Stihl Cash Back

Zroślicha stopowcowa, syngonium - odmiany, pielęgnacja, choroby

Zroślicha stopowcowa (Syngonium podophyllum), znana popularnie pod nazwą syngonium, to piękne pnącze, które wyróżnia się dużymi liśćmi w kształcie sercowatej strzałki o niecodziennym wybarwieniu. Zobacz jakie odmiany zroślichy stopowcowej można spotkać w kwiaciarniach i dowiedz się jak łatwa jest pielęgnacja zroślichy w doniczce. Podpowiadamy też jakie choroby zroślichy mogą pojawić się w trakcie uprawy i jak je skutecznie zwalczyć.

zroślicha stopowcowa
Zroślicha stopowcowa - Syngonium podophyllum
Fot. depositphotos

Zroślicha stopowcowa - odmiany

W kwiaciarniach możemy spotkać wiele odmian zroślichy, których liście zachwycają różnymi odcieniami zielni, różu i brązu. Wiele z nich tworzy liście ozdobione jaskrawym rysunkiem. Do najciekawszych odmian syngonium należą:

Zroślicha stopowcowa 'Imperial White' - odmiana o liściach z marmurkowatym białym wzorem

Zroślicha stopowcowa 'Maria' - odmiana o ciemnoczerwonych, niemal brązowych liściach

Zroślicha stopowcowa 'Berry Allusion' - odmiana o jasnozielonych liściach z różowym użyłkowaniem w centralnej części blaszki liściowej

Zroślicha stopowcowa 'Arrow' - odmiana o liściach ciemnozielonych z białym użyłkowaniem

Zroślicha stopowcowa 'Neon Robusta' -odmiana różowolistna

Zroślicha stopowcowa 'Roxana' - odmiana o liściach jasnozielonych z różowymi przebarwieniami

Zroślicha stopowcowa 'White Butterfly' - odmiana o liściach zielonych z kremowymi przebarwieniami

zroślicha stopowcowa White Butterfly
Zroślicha stopowcowa 'White Butterfly'
Fot. depositphotos

Zroślicha stopowcowa 'Albolineatum' - odmiana o jasnozielonych liściach z białymi przebarwieniami

Zroślicha stopowcowa 'Tricolor' - odmiana, której liście występują w mieszance trzech kolorów - ciemnej zieleni, jasnej zieleni oraz barwy kremowej

Zroślicha stopowcowa 'Pixie' - odmiana karłowa, zwarta, charakteryzująca się drobnymi liśćmi

Zroślicha stopowcowa - uprawa i pielęgnacja

Zroślicha nie lubi pełnego słońca. Bezpośredni kontakt z promieniami południowego słońca może powodować poparzenia liści. Zroślicha doskonale toleruje natomiast miejsca półcieniste, a nawet zacienione, szczególnie odmiany o ciemnozielonych liściach. Odmiany zroślichy o liściach kolorowych i pstrych lepiej jednak uprawiać w miejscach o świetle rozproszonym. Jasne stanowisko gwarantuje ładne wybarwienie liści i wykształcenie charakterystycznego rysunku na blaszce liściowej. W miejscach cienistych nie będą one tak bardzo atrakcyjne. Nadal jednak należy chronić je przed ostrym słońcem.

Syngonium ma wysokie wymagania odnośnie temperatury. Optymalna temperatura uprawy zroślichy stopowcowej mieści się w przedziale 18-24°C, maksymalnie do 27°C latem. W okresie zimowym temperatura nie powinna spadać poniżej 15°C.

Zroślicha nie toleruje suchego powietrza. W takich warunkach liście rośliny brązowieją i stają się kruche. Aby poprawić warunki uprawy, latem i w okresie grzewczym zalecane jest codzienne zraszanie syngonium miękką i ciepłą wodą. Aby zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza, można także wstawić doniczkę ze zroślichą do większego naczynia wypełnionego stale wilgotnym torfem lub ustawić ją na podstawce o średnicy dwukrotnie większej od doniczki, wypełnionej wodą i kamieniami.

Zroślicha stopowcowa wymaga obfitego podlewania. Latem należy robić to 2-3 razy w tygodniu, zimą natomiast trochę rzadziej - jeden raz w tygodniu. Przed podlaniem należy sprawdzić stan wilgotności podłoża, aby nie dopuścić do rozwinięcia się zgnilizny korzeni. Podłoże przed kolejnym podlewaniem powinno przeschnąć na głębokość 1-2 cm. Trzeba unikać całkowitego przesychania podłoża, ponieważ powoduje to żółknięcie i zamieranie liści. Zroślichę należy podlewać odstaną wodą w temperaturze pokojowej.

zroślicha stopowcowa
Zroślicha stopowcowa - Syngonium podophyllum
Fot. Leon Brooks, Public Domain, Wikimedia Commons

Zroślichę przesadza się wiosną, gdy bryła korzeniowa całkowicie wypełni doniczkę. Podłoże do uprawy syngonium powinno być przepuszczalne i lekko kwaśne (pH 5,5-6,5). Zaleca się mieszankę ziemi gliniastej z torfem w stosunku 1:1, uzupełnioną przekompostowaną korą.

Zroślicha pięknie prezentuje się uprawiana w podwieszanych pojemnikach. Może być również prowadzona przy podporach (np. palikach kokosowych). Po kilku latach uprawy roślina traci swój atrakcyjny wygląd. Można wtedy przyciąć ją na wysokości około 20 cm. Wówczas wypuści nowe pędy i uzyska gęsty, zwarty pokrój.

Zroślicha stopowcowa - choroby

Zroślicha jest rośliną łatwą w uprawie i rzadko jest atakowana przez choroby. Najczęstszym problemem w uprawie syngonium jest brązowienie i zasychanie liści. Spowodowane jest to zbyt suchym powietrzem w mieszkaniu. Ratunkiem jest regularne zraszanie rośliny i ciągłe podnoszenie wilgotności powietrza.

Nadmierne podlewanie zroślichy sprzyja rozwojowi bakteryjnej plamistości liści. Ta choroba syngonium powodowana jest przez różne bakterie i objawia się w postaci początkowo drobnych i wodnistych plam na liściach, które szybko powiększają się i brązowieją. Porażone liście i całe pędy zamierają. Plamistość liści zroślichy może mieć również podłoże grzybowe. Objawy tych dwóch chorób są bardzo podobne. Aby zwalczyć plamistość liści zroślichy, trzeba usunąć wszystkie chore liście, roślinę przesadzić do świeżego podłoża i opryskać preparatem Biosept Active.

Zroślicha bywa atakowana przez wełnowce. Są to biało-różowe owady, które żerując na spodniej stronie liści i w kątach łodyg wytwarzają charakterystyczną wełnistą wydzielinę. Wełnowce trzeba usunąć z rośliny za pomocą wacika nasączonego rozcieńczonym w wodzie denaturatem (1:2 - 100 ml denaturatu i 200 ml wody), a następnie opryskać dokładnie spodnią część liści i katy łodyg preparatem owadobójczym Emulpar Spray, Multi Insect lub Polysect Hobby. Dwa pierwsze z wymienionych preparatów to środki naturalne, bezpieczne do użycia w mieszkaniu. Oprysk preparatem Polysect lepiej wykonać po wyniesieniu rośliny na zewnątrz, choćby na balkon.



Opracowano na podstawie:
1. D. Longman, Pielęgnowanie roślin pokojowych, Multico i PWRiL, Warszawa 1993, str. 180-181;
2. G. Łabanowski, L. Orlikowski, A. Wojdyła, Jak pielęgnować rośliny doniczkowe. Choroby i szkodniki, Oficyna Wydawnicza Multico, Warszawa 2010, str. 212-215;
3. Praca zbiorowa pod red.: D. Longman, Encyklopedia zdrowia roślin pokojowych, PWRiL, Warszawa 1993, str. 526-527

Przeczytaj również:

Bluszcz doniczkowy - pielęgnacja, rodzaje, choroby
Bluszcz jest popularną rośliną doniczkową. Przekonaj się jak prosta jest pielęgnacja tego dekoracyjnego pnącza. W poniższym artykule dowiesz się najważniejszych informacji o pielęgnacji i rodzajach bluszczu doniczkowego. Więcej...

Filodendron - pielęgnacja, uprawa, odmiany, chorobyFilodendron - pielęgnacja, uprawa, odmiany, choroby
Filodendron to rodzaj roślin pochodzących z południowej i środkowej Ameryki, do którego należy aż kilkaset gatunków. Z tego jako rośliny doniczkowe najczęściej uprawiane są: filodendron pnący i filodendron czerwieniejący. Zobacz jak wygląda uprawa i pielęgnacja filodendronów w mieszkaniu. Więcej...

Cissus australijski i rombolistny - pielęgnacja, chorobyCissus australijski i rombolistny - pielęgnacja, choroby
Cissus australijski i cissus rombolistny to dwa najczęściej spotykane w uprawie doniczkowej gatunki roślin należących do rodzaju Cissus. O popularności tych pnączy zdecydowały ich walory ozdobne oraz stosunkowo łatwa pielęgnacja. Więcej...