Stihl Cash Back

Wiciokrzew pomorski - odmiany, uprawa, cięcie, rozmnażanie

Wiciokrzew pomorski to dekoracyjne pnącze o gęstym pokroju i niezwykle efektownych i pachnących kwiatach. Uprawa wiciokrzewu pomorskiego nie stanowi większego problemu, gdyż wystarczy zapewnić roślinie półcieniste, zaciszne miejsce oraz żyzną i wilgotną glebę. Poznaj najładniejsze odmiany wiciokrzewu pomorskiego, jego wymagania i zasady cięcia tej rośliny. Podpowiadamy także jak łatwo wykonać rozmnażanie wiciokrzewu posadzonego w ogrodzie.

wiciokrzew pomorski
Wiciokrzew pomorski - Lonicera periclymenum
Fot. depositphotos

Wiciokrzew pomorski - występowanie

Wiciokrzew pomorski (Lonicera periclymenum) to pnącze należące do rodzaju Lonicera nazwanego na cześć Adama Lonitzera - niemieckiego lekarza i botanika. Gatunek ten występuje w naturze w Afryce i Europie zasiedlając lasy liściaste oraz mieszane. Wiciokrzew pomorski w Polsce jest najczęściej spotykany na Pomorzu Zachodnim w rejonie wybrzeża.

Jak wygląda wiciokrzew pomorski

Wijące się lewoskrętnie pędy wiciokrzewu wspinają się po podporach oraz pniach drzew do wysokości 5 m. Puste w środku i żółtoszare pędy pod wpływem słońca zabarwiają się na purpurowo. Krótkoogonkowe, jajowate i ostro zakończone liście długości 4 - 8 cm są ciemnozielone z białym nerwem głównym. Pod spodem blaszka liściowa jest sinozielona.

Żółtawe lub purpurowe, rurkowate kwiaty wiciokrzewu pomorskiego są gruczołkowato owłosione i lepkie. Pachnące kwiaty są zebrane w oryginalnie wyglądające nibygłówki. Chociaż wiciokrzew pomorski nie pachnie tak intensywnie jak np. wiciokrzew japoński, to jego aromat jest delikatny i przyjemny. Zapach wiciokrzewu pomorskiego najmocniej wyczuwalny jest wieczorem, ponieważ ma za zadanie przyciągać nocne motyle, które należą do zapylaczy wiciokrzewu.

Po przekwitnięciu w miejscu kwiatów wykształcają się owoce wiciokrzewu pomorskiego - kuliste, czerwone jagody.

wiciokrzew pomorski
Wiciokrzew pomorski - Lonicera periclymenum
Fot. depositphotos

Wiciokrzew pomorski - kiedy kwitnie

Wiciokrzew pomorski jest pnączem, którego kwiaty rozwijają się latem. Kwitnienie wiciokrzewy pomorskiego zazwyczaj rozpoczyna się w czerwcu lub nawet w maju i może trwać do września. Pachnące i miododajne kwiaty wiciokrzewu przyciągają motyle oraz inne zapylacze.

Wiciokrzew pomorski - czy jest trujący

Wiciokrzew pomorski nie jest uważany za trujący dla ludzi i zwierząt jednak spożycie większej ilości liści lub owoców może spowodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Wiciokrzew pomorski - czy jest pod ochroną

Wiciokrzew pomorski jest w Polsce objęty częściową ochroną gatunkową. To oznacza, że roślin w ich naturalnym środowisku nie wolno zrywać, uszkadzać, pozyskiwać ani niszczyć. Wiciokrzewy do własnego ogrodu powinniśmy zatem kupować w szkółkach roślin, sklepach ogrodniczych lub pobierać sadzonki z roślin uprawianych w innych ogrodach.

wiciokrzew pomorski
Wiciokrzew pomorski - Lonicera periclymenum
Fot. depositphotos

Wiciokrzew pomorski - odmiany

Wiciokrzew pomorski to znana od wieków roślina ozdobna. Dawniej wierzono, że sadzony przy domu wiciokrzew przynosi szczęście i powstrzymuje złe duchy przed wejściem do domostwa.

Ze względu na dobrą mrozoodporność oraz łatwość w uprawie wiciokrzew pomorski doczekał się wielu odmian, które można uprawiać w ogrodzie oraz na balkonie. To szybko rosnące pnącze najlepiej prezentuje się sadzone pojedynczo, prowadzone przy pergolach, trejażach lub pniach drzew. Sadząc wiciokrzew przy ścianie budynku należy pamiętać, żeby najpierw zamontować podpory, na przykład kratownice, wokół których roślina będzie się owijać.

Wiciokrzew pomorski 'Belgica' - to szybko rosnąca odmiana dorastająca do 3 m długości. Kremowo - różowe kwiatostany ładnie kontrastują z niebieskozielonymi liśćmi.

Wiciokrzew pomorski 'Chojnów' - dorasta do 3 m długości przyrastając do 1 m długości rocznie. Efektowne kwiaty tej odmiany są dwubarwne - kremowo - różowe i intensywnie pachną.

Wiciokrzew pomorski 'Graham Thomas' - to odmiana o pędach długości 4 m i pachnących, kremowo - żółtych kwiatach. Dekoracyjne są także liście tej odmiany - zielone z żółtym unerwieniem. Odmiana polecana do uprawy zarówno w ogrodzie jak i na balkonie.

Wiciokrzew pomorski 'Harlequin' - to pnącze dorastające do 3 m długości i dekoracyjnych, pstrych kremowo - zielonych liściach. Efektowne żółto - różowe kwiaty wiciokrzewu intensywnie pachną.

Wiciokrzew pomorski 'Heaven Scent' - jest pnączem dorastającym do 7 m długości o silnie pachnących pastelowych, kremowo - różowych kwiatostanach.

Wiciokrzew pomorski 'Serotina' - dorasta do 5 metrów długości. Ciemnoróżowe pąki kwiatowe rozwijają się w pachnące dwubarwne kwiaty w kolorach białym i purpurowo-różowym. Owoce tej odmiany są purpurowe.

wiciokrzew pomorski
Wiciokrzew pomorski - Lonicera periclymenum
Fot. depositphotos

Wiciokrzew pomorski - uprawa, pielęgnacja, wymagania

Uprawa wiciokrzewu pomorskiego jest stosunkowo łatwa, o ile zapewni mu się odpowiednie warunki i pielęgnację. Gatunek ten nie ma dużych wymagań uprawowych ani pielęgnacyjnych i jest wystarczająco odporny na mróz (do -21°C).

Sadząc wiciokrzew pomorski w ogrodzie wybierz miejsce zaciszne, półcieniste lub pełne rozproszonego słonecznego światła. Unikaj miejsca w pełnym słońcu, które może zbytnio wysuszyć rośliny.

Wiciokrzew pomorski najlepiej rośnie w żyznej, przepuszczalnej, wilgotnej glebie o odczynie lekko kwaśnym lub neutralnym.

Na miejsce stałe sadzi się rośliny 2 - 3 letnie, które zdążyły się dobrze ukorzenić. Wiosną lub jesienią, kiedy gleba jest odpowiednio wilgotna, rośliny mają najlepsze warunki do ukorzenienia. Sadzonki umieszczamy w gruncie na takiej głębokości na jakiej rosły dotychczas. Wiciokrzew pomorski to pnącze, które potrzebuje podpór, dlatego powinno się od razu posadzić je przy pergoli, siatce lub trejażu, po których wiciokrzew będzie mógł się wspinać.

wiciokrzew pomorski
Wiciokrzew pomorski - Lonicera periclymenum
Fot. depositphotos

Wiciokrzew pomorski - podlewanie

Wiciokrzew pomorski najlepiej rośnie na glebie o umiarkowanej wilgotności. Należy więc regularnie podlewać rośliny w okresach suszy lub gdy podłoże wysycha. Gatunek ten nie toleruje stagnującej wody, która niekorzystnie wpływa na system korzeniowy wiciokrzewu. Dlatego podlewanie wiciokrzewu pomorskiego powinno być oszczędne. Ścółkowanie gleby pod rośliną kompostem lub przekompostowaną korą ogrodową zapobiegnie parowaniu wody z podłoża i zabezpieczy korzenie przed mrozem.

Wiciokrzew pomorski - nawożenie

Nawożenie wiciokrzewu pomorskiego jest niezbędne by pnącze szybko rosło i bujnie kwitło. Jeżeli zapewniliśmy roślinie żyzną glebę wystarczy zasilić rośliny wiosną granulowanym nawozem mineralnym wieloskładnikowym. Można także doraźnie stosować kilka razy w sezonie nawóz przeznaczony do roślin kwitnących.

Wiciokrzew pomorski - cięcie

Wiciokrzew pomorski ma naturalnie ładny, regularny pokrój i nie wymaga cięcia. Warto jednak przez pierwsze 2 - 3 lata uprawy, w lutym lub marcu, przycinać pędy o 1/3 długości. Dzięki temu zabiegowi roślina wypuści nowe pędy i będzie miała gęsty pokrój. W kolejnych latach wystarczy usuwać chore i uszkodzone pędy. W razie potrzeby można też korygować pokrój pnącza.

Wiciokrzew pomorski - rozmnażanie

W warunkach amatorskich można łatwo wykonać rozmnażanie wiciokrzewu pomorskiego przez sadzonki lub odkłady poziome.

Aby przygotować sadzonki wiciokrzewu, w czerwcu pobieramy około 10 cm fragmenty pędów i umieszczamy je w podłożu do sadzonkowania. Sadzimy na miejsce stałe, gdy dobrze się ukorzenią.

Wiciokrzew pomorski można także łatwo rozmnożyć przez odkłady poziome. Ukorzenione pędy pod odcięciu od rośliny matecznej sadzimy do doniczek i wysadzamy na miejsce stałe dopiero po 2 - 3 latach, gdy ich system korzeniowy będzie wystarczająco silny.

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie:
1. W. Bugała, Drzewa i krzewy, PWRiL, Warszawa 1979, s. 553;
2. M. Czekalski, Krzewy i drzewa liściaste, PWRiL, Warszawa 1995, s. 99;
3. M. Czekalski, Pnącza ozdobne w ogródku, PWRiL, Warszawa 1986, s. 37-38;
4. A. Marosz, Niezwykłe wiciokrzewy w Działkowiec 8/2014, s. 12-14.