Stihl Cash Back

Ziemia kompostowa. Co to jest i jak ją zrobić?

Kompost ma wiele zastosowań w ogrodnictwie, często nazywany jest "zielonym złotem" i nie bez powodu, bo powstały produkt końcowy jest bezkonkurencyjnym substratem o niezwykłych, dobroczynnych dla roślin i gleby właściwościach. To właśnie z niego pozyskujemy ziemię kompostową. Co to jest ziemia kompostowa i jak ją zrobić? Zobacz jak pozyskać cenną ziemię kompostową własnej produkcji!

ziemia kompostowa
Ziemia kompostowa

Ziemia kompostowa. Co to jest?

Gdy skończy się proces rozkładu kompostu, a jego temperatura przestanie wzrastać, kompostowanie będzie zakończone, a my uzyskamy kompost, który w dotyku, zapachu i wyglądu przypomina ziemię. Powstała mieszanina jest składnikiem podłoża do upraw roślin, tzw. ziemi kompostowej.

Dojrzały kompost można stosować jako nawóz, ściółkować nim rośliny w ogrodzie, a także, jak wspomniano wcześniej, wykorzystywać go sadzenia roślin. W kompoście dojrzałym procesy rozkładu są zakończone, więc ulepsza on glebę trwale zawierając stabilne formy humusowe.

Ziemię kompostową można stosować w uprawie roślin doniczkowych, roślin rosnących w skrzynkach na balkonie, a także tych w warzywniku czy szklarni. Ziemią kompostową podsypujemy rośliny potrzebujące dodatkowego zastrzyku "pokarmu", drzewa i krzewy ozdobne, a także owocowe.

Podczas przygotowywania rozsadnika, ziemię kompostową warto dodatkowo przesiać przez sitko. Na zagony zaś może być rozkładana bez przesiewania. W przypadku roślin doniczkowych, kompost przesiewa się i miesza ze zwykłą ziemią doniczkową. Zmęczona gleba odżyje dzięki dodaniu kompostu, który stymuluje mikroorganizmy i dostarcza humusu. Drzewa owocowe można sadzić w mieszance ziemi kompostowej i świeżej ziemi ogrodowej w stosunku 1:1.

Jak zrobić ziemię kompostową?

Chcąc pozyskać ziemię kompostową, musimy założyć na swojej działce pryzmę kompostową lub kompostownik. To w nich z resztek roślinnych i zwierzęcych w procesach kompostowania powstaje drogocenny kompost. Co kilka miesięcy należy go przerabiać, nie dopuszczać do jego przesuszenia oraz nadmiernego zawilgocenia, przesypywać warstwą ziemi ogrodowej lub starszego kompostu, dodając zioła w celu przyśpieszenia jego kompostowania (pokrzywę, mniszek lekarski, krwawnik pospolity, skrzyp polny). Można też dodawać gotowe przyspieszacze kompostowania jak np. Active Komposter. W ten sposób po kilku miesiącach uzyskamy gruzełkowatą strukturę, o przyjemnej woni, naszą docelową ziemię kompostową, którą można zmieszać z różnymi mieszankami podłoży i wykorzystywać do sadzenia roślin.

Jak przyspieszyć kompostowanie? 6 sposobów na szybki kompost!Jak przyspieszyć kompostowanie? 6 sposobów na szybki kompost!
Proces powstawania kompostu jest długotrwały i zazwyczaj trwa od 10 do 12 miesięcy. To sprawia, że warto poznać kilka sztuczek jak przyspieszyć kompostowanie, dzięki którym gotowy, dojrzały kompost otrzymamy w zaledwie 3-4 miesiące. Oto najlepsze 6 sposobów na szybki kompost! Więcej...

Dawniej twierdzono, że trzeba czekać kilka lat na uzyskanie wartościowego kompostu, dzisiaj dobrze przygotowany kompost można zacząć używać już po kilku miesiącach. Niekiedy w celu sprawdzenia czy kompost jest dostatecznie dojrzały stosuje się metodę kiełkowania. Polega ona na tym, iż tackę wypełnioną kompostem, nawilżamy, wysiewamy na niej szybko kiełkujące nasiona np. fasoli, lekko przyciskamy do podłoża i posypujemy kompostem. Jeżeli po 4 dniach większość nasion wzejdzie, a siewki będą silne i zielone, oznacza to, iż ziemia kompostowa jest odpowiednia i można ją wykorzystywać w ogrodzie.

Przeczytaj również:

kompostKompost - co to jest, jak zrobić, zastosowanie
Dzięki kompostowaniu unikniemy konieczności wyrzucania lub palenia resztek roślinnych i niemal za darmo uzyskamy bardzo cenny nawóz, wzbogacający glebę w materię organiczną. Zobacz jak zrobić kompost i jakie odpadki z ogrodu nadają się do kompostowania, czym się różni kompostowanie na pryzmie od kompostowania w kompostowniku, kiedy wiadomo że kompost już dojrzał i jest gotowy, a także jakie jest zastosowanie kompostu w ogrodzie. Więcej...

kompost z trawyKompost z trawy - jak zrobić, do czego użyć
W każdym ogrodzie powstają odpady organiczne. Skoszona trawa jest jednym z nich. Zamiast ją wyrzucać, przeznaczmy ją na kompost z trawy. Uzyskany w ten sposób nawóz z trawy jest tani i ekologiczny. Można stosować go pod większość roślin ogrodowych, doskonale poprawia strukturę gleby. Co zrobić, aby kompost z trawy się udał? Jakich zasad należy przestrzegać? Zobacz jak zrobić kompost z trawy i do czego można go użyć. Więcej...

Dżdżownice kalifornijskie - hodowla w kompostownikuDżdżownice kalifornijskie - hodowla w kompostowniku
Dżdżownice kalifornijskie są bardzo cenionymi producentkami wermikompostu, inaczej biohumusu, który jest bardzo cennym nawozem naturalnym. W warunkach ogrodu przydomowego lub działkowego, hodowla dżdżownicy kalifornijskiej może być prowadzona w kompostowniku, dzięki czemu czas kompostowania ulega skróceniu, a uzyskany nawóz jest znacznie bardziej wartościowy niż zwykły kompost. Więcej...