Stihl Cash Back

Zakwaszanie gleby. Jak i czym zakwasić ziemię w ogrodzie?

Zakwaszanie gleby jest konieczne głównie w przypadku uprawy roślin kwasolubnych, takich borówka amerykańska, iglaki, azalie i różaneczniki, magnolie czy wrzosy. Zakwasić ziemię trzeba zawsze przed posadzeniem takich roślin ale potem też nawozy zakwaszające stosujemy w trakcie ich uprawy, w celu utrzymania kwaśnego odczyny gleby. Zobacz jak prawidłowo wykonać zakwaszanie gleby w ogrodzie, a także czym zakwasić glebę aby efekt uzyskać szybko i jednocześnie był on długotrwały!

zakwaszanie gleby
Zakwaszanie gleby pod borówkę amerykańską
Fot. ©Joanna Białowąs

Kiedy zakwaszanie gleby jest konieczne?

Zanim przejdziemy do wyboru preparatów do zakwaszania gleby, warto się upewnić czy w ogóle zakwaszanie gleby w naszym ogrodzie jest konieczne. W pierwszej kolejności powinniśmy wykonać pomiar pH gleby za pomocą dostępnego pH-metru (lub inaczej - kwasomierza). Gleby o pH powyżej 7,2 uznaje się za zasadowe i w przypadku większości upraw konieczne będzie zakwaszenie gleby aby obniżyć jej pH do poziomu obojętnego, tj. aby mieściła się w zakresie pH 6,6-7,2.

Właściwości gleby - jak zbadać glebę w ogrodzie
Właściwości gleby w naszych ogrodach są jednym z najważniejszych czynników decydujących o możliwości powodzenia uprawy. Zobacz jak zbadać glebę w ogrodzie aby ocenić jej właściwości i przydatność do uprawy roślin, a nastęnie dobrać odpowiednie metody uprawy i nawożenia. Więcej...

Warto również dokładnie zapoznać się z wymaganiami roślin, które zamierzany uprawiać w danym miejscu. Otóż wiele popularnych roślin ogrodowych wymaga gleb kwaśnych lub nawet bardzo kwaśnych. W takim przypadku, nawet jeśli z pomiaru wyjdzie nam, że glebę mamy lekko kwaśną, tj. pH 5,6-6,5, może być konieczne jeszcze silniejsze jej zakwaszenie.

Oto przykłady popularnych roślin kwasolubnych i zalecane dla nich wartości pH gleby:

Jeśli zatem okaże się, że gleba ma odczyn wyższy, niż wymagany przez nasze rośliny, konieczne będzie zakwaszenie ziemi ogrodowej.

Czym zakwasić ziemię?

Zakwaszenia ziemi w ogrodzie warto dokonać przede wszystkim przed sadzeniem roślin kwasolubnych. W tym celu możemy sięgnąć po liczne naturalne sposoby zakwaszania ziemi, tj. wykorzystać kupioną w sklepie ogrodniczym kwaśną ziemię do sadzenia roślin, kwaśny torf wysoki (miesza się z ziemią ogrodową w stosunku 1:1 lub zaprawia dołki bezpośrednio pod sadzonymi roślinami), a także nieco mniej znane sposoby, takie jak mieszanie ziemi z igliwiem lub trocinami iglaków.

Mieszając kwaśny torf z ziemią, od razu uzyskamy podłoże kwaśne (ale efekt będzie niestety krótkotrwały), zaś w przypadku trocin i igliwia, pH gleby będzie obniżało się powoli, w miarę rozkładu wykorzystanego materiału. Dla największej skuteczności, warto zastosować łącznie kwaśną ziemię lub torf, które zakwaszą podłoże natychmiast, jak i np. trociny iglaste, dzięki którym przez dłuższy czas kwaśne pH gleby będzie się utrzymywać.

Gleba ogrodowa ma jednak tę właściwość, że z czasem powraca do swojego pierwotnego odczynu pH. Dlatego, nawet jeśli silnie zakwasiliśmy ziemię przed sadzeniem roślin, konieczne będzie dalsze jej zakwaszanie w celu utrzymania odpowiednio kwaśnego odczynu podłoża. Pomocne w tym będą nawozy zakwaszające, które przy okazji wzbogacą ziemię ogrodową w potrzebne dla roślin składniki mineralne.

nawozy zakwaszające
Nawozy zakwaszające Target i SUBSTRAL
Fot. materiały prasowe

Do nawozów zakwaszających zalicza się:

Siarczan amonu - jest to silnie zakwaszający nawóz o najszybszym działaniu spośród nawozów siarczanowych. Poza zakwaszaniem, jednocześnie wzbogaca glebę w azot i siarkę. Jako nawóz azotowy możemy go stosować jedynie przedsiewnie (czyli np. wiosną tuż przed wysianiem nasion) lub pogłównie (czyli do nawożenia już rosnących roślin). Siarczan amonu nie nadaje się natomiast do stosowania jesienią podczas przygotowania gleby do wiosennych zasiewów czy nasadzeń, gdyż przez zimę azot zostanie wypłukany w niższe partie gleby. Orientacyjne dawkowanie siarczanu amonu pod rośliny kwasolubne (iglaki, borówki, azalie, różaneczniki) wynosi 30g/m², przy czym dawkę tę dzielimy na dwie porcje - połowę daje się wiosną tuż przed ruszeniem wegetacji, a drugą połowę na początku czerwca.

Warto wiedzieć!
Czasem mylnie do zakwaszania gleby polecane są też nawozy siarczan potasu i siarczan magnezu. Niestety nie posiadają one właściwości zakwaszających. Przydają się jedynie do wzbogacenia gleby odpowiednio w potas i magnez.

Siarka pylista lub granulowana - stosuje się ją poprzez wymieszanie z wierzchnią warstwą gleby. Na efekt zakwaszenia trzeba czekać jednak długo, gdyż siarka w tej postaci bardzo powoli rozpuszcza się w wodzie.

Gotowe nawozy zakwaszające - są to dostępne w sklepach ogrodniczych nawozy zakwaszające przeznaczone dla konkretnych grup roślin. Najczęściej spotkamy tu nawóz zakwaszający do borówki amerykańskiej lub bardziej uniwersalny nawóz zakwaszający do roślin kwasolubnych, który możemy z powodzeniem stosować zarówno pod borówki, rododendrony i iglaki. Nawozy te są tak skomponowane aby poza zakwaszeniem gleby, zagwarantować też efekt prawidłowego nawożenia roślin ogrodowych. Stosuje się je zgodnie z instrukcją na opakowaniu danego nawozu.

Wymienione w artykule nawozy zakwaszające możesz zamówić w naszym sklepie. Gwarantujemy wysoką jakość produktów, atrakcyjne ceny i szybką wysyłkę. Aby zobaczyć ofertę, naciśnij przycisk poniżej:

zamów w naszym sklepie

Przeczytaj również:

Jak zakwasić ziemię domowym sposobemJak zakwasić ziemię domowym sposobem?
Zanim sięgniemy po mineralne nawozy zakwaszające glebę, warto rozważyć naturalne domowe sposoby na zakwaszenie ziemi. Zobacz które z nich są skuteczne, jak je stosować i czy w ogóle możliwe jest aby zakwasić ziemię domowym sposobem! Więcej...

Wapnowanie gleby. Kiedy, jak i czym wapnować glebę?Wapnowanie gleby. Kiedy, jak i czym wapnować glebę?
Wapnowanie gleby jest ważnym zabiegiem agrotechnicznym pozwalającym podwyższyć odczyn pH gleby zbyt kwaśnej, a także uzupełnić w glebie niedobory wapnia przyswajalnego dla roślin. Zobacz kiedy wapnowanie gleby jest konieczne, a kiedy lepiej zrezygnować z tego zabiegu. Jak i czym wapnować glebę aby uzyskać maksimum korzyści dla uprawianych roślin? Więcej...

Nawóz do iglaków. Kiedy i czym nawozić iglaki?Nawóz do iglaków. Kiedy i czym nawozić iglaki?
Pięknie wybarwione iglaki to niezastąpiona ozdoba ogrodu przez cały rok. Aby jednak zachowały intensywny kolor i zdrowy wygląd ważne jest prawidłowe nawożenie iglaków, przeprowadzone w odpowiednim terminie. Nasza ekspertka wyjaśnia kiedy i czym nawozić ogrodowe iglaki aby zachwycały soczystą zielenią i zdrowym wyglądem przed długie lata! Więcej...