Trawa bambusowa - odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie

Trawa bambusowa to wieloletnia trawa ozdobna pochodząca z Japonii. Jest to jedna z nielicznych traw nadających się do uprawy w cieniu. Trawa bambusowa w ogrodzie sprawdza się jako roślina okrywowa oraz wspaniale prezentuje się w licznych zestawieniach kolorystycznych. Zobacz jakie są wymagania trawy bambusowej oraz poznaj najciekawsze odmiany trawy bambusowej, sprawdzone w polskim klimacie.

trawa bambusowa
Trawa bambusowa 'Aureola'
Fot. depositphotos.com

Trawa bambusowa - opis i ciekawe odmiany

Trawa bambusowa (Hakonechloa macra), określana też jako hakonechloa smukła, jest niewysoką (ok. 1 m wysokości) trawą ozdobną, która naturalnie rośnie w górskich lasach Japonii. Jest to trawa o podłużnych, kaskadowo przewieszających się, przypominających bambusy liściach, które umieszczone są na cienkich i długich pędach. Trawa bambusowa tworzy zwartą, gęstą kępę o nieregularnym, kopiastym pokroju. Jesienią między liśćmi rozwijają się niewielkie, rozpierzchłe i zwieszone wiechy.

Szczególnie poszukiwane są odmiany trawy bambusowej o przebarwiających się liściach:

Trawa bambusowa 'All Gold' - o jasnozielonych liściach, które na dobrze oświetlonych stanowiskach przybierają żółtocytrynową barwę.

Trawa bambusowa 'Naomi' - o jasnozielonych liściach z podłużnymi żółtymi i kremowymi paskami, które jesienią przebarwiają się na ciepłe odcienie czerwieni i różu.

Trawa bambusowa 'Aureola' - jej liście są zielone z licznymi, podłużnymi, intensywnie żółtymi paskami. Jesienią natomiast przybierają różowoczerwone, brązowe oraz żółte zabarwienie.

trawa bambusowa
Trawa bambusowa 'All Gold'
Fot. ©Agnieszka Lach

Trawa bambusowa 'Samurai' - liście jest odmiany są jasnozielone z kremowobiałymi paskami. Jesienią przebarwiają się na brązowo.

Trawa bambusowa 'Beni Kaze' - o długich, soczyście zielonych liściach, które z nadejściem pierwszych przymrozków przebarwiają się na intensywny czerwony i pomarańczowy kolor. Odmiana ta wyróżnia się dodatkowo pięknym, pokładającym się pokrojem.

bambus ogrodowy mrozoodpornyBambus ogrodowy mrozoodporny - uprawa w ogrodzie, odmiany
Bambusy są fascynującymi roślinami, które mimo swojego egzotycznego pochodzenia możemy z powodzeniem także uprawiać w polskich ogrodach. Jako bambus ogrodowy traktuje się przeróżne gatunki i odmiany bambusów mrozoodpornych, które przy odpowiedniej pielęgnacji, mogą przetrwać nasze zimy. Więcej...

Trawa bambusowa - wymagania i uprawa w ogrodzie

Trawa bambusowa preferuje lekko ocienione i wilgotne stanowiska. Dobrze rośnie nad oczkiem wodnym, strumykiem oraz pod koronami drzew i krzewów. Może być uprawiana również na stanowiskach słonecznych, jednak wówczas wymaga regularnego podlewania. W przeciwnym razie liście trawy bambusowej zaczynają wysychać na brzegach.

Trawa bambusowa wymaga gleb lekko kwaśnych, przepuszczalnych i umiarkowanie wilgotnych, ale łatwo adaptuje się do różnych warunków glebowych. Źle rośnie jednak na glebach ciężkich i gliniastych oraz piaszczystych i suchych. Ze względu na płytki system korzeniowy w okresach upałów i suszy trawę bambusową należy regularnie i obficie nawadniać.

Mimo, że trawa bambusowa jest wystarczająco mrozoodpornym gatunkiem dla większości regionów Polski, (strefa mrozoodporności 6) w młodym wieku nasadę kępy warto przed zimą okryć kopczykiem z kory ogrodowej. W północno-wschodnich rejonach Polski warto okrywać również dorosłe rośliny. Zasychających jesienią liści trawy bambusowej nie usuwa się, ponieważ chronią one roślinę przed mrozem. Przycina się je dopiero na przełomie lutego i marca (przed rozpoczęciem wegetacji).

Nawożenie trawy bambusowej w zasadzie nie jest koniecznie. Jeśli ziemia jest mało urodzajna, warto jednak na początku sezonu zasilić ją nawozem wieloskładnikowym. Bardzo korzystne jest ściółkowanie trawy bambusowej kompostem, który zawiera wszystkie składniki odżywcze potrzebne tej roślinie.

trawa bambusowa
Trawa bambusowa 'Albostriata'
Fot. Daderot, CC0, Wikimedia Commons

Trawę bambusową rozmnaża się przez podział karpy. Zabieg ten wykonuje się wiosną. Karpy można dzielić dość radykalnie, ponieważ aby urosła nowa kępa trawy, wystarczy niewielki pęczek korzeni i pąk liściowy.

Trawa bambusowa może być uprawiana jako soliter, ale szczególnie atrakcyjnie prezentuje się posadzona w lekkim cieniu w towarzystwie takich roślin jak: żurawka, funkia (hosta), paprocie ogrodowe, miodunka oraz tawułki. Doskonale nadaje się na obwódki, do ogrodów skalnych i japońskich oraz jako roślina do obsadzania skarp i brzegów zbiorników wodnych. W cieplejszych rejonach Polski trawa bambusowa może być również wykorzystywana jako roślina okrywowa.

mgr inż. Agnieszka Lach

Opracowano na podstawie: M. Henschke, Trawy ozdobne do warunków klimatycznych Polski, Plantpress Sp. z o.o., Kraków 2017, str. 196-197; J. Rak, Trawy ozdobne. Uprawa i pielęgnacja, Multico Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2009, str. 58; Praca zbiorowa pod red. J. Filipczak, Katalog bylin, Agencja Promocji Zieleni Sp. z o.o., Warszawa 2018, str. 181.

Przeczytaj również:

trawy ozdobne w ogrodzieTrawy ozdobne w ogrodzie
Trawy ozdobne to bardzo ciekawa i zróżnicowana grupa roślin. Wiele traw to gatunki odporne i wytrzymałe, wśród nich są rośliny nadające się na rabaty bylinowe, skalniaki, do obsadzania brzegów oczek wodnych czy nawet na skarpy. Poznaj najciekawsze gatunki i odmiany traw ozdobnych oraz zobacz jak wygląda ich uprawa. Więcej...

Jak zabezpieczyć trawy ozdobne na zimęJak zabezpieczyć trawy ozdobne na zimę
Po przepięknym jesiennym kwitnieniu traw, gdy tylko nadchodzą mrozy, warto zastanowić się jak zabezpieczyć trawy ozdobne na zimę. Wiele gatunków, takich jak rozplenica japońska, imperata cylindryczna 'Red Baron' czy ostnica cieniutka 'Pony Tails', wymaga dodatkowego okrycia przeciwmrozowego. Więcej...

Miskant chiński - odmiany, uprawa
Miskant chiński to gatunek trawy ceniony z racji na niezwykle efektowne kwiatostany. Ogrodnicy do wyboru mają bardzo ciekawe odmiany miskanta chińskiego, różniące się barwą liści, terminem kwitnienia i osiąganym wzrostem. Zobacz jak wygląda uprawa miskanta chińskiego i wybierz najlepsze odmiany tej wspaniałej trawy do swojego ogrodu! Więcej...