Stihl Cash Back

Ukwap dwupienny - zastosowanie, uprawa, rozmnażanie

Ukwap dwupienny (Antennaria dioica) to niewielka, kwitnąca bylina, idealna do sadzenia na skalniakach, murkach i w szczelinach między kostką brukową. Mało wymagający ukwap toleruje słabą glebę i mróz. Jest też doskonałą rośliną odporną na słońce i suszę. Podpowiadamy jakie zastosowanie ma ukwap dwupienny i gdzie posadzić go w ogrodzie. Poznaj sekrety uprawy i rozmnażania ukwapu!

ukwap dwupienny
Ukwap dwupienny - Antennaria dioica
Fot. depositphotos

Ukwap dwupienny - występowanie, opis wyglądu

Ukwap dwupienny (Antennaria dioica) to bylina z rodziny astrowatych (Asteraceae) występująca na całej półkuli północnej - w Azji, Ameryce Północnej oraz Europie. W Polsce gatunek ten spotyka się powszechnie, choć najczęściej na wschodzie i południu kraju, zwłaszcza w rejonach górskich (na wysokości kosodrzewin) i na niżu. Ukwap porasta wrzosowiska, lasy i murawy. Preferuje gleby o odczynie kwaśnym.

Ta niewysoka bylina dorasta do 7 - 20 cm wysokości. Zielone, wydłużone liście ukwapu tworzące rozetę mają spodnią stronę pokrytą białym filcem. Wzniesione łodygi są zwieńczone kwiatami zebranymi w zwarte grona. Okres kwitnienia ukwapu dwupiennego jest dość długi i trwa od maja do lipca.

Warto wiedzieć!
Ukwap jest rośliną dwupienną, co oznacza, że kwiaty męskie i żeńskie występują na innych roślinach. To czyni go wyjątkiem w rodzinie astrowatych. Okrywy koszyczków kwiatowych męskich mają kolor biały, a żeńskich - różowy.

Ukwap dwupienny - zastosowanie

Ukwap dwupienny jest dobrą rośliną okrywową na słoneczne stanowiska. Należy pamiętać, że rozprzestrzenia się raczej wolno i wymaga regularnego odchwaszczania przez pierwsze lata uprawy. Dobrze rośnie między kostką brukową, na murkach i w ogrodach skalnych. Ukwap dwupienny może być stosowany również jako roślina na obwódki wieloletnie.

ukwap dwupienny Oland
Ukwap dwupienny - odmiana ozdobna 'Oland'
Fot. depositphotos

Ukwap pięknie wygląda w połączeniu z roślinami takimi jak: macierzanka zwyczajna, smagliczka skalna, goździk piaskowy czy ubiorek wiecznie zielony. Kwiaty ukwapu można także wykorzystywać na suche bukiety, gdyż po wysuszeniu długo zachowują kolor.

Ukwap dwupienny - uprawa

Ukwap dwupienny jest łatwy w uprawie, gdyż ma niewielkie wymagania. Najlepiej rośnie w słonecznym lub półcienistym miejscu. Bylina ta jest odporna i toleruje nawet suche i ubogie gleby, chociaż najlepiej rośnie na dość żyznych, przepuszczalnych o odczynie lekko kwaśnym do zasadowego.

Dobrze ukorzenione, dojrzałe egzemplarze ukwapu to rośliny odporne na suszę, ale młode sadzonki należy regularnie podlewać. Podlewanie powinno być dość oszczędne, gdyż roślina nie toleruje stagnującej wody.

Ukwap dwupienny nie wymaga intensywnego nawożenia. W zasadzie, jeśli gleba jest wystarczająco żyzna, nawożenie w ogóle nie jest wymagane. Można jednak zastosować wieloskładnikowy nawóz mineralny, jeżeli rośliny słabo się rozrastają lub nie kwitną.

ukwap dwupienny
Ukwap dwupienny - Antennaria dioica
Fot. depositphotos

Pielęgnacja ukwapu ogranicza się właściwie do regularnego odchwaszczania, gdyż chwasty stanowią konkurencję dla tej rośliny w dostępie do wody i składników odżywczych.

Jeśli ukwapy w naszym ogrodzie się mocno rozrosły, ale ich pokrój nie jest odpowiednio gęsty, przycinanie może pomóc w przywróceniu ładnego wyglądu. Dobrze jest także usuwać na bieżąco uschnięte liście i kwiaty ukwapu, aby zachować estetykę i stymulować kwitnienie roślin.

Ukwap dwupienny jest mrozoodporną byliną i zazwyczaj dobrze znosi zimę. W rejonach o najsurowszym klimacie można rozważyć ściółkowanie roślin jesienią przy użyciu kory ogrodowej, słomy lub kompostu.

Ukwap dwupienny - rozmnażanie

Ukwap dwupienny jest dość łatwy do rozmnożenia. Najczęściej byliny te rozmnaża się przez podział lub za pomocą sadzonek.

Ukwap dwupienny - rozmnażanie przez podział

Najlepszym czasem na podział kęp ukwapu dwupiennego jest termin od kwietnia do czerwca. Żeby pozyskać nowe roślin wykopujemy dorodną kępę, starając się nie uszkodzić korzeni. Następnie dzielimy ją na mniejsze fragmenty, upewniając się, że każdy z nich ma dobrze rozwinięty system korzeniowy. Sadzonki od razu umieszczamy w docelowym miejscu.

Ukwap dwupienny - rozmnażanie przez sadzonki

Sadzonki ukwapu dwupiennego sporządzamy we wrześniu lub październiku. W tym terminie pędy ukwapu odrywamy wraz z nasadą i sadzimy do doniczek lub na rozsadniku. Na zimę osłaniamy je agrowłókniną. Wiosną ukorzenione sadzonki sadzimy w wybranym miejscu.

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie:
1. Marcinkowski, Byliny ogrodowe, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2002 s. 143;
2. H. Chmiel (pod red.), Uprawa roślin ozdobnych, PWRiL, Warszawa 1980, s. 313;
3. B. Grabowska, T. Kubala, Encyklopedia bylin, Zysk i S-ka, Poznań 2011, s. 785;