Stihl Cash Back

Rozmnażanie malin przez odrosty korzeniowe, sztobry i z korzenia

Rozmnażanie malin we własnym ogrodzie jest nie tylko możliwe ale nawet dosyć łatwe. Najpopularniejsze są 3 sposoby rozmnażania malin - przez odrosty korzeniowe, sztobry (czyli sadzonki zdrewniałe) oraz przez sadzonki korzeniowe. Zobacz, który z tych sposobów warto wybrać i jak po kolei wykonać wszystkie czynności aby uzyskać zdrowe i dorodne sadzonki malin!

Rozmnażanie malin
Rozmnażanie malin
Fot. depositphotos

Malina właściwa (Rubus idaeus) jest rośliną wieloletnią i podobnie jak inne krzewy jagodowe rozmnażana jest głównie przez odrosty korzeniowe. Sadzonki malin sadzi się wczesną wiosną lub późną jesienią, przed nadejściem przymrozków. Korzystniejszy dla roślin jest jesienny termin sadzania ze względu na wysoką wilgotność gleby w tym czasie. Musimy jednak wówczas pamiętać o zabezpieczeniu młodych roślin przed mrozem.

Rozmnażanie malin przez odrosty korzeniowe

To najprostszy sposób rozmnażania malin, gdyż ich system korzeniowy tworzy odrosty, które możemy wykorzystać do pozyskania sadzonek. Aby pobrać sadzonkę, wbijamy łopatę między roślinę macierzystą, a odrost w taki sposób, aby przeciąć łączący je korzeń. Odrosty należy pobierać wyłącznie od zdrowych roślin. Odrosty korzeniowe malin pobieramy jesienią - pod koniec września i w październiku. Możemy je od razu sadzić na miejsce stałe lub na rozsadniku. Sadzonki muszą posiadać jeden pęd o grubości przynajmniej 5-7 milimetrów, długość około 30 centymetrów oraz wykształcone korzenie, tak by mogły prawidłowo przyjąć się na nowym stanowisku. Dobrze jest również jeśli widać pąki, z których wyrosną nowe pędy. Podczas sadzenia jesiennego należy pamiętać o przycięciu sadzonki na wysokości 20-30 cm nad ziemią.

Rozmnażanie malin
Sadzonki malin ze sztobrów
Fot. depositphotos

Rozmnażanie malin przez sztobry (sadzonki zdrewniałe)

Za rozmnażanie tą metodą również zabieramy się na początku października. Aby pozyskać sztobry, tniemy zdrewniałe, jednoroczne pędy malin na 15-18 cm odcinki, z których każdy powinien mieć przynajmniej jeden dobrze wykształcony pąk. Cięcie górne powinno być wykonane tuż nad pąkiem i pod kątem. Odcinek dolny sadzonki najlepiej przyciąć tuż poniżej pąka, prostopadle do pędu. Na sadzonki zdrewniałe wybieramy fragmenty pędów malin o średnicy ołówka lub jedynie nieco cieńsze. Odrzucamy zaś te, które są zbyt cienkie lub jeszcze niezdrewniałe.

Warto wiedzieć!
Najlepiej ukorzeniają się sadzonki malin sporządzone z odcinka pędu znajdującego się na roślinie najniżej, gdyż u podstawy przyrostu rocznego gromadzi się najwięcej naturalnych regulatorów wzrostu.

Uzyskane z malin sztobry przez okres zimy przetrzymujemy w wilgotnym piasku, umieszczone w chłodnym pomieszczeniu na przykład w piwnicy w temperaturze około 1-2°C i sadzimy je na wiosnę. Możemy też sadzić je od razu jesienią na rozsadniku lub bezpośrednio do ziemi. Musimy jednak zrobić to jak najwcześniej aby nowo tworzony system korzeniowy zdążył się zregenerować przed zimowym spadkiem temperatury.

Podczas rozmnażania malin przez sztobry należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Otóż pąk przybyszowy musi wystawać nad powierzchnię ziemi, którą należy docisnąć podczas sadzenia. Jeżeli ziemia nie będzie wystarczająco ubita, woda z głębszych warstw gleby nie będzie mogła przedostawać się do warstw górnych, co może skutkować usychaniem i wypadaniem sadzonek. Żeby utrzymać optymalną wilgotność gleby dla sadzonek malin zaleca się jej ściółkowanie. Dobre do tego celu są: rozdrobniona kora sosnowa, trociny drzew iglastych lub wióry.

Rozmnażanie malin
Wykopywanie malin w celu ich podzielenia
Fot. depositphotos

Rozmnażanie malin przez sadzonki korzeniowe

Sadzonki korzeniowe malin pobieramy w październiku, gdy roślina mateczna zgromadzi wystarczającą ilość substancji odżywczych w korzeniach. Metodę tę stosuje się w celu szybkiego rozmnożenia, gdy ma się niewiele materiału wyjściowego.

Aby pozyskać sadzonki korzeniowe malin pobieramy fragmenty korzenia z rośliny matecznej. Korzeń dzielimy na 15 cm sadzonki, z których każda musi posiadać przynajmniej jeden pąk przybyszowy. Pozyskane sadzonki przechowujemy w chłodnym pomieszczeniu w 5 cm warstwie wilgotnego piasku, tak by pąki wystawały ponad podłoże. Wiosną wypuszczą one pędy i będą gotowe do posadzenie na miejsce stałe.

Opracowano na podstawie:
1. Pajdzik J. Skubis M., Rośliny polecane do uprawy w gospodarstwach ekologicznych, MODR Karniowice, Karniowice 2016, s.25-28;
2. Opracowanie zbiorowe Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach pod kierunkiem dr hab. Barbary H. Łabanowskiej. Metodyka integrowanej produkcji malin, Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Warszawa 2019, str. 8;
3. Bąblewski M., Rozmnażanie za pomocą sadzonek zdrewniałych, Szkółkarstwo 1/2013.

Przeczytaj również:

Jak i kiedy przycinać malinyCięcie malin. Jak i kiedy przycinać maliny?
Maliny to krzewy owocowe wymagające regularnego cięcia. Przycinanie pędów malin wpływa korzystnie na plonowanie i ułatwia zbiór owoców. Zobacz kiedy przycinać maliny, czym różni się przycinanie malin owocujących raz w roku od malin powtarzających owocowanie oraz kiedy po raz pierwszy przyciąć maliny po posadzeniu. Więcej...

Uprawa malin - odmiany, sadzenie, pielęgnacja, cięcie
Uprawa malin w ogrodach przydomowych i działkowych przynosi wiele korzyści. Owoce malin są bardzo zdrowe, nadają się do spożycia na surowo jak i na przetwory. Co zapewni nam powodzenie w uprawie malin? Poznaj wszystkie sekrety uprawy malin! Więcej...

Pielęgnacja malin jesienią - sadzenie, nawożenie, cięcie, opryskiPielęgnacja malin jesienią - sadzenie, nawożenie, cięcie, opryski
Jak powinna wyglądać pielęgnacja malin jesienią aby rośliny za rok obficie owocowały? Wyjaśniamy jakie są najważniejsze zabiegi w uprawie malin w okresie jesiennym, w jaki sposób prawidłowo przeprowadzić sadzenie, nawożenie oraz cięcie malin. Więcej...