Stihl Cash Back

Dabecja kantabryjska - uprawa, przycinanie, jak zrobić sadzonki

Dabecja kantabryjska to niska, zimozielona krzewinka z rodziny wrzosowatych. Doskonale prezentuje się na wrzosowiskach, skalniakach i jako roślina okrywowa. Obficie kwitnąca dabecja nadaje się również do uprawy w pojemnikach i donicach. Dowiedz się jakie wymagania uprawowe ma dabecja oraz jak ją przycinać by miała ładny, gesty pokrój. W tym artykule wyjaśniamy też jak pozyskać nowe sadzonki z pędów dabecji kantabryjskiej.

Dabecja kantabryjska
Dabecja kantabryjska - Daboecia cantabrica
Fot. depositphotos

Jak wygląda dabecja kantabryjska

Dabecja kantabryjska (Daboecia cantabrica) to krzewinka należąca do rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Naturalnie występuje we Francji, na wybrzeżu Hiszpanii i Portugalii. Dabecja jest szczególnie popularna w Irlandii - wszak jej inna nazwa to wrzos irlandzki.

Dabecja kantabryjska dorasta do 25 - 30 cm wysokości. Cienkie, gęsto wyrastające pędy dabecji porośnięte są przez niewielkie, skórzaste liście o podwiniętych brzegach. Ciemnozielone, błyszczące liście dabecji od spodu są pokryte srebrzystym kutnerem.

Latem pojawiają się dzbankowate kwiaty dabecji kantabryjskiej, które mogą mieć kolor różowy, karmazynowy, biały lub fioletowy. Miododajne kwiaty tworzą groniaste, obfite kwiatostany, które od czerwca do października są chętnie odwiedzane przez owady.

Dabecja kantabryjska
Dabecja kantabryjska - Daboecia cantabrica
Fot. Sten Porse, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Dabecja kantabryjska dobrze komponuje się z wrzosami i wrzoścami, zwłaszcza odmiany dabecji o kwiatach białych ('Bellita', 'Alba', 'Silverwells') oraz odmiany kwitnące na różowo ('Globosa Pink', 'Praegarae', 'Jack Drake'). Wspólnie rośliny te tworzą piękne kwiatowe kobierce. Dabecje kantabryjskie są polecane na mieszane rabaty oraz na niskie obwódki.

Uprawa dabecji w skrzynkach lub donicach jest dobrą opcją w najzimniejszych regionach, gdyż wówczas rośliny można łatwo przenieść na zimę w osłonięte miejsce.

Dabecja kantabryjska
Dabecja kantabryjska - Daboecia cantabrica
Fot. Merce, CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons

Dabecja kantabryjska - jak sadzić, zalecana rozstawa

Dabecja, podobnie jak inne rośliny wrzosowate, wymaga przepuszczalnej i kwaśnej gleby. Aby takie podłożę uzyskać, najlepiej zmieszać ze sobą torf, piasek, kompost i korę sosnową w równych częściach. Jeżeli w miejscu przewidzianym dla dabecji gleba nie jest wystarczająco kwaśna, lekka i przepuszczalna, przed sadzeniem wykopujemy ziemię na zagonie na głębokość 30 - 50 cm. Na dnie powstałego dołu usypujemy warstwę drenażu (można zastosować np. keramzyt) a następnie wypełniamy go właściwym podłożem.

Krzewinki sadzimy na taką głębokość na jakiej rosły dotychczas. Zalecana rozstawa sadzenia dabecji wynosi 20x30 cm. Na koniec ściółkujemy rośliny kompostem z kory drzew iglastych, trocin i igliwia. W ten sposób zatrzymamy w glebie wilgoć oraz utrzymamy jej kwaśny odczyn.

Dabecja kantabryjska
Dabecja kantabryjska - Daboecia cantabrica
Fot. Krzysztof Ziarnek, Kenraiz, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Dabecja kantabryjska - uprawa i wymagania

Dabecja kantabryjska w naturze często rośnie na mało urodzajnych, skalistych klifach przybrzeżnych i wrzosowiskach, gdzie musi radzić sobie z silnym wiatrem i słonym, morskim powietrzem. Dlatego uprawa dabecji w ogrodzie najlepiej udaje się na glebach kwaśnych, piaszczystych i przepuszczalnych. Roślina ta preferuje stanowiska słoneczne i tylko na takich naprawdę spektakularnie zakwitnie.

Zimozielona dabecja nie jest w pełni mrozoodporna. Znosi spadki temperatury jedynie do -15°C, dlatego należy przeznaczyć dla niej miejsce ciepłe i zaciszne. Na zimę warto rośliny wyściółkować oraz osłonić stroiszem lub agrowłókniną, żeby nie były wystawione na działanie zimnego, wysuszającego wiatru.

Dabecja kantabryjska najlepiej rośnie na glebach lekko wilgotnych. Roślina niezbyt dobrze znosi suszę, dlatego w okresach bezdeszczowych należy ją regularnie, ale dość oszczędnie podlewać. Wrażliwe na brak wody są zwłaszcza młode okazy, które nie zdążyły się jeszcze dobrze ukorzenić. Należy ostrożnie podlewać rośliny, gdyż korzenie dabecji są wrażliwe na przelanie.

Dabecja kantabryjska
Dabecja kantabryjska - Daboecia cantabrica
Fot. Dguendel, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Gatunek ten nie ma dużych wymagań pokarmowych. Jeżeli ściółkujemy krzewinki kompostem, to nie musimy już dodatkowo stosować żadnych nawozów. Mineralny nawóz dla roślin kwasolubnych możemy zastosować wtedy, gdy dabecje gorzej rosną lub słabiej kwitną.

Dabecja kantabryjska - przycinanie

Cięcie dabecji kantabryjskiej nie jest konieczne, ale żeby rośliny miały gęsty pokrój można wczesną wiosną skrócić wszystkie pędy. Należy pamiętać, żeby przycinać pędy nieco powyżej miejsca, gdzie zaczynają drewnieć. Przycięte zbyt nisko nie wypuszczą nowych przyrostów i obumrą.

Dabecja kantabryjska - jak zrobić sadzonki, rozmnażanie

Dabecja kantabryjska może być rozmnażana przez sadzonki pędowe pobierane latem lub przez odkłady poziome. Ukorzenione rośliny sadzimy w docelowym miejscu dopiero w kolejnym roku.

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie:
1. M. Czekalski, Krzewy i drzewa liściaste, PWRiL, Warszawa 1995, s. 114;
M. Henschke, Ani krzew, ani bylina w Działkowiec 10/2010, s. 14-16;
A. Marosz, Sadzimy wrzosowate w Działkowiec 9/2015, s. 53.