podłoże jest zbyt alkaliczne, glicynia zaczyna mieć żółte liście. Zatem pamiętajmy, aby zapewnić jej odpowiednie stanowisko, a dodatkowo nawozić zbilansowanym nawozem do roślin kwitnących, który zapewni jednocześnie równowagę między niezbędnymi makro- i mikroelementami. W przypadku nieodpowiedniego pH gleby pod glicynią, możemy je obniżyć, stosując nawozy zakwaszające lub podwyższyć poprzez wapnowanie.

2. Glicynia ma żółte liście, bo została zaatakowana przez chorobę grzybową

Jeżeli na liściach glicynii pojawią się plamy, które z czasem zmieniają barwę z żółtych na brązowe to znak, iż nasza glicynia choruje na plamistość liści. Jeżeli plam jest dużo, liście całkowicie żółkną, część z nich zamiera, pozostając na roślinie.

Chcąc uniknąć żółknięcia liści w wyniku tej choroby glicynii, jesienią lub wczesną wiosną należy zgrabić i wyrzucić liście opadłe z pnącza, a po ewentualnym zaobserwowaniu objawów chorobowych, opryskać roślinę trzykrotnie, stosując naprzemiennie preparaty: Topsin M 500 SC, Baymat AL lub SAPROL.

Inną chorobą glicynii objawiającą się żółknięciem liści jest werticilioza. Liście i pędy glicynii żółkną, szarzeją, więdną, a w konsekwencji od wierzchołka zamierają. Charakterystyczny jest także brązowy pierścień w miejscu wiązek przewodzących, który można zauważyć po wycięciu chorego pędu. W walce z tą groźną chorobą glicynii należy niezwłocznie wycinać chore pędy, a glicynię opryskać preparatem Topsin M 500 SC dwukrotnie w odstępie 14 dni.

3. Glicynia ma żółte liście, bo zaatakował ją szkodnik

Kolejnym powodem, przez który glicynia ma żółte liście jest atak szkodnika. Żółknięcie, szarzenie i opadanie liści glicynii może być związane z żerowaniem przędziorków. Żerując na spodniej stronie liścia przędziorek chmielowiec wysysa z rośliny soki komórkowe, a na wierzchniej stronie liści tworzą się jaśniejsze plamy. Z biegiem czasu plamy zlewają się ze sobą, obejmując większą część liści. Po pewnym czasie liście szarzeją i przedwcześnie opadają. Po zauważeniu pierwszych objawów należy opryskać pnącze preparatem owadobójczym Karate Zeon 050 EC. W następnym roku, na przedwiośniu, roślinę opryskujemy naturalnym preparatem olejowym Emulpar 940 EC w celu zniszczenia jaj zimowych przędziorków.

Wymienione preparaty do ochrony glicynii przed chorobami i szkodnikami możesz zamówić w naszym sklepie. Gwarantujemy wysoką jakość obsługi, niskie ceny i szybką dostawę. Aby zobaczyć ofertę dostęnych środków ochronnych, naciśnij przycisk poniżej.

Joanna Białowąs

Przeczytaj również:

Glicynia, wisteria - uprawa, cięcie, dlaczego nie kwitnieGlicynia, wisteria - uprawa, cięcie, dlaczego nie kwitnie
Glicynia, zwana też słodlinem lub wisterią, to wijące się pnącze o zdrewniałych pędach. Ogromny podziw wzbudzają jej wspaniałe kwiatostany - białe, niebieskie, fioletowe lub różowe kwiaty o motylkowym kształcie, zebrane są w wytworne, podłużne, zwisające grona. Czasem jednak zdarza się, że glicynia nie kwitnie lub sprawia inne problemy w uprawie. Co wówczas robić, jak postępować z glicynią aby wspaniale i bujnie kwitła oraz zdrowo rosła? Więcej...

Powojniki - odmiany, uprawa, cięcie, chorobyPowojniki - odmiany, uprawa, cięcie, choroby
Powojniki to liczący kilkaset gatunków rodzaj pnączy, bardzo chętnie uprawianych w ogrodach. Mogą być one sadzone przy rozmaitych podporach oraz wykorzystywane jako rośliny okrywowe. Zobacz jakie inne odmiany powojników warto posadzić w ogrodzie, jak wygląda ogrodowa uprawa powojników, czy konieczne jest cięcie tych pnączy oraz jak pokonać ewentualne choroby powojników. Więcej...

Wiciokrzew - odmiany, uprawa, rozmnażanie, choroby
Wiciokrzew, czasem określany też jako suchodrzew, to jedno z najcenniejszych pnączy ogrodowych. Doskonale wygląda na wszelkich podporach, na trejażach czy pergolach. Świetnie prezentuje się przy ścianach, jak i na altanach ogrodowych. Pnącze to może zwarcie porastać płot, tworząc przy tym piękną ścianę zieleni, która dodatkowo wyciszy nasz ogród i ochroni go przed wiatrem. Jak wygląda uprawa wiciokrzewu oraz które odmiany są najlepsze do ogrodu? Więcej...

Opracowano na podstawie: Łabanowski G., Soika G., Orlikowski L., Wojdyła A., Pielęgnacja roślin ogrodowych. Choroby i szkodniki, MULTICO Oficyna Wydawnicza, s. 41-42. Fot. freeimages.com