Stihl Cash Back

Flebodium złociste - uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie

Flebodium złociste, nazywane też paprocią złocistą, tworzy gęste kępy pofalowanych niebieskozielonych lub jasnozielonych liści na długich ogonkach. Swoją nazwę zawdzięcza futrzanemu kłączu o złotawej barwie. Flebodium atrakcyjnie prezentuje się zarówno w wiszących jak i stojących donicach. Sprawdź jak wygląda uprawa i pielęgnacja flebodium w domu. Podpowiadamy również sprawdzone sposoby na rozmnażanie flebodium złocistego.

Flebodium złociste
Flebodium złociste - Phlebodium aureum
Fot. depositphotos

Jak wygląda flebodium złociste

Flebodium złociste (Phlebodium aureum) należy do rodziny paprotkowatych (Polypodiaceae). Jego ojczyzną jest Ameryka Południowa. W naturalnym środowisku jest ogromną, tropikalną paprocią rosnącą jako epifit między konarami drzew lub w podłożu, w szczelinach skalnych. Ogonki liściowe mogą osiągać 50 cm a całe liście do 1,5 m długości. W uprawie doniczkowej flebodium osiąga mniejszy rozmiar i dorasta do 50-100 cm wysokości.

Przewieszające się liście flebodium złocistego są mocno powcinane. W zależności od odmiany mogą być pofałdowane na brzegach albo falisto-pomarszczone o barwie niebieskozielonej (flebodium złociste 'Blue Star') lub jasnozielonej (flebodium złociste 'Davana').

Woskowy, matowy nalot widoczny na liściach chroni flebodium przed utratą wody a także nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Dzięki niemu woda szybciej spływa po liściach.

Dobra rada!
Aby nie zniszczyć warstwy woskowego nalotu na liściach flebodium, lepiej nie przecierać ich szmatką ani nie nabłyszczać.

Kłącze flebodium złocistego, z którego wyrastają liście, pokryte jest złotawymi łuskami (stąd nazwa rośliny) i silnie owłosione. Wypełnia całą donicę i może posłużyć do rozmnażania rośliny.

Flebodium złociste - uprawa

Flebodium najlepiej rośnie w miejscu jasnym lub półcienistym z rozproszonym światłem. Ta paproć doniczkowa nie toleruje bezpośredniego nasłonecznienia. Optymalny będzie północno-zachodni lub północny parapet. Ze względu na możliwość oparzeń liści parapet okna od strony południowej należy wykluczyć. Roślina dobrze się czuje w miejscu ciepłym, odpowiada jej temperatura pokojowa. Zimą może przebywać w pomieszczeniu nieco chłodniejszym o temperaturze ok.18°C. Nie lubi przeciągów.

Flebodium złociste
Flebodium złociste 'Blue Star'
Fot. Daderot, CC0, Wikimedia Commons

Flebodium złociste preferuje podłoże stale wilgotne lecz nie mokre oraz wysoką wilgotność powietrza. Najkorzystniejsza do podlewania flebodium będzie miękka, odstana woda o odczynie lekko kwaśnym (np. deszczówka).

Ziemia powinna być przepuszczalna, bogata w próchnicę o lekko kwaśnym odczynie. Najwygodniej zastosować gotowe podłoże dla paproci ale równie dobrze można użyć ziemi kompostowej lub mieszanki złożonej z torfu, ziemi gliniastej, piasku, rozłożonych liści lub kawałków przekompostowanej kory.

Warto wiedzieć!
Flebodium, podobnie jak wiele innych paproci doniczkowych, to roślina oczyszczająca powietrze w mieszkaniu, a także bezpieczna dla kotów.

Flebodium złociste - pielęgnacja

Flebodium najlepiej podlewać często ale małą ilością wody. Bryła korzeniowa rośliny powinna być zawsze lekko wilgotna. Doniczka nie może stać w wodzie. Nadmiar wody po podlaniu wylewamy z podstawki pod doniczką. Stawiając doniczkę w osłonce można wsypać do niej np. keramzyt. Należy zadbać o dobry drenaż i otwory odpływowe na dnie doniczki.

Aby utrzymać wysoką wilgotność powietrza, roślinę można postawić na podstawce z wodą wypełnioną kamykami lub keramzytem, tak by woda nie sięgała dna donicy. Wokół rośliny warto rozpylać wodę lub używać nawilżacza powietrza. Przy bezpośrednim zraszaniu liści wodą pokrywający je nalot zostanie częściowo zmyty i mogą powstać na nich plamy. Po pewnym czasie nalot się odbudowuje.

Flebodium złociste
Flebodium złociste z widocznym owłosionym kłączem
Fot. Marija Gajić, CC BY-SA 4.0,Wikimedia Commons

W okresie wzrostu flebodium nawozi się umiarkowanie, raz w miesiącu, najlepiej nawozem dla paproci.

Szkodniki i choroby pojawiają się rzadko, o ile roślina jest prawidłowo pielęgnowana. Zasychanie brzegów liści flebodium złocistego może być efektem przesuszenia podłoża lub zbyt suchego powietrza.

Zapamiętaj!
Flebodium nie lubi zalewania kłącza, dlatego podczas podlewania rośliny wodę należy wlewać blisko ścianek doniczki.

Flebodium złociste - rozmnażanie

Flebodium złociste rozmnaża się przez podział kłączy lub przez wysiew zarodników.

W optymalnych warunkach roślina silnie się rozrasta i może wymagać przesadzania co roku. To dobry moment by podzielić kłącze flebodium i zyskać nowe rośliny. Fragment kłącza z kilkoma liśćmi odcinamy czystym narzędziem i umieszczamy w przepuszczalnym podłożu dla paproci. Kłącze powinno wystawać z ziemi. Należy zapewnić roślinie odpowiednią wilgotność podłoża i powietrza.

Wysiew zarodników flebodium to opcja dla bardziej zaawansowanych i cierpliwych ogrodników. Skupiska zarodników pojawiają się latem na spodniej stronie liści. Wysiewa się je na podłoże torfowe i pod przykryciem utrzymuje stałą wilgotność podłoża.

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie:
1. M. Schubert, R.Herwig, Mieszkamy wśród kwiatów, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1984, s. 301;
2. H. Heitz, Jak kwitną i owocują najpiękniejsze rośliny doniczkowe, Wiedza i Życie, Warszawa 1992, s. 201.