Stihl Cash Back

Trawa pampasowa - uprawa, wymagania, sadzenie, odmiany

Trawa pampasowa (Cortaderia selloana) to jedna z najbardziej okazałych traw ozdobnych. Niezwykle dekoracyjna i łatwa w uprawie, wspaniale prezentuje się zarówno jako soliter, jak i element kompozycji ogrodowej. Podpowiadamy jak wygląda uprawa trawy pampasowej w polskim klimacie i jakie wymagania należy spełnić aby roślina ta zachwycała swym wyglądem. Przedstawiamy też najlepsze odmiany trawy pampasowej do uprawy w ogrodach.

trawa pampasowa
Trawa pampasowa - Cortaderia selloana
Fot. pixabay

Trawa pampasowa - opis wyglądu

Trawa pampasowa (Cortaderia selloana), określana też jako okolcz srebrzysty lub kortaderia, to wieloletnia roślina zielna z rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie porasta niegościnne stepy zwane pampą.

Trawa pampasowa jest uprawiana wyłącznie jako roślina ozdobna. W sprzyjających warunkach osiąga wysokość 2,5-3 m. Liście kortaderii są sztywne, lancetowate, bardzo długie (do 1 m) i łukowato wygięte. W zależności od odmiany mogą być matowo zielone lub pasiaste, z białą lub kremową podłużną pręgą.

Jesienią na szczytach długich (wysokich nawet na 3 m), mocnych pędów pojawiają się ogromne, puszyste wiechy kwiatostanów trawy pampasowej, utrzymujące się na roślinie przez wiele miesięcy. Same kwiatostany mogą mieć długość nawet do 1 m i występować w różnych kolorach. Najpopularniejsze są odmiany trawy pampasowej o kwiatostanach srebrzystych, białych oraz różowych.

Trawa pampasowa jest roślina dwupienną. Dzięki obfitszemu kwitnieniu okazy żeńskie są dużo bardziej ozdobne niż męskie.

Trawa pampasowa - uprawa i wymagania

Uprawa trawy pampasowej najlepiej udaje się w miejscach słonecznych i osłoniętych od wiatru, najlepiej o wystawie południowej lub południowo-zachodniej. Pełne słońca stanowisko uprawy sprzyja szybkiemu wzrostowi i bujnemu kwitnieniu trawy pampasowej. Najlepszym podłożem dla tego gatunku jest gleba zasobna w wapń, dość żyzna i przepuszczalna.

Trawa pampasowa zniesie krótkotrwałą suszę, ale nie przelanie. Stagnująca woda prowadzi do zagniwania korzeni i obumierania roślin. Dlatego idealne do uprawy trawy pampasowej będzie miejsce o lekkim nachyleniu terenu. Wówczas spływający swobodnie deszcz nie będzie powodował zastoin wody.

Trawa pampasowa nie jest wysoce mrozoodporna (należy do strefy mrozoodporności roślin 7B), dlatego wymaga odpowiedniego okrycia pod koniec jesieni. Bez zabezpieczenia na zimę może przebywać wyłącznie na północno-zachodnim krańcu Polski (okolice Szczecina).

trawa pampasowa
Trawa pampasowa - Cortaderia selloana
Fot. depositphotos

Trawa pampasowa - sadzenie

Stanowisko sadzenia pampasowej należy wcześniej starannie przygotować: usunąć chwasty, przekopać glebę, dodać kompost lub przekompostowany obornik.

Przed sadzeniem trawy pampasowej musimy wykopać dołki, na dnie których układamy warstwę drenażową np. z gruboziarnistego piasku, żwiru lub wsypując keramzyt.

Trawę pampasową sadzimy nieco głębiej niż rosła w doniczce. Szyjka korzeniowa powinna być lekko zagłębiona, żeby uchronić rośliny przed przemarznięciem. W przypadku sadzenia jesienią, warto od razu podsypać dookoła rośliny warstwę ściółki (np. kory ogrodowej) aby dodatkowo zabezpieczyć roślinę.

Okazałe kępy kortaderii doskonale prezentują się sadzone solo jako soliter, a także w naturalistycznych kompozycjach na tle iglastych i liściastych krzewów.

Trawa pampasowa - pielęgnacja

odlewanie, nawożenie i przycinanie to podstawowe zabiegi pielęgnacyjne, których wymaga trawa pampasowa.

Bez problemu trawa pampasowa zniesie krótkotrwałą suszę, ale dla prawidłowego rozwoju należy zapewnić jej lekko wilgotną glebę i regularne podlewanie. Zwłaszcza w czerwcu i lipcu, gdy roślina intensywnie przyrasta, wymaga zwiększonych dawek wody. Żeby utrzymać wilgoć w podłożu, wskazane jest ściółkowanie gleby np. korą sosnową.

trawa pampasowa
Trawa pampasowa - Cortaderia selloana
Fot. pixabay

Nawożenie trawy pampasowej wykonuje się 2 razy w sezonie - w maju i lipcu. Najlepiej zastosować wieloskładnikowy nawóz mineralny o zwiększonej zawartości azotu. Co 3-4 lata wskazane jest nawożenie organiczne, obornikiem lub kompostem.

Trawa pampasowa - przycinanie

Aby roślina ładnie się prezentowała, konieczne jest przycinanie trawy pampasowej. Późną zimą lub wczesną wiosną (od lutego do kwietnia) należy usunąć uschnięte i chore liście, przerzedzić środek kępy i usunąć zeszłoroczne pędy. Co 2-3 lata warto radykalnie ściąć liście na wysokości 15 - 20 cm. Po przycięciu można zasilić trawę nawozem mineralnym wieloskładnikowym.

Co 3-4 lata należy odmłodzić kępę trawy pampasowej. W tym celu wykopujemy i usuwamy około jedną trzecią roślin. W ten sposób przerzedzamy trawę i zapewniamy jej lepsze warunki do rozwoju.

Uwaga!
Liście trawy pampasowej są bardzo ostre. Dlatego podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych przy tej roślinie warto nosić rękawice i ubranie z długimi rękawami, a także chronić oczy. Trawa pampasowa ma bardzo grube łodygi, więc do ich przecięcia można użyć nożyc do żywopłotu lub mocnych nożyc ogrodowych.

Trawa pampasowa - zimowanie

Kiedy nadchodzi zima trawa pampasowa jeszcze kwitnie. Aby nie przemarzła i nie zaczęła gnić, musimy ją odpowiednio zabezpieczyć. W tym celu podwiązujemy wszystkie liście do góry związując w tzw. chochoł. Glebę wokół ściółkujemy grubą warstwą (około 20 cm) suchych liści, torfu lub słomy, usypujemy kopczyk u nasady chochoła i na koniec okrywamy całość agrowłókniną.

Jak zabezpieczyć trawy ozdobne na zimęJak zabezpieczyć trawy ozdobne na zimę
Po przepięknym jesiennym kwitnieniu traw, gdy tylko nadchodzą mrozy, warto zastanowić się jak zabezpieczyć trawy ozdobne na zimę. Wiele gatunków traw wymaga dodatkowego okrycia przeciwmrozowego. Więcej...

Trawa pampasowa - rozmnażanie

Trawę pampasową możemy rozmnożyć przez podział kępy lub wysiew nasion. Ta pierwsza metoda jest mniej pracochłonna i pozwala szybciej uzyskać kwitnące rośliny.

Rozmnażanie trawy pampasowej przez podział kępy - jest to najłatwiejszym sposobem rozmnożenia roślin. Zabieg powinien być przeprowadzony wiosną. Wykopujemy kępę i dzielimy ją na kilka części, które sadzimy od razu na miejsce stałe. Im większa sadzonka, tym szybciej się rozkrzewi i zakwitnie.

Rozmnażanie trawy pampasowej przez wysiew nasion - dość łatwo jest rozmnożyć trawy przez wysiew nasion. Należy jednak pamiętać, że uzyskane tą metodą rośliny zakwitną dopiero w 4-5 roku uprawy. Do tego 50% z nich będą to egzemplarze męskie - kwitnące dużo mniej okazale od żeńskich.

Nasiona trawy pampasowej wysiewa się na przełomie marca i kwietnia. Zaleca się ich wcześniejszą stratyfikację (przechowywanie w lodówce przez około 1 miesiąc). Do wysiewu potrzebne są płaskie pojemniki i podłoże będące mieszanką piaszczysto-torfową. Nasiona szybko kiełkują - już po kilkunastu dniach możemy dostrzec siewki. Gdy rośliny wytworzą 4-6 liści właściwych, przesadzamy je do pojedynczych doniczek. W pierwszym roku młode rośliny przechowujemy w nieogrzewanej szklarni lub tunelu foliowym, dobrze zabezpieczone przed zimnem.

Pod koniec maja, gdy minie już ryzyko wystąpienia przymrozków, sadzimy trawę pampasową na miejsce stałe. Na kilka tygodni przed przesadzeniem na zewnątrz należy rozpocząć hartowanie roślin. W tym celu wystawiamy je na zewnątrz na kilka godzin, stopniowo wydłużając ten czas do całego dnia.

trawa pampasowa
Trawa pampasowa - Cortaderia selloana
Fot. pixabay

Trawa pampasowa - polecane odmiany

W sprzedaży dostać można co najmniej kilkanaście ciekawych odmian trawy pampasowej.

Trawa pampasowa 'Pumila' jest ciekawą odmianą o nieco ograniczonym wzroście, dzięki czemu nadaje się do mniejszych ogrodów. Jej liście osiągają długość zaledwie 80 cm, zaś w czasie kwitnienia roślina osiąga około 1,5 m wysokości. Barwę kwiatostanów tej odmiany trawy pampasowej można określić jako kremową lub srebrzystą. Inne odmiany trawy pampasowej o kwiatostanach srebrzystych to: 'Sunningdale Silver', 'Silver Fountain', 'Elegans'.

Kolejną popularną odmianą jest trawa pampasowa 'Rosea', która dorasta do około 3 m wysokości w czasie kwitnienia, tworząc puszyste, bladoróżowe kwiatostany. Inne odmiany trawy pampasowej kwitnące na różowo to: 'Rose' 'Plume', 'Pink Feather'.

Warto zwrócić również uwagę na odmiany trawy pampasowej kwitnące na biało: 'White Feather' oraz 'Weiser Feder', a także odmiany o liściach w barwne paski, takie jak: trawa pampasowa 'Aureolineata', 'Albolineata' oraz 'Cool Ice'.

Więcej o uprawie traw ozdobnych

Jeśli ten artykuł Cię zainteresował i chcesz więcej informacji o uprawie traw, koniecznie zajrzyj do książki "Trawy Ozdobne" autorstwa Alicji Maj. Znajdziesz w niej zdjęcia i opisy 70 gatunków traw ozdobnych i kilkuset odmian ogrodowych. Ta książka to katalog roślin z wykazem gatunków i odmian oraz praktyczny poradnik uprawy i pielęgnacji traw ozdobnych. Obowiązkowa pozycja w biblioteczce każdego ogrodnika uprawiającego trawy.

Trawy Ozdobne Książka

Opracowano na podstawie:
1. Henschke M., Królowa wśród traw w Działkowiec 11/2010 s. 14-15
2. Henschke M., Trawa pampasowa w Działkowiec 6/2018 s. 18-19
3. Marcinkowski J., Byliny ogrodowe, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2002, s. 185
4. Katalog Bylin - Kwiaty Trawy I Paprocie, praca zbiorowa pod red. Joanny Filipczak, Agencja Promocji Zieleni, Warszawa 2018, s. 178

Przeczytaj również:

trawy ozdobne w ogrodzieTrawy ozdobne w ogrodzie
Trawy ozdobne to bardzo ciekawa i zróżnicowana grupa roślin. Wiele traw to gatunki odporne i wytrzymałe, wśród nich są rośliny nadające się na rabaty bylinowe, skalniaki, do obsadzania brzegów oczek wodnych czy nawet na skarpy. Poznaj najciekawsze gatunki i odmiany traw ozdobnych. Więcej...

Trawa bambusowa - odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzieTrawa bambusowa - odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie
Trawa bambusowa to wieloletnia trawa ozdobna pochodząca z Japonii. Jest to jedna z nielicznych traw nadających się do uprawy w cieniu. W ogrodzie sprawdza się jako roślina okrywowa oraz wspaniale prezentuje się w licznych zestawieniach kolorystycznych. Więcej...

Miskant chiński - odmiany, uprawa
Miskant chiński to gatunek trawy ceniony z racji na niezwykle efektowne kwiatostany. Ogrodnicy do wyboru mają bardzo ciekawe odmiany miskanta chińskiego, różniące się barwą liści, terminem kwitnienia i osiąganym wzrostem. Zobacz jak wygląda uprawa miskanta chińskiego w ogrodzie. Więcej...