Kora sosnowa

Kora sosnowa jest materiałem do ściółkowania, powszechnie stosowanym w ogrodach. Charakteryzuje się estetycznym wyglądem oraz walorami użytkowymi. Występuje w dwóch rodzajach - jako kora surowa, mielona oraz kora przekompostowana. Oto, co warto wiedzieć na temat kory sosnowej aby jej stosowanie przynosiło korzyści dla ogrodu i jak podsypywać rośliny korą.

kora
Kora sosnowa to jeden z najpopularniejszych materiałów do ściółkowania gleby pod roślinami

Ściółkowanie to przykrywanie powierzchni gleby pomiędzy roślinami warstwą materiału organicznego lub nieorganicznego. Przy ściółkowaniu bardzo ważne jest żeby dany materiał używać w odpowiednim czasie i w odpowiedniej ilości. Ściółkowanie gleby w ogrodzie przynosi wiele korzyści, takich jak zapobieganie wyrastaniu chwastów, zmniejszenie wyparowywania wody z gleby i zapewnienie walorów estetycznych. Jednym z materiałów najczęściej wykorzystywanych do ściółkowania jest kora sosnowa.

Ten materiał organiczny powstaje jako odpad podczas obróbki drewna. Kora sosnowa jest tak często wykorzystywana w ogrodach, iż stała się synonimem kory ogrodowej. Nic dziwnego, materiał ten posiada doskonałe wartości odżywcze jak i izolujące, a do tego kora sosnowa najdłużej rozkłada się ze wszystkich rodzajów kory ogrodowej. Przeważnie korę sosnową wysypuje się na wcześniej rozłożoną agrowłókninę czarną, dzięki czemu kora wolniej będzie się rozkładać. Można też korę ogrodową rozsypywać bezpośrednio na ziemię, jednak wtedy należy liczyć się z tym, że częściej trzeba będzie ją uzupełniać.

Rodzaje kory sosnowej

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje kory sosnowej - korę przekompostowaną i korę surową.

Kora przekompostowana jest to kora sosnowa, którą kompostowano przez ok. 1-2 lata. Uwalnia najwięcej składników mineralnych do gleby ze wszystkich ściółek drzewnych i rodzajów kory. Nie wyjaławia gleby ze związków azotowych, wręcz przeciwnie, dostarcza je. Przekompostowana kora sosnowa bardzo dobrze zakwasza glebę, dlatego nadaje się doskonale pod kwasolubne rośliny, takie jak różaneczniki i azalie ogrodowe, borówka amerykańska, krzewy i drzewa iglaste. Dzięki tej korze w ogrodzie zakwaszenie gleby może dojść nawet do pH 4,5. Przekompostowaną korę należy częściej uzupełniać, ponieważ jest ona już na wpół rozłożona i szybko ulega dalszemu rozkładowi. Ten rodzaj kory ma kolor ciemnobrązowy, prawie czarny.

Kora ogrodowa - zastosowanie, rodzaje, cena
Kora ogrodowa to obecnie szeroko stosowany materiał organiczny do ściółkowania ziemi pod roślinami. Dzięki tak dużej popularności producenci proponują dużo rodzajów kory ogrodowej. Cena kory nie jest wysoka co sprawia, że ogrodnicy jeszcze chętniej ją wykorzystują w swoich ogrodach. Oto wszystko o korze ogrodowej, jej rodzajach i możliwościach wykorzystania w ogrodzie. Więcej...

Kora surowa mielona jest uboga w składniki odżywcze i wyjaławia glebę ze związków azotu. Jest ciężka i dobrze powstrzymuje rozrost chwastów na rabacie ponieważ nie przepuszcza światła, a młode chwasty nie są w stanie przebić się przez korę na powierzchnię. Ponieważ wolno się rozkłada jest ekonomiczna, dosypywać ją trzeba dopiero po kilku latach. Posiada jasno-brązową lub brązową barwę.

Warto wiedzieć, że na rynku dostępna jest kora sosnowa o różnym stopniu zmielenia. Dobór kory o odpowiednim stopniu zmielenia, lub inaczej - odpowiednio drobnej, ma bardzo duże znaczenie. Wyróżnia się tu trzy główne typy kory:

Kora drobno mielona bardzo dobrze nadaje się na niewielkie rabaty, gdzie posadzone są małe lub drobne rośliny. Drobna frakcja zmielenia sprawia, że kora sosnowa nabiera delikatnego wyglądu. Jednak należy pamiętać, że kora sosnowa drobno mielona jest łatwo wywiewana przez wiatr i nie nadaje się do stosowania w miejscach odsłoniętych, narażonych na silne podmuchy wiatru.

Kora średnio mielona to najbardziej uniwersalna wielkość. Taka kora sosnowa jest najbardziej uniwersalna i nadaje się do niemal każdych nasadzeń, a do tego w stosunku do kory drobno mielonej, jest bardziej odporna na podwiewanie przez wiatr.

Kora grubo mielona to rodzaj kory, który jest dobry dla dużych roślin i obszernych rabat. Kora grubo mielona często wykorzystywana jest w parkach lub dużych ogrodach.

kora
Kora sosnowa posiada właściwości zakwaszające. Doskonale nadaje się do podsypywania pod roślinami kwasolubnymi, jak różaneczniki, azalie i iglaki

Kora ozdobna

Nowością na rynku jest obecnie kolorowa kora ozdobna. Ze względu na dużą popularność kory ogrodowej, producenci tego materiału opracowali różne kolory, dzięki czemu zwykła kora sosnowa stała się korą ozdobną w pełnym wymiarze kolorów. Tego rodzaju kora do ogrodu, jest korą surową, nieprzekompostowaną, poddaną barwieniu. Barwienie to po prostu farbowanie kory średnio lub drobno zmielonej na różne kolory. Dzięki temu możemy już nabyć korę do ogrodu: niebieską, zieloną, pomarańczową, czerwoną, białą itp. Jeżeli chcemy żeby nasza rabata wyglądała jeszcze ciekawiej, warto użyć tej kory w ogrodzie, trzeba jednak pamiętać aby dobrać kolor kory do koloru kwiatów na rabacie. No i oczywiście musimy się zastanowić, czy takie sztuczne zabarwienie kory będzie nam odpowiadać.

kora
Kora sosnowa barwiona dostępna jest w różnych wersjach kolorystycznych. Dzięki temu można wybrać odcień pasujący do kolorystyki kwiatów na rabacie

Jak ściółkować korą sosnową?

Kora sosnowa w ogrodzie musi być rozłożona na grubość 5-10 cm. Im grubsza warstwa tym lepiej będzie izolować, jednak 15 cm to górna granica ponieważ rośliny mogą zacząć gnić. Rozkładając korę w ogrodzie należy pamiętać aby przy samym krzewie zachować odstęp 10-15 cm tak, żeby młode pędy mogły się łatwiej przebijać na zewnątrz. Najlepszym terminem dla ściółkowania korą sosnową jest wiosna, zanim jeszcze chwasty zaczną wybijać na powierzchnię. Choć tak naprawdę ściółkować korą sosnową można cały rok, pamiętać jedynie trzeba o odchwaszczeniu terenu, na który wysypiemy korę w ogrodzie.

Zalety kory sosnowej

Na koniec warto podsumować zalety, jakie płyną ze stosowania kory sosnowej:

  • Bardzo dobrze izoluje przed utratą wilgoci, a jednocześnie jest przepuszczalna,
  • Dobrze chroni system korzeniowy przed przemarznięciem zimą,
  • Powoli uwalnia związki mineralne, dzięki czemu można mniej nawozić rośliny,
  • Posiada duże walory estetyczne,
  • W formie przekompostowanej pomaga zakwaszać glebę,
  • Stanowi ochronę przed niektórymi grzybami i szkodnikami, które nie przebiją się przez warstwę kory do rośliny.

Przeczytaj również:

Dodatki do podłoży ogrodniczych
Od dobrego podłoża oczekuje się, że będzie ono przepuszczalne, przy jednoczesnej zdolności do zatrzymywania wody i składników pokarmowych. Powinno także być wolne od patogenów i szkodników. Aby uzyskać podłoża spełniające te wszystkie wymagania, dodaje się do nich składniki poprawiające ich właściwości. Przedstawiamy najpopularniejsze dodatki do podłoży ogrodniczych. Więcej...

Torf ogrodniczy - rodzaje, zastosowanie, cena
Torf ogrodniczy to jedno z najlepszych podłoży dla naszych roślin. Jest bogaty w składniki organiczne i posiada doskonałą strukturę. Wyróżniamy różne rodzaje i zastosowania torfu ogrodniczego. Dowiedz się więcej na temat torfu ogrodniczego i możliwościach jego użycia w ogrodzie. W artykule można odnaleźć informacje o rodzajach, zastosowaniach i cenach torfu ogrodniczego. Więcej...

Katarzyna Matuszak

Opracowano na podstawie: Guy Barter, Ogród, Świat Książki, Warszawa 2009, s. 158-159.