Stihl Cash Back

Epipremnum złociste - uprawa, rozmnażanie, choroby

Epipremnum złociste to efektowne i łatwe w uprawie pnącze doniczkowe. Pędy tej rośliny mogą dorastać do 4-5 metrów długości ale w uprawie doniczkowej są zazwyczaj o połowę krótsze. Dekoracyjne, sercowate liście często wybarwiają się w złociste lub srebrzyste smugi i plamki. Podpowiadamy jak wygląda uprawa epipremnum w domu oraz jak rozmnożyć to ciekawe pnącze. Z tego artykułu dowiesz się także, które choroby i szkodniki mogą zagrażać epipremnum.

Epipremnum złociste
Epipremnum złociste - Epipremnum aureum
Fot. pixabay

Epipremnum złociste - opis wyglądu

Epipremnum złociste (Epipremnum aureum) to ozdobne pnącze należące do rodziny obrazkowatych (Araceae). Dawniej botanicy określali tę roślinę nazwą Scindapsus aureus. Ta nazwa stała się bardzo popularna i do dziś w kwiaciarniach pnącze to sprzedawane jest właśnie pod nazwą scindapsus. Warto zatem wiedzieć, że epipremnum złociste oraz scindapsus złoty to ta sama roślina.

Epipremnum rośnie szybko, a jego pędy mogą osiągać do 5 m długości. Ozdobą tego gatunku są sercowate, ostro zakończone liście. W zależności od odmiany epipremnum zielona blaszka liściowa może być pokryta złocistymi lub srebrzystymi smugami i plamkami. Długie, sztywne i kanciaste pędy dobrze wyglądają prowadzone przy podporach, jak i swobodnie zwisające z donicy.

Epipremnum złociste - uprawa

Epipremnum jest łatwe w uprawie i nie ma szczególnych wymagań, dlatego jest to idealna roślina doniczkowa do biura. Aby epipremnum zdrowo rosło wystarczy zapewnić mu jasne stanowisko o rozproszonym świetle oraz żyzne, przepuszczalne i lekko kwaśne podłoże. Przy braku wystarczającej ilości słońca epipremnum złociste będzie wolniej rosło, a wybarwienie liści nie będzie tak efektowne.

Gatunek ten dobrze dostosowuje się do warunków termicznych. Całkowicie wystarczy mu przecięta temperatura pokojowa w zakresie 18-24°C. Jednak jeśli zimą temperatura w pomieszczeniu jest wyższa niż 18°C, to później roślina tworzy mniejsze liście i słabiej rośnie. Z tego względu zalecana temperatura zimowania epipremnum to zakres od 16 do 18°C. Epipremnum złociste nie potrzebuje okresu spoczynku, więc doniczka może stać przez cały rok w tym samym miejscu.

Epipremnum złociste
Epipremnum złociste - Epipremnum aureum
Fot. pixabay

Epipremnum wytwarza dużą masę zieloną, więc potrzebuje regularnego nawożenia. Ze względu na kolorowo wybarwione liście najlepsze do tego celu będą nawozy do roślin kwitnących ze zwiększoną dawką potasu. Dzięki takim nawozom roślina będzie zdrowo rosła i miała intensywne wybarwienie.

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest właściwe podlewanie epipremnum złocistego, gdyż roślina ta nie toleruje przelania, ani przesuszenia. W pierwszym przypadku jej liście żółkną lub dostają brązowych plam i opadają, a w drugim dochodzi do marszczenia się łodyg i zasychania liści. Najlepsze będzie podlewanie częste, lecz niezbyt obfite oraz regularne zraszanie liści miękką wodą. Latem podlewamy epipremnum co 4-5 dni, a zimą co 7-8 dni, po wcześniejszym upewnieniu się, że wierzchnia warstwa ziemi jest już sucha.

Przycinanie epipremnum najlepiej wykonywać wiosną. Celem zabiegu jest ograniczenie rozmiarów rośliny i skrócenie zbyt wybujałych pędów. Regularne obrywanie wierzchołków pędów sprzyja lepszemu rozkrzewieniu.

Epipremnum złociste
Sadzenie epipremnum złocistego
Fot. depositphotos

Epipremnum przesadzamy co 2-3 lata ale nie musimy zmieniać za każdym razem doniczki na większą. To ozdobne pnącze ma słabo rozbudowany system korzeniowy, więc nie potrzebuje dużej doniczki. Wymieniamy tylko ziemię na świeżą, stosując uniwersalną ziemię do kwiatów doniczkowych. Nie zapominamy o umieszczeniu na dnie donicy warstwy drenażu, aby ochronić system korzeniowy przed nadmiarem wody. W tym celu najlepiej na dno doniczki nasypać keramzyt ogrodniczy.

Uwaga!
Przy pracach pielęgnacyjnych należy pamiętać o zachowaniu ostrożności, gdyż w tkankach rośliny zawarty jest toksyczny szczawian wapnia działający drażniąco na skórę. Szczególnie, jeśli mamy zamiar przycinać pędy epipremnum, warto założyć rękawiczki ochronne.

Epipremnum złociste - rozmnażanie

Epipremnum złociste łatwo rozmnaża się przez sadzonki pędowe i wierzchołkowe. Każda sadzonka powinna mieć 2 węzły. Obrywamy dolne liście i wkładamy sadzonkę do wody lub od razu do doniczki wypełnionej podłożem przeznaczonym do produkcji rozsady. Żeby utrzymać wysoką wilgotność powietrza możemy osłonić doniczkę szklanym słojem lub torebką foliową. Koniecznie musimy często wietrzyć rośliny, żeby nie dopuścić do rozwoju chorób grzybowych. Po 2-3 tygodniach ukorzenione sadzonki epipremnum możemy sadzić do doniczek.

Sadzonki epipremnum można również ukorzeniać w samej wodzie. W tym celu odcięte sadzonki umieszcza się w słoiku wypełnionym wodą i ustawia w słonecznym miejscu, w temperaturze pokojowej. Po kilku dniach sadzonki zaczynają wypuszczać korzenie. Gdy korzonki nieco podrosną, można rośliny posadzić do doniczek.

Epipremnum złociste
Ukorzenianie sadzonek epipremnum w wodzie
Fot. depositphotos

Epipremnum złociste - choroby i szkodniki

Większość problemów w uprawie epipremnum wynika z niewłaściwego podlewania rośliny. Najlepiej nalewać wodę na podstawkę i pozwolić aby podsiąkała od dołu. Po około 15 - 30 minutach nadmiar wody z podstawki odlewamy. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnego moczenia liści i łodyg.

U epipremnum złocistego podlewanego zbyt często (szczególnie jeśli wodę leje się z konewki bezpośrednio do ziemi) może dochodzić do gnicia podstawy pędów na odcinku tuż nad ziemią. Gnijące pędy trzeba usuwać i ograniczyć podlewanie rośliny. Pomocne może być też przesadzenie do świeżej ziemi.

Przy nadmiernym podlewaniu epipremnum łatwo atakuje rizoktonioza. Jest to choroba grzybowa, która poraża rośliny zarówno doniczkowe, jak i ogrodowe. Infekcja rozwija się w podłożu, infekując w pierwszej kolejności korzenie. Zaczynają one butwieć i przestają pobierać z gleby wodę i substancje odżywcze. Na nadziemnych częściach pojawiają się gnilne plamy widoczne na początku na dolnych częściach pędów. Z czasem choroba poraża całą roślinę, która więdnie i obumiera.

Zwalczanie tej choroby epipremnum jest właściwie niemożliwe, a zainfekowaną roślinę trzeba wyrzucić. Gdy dostrzegamy objawy, system korzeniowy jest już zainfekowany. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i dbanie o odpowiednią wilgotność podłoża: właściwie podlewanie, przepuszczalne podłoże, drenaż na dnie doniczki.

Epipremnum złociste mogą też atakować szkodniki. Ich pojawieniu się sprzyja zbyt wysoka temperatura i zbyt suche powietrze w pomieszczeniu.

Wełnowce to owady żywiące się sokami wysysanymi z roślin. Ich ciało pokryte jest białym nalotem przypominającym wełnę. Skupiska owadów najłatwiej dostrzec na dolnej stronie blaszki liściowej oraz na łodygach. W wyniku żerowania wełnowców liście epipremnum żółkną i opadają, a roślina zamiera.

Naturalnym środkiem do zwalczania tych szkodników epipremnum może być preparat na bazie alkoholu. Aby go przygotować do litra wody dodajemy około 100 ml denaturatu lub spirytusu i klika kropli płynu do naczyń. Taką miksturą dokładnie przecieramy całą roślinę. Zabieg powtarzamy co 3-4 dni.

Jak zwalczyć wełnowce? 3 domowe sposoby!Jak zwalczyć wełnowce? 3 domowe sposoby!
Wełnowce potrafią być prawdziwą zmorą dla posiadaczy storczyków i sukulentów. Okres grzewczy, to czas, gdy te uciążliwe szkodniki występują szczególnie licznie i szybko przenoszą się z jednej rośliny na drugą. Jak je zwalczyć domowymi sposobami? Więcej...

Tarczniki należą do rodziny czerwców. Ich ciała, pokryte płaską tarczką, dostrzec można na spodniej stronie blaszki liściowej. Żerują wysysając z rośliny soki i doprowadzając do jej osłabienia, deformacji i w rezultacie do obumarcia.

W zwalczaniu tarczników pomoże przemywanie rośliny preparatem na bazie alkoholu, takim samym jak do zwalczania wełnowców. W usunięciu twardych tarczek owadów pomocny może być patyczek higieniczny z wacikiem lub szczoteczka do zębów.

W przypadku wystąpienia obu w/w szkodników warto dodatkowo opryskać całą roślinę preparatem z oleju. W tym celu dajemy 10 ml oleju spożywczego (np. rzepakowego) na 1 litr wody oraz dodajemy kilka kropli płynu do naczyń. Można też wykorzystać gotowy preparat na wełnowce i tarczniki na roślinach doniczkowych o nazwie Emulpar Spray.

Opracowano na podstawie:
1. Ciereszko B., Rak J., Kwiaty w domu. Podręczny leksykon. Agora, Warszawa, s. 80;
2. Mynett K., Rośliny doniczkowe w mieszkaniu, Chemil, Warszawa 1990, s. 24;
3. Pielęgnacja i uprawa roślin pokojowych, Wydawnictwo SAMP, Warszawa 2006, s. 67.

Przeczytaj również:

Jak zwalczyć tarczniki? 3 domowe sposoby!Jak zwalczyć tarczniki? 3 domowe sposoby!
Tarczniki to uciążliwe owady, które często atakują rośliny doniczkowe. Szkodniki te zazwyczaj można dostrzec na spodniej stronie liści. Oto 3 domowe sposoby na tarczniki, dzięki którym skutecznie pozbędziesz się tych szkodników! Więcej...

Bluszcz doniczkowy - pielęgnacja, rodzaje, choroby
Bluszcz jest popularną rośliną doniczkową. Przekonaj się jak prosta jest pielęgnacja tego dekoracyjnego pnącza. Poznaj jakie są rodzaje bluszczu i czym się charakteryzują. Z tego artykułu dowiesz się najważniejszych informacji o pielęgnacji i rodzajach bluszczu doniczkowego. Więcej...

Cissus australijski i rombolistny - pielęgnacja, chorobyCissus australijski i rombolistny - pielęgnacja, choroby
Cissus australijski i cissus rombolistny to dwa najczęściej spotykane w uprawie doniczkowej gatunki roślin należących do rodzaju Cissus. O popularności tych pnączy zdecydowały ich walory ozdobne oraz stosunkowo łatwa pielęgnacja. Więcej...