Stihl Cash Back

Wiciokrzew japoński - właściwości, uprawa, cięcie, rozmnażanie

Wiciokrzew japoński jest pnączem o gęstym pokroju, efektownych liściach i atrakcyjnych kwiatach, choć problemem w jego uprawie jest niepełna mrozoodporność. Poznaj właściwości wiciokrzewu japońskiego oraz jego wymagania. Zobacz jak powinna wyglądać uprawa wiciokrzewu japońskiego w ogrodzie oraz jak wykonać cięcie i rozmnażanie tego krzewu.

Wiciokrzew japoński
Wiciokrzew japoński - Lonicera japonica
Fot. Cbaile19, CC0, Wikimedia Commons

Wiciokrzew japoński - właściwości

Wiciokrzew japoński (Lonicera japonica) to półzimozielone pnącze, którego ojczyzną są Chiny, Japonia i Korea. Obecnie gatunek ten jest powszechnie uprawiany w ogrodach i dostępny w większości krajów na świecie.

Długie, elastyczne pędy wiciokrzewu japońskiego osiągają do 10 m długości i z wiekiem drewnieją. Łodygi nie są wyposażone w organy czepne, mogą tylko owijać się wokół podpór. Niewielkie, eliptyczne liście są najczęściej ciemnozielone z jaśniejszym unerwieniem i w sprzyjających warunkach utrzymują się przez całą zimę. Kwiaty wiciokrzewu japońskiego zebrane w nibygłówki, białe, różowe lub żółte, pojawiają się już w czerwcu i mogą ożywiać ogród aż do pierwszych przymrozków. Późną jesienią miejsce kwiatów zajmują okrągłe czarne jagody.

Wiciokrzew japoński
Owoce wiciokrzewu japońskiego
Fot. Qwert1234, Public domain, Wikimedia Commons

Ozdobne właściwości wiciokrzewu japońskiego sprawiły, że jest on chętnie wykorzystywany do osłaniania murów i ogrodzeń, tworzenia zielonych ścian, obsadzania altan i pergoli.

Wiciokrzew japoński - odmiany

Za najładniejsze odmiany wiciokrzewu japońskiego, doskonałe do uprawy w ogrodach, uważane są:

  • Wiciokrzew japoński 'Aureoreticulata' o zielonych liściach z żółtym unerwieniem;
  • Wiciokrzew japoński 'Halliana' o biało - żółtych kwiatach i długim okresie kwitnienia;
  • Wiciokrzew japoński 'Mint Crisp' o liściach zielonych z kremowymi przebarwieniami;
  • Wiciokrzew japoński 'Purpurea' której liście jesienią zmieniają kolor na purpurowy;
  • Wiciokrzew japoński 'Repens' o kwiatach różowo-kremowych i liściach purpurowych jesienią.

Wiciokrzew japoński
Liście wiciokrzewu japońskiego
Fot. Qwert1234, Public domain, Wikimedia Commons

Wiciokrzew japoński - uprawa

Wiciokrzew japoński nie jest całkowicie mrozoodporny, gdyż wytrzymuje spadki temperatury jedynie do -23°C. Z tego powodu najlepiej rośnie w miejscach słonecznych lub lekko ocienionych, ciepłych i zacisznych, osłoniętych od mroźnych zimowych wiatrów.

Gleba pod uprawę wiciokrzewu japońskiego powinna być żyzna, wilgotna, o odczynie zbliżonym do obojętnego (pH 6,5-7,2). Podłoże nie może być zbite i ciężkie, gdyż wówczas roślina nie będzie się w stanie dobrze ukorzenić.

Rutynowa pielęgnacja wiciokrzewu japońskiego polega na podlewaniu, nawożeniu, odchwaszczaniu i spulchnianiu gleby.

Przez pierwsze 2-3 lata uprawy konieczne jest podlewanie wiciokrzewu japońskiego 1-2 razy w tygodniu. Dzięki temu rośliny dobrze się ukorzenią. W kolejnych latach wystarczy podlewać je, gdy wierzchnia warstwa gleby zdąży przeschnąć na 2 - 3 cm. Zarówno przelanie jak i przesuszenie nie służy wiciokrzewom, więc trzeba na bieżąco monitorować ich kondycję.

Podlewanie warto połączyć z odchwaszczaniem oraz spulchnianiem gleby. Żeby utrzymać wilgoć w glebie oraz ograniczyć występowanie chwastów, zaleca się ściółkowanie gleby wokół pnączy korą ogrodową.

Wiciokrzew japoński
Kwiaty wiciokrzewu japońskiego
Fot. Cbaile19, CC0, Wikimedia Commons/p>

Regularne nawożenie wiciokrzewu japońskiego sprawia, że roślina obficie kwitnie, a jej dekoracyjne liście mają intensywne wybarwienie. Dlatego warto wiosną zastosować nawożenie wieloskładnikowymi nawozami mineralnymi.

Jesienią trzeba zabezpieczyć wiciokrzewy przed mrozem. W tym celu dolną część pędów wiciokrzewu owijamy słomą, słomianymi matami lub zimową agrowłókniną. W czasie bezśnieżnej i mroźnej pogody warto osłonić rośliny przed wiatrem i słońcem okrywając je cienką agrowłókniną lub cieniówką.

Wiciokrzew japoński - cięcie

Wiciokrzew japoński nie wymaga cięcia, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby nieco przyciąć pędy, gdy zbyt silnie się rozrosną. Cięcie wiciokrzewu japońskiego przeprowadzamy wiosną, ale dopiero po pojawieniu się pierwszych liści, gdyż wcześniej niemożliwe jest określenie stanu pędu. Wiciokrzew japoński kwitnie na pędach jednorocznych, więc nie należy go przycinać zbyt mocno, bo pnącze może nie zakwitnąć.

Wiciokrzew japoński - rozmnażanie

Wiciokrzew japoński można łatwo rozmnożyć z sadzonek lub przez odkłady.

W okresie od lipca do sierpnia możemy pobierać wierzchołkowe fragmenty młodych pędów i przygotowywać z nich 10 cm sadzonki wiciokrzewu japońskiego. Umieszczamy je w doniczkach wypełnionych podłożem do sadzonkowania. Ukorzenione rośliny sadzimy na miejsce stałe wiosną następnego roku.

Wiosną lub jesienią możemy rozmnażać wiciokrzew japoński przez odkłady poziome. W tym celu zdrowy i elastyczny pęd przyginamy na wysokości 20 - 25 cm do ziemi i mocujemy za pomocą klamerki lub kamienia po czym przysypujemy ziemią i podlewamy. Gdy sadzonki się dobrze ukorzenią, odcinamy je od rośliny matecznej i sadzimy na miejsce stałe.

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie:
1. Marosz A., Suchodrzewy i wiciokrzewy w Szkółkarstwo 5/2001 s. 8-13;
2. W. Bugała, Drzewa i krzewy, PWRiL, Warszawa 1979, s. 553;
3. M. Czekalski, Krzewy i drzewa liściaste, PWRiL, Warszawa 1995, s. 99;
4. A. Marosz, Niezwykłe wiciokrzewy w Działkowiec 8/2014, s. 12-14.